sorunsal sorunum

Başlatan iskenderoguz, 16 Aralık 2013 - 12:58:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iskenderoguz

Hayatımda ilk defa bu forumda gördüğüm bir kelime var: sorunsal.
anlamı nedir diye düşündüğüm zaman işin içinden çıkamayıp tdk ya baktım. tdk da şöyle yazıyor:

sorunsal
sıfat

1. sıfat Çözümü belli olmayan
2. Doğru olma ihtimali bulunmakla birlikte, şüphe uyandıran, kesin olmayan, problematik

tdk nın dediğine göre sorunsal bir sıfat. yani bir ismi nitelemesi gerekiyor. O zaman mesela
"ubuntuda ekran kartı sorunsalı" yerine "ubuntuda ekran kartı sorunsal sorunu" denmesi gerekmiyor mu?

Ayrıca -sal ekinin diğer kullanımlarını düşününce şöyle bir sonuç çıkıyor. mesela evrensel: evrenle alakalı, evreni ilgilendiren
karasal: kara ile alakalı, karaya ait, karayı ilgilendiren ...
böyle düşününce sorunsal: sorun ile alakalı gibi bir anlam ortaya çıkıyor.

Ben maalesef bu kelimenin anlamı ve neden kullanıldığı ile alakalı işin içinden çıkamadım. Sorunsal yerine sorun kullanılsa sanki her şey yerli yerine oturacak gibi. Acaba yanlış mı düşünüyorum?

Bu arada bu iletiyi hüsn-ü zan ile atıyorum. arkadaşlar alınmasınlar.

ibrahimcelik

@iskenderoguz bu kelime forumda mı geçiyordu yoksa Türkçe Ubuntu üzerinde mi gördünüz? Eğer Ubuntu'da ise hangi programda gördünüz?

iskenderoguz

ibrahimcelik

O zaman çok sorun olmaz :) Galat-ı meşhurlaşmaya başlamış bir kullanım gibi bir şey herhalde. Aynı sorunu Ubuntu Türkçe üzerinde görürsek düzeltiriz ama.

heartsmagic

İlk zamanlar gördüğümde -en azından başlıklarda- düzelttiğim kelimedir kendisi. Sonradan sonraya bıkkınlık verdiği için ne yazık ki dokunmamaya başladım. TDK'den bakıp ben de neymiş ne değilmiş diye öğrenmiş ve kullanımını pek makul bulmamıştım, doğru kullanmıyor insanlar senin söylediğin üzere @iskenderoguz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.