Acer AO722-c68kk modeline hangi ubuntu?

Başlatan cybrstn, 07 Kasım 2013 - 10:03:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cybrstn

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra merhaba. Masaüstü bilgisayarımı sattığımdan beri ubuntu macerama ara vermiştim ama hala performansı ve bana tam anlamıyla hitap etmesini unutamam. İki seneye yakın netbook kullanıyorum ama windowsta bazı sorunlarım var.
Netbook özelliklerim şöyle:
Amd c60 işlemci
2gb ddr3 ram
320 gb harddisk
Ati radeon hd6290 ekran kartı

Bu özelliklerde windowsta chrome tarayıcıda video izlerken kasması beni deli etmeye başladı. Özellikle ders çalışırken video izlemem gerektiğinde çok can sıkıcı oluyor. Görüntüler kesit kesik geliyor çoğu zaman. Bende eski anıları hatırlayarak linux bir işletim sistemî kurma kararı aldım. Sorum ise hangi işletim sistemi netbookum için uygun. Ve bahsettiğim sorun gene tekrarlarmı?
Kullanım amacım:
-internet, internetten video, müzik.

Bunların dışında ne oyun ne bişey. Cevaplarınızı bekliyorum.
Ubuntu'yu sevmeye başladım. :P

heartsmagic

Denetmeden doğrudan bir şey söylemek çok mümkün değil. Lubuntu gibi bir dağıtım deneyebilirsin. Hafif bir masaüstü ile gelir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cybrstn

İşte bende en hafifi olsun istiyorum. Çünkü sadece internetle işim. Banka hesapları şans oyunları oynarım bide. En hafifi ve perormanslısı lubuntu mudur?

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

cybrstn

Nerden edineceğim lubuntu'yu?  Birde benim yazıklarıma hitap eder dimi?

Birde ubuntu netbook edition varmış. Hangisi daha iyidir?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cybrstn

Sizce benim sisteme 64 bit mi 32 bit mî kurmalıyım?

Bir de Xubuntu daha mı hafif? Ubuntu iyidi masaüstü yani lubuntu da onun kadar kullanışlımıdır? ve dediğim gibi Xubuntu nasıldır?
Ayrıca en çok Türkçe destek Lubuntu mu Xubuntu da mı var?

Çok oluyorum ama kusura bakmayın ders çalışmak için videolara ihtiyacım var onun için acele etmeye çalışıyorum.

if

64 bit kurun. Hem Xubuntu hem de Lubuntu Ubuntu'ya nazaran hafiftir öntanımlı olarak. Kullanışlılığını deneyip görmeniz gerek. Türkçe destek ikisinde de aynı.

cybrstn

Şu an Lubuntu indirdim flash bellekten kurmaya başlıyorum. Xubuntu daha teferruatlı sanırım ya da internetten araştırdıklarımdan bunu anladım. Lubuntu yu beğenmezsem son çare Xubuntu artık :) Sorum olursa buradan başınızı ağrıtmaya devam edeceğim.

cybrstn

Arkadaşlar Lubuntu dan memnun kalmadım. Video sorunu halloldu ama ses sorunu oldu bu sefer, görseli de hoşuma gitmediği için kaldırdım. Şimdi ram 4gb, c60 1.33 ghz amd işlemciye ubuntu kurmak istiyorum. ama en sorunsuz olması açısından

12.04 LTS mi yoksa 13.10 mu?

iceboy

Alıntı yapılan: cybrstn - 13 Kasım 2013 - 18:52:09
Arkadaşlar Lubuntu dan memnun kalmadım. Video sorunu halloldu ama ses sorunu oldu bu sefer, görseli de hoşuma gitmediği için kaldırdım. Şimdi ram 4gb, c60 1.33 ghz amd işlemciye ubuntu kurmak istiyorum. ama en sorunsuz olması açısından

Hiçbir linux dağıtımı size ''Görsel'' olarak gelmez.

Görseli siz awn,dock,conky,temalar,simgeler,fontlar gibi özellikleri aktif edip kendinize göre ayarlayarak yapabilirsiniz.

Siz hangi dağıtımı kurarsanız kurun,görsel olarak pek bir fark olmayacak.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

cybrstn

Alıntı yapılan: iceboy - 13 Kasım 2013 - 19:12:04
Alıntı yapılan: cybrstn - 13 Kasım 2013 - 18:52:09

Hiçbir linux dağıtımı size ''Görsel'' olarak gelmez.

Görseli siz awn,dock,conky,temalar,simgeler,fontlar gibi özellikleri aktif edip kendinize göre ayarlayarak yapabilirsiniz.

Siz hangi dağıtımı kurarsanız kurun,görsel olarak pek bir fark olmayacak.

öyle çok üst düzey bi beklentim yok zaten. ama lubuntu da o ubuntu havası yok. siz hangi sürümü önerirsiniz?

siberoloji

Kesinlikle
Elemantary OS;
Sizin istediğinizi anladım ben...
Kullanırken Mac OS tadında ve Ubuntu hızında....
Kurulumdan sonra biraz ince araştırma ile sağlam bir kaynak tarifi ile ATI ekran kartınızı kurduğunuz takdirde, tek geçerim.
Denemelisiniz.

NOT: Benden de iyi reklamcı olur ya, neyse.... :)

cybrstn

Arkadaşlar elementary os u yükledim. Güncellemelerimi yapıp fglrx î yükledim. Tam 5 kere bu işlemi tekrarladım, sistem kur, güncelle, ekran kartı yükle. Ama sorun şu ki kırulumu yaptıktan sonra ne zaman netbook u uzun süreli kapatsam açtığımda bir dakika sonra hemrn donuyor ekran. Ancak power tuşuna basolı tutup kapatıp açımca düzeliyor ama yineliyor, 2 dk sonra takılıyor. Sorun nedir sizce?

if

Konu dağılıyor. Soorununuzu başka konuda sorun, bu konuyu kitliyorum.