13.10 - mobility radeon 5730 driver sorunu (Siyah ekran)

Başlatan anil456, 27 Ekim 2013 - 16:51:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anil456

Arkadaşlar kurulum sonrası ek sürücülerden amd nin kendi driver ını veya amd nin sitesinden 13.11 beta6 driverını kurduğumda, sistem yeniden başladığında ekrana hiç görüntü gelmiyor kapalı gibi aynen. Lakin pc çalışıyor capslack açıp kapanabiliyor ses artırma/azaltma çalışıyor. Windows 8.1 in anlamsız kitlenmelerinden usanıp ubuntuya geçeyim dedim ama hevesim kursağımda kaldı yahu

if

ctrl+alt+f1 > kullanıcı adı ve şifresi > sudo service lightdm stop
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo rm -rf /etc/ati
sudo reboot
yeniden başladıktan sonra lspci | grep VGA çıktısını geçin.

anil456

cevap için teşekkür ederim öncelikle ama kodları tek tek yazmaya üşendiğimden baştan kurdum ubuntuyu :D Düzgün bir driver kurulumu nasıl yapabilirim gösterebileceğiniz bir kaynak yada konu var mı acaba ?

heartsmagic

@if'in son istediği çıktıyı buraya geç ki seni yönlendirebilelim. Forumda birçok düzgün kaynak var aslında, fakat elbette arada sorunlar yaşanabiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

anil456

farklı şekilde sürücü kurmaya çalıştım ama sonuç hep aynı oldu, bende 

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

kodu ile eski sürücüye döndüm. Sanırım kod yazmaya alışmam gerekiyor biraz :) if senin istediğin çıksı ise şu şekilde;

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5730 / 6570M]

heartsmagic

Bizlere kurulum aşamalarındaki çıktılar lazım. Hangi yöntemi deniyorsan o yönteme ait kurulum çıktılarını buraya aktar lütfen.

anil456

Biraz geç yazıyorum kusura bakmayın. http://www.youtube.com/watch?v=mwgMwa1dYng burdaki anlatıma göre kurulum yapmaya çalışıyorum.
7. aşamadaki sudo dpkg -i *.deb komutunu verdiğimde (Veritabanı okunuyor... mevcut 169623 dosya veya klasör yüklü.)
fglrx paketi açılıyor (fglrx_13.250-0ubuntu1_amd64.deb dosyasından) ...
One or more files have been altered since installation.
Uninstall will not be completed. See /etc/ati/fglrx-uninstall.log for details.
dpkg: error processing fglrx_13.250-0ubuntu1_amd64.deb (--install):
yeni pre-installation betiği alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 1
Önceden seçili olmayan fglrx-amdcccle paketi seçiliyor.
fglrx-amdcccle paketi açılıyor (fglrx-amdcccle_13.250-0ubuntu1_amd64.deb dosyasından) ...
Önceden seçili olmayan fglrx-dev paketi seçiliyor.
fglrx-dev paketi açılıyor (fglrx-dev_13.250-0ubuntu1_amd64.deb dosyasından) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of fglrx-amdcccle:
fglrx-amdcccle depends on fglrx; bununla beraber:
  fglrx paketi yüklenmedi.

dpkg: error processing fglrx-amdcccle (--install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
dpkg: dependency problems prevent configuration of fglrx-dev:
fglrx-dev depends on fglrx; bununla beraber:
  fglrx paketi yüklenmedi.

dpkg: error processing fglrx-dev (--install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
İşlem sırasında hatalar bulundu:
fglrx_13.250-0ubuntu1_amd64.deb
fglrx-amdcccle
fglrx-dev

çıktısını alıyorm. Anladığım kadarıyla oluşturduğum.deb paketleri yüklenemiyor bazı bağımlılık sorunları sebebiyle.

ve de bu işlemler sonunda mesa driverına dönene kadar sistemde bir hata mesajı alıyorm aşağıdaki kodu çalıştırmam konusunda.
apt-get -f install çalıştırdığımda ise anl@anl-N61Jq:~$ apt-get -f install
E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?
sonuç bu oluyor.

heartsmagic

Paketlerin hepsi aynı dizinde mi? Son komut sudo ister ama senin sorununu çözmez. Bir de neden beta sürücüleri deniyorsun? Normal sürücüler sorun mu yapıyor?

anil456

evet driverın .run dosyası masaüstünde zaten, oluşan .deb paketleride masaüstünde . Videoda o sürücü kurulduğu için betayı tercih etmiştim. 13.4 ü de deneyeyim bir ama sorun driverdan olmasa gerek çünkü paketleri yükleyemiyorum.

if

@anil456, forumdaki anlatımla kurun. Ubuntu'nun size önerdiği sürücü yok mu?

anil456

13.10 sürümü için bir klavuz var mı acaba forumda göremedim ben, ek sürücülerden amd nin sahipli driverını yüklediğimde de , pc yeniden başladığında ekrana görüntü gelmiyor. Pc sorunsuz çalışıyor donma kilitlenme yok ses açma/kapama capslock vs.

burk

@anil456 klavuz derken yükleme sonrası yapılacak şeyleri mi kastediyorsunuz? Ayrıca şu an sorun var mı yok mu? Hem görüntü gelmiyor demişsiniz hem PC sorunsuz çalışıyor demişsiniz.

anil456

ilk mesajımı gözden kaçırdınız sanırım, driverı yükleyip pc yi yeniden başlattığımda, oturum açılmaya yakın ekran kapanıyor. Hiç bir şekilde görüntü alamıyorum. Ama pc kitlenmiş durumda değil, ses açma/kapama capslock vs. tuşlar çalışıyor. Sorunsuzluktan kastettiğim bu.

if

@anil456, oturum açtıktan sonra ctrl+alt+f1 > kullanıcı adı + şifre > sudo apt-get install pastebinit
cat /var/log/Xorg.0.log | pastebinit
dmesg | pastebinit
Bu iki komutun sonucu size bir bağlantı verileccek, bu bağlantıları buraya geçin.

"driver" yerine sürücü kullanın lütfen.

anil456

@if,cat /var/log/Xorg.0.log | pastebinit için böyle bir dizin bulunamadı diyor yanlış mı yazdım acaba diye bir çok denedim.

http://paste.ubuntu.com/6386413 bağlantısını veriyor son olarak.

if

@anil456, ctrl+alt+f1 > kullanıcı adı + şifre > sudo service lightdm stop
sudo amdconfig --acpi-services=off
sudo reboot
yeniden başlayınca durum nedir?

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Saucy_Installation_Guide

anil456

@if, eksürücülerden tekrar yükleyip, bilgisayarı yeniden başlatmadan yazdığın komutları denedim.sudo amdconfig --acpi-services=off komutu sonrası '' etc/X11/xorg.conf file '' dosyası bulanmadı gibi bir hata veriyor. İngilizcem fazla iyi değil lakin verdiğin linkten anladığım kadarıyla tekrar bir kurulum deneyeceğim.

Ek:

Format atıp sistemi sıfırdan kurup güncelleştirmeleri yaptıktan sonra '' http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Saucy_Installation_Guide '' burada ki anlatıma göre sürücü kurulumu yaptım. Kurulum tamamlanınca sudo amdconfig --initial -f komutunu çalıştırdım ve sistemi yeniden başlattım. Bu sefer de grup ekranında ubuntuyu seçtikten sonra açılmasını beklerken görüntü gitti. Ancak ekran bilgisayar tamamen kapalı gibi siyah değildi (önceki sürücü yükleme denemelerimin aksine ), led aydınlatması çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyordu. capslock vb yine çalışır durumda idi. crtl+alt+f1 i çalıştırabildim ve sudo service lightdm stop
sudo amdconfig --acpi-services=off
sudo reboot
komutlarını tekrardan yürüttüm. 2. komutta (amdconfig ) bu sefer hata almadım. .Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise durum yine aynıydı. Ekrana görüntü gelmiyor. Sanırım yüklediğim sürücüleri config dosyasına bir türlü kaydedemiyorum ?

heartsmagic

İlginç bir sorun var orada, neden bu modelde sorun yaşıyoruz acaba. Ayarların dosyaya yazılmaması esasında sorun teşkil etmemeli. Artık illa xorg.conf olacak diye bir durum söz konusu değil.
Şurada senin sorununa benzer bir sorun yaşayan kullanıcı var ama başlık cevapsız:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2180909

grep EE /var/log/Xorg.0.log

ne diyor? ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşebiliyorsun değil mi?

Bir de, sen bu ISO'nun md5 bütünlüğünü denetlemiş miydin?

anil456

@heartsmagic, evet uç birime düşe biliyorum. komutun çıktısı ise şu şekilde

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

Sürücü çekrideğe eklenmemiş gibi. uname -r
dpkg -l | grep linux-headers
çıktılarına bakayım.

anil456

çıktı şu şekilde

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@anil456, o linux-headers yazanların içinde sizin kullanmakta olduğunuz çekirdek ike aynı seriden olan var mı? Kullandığınız çekirdeği uname -r ile öğrenebilirsiniz.

decent

@anil456,
Tüm sürücüleri kaldırın, yukarıda belirtildiği gibi temizlik yapın ve sistemi yeniden başlatın.
Ek sürücülerden yükleme yapın ve sistemi yeniden başlatmadan önce şu komutu yürütün:
sudo aticonfig --initial -f

anil456

@if, 3.11.0-13 generic
@decent, aynı komutu '' amdconfig '' olarak çalıştırmıştım önceden, birde bunu deneyeyim.

Düzeltme:

@decent, bir değişiklik yok malesef ve uç birime de düşemez oldum .

heartsmagic

Sürücüler kesinlikle sorun yapıyor bu bir gerçek. Kurtarma kipinde açıp kaldırabilirsin sürücüleri. 
Bağlantısını verdiğim kullanıcı da çözememiş hâlâ sorununu. Kurduğun sürücüleri değil de daha aşağıda bir sürümü deneyebilirsin belki.