Ubuntu altında Internet Explorer kurulumu

Başlatan eren, 14 Ekim 2008 - 17:54:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozgurluk

Genellikle Microsoft'un, yazılım dünyasının standartlarını hiçe saymasından kaynaklanan sadece internet explorer'da açılan web uygulamalarından dolayı insanlar yine malesef eski, güvenlik açıkları olan internet exploerer'a gerek duyuyorlar. Microsoft ne kadar dirensede artık dünyada hemen hemen tüm tarayıcılar  Apple Safari, Google Chrome gibi, Kde'nin webkit (KHTML) üzerinden çalışıyorlar. Artık sorun bence yazılım geliştiricilerinin bu browserlarda çalışıcak uygulamalara el atması. Hemen hemen çoğu site artık firefox yada diğer browserlar üzerinden rahatlıkla çalışabiliyor. Ben bir tek Devlet Demiryollarından bilet satın alırken İnternet Explorer'a gerek duyordum. Gerçi makinamda sanal pc var konuk işletim sistemi olarak da  XP oradan internet explorer kullanıyorum. Saygılar.

eribol

Şu an ki gidişatla ilgisi nedir, bu yorumun?

Ozgurluk

Linux altında aslında sahipli yazılımlar kullanma taraftarı değilim. Onun yerine kullanım lisansı hakkınız varsa İnternet Explorer'i play on linux ile kurabilirsiniz. Fakat yinede linux üzerinde sahipli yazılımımın bulunmasını istemediğimden, Windows ile işlerimi de bir şekilde halletmek istediğimden orjinal XP işletim sistemi bir şekilde; yine konuk işletim sistemi olarak Virtual Box'da çalıştırabiliyorum. Benim kendi kişisel görüşüm, linux'lu işletim sisteminde; kullanım lisansına sahip değilseniz internet explorer kurmamanız. (Boşuna insanlar özgür yazılım demiyor.) Eğer windows ile işleriniz varsa oyun dışında virtual box her şeye gayet güzel yetiyor. Konuk işletim sistemi olarak oradan internet ile halledin işlerinizi olsun bitsin. Ondan yazdım.

eribol

:) Yine de öneri yazılacaksa önerinin dışına taşacak yorumlara gerek yok. Bol bol konuşulmuşsa hele gerçekten, hiç gerek yok :)

serkanburda

@abbasc, dosyanın tam adını (ve uzantısını) kaydettiğiniz şekliyle paylaşırsanız çözüm açısından yardımcı olur. Ayrıca o sayfaları internet explorer'la nasıl kaydettiğiniz de önemli olabilir, internet explorer sürümü de. Kısacası çözüm için gerekli bilgileri verirseniz insanlar bilgisi dahilinde yardımcı olmaya çalışabilir. Yok ille de i.e. kurulumu yapayım diyorsanız wine dışında gelen sanal makineye windows kurulumu da çözüm sayılır. Yani aslında sizin ne istediğinize bakar bu iş. :) Ben şahsen kaydedilen dosyanın bir şekilde linux altında açılabileceğini düşünüyorum ve çözümü bu yönde aramayı faydalı buluyorum. Takdir sizin!

abbasc

Alıntı yapılan: sersang - 21 Şubat 2011 - 00:13:00
@abbasc, dosyanın tam adını (ve uzantısını) kaydettiğiniz şekliyle paylaşırsanız çözüm açısından yardımcı olur. Ayrıca o sayfaları internet explorer'la nasıl kaydettiğiniz de önemli olabilir, internet explorer sürümü de. Kısacası çözüm için gerekli bilgileri verirseniz insanlar bilgisi dahilinde yardımcı olmaya çalışabilir. Yok ille de i.e. kurulumu yapayım diyorsanız wine dışında gelen sanal makineye windows kurulumu da çözüm sayılır. Yani aslında sizin ne istediğinize bakar bu iş. :) Ben şahsen kaydedilen dosyanın bir şekilde linux altında açılabileceğini düşünüyorum ve çözümü bu yönde aramayı faydalı buluyorum. Takdir sizin!

dosyaları açayım yeter. ama i.e. deki gibi sağlıklı bir şekilde. yakında diğer söylediklerinizi göndereceğim. teşekkür ediyorum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 18:45:11

sersang, siz söyleyince deneyeyim dedim.
dosyayı kaydederken farklı kaydet seçeneklerinden, dosyanın türünü ve karakter yapısını falan belirliyoruz. ona göre kaydediyoruz. internete girince bir sayfayı bir sürü farklı yapıda kaydettim. kendi bilgissayarımda açmaya çalıştım. dosyaların bazılarını açıyor. sadece bazı resimler çıkmıyor.
ama explorer formatıyla kaydedip kendi pc mize gelince görünüm ayarlarından değişmiyormuş. yani daha kayıt aşamasında linux un tanıyacağı şekilde kayıt etmemiz gerekiyormuş.

sorunum halloldu. teşekkürler :)

serkanburda

Sorununuzu halledebilmenize sevindim. Ubuntu'yu keyifle kullanmanız dileğiyle :)

abbasc

Alıntı yapılan: sersang - 21 Şubat 2011 - 21:19:15
Sorununuzu halledebilmenize sevindim. Ubuntu'yu keyifle kullanmanız dileğiyle :)

ubuntu yu(gerçi linux mint şu an bilgisayarımda) keyifle kullanabilmeyi ben de çok istiyorum. ama sürekli sorunlarla boğuşuyorum. günlerim forumda linux sorunlarıyla uğraşarak geçiyor. bir eksiği kapıyorum, başka şey kendini gösteriyor. windows a alışanlar için bu zor bir durum. umarım hallederiz hepsini de huzura ereriz. teşekkür ediyorum :)

Ozgurluk

Billet satılan siteleride sırf inat olsun diye mi sadece internet explorer'da çalışan web uygulamarı geliştirirler anlamam ki ? Bu arada sorununuzu çözebilmenize sevindim. Gerçekten Ubuntu forumları en hızlı cevap alınan Türkiye'de topluluk forum. Tüm arkadaşlarla bol linux'lu günler. :D

abbasc

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 22 Şubat 2011 - 01:18:45
Billet satılan siteleride sırf inat olsun diye mi sadece internet explorer'da çalışan web uygulamarı geliştirirler anlamam ki ? Bu arada sorununuzu çözebilmenize sevindim. Gerçekten Ubuntu forumları en hızlı cevap alınan Türkiye'de topluluk forum. Tüm arkadaşlarla bol linux'lu günler. :D

teşekkürler, inşallah tüm aksaklıklar giderilir ve sorunsuz bir sistem kullanırız günün birinde :)

Ozgurluk

Aslında uzmanı değilim ama Gnu/Linux dünyası en sorunsuz sistem, kullandığınız donanımda hele Nvdia ekran kartı varsa; donanim hatasi bile almıyorsunuz. Tüm paketler kurulu geliyor. Yazılım kurma sorunu yok denecek kadar az. Tüm mesele web teknolojilerini özgür platformlar ile geliştirmek ve microsoft'un özgür olamayan internet explorer gibi, teknolojilerini kullanmaya insanları mahrum bırakmamak. Webkit KHTML'in Kde'nin web sayfası yorumlayıcısını alıp, geliştirilen özgür web browser motorudur.  Başta Apple Safari bile bu teknolojileri kullanırken. Microsoft'un bu tekkelleşme paronoyaklığı nereye kadar. Google Chorme kullaniyorum ben genellikle ondan bile Webkit kullanmişlar. Saygilarimla...

orhun_ulker99

Bende internet explorer kurmayı denedim ama kurulum bitiyor kendiliğinden kapanıyor heartsmagic de açmak için bir komut yazmış ama bende açılamadı File can't open diyor programı kurdum ama açamıyorum ne yapmalıyım?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gufabe

Belki başka bir yerde anlatılmış olabilir ama Winetricks ile de kurulabiliyor... Uçbirimden,

winetricks

ile alttakine benzer bir pencere açılıyor.

Select default wine prefix seçilerek tamam deniliyor.

Install a Windows DLL or compenent seçilerek devam ediliyor.

Listeden istenilen sürüm seçilerek kurulum başlıyor.

Yolu ise, ev dizini (pencere menüsü>görünüm>gizli dosyaları göster) altında, .wine/ drive_c/ Program Files/ İnternet Explorer.

Heisenberg

şimdi ben playonlinuxle ie. 8 i kurdum ancak e-okula felan girer iken hata veriyor sanırım sertifika hatası daha doğrusu uyarısı sonra yinede aç dediğimde kilitleniyor e-okul için ne yapabiliriz?
ALLES WAR DIE SEKTE !

if

@Heisenberg, iletilerinizde yazım kurallarına uyunuz.

alquirel

Alıntı yapılan: Heisenberg - 26 Nisan 2012 - 19:50:52
şimdi ben playonlinuxle ie. 8 i kurdum ancak e-okula felan girer iken hata veriyor sanırım sertifika hatası daha doğrusu uyarısı sonra yinede aç dediğimde kilitleniyor e-okul için ne yapabiliriz?

Midori kullanarak Tercihler penceresindeki şu ayarı yapıp kendimi kurtarmışlığım çoktur.
Ama e-okulda işe yarar mı bilmiyorum.

Ubuntu sever

Mozilla kendini internet explorer gibi gösterebiliyor zaten ne gerek var boşuna diski doldurmaya?  8)
hem neden ihtiyaç duyuyorsunuz ki?

Lütfen imzama bak!

Aaron

@Ubuntu server Geliştirici olan arkadaşlar cross browser hatalarını görüntülemek için kullanıyor olabilir. Mesela ben ihtiyaç duyuyorum kimi zaman.

alquirel

Alıntı yapılan: Ubuntu sever
Mozilla kendini internet explorer gibi gösterebiliyor zaten

Rica etsem bunu nasıl yaptığınızı yazar mısınız?

rimujin

Konuyu hortlatıyorum ama e-okul için yıllar sonra tekrar wine üzerinden ie kurdum çok güzel çalışıyorda, e-okula gelince sertifika sorunu ortaya çıkıyor. Buna bir çözüm bulsak bence bir çok linux kullanmak isteyen öğretmeni sevince boğarsınız. Windows üzerinde saat veya tarih yanlış olunca sertifika hatası verirdi. Düşünüyorum da wine da sistem saatini görmüyor ki explorer da sertifika hatası veriyor.

Çözüm üretirken lütfen firefox veya chromium üzerinden bir şey söylemeyin her şeyi denedim olmuyor :D

plazma

Alıntı yapılan: rimujin - 11 Mayıs 2014 - 23:52:09
Konuyu hortlatıyorum ama e-okul için yıllar sonra tekrar wine üzerinden ie kurdum çok güzel çalışıyorda, e-okula gelince sertifika sorunu ortaya çıkıyor. Buna bir çözüm bulsak bence bir çok linux kullanmak isteyen öğretmeni sevince boğarsınız. Windows üzerinde saat veya tarih yanlış olunca sertifika hatası verirdi. Düşünüyorum da wine da sistem saatini görmüyor ki explorer da sertifika hatası veriyor.

Çözüm üretirken lütfen firefox veya chromium üzerinden bir şey söylemeyin her şeyi denedim olmuyor :D

wine altında bir başlık açın birde bende e-okul olmadığı için deneyemiyorum ekran görüntüsü eklermisiniz nasıl bir sertifika hatası veriyor ?
wine sürümü, ie sürümü pollamı kurulum yapıldı düzmü onlarıda açtığınız başlıkta eklerseniz sevinirim.