AMD 8730M ekran kartını oyunda kullanma

Başlatan secret35, 27 Ekim 2013 - 21:11:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

secret35

Merhaba arkadaşlar,

AMD 8730M ekran kartımı oyun oynarken nasıl kullanabilirim ? Açık kaynak driver kullanıyorum.

Linux Monster

Açık kaynak sürücüler oyunlarda çok başarılı değil diye biliyorum.
if it aint broke dont fix it !

guopx

Tek ekran kartıysa zaten o kullanılıyordur. Hibrit grafik mi var?
lspci | grep VGA çıktısını verbilir misiniz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

secret35

yunusemre@YunusEmre:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]

Şeklinde çıktı aldım

guopx

Evet intel/amd hibrit grafik var.
http://rudrageek.com/linux-now-supports-hybrid-graphics-systems-ubuntu-13-10/
Burada
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress ile fglrx kurup amd catalyst üzerinden geçiş yapılabileceği yazıyor.
LC_ALL=C amdcccle ile catalyst'i açabilirsiniz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

secret35

Cataliyst hata verdi. AMD sürücüsü bulunamadı veya uygun sürücü kurulu değil şeklinde.

heartsmagic

fglrxinfo
LC_ALL=C amdcccle

çıktılarını bir görsek?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

secret35

yunusemre@YunusEmre:~$ fglrxinfo
fglrxinfo: komut bulunamadı
yunusemre@YunusEmre:~$ LC_ALL=C amdcccle
amdcccle: komut bulunamad\u0131
yunusemre@YunusEmre:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]
yunusemre@YunusEmre:~$

AMD sürücünde hata aldıktan sonra açık kaynak sürücüsüne geçtim.

heartsmagic

Haliyle o zaman irdeleyemeyiz konuyu. Çıktıların hata vermesi de normal. Eğer sorunu irdelemeyi istiyorsan sürücüleri kurmalı, ne şekilde kurduğunu buraya aktarmalı, kurulum adımlarına ait çıktıları aynen geçmelisin. 

secret35

Bu ekran kartından ne çektim, neler çektim. Ubuntudan başka bir işletim sistemi kullanmıyorum. Ubuntunun  13.10 dan önceki sürümlerinde ekran kartımın hiç bir şekilde sürücüsü yoktu. 13.10 da geldi diye 13.10 kurdum. Steam oyundan aldım onayamıyorum. Ekran kartımın bana bu ızdırabı bu şekilde devam edecek gibi. Ubuntudan soğutuyor bilgisayarım beni :/

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ekim 2013 - 12:11:39
Haliyle o zaman irdeleyemeyiz konuyu. Çıktıların hata vermesi de normal. Eğer sorunu irdelemeyi istiyorsan sürücüleri kurmalı, ne şekilde kurduğunu buraya aktarmalı, kurulum adımlarına ait çıktıları aynen geçmelisin.

janparey

Alıntı yapılan: secret35 - 28 Ekim 2013 - 12:19:41
Bu ekran kartından ne çektim, neler çektim. Ubuntudan başka bir işletim sistemi kullanmıyorum. Ubuntunun  13.10 dan önceki sürümlerinde ekran kartımın hiç bir şekilde sürücüsü yoktu. 13.10 da geldi diye 13.10 kurdum. Steam oyundan aldım onayamıyorum. Ekran kartımın bana bu ızdırabı bu şekilde devam edecek gibi. Ubuntudan soğutuyor bilgisayarım beni :/
ben sırf linux desteği yüzünden hd4000li bilgisayar aldım.çokta oyun oynamayan biri olarak yetiyor açıkçası.ileride harici ekran kartlı olanlarda illa lazım olursa biostan müdahale edilebilen bir model ararım açıkçası. bu çile katlanılacak türden değil.

Deadpool

Çift ekran kartını kullanmak istiyorsanız başka yöntemlerde var. Açık kaynak kodlu sürücülerin son dönem performansları oldukça iyi. Hatta bilgisayarımda sahipli sürücülerden çok daha fazla performans aldığımı söyleyebilirim. Anlatacağım yöntemde daha iyi performans istiyorsanız daha yüksek bir çekirdek sürümüne sahip olmanız yararınıza olur. Ayrıca bilmenizde fayda var açık kaynak kodlu sürücülerde ciddi bir ısınma problemi oluyor Dota 2 oynarken sıcaklığın 94 dereceye kadar çıkabildiğini gördüm ancak daha yükseğine çıkmıyor ve uygulamalardan çıktıktan sonra 1-2 dakika içerisinde sıcaklık 50 derece civarına düşüyor dolayısıyla eğer bu yöntemi kullanacaksanız size tavsiyem soğutucu kullanın, soğutucunuz yoksa bilgisayarın tabanında bulunan havalandırma deliklerinin kesinlike açıkta kaldığına emin olun. Şimdi öncelikle bilgisayarınızda kurulu catalyst sürücüsü varsa onu kaldırın ardından vereceğim komutları sırayla girin.

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi de sırasıyla;

sudo su -
cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
Çıktı şu şekilde olmalı;
0:IGD:+: Pwr:0000:00:02.0
1:DIS: : Pwr:0000:01:00.0

İki ekran kartıda gördüğünüz gibi aktif seçili olan ekran kartı ise dahili ekran kartı. Şimdi;
xrandr --listproviders
Bunun çıktısı ise buna benzemeli;
Providers: number : 2
Provider 0: id: 0x7b cap: 0xb, Source Output, Sink Output, Sink Offload crtcs: 2 outputs: 4 associated providers: 0 name:Intel
Provider 1: id: 0x55 cap: 0xf, Source Output, Sink Output, Source Offload, Sink Offload crtcs: 4 outputs: 0 associated providers: 0 name:radeon

id'ler değişik olabilir bunlar benim biligsayarımdaki id'ler. İki ekran kartı gözükmüyorsa bir problem vardır. Eğer vgaswitcheroo kullanarak AMD ekran kartını kapattıysanız onu tekrar açıp bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin. İki ekran kartıda görünüyorsa;
xrandr --setprovideroffloadsink 0x55 0x7b
komutunu girin. Sondaki id'ler sizin id'leriniz olmalı buna dikkat edin. Bu işlemlerden sonra harici ekran kartınızı kullanarak uygulama açabilirsiniz.
DRI_PRIME=1 sizinuygulamanız
Baştaki "DRI_PRIME=1" sizin harici ekran kartınızı kullanarak uygulama açmanızı sağlıyor.
DRI_PRIME=1 glxinfo | grep render
komutunu verdiğinizde AMD ekran kartını görebilmeniz gerek. Bu yöntemi Arch Linux üzerinde kullandım ancak Ubuntu üzerinde de çalışıyormuş. Deneyip denememek size kalmış bir şey ama dediğim gibi performans olarak sahipli sürücülerden çok daha iyi oldu benim açımdan. Kolay gelsin.