[Çözüldü] Tüm videolarda kesik çizgi sorunu

Başlatan Cameldevesininhorgucu, 01 Kasım 2013 - 23:32:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cameldevesininhorgucu

Merhaba.

Ubuntu 12.04 kullanıcısıyım. Flash tabanlı video sitelerinde ve VLC Player'da video izlerken ince, kesik çizgiler oluşuyor ve izlemeyi gerçekten zorlaştırıyor. Yardımcı olur mu bilemiyorum ancak aynı sorunu Windows 7'de yaşamıyorum. İki işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanıyorum, Windows'ta sürücüleri yükledim, Ubuntu'da ise kendi paket güncelleştirmelerinde ekran kartımla ilgili bir güncellemeyi yaptım diye hatırlıyorum fakat güncelleştirmenin adını maalesef anımsayamıyorum. Benzer bir konudaki çözümleri okudum fakat ekran kartım o başlıktakinden farklı olduğu için başlangıç olarak o başlıkta istenen "lspci" çıktısını veriyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 5 (rev b4)
00:1c.7 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 8 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM67 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 525M] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF108 High Definition Audio Controller (rev a1)
05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
09:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] (rev 34)
0b:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

if

Cameldevesininhorgucu

Vermiş olduğunuz linkteki uygulamaları belirtildiği şekilde yükledim fakat adımların tümünü gerçekleştirebilmiş değilim, çünkü Nvidia X Server Settings'te bahsedilen menüde seçilmesi önerilen ayar kısmı, sürüm farkından olsa gerek bendeki versiyonda bulunmuyor. O adım - yani step 2 - haricindekileri uyguladım, sorunum maalesef çözülmüş değil.

burk

Şu an
glxinfo | grep render
ne diyor? Ayrıca yazılım merkezinden kısıtlı ilaveleri kurdunuz mu?

Cameldevesininhorgucu

Kısıtlı ilaveleri daha önce kurmuştum, yazılım merkezinden tekrar kontrol ettim ve eksik olanları da kurarak denedim ancak sonuç maalesef aynı.

glxinfo | grep render çıktısı aşağıdaki şekilde:

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 525M/PCIe/SSE2
    GL_NV_blend_square, GL_NV_compute_program5, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,

if

Gözümden kaçmış, iki tane ekran kartınız varmış. Bumblebee kurulumu yapmanız gerek.

Cameldevesininhorgucu

Bumblebee kurulumunu yaptım, kurulumdan sonra herhangi bir ayar değişikliği yapmam gerekiyor mu bilmiyorum ancak problemim maalesef devam ediyor.

heartsmagic

Nvidia'ya geçişi nasıl yapıyorsun peki?
Sürüm farklılığı olmasa gerek, o seçenek mevcut olmalı aslında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Cameldevesininhorgucu

Son cevabımdan sonra hem forumdaki bumblebee kurulumu ile ilgili başlığı, hem de anlayabildiğim kadarı ile yabancı forumları kurcaladım ve her ne yaptıysam bilgisayarda açılışta "running on low graphic" mode hatasını almaya başladım ve uzun uğraşlarıma rağmen bir türlü çözemedim. Hatta bir ara Windows ile başlatmayı denedim, onda dahi onarım ekranı açıldı ve ardından windows başlatıldı.

Fazla acemiyim farkındayım ama ubuntu sevdama da bir son vermek istemiyorum. Son durum bundan ibaret maalesef..

heartsmagic

Windows tarafının burayla alakası yoktur, önce o notu düşelim.
Aldığın hatadan anlayacağımız sürücüler konusunda bir şeylerin yanlış gittiği. Düzeltilmeyecek bir durum değil, fakat uğraşları sonlandırmak istiyorsan bu senin kararın elbette.

Cameldevesininhorgucu

Fazla sert bir ifade olmuş sanırım, henüz ubuntu kullanmaya son vermeyeceğim, sizlerin yardımlarıyla olsa da bir şeyleri çözüyor olmak hoşuma gidiyor.

Soruna gelecek olursak windows kısmı beni de dediğiniz gibi şaşırttı, neden öyle bir şey oldu ben de anlayamadım. Ubuntu'daki problemim için ise yardımlarınıza ve önerilerinize hala açığım.

heartsmagic

Sert değil esasında, ne sertleri var bu forumda :) Bir sistemi kullanıp kullanmamak elbette kişinin kendi tercihidir bun saygı duyarız.

Şu an sürücülerle ilgili sorun yaşıyorsun muhtemelen. Uçbirimi açıp şu komutu uygula:

dpkg -l  | grep nvidia

Sana kurulu paketleri listeleyecektir. Tek tek uğraşmamak adına:

sudo apt-get purge nvidia

komutunu verirsin. Uzunca bir liste basar ancak kaldırılacak dört beş paket söyler sana. Onaylayarak devam edebilirsin. Garanti olması açısından da:

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

ile varsa ilgili dosyayı silersin. Bundan sonra sistemi yeniden başlattığında açık kaynak sürücüler devreye girmiş olmalı. Sonrasında durumu tekrar ele almaya çalışırız. Fakat ben çıkış yapmış olabilirim.

Cameldevesininhorgucu

dpkg -l  | grep nvidia çıktısında belirttiğiniz gibi paket listeleri geliyor.

Ardından "sudo apt-get purge nvidia" komutunu çalıştırdığımda "nvidia gibi sanal paketler kaldırılamaz." uyarısını alıyorum. Yardımcı olur mu bilmem ama bu kaldırma denemesinin ardından belirttiğim ibarenin altında birkaç tane "N: Ignoring file dosyaisimleri" şeklinde bir çıktı da oluyor.

Bu aşamaların ardından "sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf" komutunu uyguluyorum ve yeni bir satıra geçiyor, herhangi bir değişiklik olmuyor.

Yardımı olur diye "Running on low graphic" ile devam edersem de sırası ile şunlar oluyor: OK diyerek ilerliyorum ardından ekranı bir kerelik bu modda başlatmayı işaretliyorum ve bir dakika sonra ekran karardığında kapatmam gerektiğini söylüyor ancak ekranda "could not write bytes: broken pipe." ; altında da "checking battery state" ve "enabling laptop mode" karşılarında da OK yazıyor ancak bu ekran bir dakika sonra kararmıyor ve bu şekilde kalıyor.

İnanın çok fazla siteden de araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım, beklenmedik bir durumda ilk buraya yazıp sizleri uğraştırmak yerine araştırıyorum, ancak bu sefer böyle oldu. Konu fazla uzadığı için belirtmek istedim.

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Öncelikle kusura bakma komutu eksik vermişim, doğrusu şöyle olacak:

sudo apt-get purge nvidia*

Bu komutun da nispeten uzun bir liste verip ardından nvidia ve bumblebee paketlerini kaldırması lazım. O aşamadan sonra sistemi yeniden başlatıp deneme yapabilirsin.

Cameldevesininhorgucu

Yardımlarınız sayesinde sorunumun büyük bir kısmı halloldu, minnettarım. Bumblebee'yi de kurup çalıştırana kadar çok sayıda ve değişik hatalar aldım ancak forumun altını üstüne getirerek kısmen de olsa çözüme ulaştım.

"glsxpheres" sonuçları ve VLC'de yaptığım denemeler Bumblebee'nin kurulduğunu ve çalıştığını gösteriyor. Devam eden tek problem ise Youtube gibi Flash tabanlı sitelerde maalesef problem sürüyor. Bu nedenle [Çözüldü] etiketi eklemedim; eğer eklemem gerekiyorsa bilgilendirebilirsiniz.

Ek olarak optirun google-chrome komutu ile tarayıcımı açtığımda sorunsuz bir şekilde açılıyor ancak uçbirimde
"ERROR: ld.so: object 'libdlfaker.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored."
"ERROR: ld.so: object 'librrfaker.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored."

hatalarını alıyorum.

if

Flash videolar Firefox ya da Chromium'da nasıl görünüyor?

Cameldevesininhorgucu

Biraz tuhaf gelecek size ama, Bumblebee ile o kadar uzun süre uğraştım ki olayı Chrome üzerinden halledemeyince Firefox kullanmak aklıma bile gelmedi  :).

Firefox'ta herhangi bir sorun yok, videolar gayet normal. Hız açısından Firefox beni pek memnun etmediği için Chrome yüklemiştim ancak hiç problem değil, tekrar Firefox'u kullanmaya başlayacağım. Bu nedenle Google Chrome'da yaşadığım problemi ve size verdiğim çıktıları yanıtlamanıza hiç gerek yok.

Sorun çözülmüştür, yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

if

Google Chrome'daki sorun, bu uygulamanın "sand-box" olarak çalışmasından kaynaklanıyormuş. Çözümü var ama tehlikeli. Chromium kullanabilirsiniz yerine.