Bios Menüsüne Giremiyorum-

Başlatan kagangurhan, 29 Ekim 2013 - 23:16:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Kafam almaz oldu artık, sonra bakayım.

Yunus Demirpolat

6 aydır bu sorunu yaşıyorum ve hala kafam almadı. Sizin ki normaldir. Yardımlarınız için teşekkürler. :)
Open Source.

if

@Yunus Demirpolat, BIOS'u açmak için tuşa basma zamanınız çık kısa olabilir mi? 1 sn içinde basmayınca ulaşılamıyor olabilir mi meselâ?

Yunus Demirpolat

Sanmıyorum, çünkü çok denedim ve olabilecek en hızlı şekilde bastım tuşlara. Ayrıca bastığımı algılıyor. İlk yazımda ki resimlerde görüldüğü gibi bastıktan sonra "please wait" diyor.
Open Source.

heartsmagic

Birçok ürününü Samsung markasından tercih ediyorum, servisin yaklaşımı hiç hoşuma gitmedi açıkçası. Ürünle beraber gelen anlaşmada bu belirtiliyor mu acaba, yani işletim sistemi kurmanın garantiyi bozacağı? Kendim de bir Samsung kullanıcısıyım şu an. Tembellik etmeyip bir ara ben de bakabilirim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yunus Demirpolat

@heartsmagic, Garanti geçerlilik koşulları altında konuyla ilgili şunlar belirtilmiş:

"Ürünün satıldığı andaki sistem özelliklerinin değiştirilmesi(yazılım ve donanım)."

Burada ki paragraftan şöyle anlaşılıyor, herhangi bir şekilde "bilgisayar" dediğimiz aletlere fabrika ayarlarından gelen yazılımlar haricinde bir şey yüklenirse cihaz garanti dışı kalıyor. Yalnız burada belirtilmeyen bir şey var. Bu garanti dışı kalan bilgisayar değildir. Sadece yazılımsal olarak bir problem olursa yani işletim sistemi kaynaklı bir problem olursa yazılımsal olarak garanti dışıdır. Onun haricinde donanımsal ve işletim sisteminden bağımsız sorunlar garanti kapsamı içinde devam eder. Bu böyledir. Her firma kafasına göre garanti şartları belirleyemez.  Yalnız tuhaf olan bunun belirtilmemiş olmasıdır. Bu da acaba bunların garanti anlayışında bu yok mu? diye sormamıza vesile oluyor. Yanlış biliyorsam lütfen söyleyin. Benim yaşadığım problem işletim sisteminden bağımsız ve BIOS'da işletim sisteminden bağımsız. Hatta yaşadığım problem bizzat Samsung'un kendi hatası. Zira aynı sorunu yaşayan bir sürü kullanıcı var ve bunla ilgili bazı güncellemeler bile yayınlamışlar. Bu durumda garanti dışı demek alay etmektir ve benim firmaya olan saygımı, güvenimi sarsmaktır.

Bilgisayarların ne olduğunu bilmiyorlar mı? diye düşündürüyor. Zira sen bilgisayara başka bir işletim sistemi yüklemezsen, onu yapmazsan bunu yapmazsan ne kaldı bilgisayar olmasının, Ubuntu kullanamayacaksam ne kaldı bilgisayar olmasının anlamı!

Yetmedi, yazılımsal bir problemi 200 TL gibi bir ücret isteyerek çözecekler! Sanarsınız donanımsal bir problemden dolayı parça değişimi yapılacak. Yaptığı şey o sahip olduğu yazılım ne ise onu takıp iki dakika da halledecekler ama istedikleri fiyat 200 TL. Bunlar garanti dışı derse de problem olmaz zaten yazılımsal olduğu için az isterler diye düşünüyordum ama yanılmışım.

Tüketici mahkemelerine başvurabilir ve bunlara zorla yaptırırım ama inanın uğraşacak vaktim yok. Samsung servisleri hakkında başımdan geçen bir olayı anlatıp yazımı sonlandırayım.

6 ay önce bu sorunu ilk yaşadığım zamanlar da, teknik servislere ulaşmaya çalışıyordum. 1 hafta boyunca abartmadan söylüyorum Türkiye'de ki tüm yetkili teknik servislerini aradım. Sadece yaşadığım yer değil tüm teknik servislerini aradım düşünün ve açan olmadı. Sanki hepsi dükkanı kapatmış ve gitmişlerdi. Müşteri hizmetleri ile irtibata geçip şikayet bıraktım, geri dönmeleri için bizzat Samsung mail attı. Olmadı, ne geri dönen vardı ne de telefonlarını açan. Numaralar doğru idi. Bizzat Samsung müşteri hizmetleri tek tek verdi bütün numaraları ama 1 hafta ne ulaşabildim ne de bana geri dönüş oldu. Resmi tatil olmadığını'da not olarak geçeyim. En sonunda pes ettim. Bu sefer servise vereceğim zaman da bana ilk verilen numara telefonu açtı. Ama yine diğer bazı servislere ulaşamadım. Uzun lafın kısası Samsung teknik servisleri çok zayıf, çok kötü öyle ki yoklar!

Sadece bana denk gelmiş çok tuhaf bir olay mıdır yoksa herkeste böyle mi bilmiyorum ama deneyimim hiç iyi olmadı. Bakın şunu'da not olarak geçeyim, aldığım Samsung ürünleri çok sağlam çıktı ve yıllardır kullanıyorum. O konuda bir sıkıntım yok ama satış sonrası hizmet beni öyle soğuttu ki bir daha da Samsung ürünleri almayı düşünmüyorum. Asus bilgisayar almıştım, teknolojik aletlerde bazen sorunlu olan cihaz size denk gelebiliyor. Bana da Asus'un cihazı denk gelmişti. Servise yolladım 20 gün de yapamadık diye daha ben demeden arayıp değişim faturası yolluyoruz istersiniz iade edebilir ya da değiştirebilirsiniz dediler. İşte servis budur. Ama benim akılsızlığım ki gidip bu Samsung bilgisayarı aldım. Keşke aynı cihazla değiştirseydim.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Samsung teknik servis deyince sinir katsayım yükseliyor. O yüzden bütün mazimi yazdım.

İyi günler...
Open Source.

heartsmagic

Bilgisayar konusunda ulaşılabilecek daha üst bir merciyi haberdar edebilirsin derdim ama sen zaten zamanında çok uğraşmışsın. Açıkçası Samsung'un diğer ürünleri için servis konusunda sıkıntı yaşamadım ben bugüne kadar, oldukça hızlıydılar. Bilgisayar konusunda sorun yaşarsam aklımın bir köşesinde dursun bu yaşadıkların.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yunus Demirpolat

Sadece bana denk gelmiş çok ilginç bir olay olabilir. Ürünleri sağlam fakat servisleri iyi değil. Siz sorun yaşamadığınızı söylüyorsunuz demek ki bana denk gelmiş talihsiz bir olay. Fakat her ne kadar genelde böyle sorun olmasada benim başıma gelenler ister istemez beni firmadan soğuttu. Bilmiyorum artık ileride tekrar yolum düşerse(umarım düşmez) karşılaşacağım muamele ile bu fikrim değişebilir. Ama o zamana kadar fikrim sabit.

Sorunum ile ilgili galiba çözüm bulunmuyor. Ama öneriler buraya yazılırsa bende önerileri uygularım. Ayrıyetten kendim yaptığım araştırmalar sonucunda çözüme ulaşırsam herhangi bir sorun olmadığı takdirde mutlaka buraya geri dönüş yaparım ve çözümü paylaşırım.

İyi günler...
Open Source.

if

@Yusnus Demirpolat, Wİndows 8.1 kurmayı denediniz mi?

Yunus Demirpolat

Zaten şu anda Windows 8.1.1 ve Ubuntu 14.04 kurulu ve kullanıyorum.
Open Source.

canosayan

grub menüsüne ulaşabiliyorsak, grubta system settings diye bir başlatıcı seçeneği vardı diye hatırlıyorum. resetleyip bios ile başlıyordu.
Chmod bizim işimiz.

Yunus Demirpolat

@canosayan, maalesef öyle bir seçenek göremedim.
Open Source.

Yunus Demirpolat

Burada daha önce sorunuma çözüm bulursam, herhangi bir sorun olmazsa mutlaka buraya geri dönüş yaparım demiştim. Allah'a şükür yazmamı engelleyecek herhangi bir sorun da çıkmadı.

Uzun bir zamandan sonra nihayet sorunu çözdüm. Yaklaşık 17-18 ay önce bu sorun başlamış ve çözüme ulaşamamıştı. Bilgisayara girebiliyor, yeni işletim sistemleri(uefi kurulum şart) kurabiliyordum. Yani tek sorunum BIOS'a giremiyor olmamdı. Tabi ki 18 ay boyunca bu sorunu çözmek için uğraşmadım. :) Çözüme ulaşmayan denemeler sonunda pes ettim. Ne de olsa bilgisayarı kullanabiliyordum. Geçen günler de bir daha bakayım internete, araştırayım dedim. Araştırdım ve sorunun çözümünü buldum. Aşağıda bu sorunu nasıl çözdüğümü anlatacağım. Umarım, bu sorunu yaşayan başka birileri var ise aynı benim bu sorunu çözmem de yardımcı olan o forum da ki ileti gibi bu da sizlere faydalı olur.

UYARI!: Bu işlemi yaparken bilgisayarınızın fişe takılı olduğuna emin olun. BIOS sürümünüzün doğru olduğundan emin olun. Sorumluluk size aittir. Ayrıca P05AAG benim Samsung NP700Z5C model dizüstü bilgisayarımın BIOS sürümüdür. Dolayısıyla kendi sisteminizde ki BIOS sürümünüze göre yazıda geçen yerleri değiştirmeniz gerektiğini hatırlatayım.

İlk önce bilgisayarınıza uygun BIOS sürümünü indirmemiz gerekiyor. Maalesef Samsung'un işleri zorlaştırmakta üstüne yok. Bu yüzden farklı metodlar ile Samsung'tan o BIOS dosyasını indiriyoruz. Eğer BIOS sürümünü bilmiyor iseniz ve bilgisayar açılıyor ise işletim sisteminde arama yaparak msinfo32.exe dosyasını çalıştırabilir ve buradan öğrenebilirsiniz. Açılmıyor ise bilgisayar modelinizi Google'layarak uygun sürümün ne olduğunu bulmalısınız.

Aşağıda verdiğim bağlantıya gidiyoruz. Burada platformID=AAG yazan kısmın "AAG" yazan yerini kendi modelimize göre değiştiriyor(Benim model AAG) ve açılan sayfa da <FilePathName> tagının içinde ki yazıyı kopyalıyoruz. Bu bizim BIOS dosyamızın adı. AAG neye göre belirleniyor; BIOS sürümünüzün son 3 hanesine göre.

http://sbuservice.samsungmobile.com/BUWebServiceProc.asmx/GetContents?platformID=AAG&PartNumber=AAAA

Aşağıda ki bağlantının BIOSUpdateItem/ sonrasını kopyaladığımız BIOS dosyamızın adı ile değiştiriyoruz. Bu dosyayı indirme bağlantısı oluyor. Artık dosyayı indirebilirsiniz.

http://sbuservice.samsungmobile.com/upload/BIOSUpdateItem/ITEM_20130412_1087_WIN_P05AAG

ITEM_20130412_1087_WIN_P05AAG.exe dosyasını "Yönetici olarak" çalıştırıyoruz. Çalıştırdıktan sonra karşımıza çıkan uyarıya "Tamam" veya "İptal" demiyoruz. O şekilde bırakıyor ve Windows Gezginin'den şu adrese gidiyoruz.
%USERPROFILE%\AppData\Local\Temp\

Burada __Samsung_Update adında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörü kopyalayıp başka bir konuma yapıştırın.(Ben dosyayı C:\ dizini altına yapıştırdım.) Kopyalama işlemi bittikten sonra uyarıyı iptal diyerek kapatıyoruz.

Şimdi komut satırını yönetici olarak çalıştırıyoruz. __Samsung_Update klasörümüzün, klasör yolunu kopyalıyor ve komut satırına cd komutundan sonra boşluk bırakıp yapıştırıyoruz
cd C:\__Samsung_Update

Sonra aşağıda ki kodu komut satırına yazalım.
WinFlash.exe P05AAG.rom /v /cs /sd /sv /svs /cvar

BIOS'umuz yüklendikten sonra bilgisayar yeniden başlayacak ve artık BIOS'a ulaşabileceksiniz. Yüklendikten sonra bilgisayarınız açılmayabilir. Bu bizim durumumuzda normal. Çünkü tekrar yüklenen BIOS ile ayarlar varsayılan haline döndü. Bu varsayılan halinde UEFI boot kapalı olduğu için UEFI kurulum yapılan işletim sistemimiz açılmaz. Bunun için BIOS'a girip UEFI boot'u etkinleştirmeniz lazım. Sonra girebilirsiniz.

Şimdi işletim sistemi açılmıyor, canlı usb vb. gibi yöntemler çalışmıyor ve sadece Samsung Recovery tuşu(F4) çalışıyorsa yukarıda ki işlemlerin aynısını yapabilirsiniz. Çünkü Samsung Recovery Solution 5, USB ve DVD yi destekliyor(muş). Dolayısıyla __Samsung_Update klasörümüzü bir USB'ye atıp Recovery bölümünden aynı işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için Samsung Recovery Solution ekranında iken Shift+Ctrl+F10 tuşuna basın ve açılan komut satırından yukarıda ki işlemleri yapın.

Not: Samsung Recovery Solution ile sistemi kurtarmaya çalışsanız dahi BIOS sorunumuzu maalesef çözemiyor. Dolayısıyla oraya kadar ulaştıktan sonra eski haline zaten dönderirim diye düşünmeyin. Eski haline dönmenin tek yolu yukarıda ki yol.

Olabildiğince anlaşılır ve açık anlatmaya çalıştım. Açık anlatayım derken karışmamıştır umarım. İnşallah sorununuzu bu yöntem ile çözersiniz.

İyi günler...

Yararlandığım yazılar :

*http://forum.notebookreview.com/threads/samsung-laptops-roll-back-bios-updates.696197
*http://forum.notebookreview.com/threads/samsung-laptops-roll-back-bios-updates.696197/page-24#post9825113
Open Source.

turkerataturk

Toshiba larda be bazi pc lerde bios a girmek icin pc yi kapatin F2 basılı tutun ve power basın girersiniz.

Fast boot modu pasif hale getirirseniz normal boot ile acilir
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

if

Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim @Yunus Demirpolat. Bazı makineler baş ağrısı olabiliyor. Uzun erimde çözüm bulunuyor ama o zaman kadar da sorunlar damaktaki yara gibi aklımızdan çıkmıyor.

@mustangank, imlâya riayet edin lütfen.

turkerataturk

Alıntı yapılan: if - 03 Haziran 2015 - 22:50:24
Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim @Yunus Demirpolat. Bazı makineler baş ağrısı olabiliyor. Uzun erimde çözüm bulunuyor ama o zaman kadar da sorunlar damaktaki yara gibi aklımızdan çıkmıyor.

@mustangank, imlâya riayet edin lütfen.

???
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Yunus Demirpolat

Alıntı yapılan: if - 03 Haziran 2015 - 22:50:24

Rica ederim. Çok doğru diyorsunuz. Bilgisayara erişimim olsa dahi ve BIOS ile işim olmasa dahi orada bir sorun olduğunu bilmek rahatsız edici. Neyse ki sorunu çözdük. Samsung'tan kaynaklanan bir sorunmuş. BIOS yazılımına belirli bir değişken sayısından fazlasını girince bilgisayar elveda diyoruz. Ubuntu 12.04 sürümün de UEFI kurulum yapmaya çalışmasanız dahi canlı usb ile önyükleme yaptığınız anda sistem kullanılmaz hale geldiği söyleniyor. Ekran dahi açılmıyormuş. Allah'tan benim sorunum bu değildi ve 12.04 ü UEFI ile kullanmaya çalışmamıştım. Yoksa anakart değişmesi gerekiyordu. Sonra ki Ubuntu sürümlerin de bu durum düzeltilmiş. Sadece Linux değil Windows ile de bu durum oluyormuş.

Ben UEFI yerine geleneksel yönteme dönecektim lakin tüm diski tekrar dan mbr yapmak vs. uzun iş olduğu için dönmedim bu yüzden de Ubuntu'yu yükleyemiyorum. Tek sıkıntım bu. Yeni bir bilgisayar alana kadar çok sevdiğim Linux dünyasından maalesef uzak kalmak zorundayım.

Bu sorunun olduğu Samsung modellerini de yazayım. Samsung 530U3C, NP700Z7C, NP700Z5C, ve 300E5C.

İyi günler...
Open Source.

kdr.akcay

Çözüm sunmayacagım kusura bakmayın, zatn arkadaşlar yeterince cevap vermiş, ben bişeyi merak ettim, zatn ubuntu açılıyosa yada sistemi düzgün çalışıyosa, bios a niye girmeye çalışıyosun onu merak ettim..

kadopol

Alıntı yapılan: Yunus Demirpolat - 01 Haziran 2015 - 16:22:08

UYARI!: Bu işlemi yaparken bilgisayarınızın fişe takılı olduğuna emin olun. BIOS sürümünüzün doğru olduğundan emin olun. Sorumluluk size aittir. Ayrıca P05AAG benim Samsung NP700Z5C model dizüstü bilgisayarımın BIOS sürümüdür. Dolayısıyla kendi sisteminizde ki BIOS sürümünüze göre yazıda geçen yerleri değiştirmeniz gerektiğini hatırlatayım.

İlk önce bilgisayarınıza uygun BIOS sürümünü indirmemiz gerekiyor. Maalesef Samsung'un işleri zorlaştırmakta üstüne yok. Bu yüzden farklı metodlar ile Samsung'tan o BIOS dosyasını indiriyoruz. Eğer BIOS sürümünü bilmiyor iseniz ve bilgisayar açılıyor ise işletim sisteminde arama yaparak msinfo32.exe dosyasını çalıştırabilir ve buradan öğrenebilirsiniz. Açılmıyor ise bilgisayar modelinizi Google'layarak uygun sürümün ne olduğunu bulmalısınız.

Aşağıda verdiğim bağlantıya gidiyoruz. Burada platformID=AAG yazan kısmın "AAG" yazan yerini kendi modelimize göre değiştiriyor(Benim model AAG) ve açılan sayfa da <FilePathName> tagının içinde ki yazıyı kopyalıyoruz. Bu bizim BIOS dosyamızın adı. AAG neye göre belirleniyor; BIOS sürümünüzün son 3 hanesine göre.

http://sbuservice.samsungmobile.com/BUWebServiceProc.asmx/GetContents?platformID=AAG&PartNumber=AAAA

Aşağıda ki bağlantının BIOSUpdateItem/ sonrasını kopyaladığımız BIOS dosyamızın adı ile değiştiriyoruz. Bu dosyayı indirme bağlantısı oluyor. Artık dosyayı indirebilirsiniz.

http://sbuservice.samsungmobile.com/upload/BIOSUpdateItem/ITEM_20130412_1087_WIN_P05AAG

ITEM_20130412_1087_WIN_P05AAG.exe dosyasını "Yönetici olarak" çalıştırıyoruz. Çalıştırdıktan sonra karşımıza çıkan uyarıya "Tamam" veya "İptal" demiyoruz. O şekilde bırakıyor ve Windows Gezginin'den şu adrese gidiyoruz.

Burada __Samsung_Update adında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörü kopyalayıp başka bir konuma yapıştırın.(Ben dosyayı C:\ dizini altına yapıştırdım.) Kopyalama işlemi bittikten sonra uyarıyı iptal diyerek kapatıyoruz.

Şimdi komut satırını yönetici olarak çalıştırıyoruz. __Samsung_Update klasörümüzün, klasör yolunu kopyalıyor ve komut satırına cd komutundan sonra boşluk bırakıp yapıştırıyoruz

SENİN HEYKELİNİ DİKSEM AZ.1,5 yıldır uğraşıyorum Samsung np300e5z laptopum için söylediklerini birebir yaptım. Bıosa girdiğimde sevinç çıglıgı attım. Allah senden razı olsun  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Yunus Demirpolat

@kadopol , Rica ederim. Yardımcı olabildiğime gerçekten çok sevindim. Sizde aynı benim gibi uzun bir süre uğramışsınız.

@kdr.akcay, Mevcut sistem düzgün çalışıyor olabilir ama hareket alanınızı kısıtlıyor. Yaptığınız her kurulumun UEFI kurulum olması gerekiyor. Fast Boot, UEFI Boot gibi seçenekleri kontrol edemiyorsunuz. Boot sırasını değiştiremiyorsunuz. Örneğin geçenlerde Samsung SSD aldım ve BIOS şifreleme özelliği sunuyordu. Bunun için de BIOS'a girmem şarttı. Demem o ki mevcut sistem de devam ediyorsunuz ama başka bir sistem kurmak zorlaşıyor. Ayrıca bilgisayarın bir yeri bozuksa ister istemez kafaya takıyorsunuz :)
Open Source.

nsr1903

Alıntı yapılan: Yunus Demirpolat - 01 Haziran 2015 - 16:22:08
Burada daha önce sorunuma çözüm bulursam, herhangi bir sorun olmazsa mutlaka buraya geri dönüş yaparım demiştim. Allah'a şükür yazmamı engelleyecek herhangi bir sorun da çıkmadı.

Uzun bir zamandan sonra nihayet sorunu çözdüm. Yaklaşık 17-18 ay önce bu sorun başlamış ve çözüme ulaşamamıştı. Bilgisayara girebiliyor, yeni işletim sistemleri(uefi kurulum şart) kurabiliyordum. Yani tek sorunum BIOS'a giremiyor olmamdı. Tabi ki 18 ay boyunca bu sorunu çözmek için uğraşmadım. :) Çözüme ulaşmayan denemeler sonunda pes ettim. Ne de olsa bilgisayarı kullanabiliyordum. Geçen günler de bir daha bakayım internete, araştırayım dedim. Araştırdım ve sorunun çözümünü buldum. Aşağıda bu sorunu nasıl çözdüğümü anlatacağım. Umarım, bu sorunu yaşayan başka birileri var ise aynı benim bu sorunu çözmem de yardımcı olan o forum da ki ileti gibi bu da sizlere faydalı olur.

BIOS'umuz yüklendikten sonra bilgisayar yeniden başlayacak ve artık BIOS'a ulaşabileceksiniz. Yüklendikten sonra bilgisayarınız açılmayabilir. Bu bizim durumumuzda normal. Çünkü tekrar yüklenen BIOS ile ayarlar varsayılan haline döndü. Bu varsayılan halinde UEFI boot kapalı olduğu için UEFI kurulum yapılan işletim sistemimiz açılmaz. Bunun için BIOS'a girip UEFI boot'u etkinleştirmeniz lazım. Sonra girebilirsiniz.

Şimdi işletim sistemi açılmıyor, canlı usb vb. gibi yöntemler çalışmıyor ve sadece Samsung Recovery tuşu(F4) çalışıyorsa yukarıda ki işlemlerin aynısını yapabilirsiniz. Çünkü Samsung Recovery Solution 5, USB ve DVD yi destekliyor(muş). Dolayısıyla __Samsung_Update klasörümüzü bir USB'ye atıp Recovery bölümünden aynı işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için Samsung Recovery Solution ekranında iken Shift+Ctrl+F10 tuşuna basın ve açılan komut satırından yukarıda ki işlemleri yapın.

Not: Samsung Recovery Solution ile sistemi kurtarmaya çalışsanız dahi BIOS sorunumuzu maalesef çözemiyor. Dolayısıyla oraya kadar ulaştıktan sonra eski haline zaten dönderirim diye düşünmeyin. Eski haline dönmenin tek yolu yukarıda ki yol.

Olabildiğince anlaşılır ve açık anlatmaya çalıştım. Açık anlatayım derken karışmamıştır umarım. İnşallah sorununuzu bu yöntem ile çözersiniz.

İyi günler...

Yararlandığım yazılar :

*http://forum.notebookreview.com/threads/samsung-laptops-roll-back-bios-updates.696197
*http://forum.notebookreview.com/threads/samsung-laptops-roll-back-bios-updates.696197/page-24#post9825113

Teşekkür etmek için üye oldum. Allah razı olsun dostum. NP300E5A serisi cihazımda işe yaradı.

Ek bilgi olarak yukarıda yazılanları yapıp BIOS .exe dosyasına ulaşamayan arkadaşlar

http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=US&CttFileID=4437540&CDCttType=FM&ModelType=C&ModelName=XE700T1A-A04US&VPath=FM/201108/20110819141913404/BIOSUpdate.exe

bu linkten Samsung'un resmi Bios update programını indirip, program açıldıktan sonra Yükle'ye basarsa kendi cihazına özel bios. exe sini bilgisayarına indirebilir. Geriside yine arkadaşın anlattığı gibi zaten.

Yunus Demirpolat

@nsr1903 , Sağolun. İşinize yaramasına sevindim. Ek bilgi için de ben teşekkür ederim :)
Open Source.

kronık

@Yusnus Demirpolat, dostum anlatımın çok güzel yaklaşık 2 3 aydır yeni farkettim np700z5a-s04tr cihazımda biosa giremiyorum hiç bi şekilde ilginc ki orjinal recovery lı diskinde windows vs açılıyor o şekilde kullanıyorum dediklerini bireb ir yaptım oldu bi program açıldı bios yükledi sonra verifying oldu pc resetledi fakat bende değişen birşey olmadı yüklemede vs sorun sıkıntı yok bu konuda bir fikrin varmıdır istersen adım adım yaparken screen alıyım sanırım her pc de işe yaramıyor. bios bin dosyasını bulamadım bulabilseydim derdim çoktan çözülürdü belki fakat araşturırken senin konunu gördüm teşekkürler konu için

Yunus Demirpolat

@kronik , Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın, ancak vakit bulabildim. Güzel düşünceleriniz için de teşekkür ederim. Yazdıklarımı aynen yaptıysanız neden olmadığı konusunda bir fikrim yok ama "BIOS bin dosyasını bulamadım" derken ne demek istediğinizi pek anlamadım. BIOS bin dosyası nedir?
Open Source.

kronık

@Yunus Demirpolat,
valla akıl erdiremedim dediğim gibi şimdi yaklaşık 1 aydır yatıyor o bilgisayar çözüm bulamadım bios çipine dışardan yazdırmak için .bin dosyası gerekiyormus çok araştırdım bazı yabancı sitelerde var fakat onlarda dosya almak için forumda kariyermi ne yapmak lazımmış bende uğraşamadım  açıkçası dediklerini birebir uyguladım oldu fakat değişen * bir şey olmadı NP700Z5A-S04TR  model bendekide aynı anakarttan olan birisini bulsam çipinden kopyalama yaparız lakin yok samsung da yanaşmıyor bios yazılımı vermeye anakartı satmak istiyor ve 2.500 TL küsür fiyat verdiler yeni pc alırım daha iyi yoksa parça parça satıcam pc yi