[Çözüldü] Sistem ilk açılış parolasını nasıl kaldırabilirim?

Başlatan Mr.Tavus, 29 Ekim 2013 - 13:26:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mr.Tavus

Arkadaşlar merhaba. Ben ubuntu 13.10 kullanıyorum ve memnun değilim. Tekrar win 7'ye geçmek istiyorum. Fakat ubuntuyu kurarken sisteme ilk açılış parolası koymuştum. Fakat şimdi onu kaldıramıyorum ve onun yüzünden bi türlü win 7 kuramadım. Bilgisayar cd-rom'u okuyor ve bu şifreyi istiyor onu girincede direk açılıyor. Bahsettiğim ekrana ait bir resim aşağıda. Arkadaşlar bu şifreyi nasıl kaldırabilirim. Lütfen bi yardımcı olun.

furkankalkan

Ev dizinini şifrele dediniz mi ubuntu kurarken.  Aslında windows kurarken bu şifreyi istememesi lazım. Windows CD nizin bootable (önyüklenebilir) olduğundan emin misiniz ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

arpia

Şifreyi girmeden önce yada girdikten hemen sonra Bios'a geçmeyi deneyin ki muhtemelen şifre istediği ekrandan önce olacaktır.
Nereden ön yükleme (boot ) yaptığına bakın. Şifreyi girdikten sonra da kuruluma geçmiyorsa zaten CD'den ön yükleme yaptığını sanmıyorum.

sda5 şifreli görünüyor ki biçimlendirme sonrası şifre kalkmış olacaktır diye düşünüyorum...

siberoloji

Anladığım kadarıyla; siz sadece Ev dizinini değil, tüm diski şifrelemişsiniz ve ayrıca diskinizde kurulu windows yok.
Bu takdirde;
1. Bilgisayarı Ubuntu kurulum cd/usb ile açın.
2.Açılışta, DENE bölümüne giriş yapın.
3.CD/USB den çalışan Ubuntunun içindeki "disks" uygulamasıyla diskinizi (Ubuntu kurduğunuz bölümleri) NTFS olarak biçimlendirin.
3.Bilgisayarı kapatıp Windows kurulum CD ile açın.
4.Tüm verileriniz silinecektir.

Mr.Tavus

Alıntı yapılan: siberoloji - 29 Ekim 2013 - 20:17:20
Anladığım kadarıyla; siz sadece Ev dizinini değil, tüm diski şifrelemişsiniz ve ayrıca diskinizde kurulu windows yok.
Bu takdirde;
1. Bilgisayarı Ubuntu kurulum cd/usb ile açın.
2.Açılışta, DENE bölümüne giriş yapın.
3.CD/USB den çalışan Ubuntunun içindeki "disks" uygulamasıyla diskinizi (Ubuntu kurduğunuz bölümleri) NTFS olarak biçimlendirin.
3.Bilgisayarı kapatıp Windows kurulum CD ile açın.
4.Tüm verileriniz silinecektir.

Evet bahsettiğiniz gibi tüm disk şifreli. Yarın söylediğiniz adımları uygulayacağım. Sonucu da yine bildireceğim.

siberoloji

Alıntı YapBen ubuntu 13.10 kullanıyorum ve memnun değilim
En az "Sonuç" kadar neden memnun olmadığınızı da -kişisel değilse- paylaşır mısınız yarın?

Mr.Tavus

Alıntı yapılan: siberoloji - 29 Ekim 2013 - 22:44:26
Alıntı YapBen ubuntu 13.10 kullanıyorum ve memnun değilim
En az "Sonuç" kadar neden memnun olmadığınızı da -kişisel değilse- paylaşır mısınız yarın?

Merhabalar. Sonunda dün tüm gün uğraşarak Windows 7'yi kurabildim. İyiki de kurmuşum. Dediğiniz gibi önce bir ubuntu cdsi ile ubuntu 12.04 yükledim ve nasıl olduysa hiç bir şekilde network bağlantısı çalışmadı. ve her bilgisayar açılışında ethernet kartını görmüyor hatası verdi. Sonra Ubuntu 13.10'u yükledim sonuçta daha güncel bir sürüm olduğu için herhangi bir problem olmaz diye fakat ondada aynı hatayı verdi. Sonra üst komşudan bilgisayarını ödünç alarak windows 7 indirerek formatı attım ve hiç bir sıkıntı yok.

Neden ubuntudan memnun olmadığıma gelirsek;
1. CPU'yu aşırı derecede kullanıyor.
2. Fanlar sanki araba motoru soğutuyormuş gibi aşırı şekilde çalışıyor. Fan havalandırmarına elimi değemiyordum o kadar sıcaktı. Şimdi hiç bi sıkıntı yok.
3. En basitinden harici diskten "var/www" altına bir şey kopyalamak için 2 gün uğraştım en sonunda oturum açarken root adıyla açınca kopyalama işlemini yapabildim. Ne gerek var bu kadar uğraştırmaya.
4. Yerli yersiz bilgisayarımın fare'mi görmemesi.

Genel olarak kullanışsız buldum. Hiç bir stabillik yok. Kendime macera aramışım.

siberoloji

Geçmiş olsun.
Sorun çözüldüyse http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0 bağlantısında belirtildiği gibi konuyu işaretler misiniz?

heartsmagic

Hani üzerine gidileceğini bilsem yorumlayayım derdim ancak madem başka bir sisteme geçilmiş hiç kurcalamayalım. 
Etiket geldiği için konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.