Harici diske kurulu Ubuntu'yu açamıyorum

Başlatan kiltan, 04 Kasım 2013 - 17:11:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kiltan

Merhabalar, arkadaşlar benim bir sorunum var pcmde 2 hdd var biri tek parça ve win7 kurulu 2.hdd e ubuntu kurdum grub u 1.ci hdd kuruldu kurulumda ekran kararma sorunu oldu yarıdan sonra normalmi bilmiyorum, görüntü sinyali gitmedi ekrana, fakat kurulum bitti ve pc yi yeniden başlattım grub açılıyor win 7 ve ubuntu listeleniyor fakat ubuntuyu seçtiğimde ubuntu açılmıyor mor bir ekran çıkıyor ve hiçbir bildirim yazı çıkmadan öylece kalıyor. bunu bir kaç kez denedim sonuç hep aynı acaba sorun ubuntudamı diye linux mint pardus fedora denedim hepsi aynı normal şekilde açılmadı, pardus hiç kurululmuyor hatta diğerleri ubuntuyla aynı sonuç. acaba pcde mi sorun pc amd phenom2 x4, 2 gb ram ati radeon 4850 256 bit e.kartı yada sorun 2hdd olmasımı acaba yardımcı olun lütfen lakin 2 gündür defalarca format çektim bi türlü başaramadım.
"Yek katre-i hûnest, sâd hezârân endîşe"

aakgok

Alıntı yapılan: kiltan - 04 Kasım 2013 - 17:11:01
Merhabalar, arkadaşlar benim bir sorunum var pcmde 2 hdd var biri tek parça ve win7 kurulu 2.hdd e ubuntu kurdum grub u 1.ci hdd kuruldu kurulumda ekran kararma sorunu oldu yarıdan sonra normalmi bilmiyorum, görüntü sinyali gitmedi ekrana, fakat kurulum bitti ve pc yi yeniden başlattım grub açılıyor win 7 ve ubuntu listeleniyor fakat ubuntuyu seçtiğimde ubuntu açılmıyor mor bir ekran çıkıyor ve hiçbir bildirim yazı çıkmadan öylece kalıyor. bunu bir kaç kez denedim sonuç hep aynı acaba sorun ubuntudamı diye linux mint pardus fedora denedim hepsi aynı normal şekilde açılmadı, pardus hiç kurululmuyor hatta diğerleri ubuntuyla aynı sonuç. acaba pcde mi sorun pc amd phenom2 x4, 2 gb ram ati radeon 4850 256 bit e.kartı yada sorun 2hdd olmasımı acaba yardımcı olun lütfen lakin 2 gündür defalarca format çektim bi türlü başaramadım.
ben de ubuntu kurulu şuan başarılı sonuca ulaştım
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak
boot-repair-disk  yöntemi ile ancak seninki fark bir sorun gibi gözüksede denemende bir fayda var derim.

kiltan

teşekkür ederim fakat bende grub sorunu yok grub sorunsuz açılıyor listeliyor, windows normal grub tan açılıyor ama ubuntu ve diğer linuxlar bi türlü açılmıyor?
"Yek katre-i hûnest, sâd hezârân endîşe"

if

@kiltan, sudo fdisk -l
sudo blkid
mount
cat /etc/fstab
cat /etc/default/grub
cat /boot/grub/grub.cfg

heartsmagic

Mor bir ekran geliyorsa açılışa geçiyor gibi. @if'in istediği çıktıları Canlı CD'den alabilirsin.
Bir de Grub ekranında e tuşuna basıp çekirdek satırındaki splash ve quiet kısımlarını siler ve ctrl+x ile açılışa geçersen en azından nerede takıldığını görürüz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tefoski

- Surun büyük ihtimalle,
- gurubu 1 nci hdd'ye kurmuş olman,
- 1 nici hdd " sda " diyelim,

- win 7  sda1 de kurulu varsayalım,
- ayni diskin sda2 kısmına Linux kurduğunda bir sorun olmaz,
- bu durumda diski 3 e böleceksin sda1 windows sda2 linux sda3 swap olacak...
- ikinci diski " depo " olarak kullanırsın.

- Linux u ikinci diskin ( sdb ) sdb1 bölümüne kurmak istersen,

- gurubu sdb1 disk bölümünün başına " sdb "ye kuracaksın,
- windows kullanmak istediğinde,bios dan bilgisayar açılış önceliğini,
- 1 nci diske göre ayarlayacak, Linux kullanmak istediğinde açılış önceliğini,
- ikinci diske vereceksin.

- Tavsiye istersen iki işletim sistemini ayni diske kur...

BirDost