Batarya sorunsuz linux uyumlu dizüstü bilgisayar hakkında sorular

Başlatan alorak, 31 Ekim 2013 - 12:52:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Merhabalar arkadaşlar. Forumda bir çok yerde sorulmuş, araştırdım okudum hatta sabitlendiği söylenen bir başlık da var ama malesef o başlığa erişemedim (kaldırılmış olsa gerek). Linux uyumlu dizüstü bilgisayarlar hakkında bir şeyler sorup önerilerinizi almak istiyorum.

Öncelikle bir dizüstü(ultrabook da olabilir) bilgisayardan beklediğimiz çoğunlukla(genel kullanım açısından) bataryasının uzun dayanmasıdır. Bunun için forumdan araştırdığım kadarıyla çift ekran kartlı bir bilgisayardan uzak durmalıyız gibi bir yorum getirdim. Evet bazı çözümler var ama bu bu soruna yönelik olduğu için, performans/oyun ayrımı yapmayacak kişiler için tek ekran kartı daha iyi olduğu sonucuna ulaştım. Ama ilk olarak bu konuda yorum yapmak isteyen arkadaşlarımı da dinlemek isterim. Yani intel/nvidia birleşimiyle yalnız nvidia kullanan iki kişi arasında performansı gözlemlemek isterim.

Kişisel olarak intel işlemci ve nvidia ekran kartı düşünmekteyim. (cuda gibi hesaplama gerektirecek bazı işlerde hobi olarak) Bunun için gerçekten de Türkiye'de satılanlar arasında yukarıdaki koşullara en uygun dizüstüne nasıl ulaşabilirim veya bu düşüncedeki insanlar nasıl ulaşabilirler sizce? (freedos veya windows kurulu makine dahi olsa olur)
özgürlük için

eronis

öncelikle batarya deyince kanım kaynadı ağzıma geleni sayacam :D

1- Lithium İon bataryadan uzak dur eğer bataryası iyi bir ürün istiyorsan 1-2 yıl daha bekle.

"Rekleam yapim biraz :D"

https://www.toshiba.com/tic/industrial/rechargable-battery

bu yeni çıkacak olan bataryalar şu anda baya pahalı ancak çok uzun süre gidiyorlar ve batarya ömrü neredeyse hiç azalmıyor. Bir araştırmaya göre Li-İon bataryalar her yıl %20 ömür kaybediyor ancak bu bahsettiğim bataryalar 8+ saat (20 saat dayanan pil olduğuna göre bu yeni dayanıklı bataryalara sen bir yol çiz kafanda) dayanabilen bir bataryadan bahsediyorum.

Ayrıca Enerji tasarrufu için SSD tercih edebilirsin. Ram ve işlemcinin pili çok etkileyeceğini sanmıyorum. Senin kafandaki bilgisayarı bende almak istiyorum ama biraz sabır. En azından 1-2 yıl bekle o zamana baya ucuzlar bu bataryalar ve tabi toshibadan diğer markalar taklit edip yada daha iyisini çıkarıp önümüze sunarlar sen merak etme :)

Bu söylediğim bataryalar -30 dereceye kadar sorunsuz çalışıyor. Ayrıca bu bataryalardan birini bildiğin metal pistonla ikiye böldüler ve patlama falan olmadı. Bu bataryaların patlama riski Li-İon lara göre çok düşük. Adamlar yine garanti vermiyorlar ama çok düşük bir ihtimal olduğunu youtube dan araştırarak görebilirsin.

İyi günler dilerim... :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

alorak

Yeni batarya teknolojisini bilmiyordum. Yeni düşük işlemci tüketimli 4200U işlemci ve yalnız tümleşik intel ekran kartlı ultrabooklarda linux performansı tam olarak nasıl bu konuda bilgi alamadım aslında hala :) Bekleme modundayım yani.
özgürlük için

arpia

Bağlantıda ki ürünlere göz atabilirsin.
http://www.dell.com/tr/p/xps-laptops?~ck=anav

Dell XPS 14 11 saat pil ömrü vadediyor. Ben XPS 15 kullandım, 8 saat pil ömrü yazıyordu. Hem film hem dizi izleyip birde internette gezerek 5-6 saat aralıksız kullanmıştım. XPS 15 optimus, yani intel ve nvidia ekran kartı ile geliyor fakat hiç sorun çıkarmadı bu konuda (bumblebee sağolsun) ama 14 ve 13" olan ultrabooklarda (13" olanı gerçekten çok güzel macbook air gibi) tek ekran kartı seçimide olması lazım. Bakarsınız.

Bu ürün Ubuntu ile geliyor;
http://www.dell.com/us/business/p/xps-13-linux/pd
    4th Generation Intel® Core™ i7-4500U processor (4M Cache, up to 3.0 GHz)
    UBUNTU Linux 12.04 LTS (64-bit)
    13.3 inch LED Backlit Touch Display with Truelife and FHD resolution (1920 x 1080)
    8GB2 Dual Channel DDR3 SDRAM at 1600MHz
    256GB Solid State Drive
    Intel® HD Graphics 4400

alorak

Alıntı yapılan: arpiaBağlantıda ki ürünlere göz atabilirsin.
http://www.dell.com/tr/p/xps-laptops?~ck=anav

Dell XPS 14 11 saat pil ömrü vadediyor. Ben XPS 15 kullandım, 8 saat pil ömrü yazıyordu. Hem film hem dizi izleyip birde internette gezerek 5-6 saat aralıksız kullanmıştım. XPS 15 optimus, yani intel ve nvidia ekran kartı ile geliyor fakat hiç sorun çıkarmadı bu konuda (bumblebee sağolsun) ama 14 ve 13" olan ultrabooklarda (13" olanı gerçekten çok güzel macbook air gibi) tek ekran kartı seçimide olması lazım. Bakarsınız.

Bu ürün Ubuntu ile geliyor;
http://www.dell.com/us/business/p/xps-13-linux/pd
    4th Generation Intel® Core™ i7-4500U processor (4M Cache, up to 3.0 GHz)
    UBUNTU Linux 12.04 LTS (64-bit)
    13.3 inch LED Backlit Touch Display with Truelife and FHD resolution (1920 x 1080)
    8GB2 Dual Channel DDR3 SDRAM at 1600MHz
    256GB Solid State Drive
    Intel® HD Graphics 4400

Aslında ülkemizde satılanlardan da olsa hiç fena olmazdı. Ama malesef bu tarz ürünleri ülkemizde bulmak zor olabiliyor. :(
özgürlük için

arpia

Aynı ürünlerin Windows ile gelenleri mevcut ülkemizde. XPS 15'i de Türkiye'den almıştım. İşletim sistemi iadesi yapabilirsiniz isterseniz.