HDD bilinmeyen bölüm!

Başlatan ubuntupardus, 27 Ekim 2013 - 11:21:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

İyi günler.
Elimde 1 TB lık harici bir HDD var. Hard disk'in 500 gb'lık bir kısmı doluymuş. Üzerine Windows kurtarma diski oluşturulmuş. Fakat biçimlendirilmemiş. Hard disk'i windows'a Taktığımızda 34 Gb'lık kurtarma dosyalarının olduğu bölüm görünüyordu.
Windows disk yönetim sisteminde diğer geri kalan 900 gb'lık bölüm ayrılmamış olarak görünüyordu. Bu bölüme ben Sürücü harfi ataması yaptım. Fakat O bölüm RAW formatına dönüştü.

Sonrasında ubuntu'ya taktım Hard Disk'i Ubuntu da bu bölüm "Bilinmeyen" olarak görünüyor.
Şimdi ubuntu da disk yönetiminde bu bölümü biçimlendirmeden dosyalara erişir hale getirebilir miyim?

Recovery programları kullanmadan yapmak istiyorum. Çünkü disk boyutu büyük olduğundan çok uzun sürecek.

Kısaca Windowsta RAW olarak Ubuntuda bilinmeyen olarak görünen disk bölümündeki verilere ulaşmak istiyorum.
Teşekkürler...

if

TestDisk ile eski bölümleme taplosunu geri getirmeye çalışın.

ubuntupardus

Daha önce testdisk kullanmadım. Şuan indirdim.
"Analyse>Quick Search"
ile arama yapıyorum.
Bu programa "bilinmeyen" olarak gözüken bölüme harf ataması yapıp. Diski biçimlendirmeden içindeki bilgilere ulaşabilir miyim?

Disk daha öncesinde hiç biçimlendirilmedi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 27 Ekim 2013 - 11:21:22
Elimde 1 TB lık harici bir HDD var. Hard disk'in 500 gb'lık bir kısmı doluymuş. Üzerine Windows kurtarma diski oluşturulmuş. Fakat biçimlendirilmemiş. Hard disk'i windows'a Taktığımızda 34 Gb'lık kurtarma dosyalarının olduğu bölüm görünüyordu.
Windows disk yönetim sisteminde diğer geri kalan 900 gb'lık bölüm ayrılmamış olarak görünüyordu. Bu bölüme ben Sürücü harfi ataması yaptım. Fakat O bölüm RAW formatına dönüştü.

Açıkçası bu anlatımdan ben bir çıkartım yapamadım. Boyutlar, yapılanlar çok karmaşık geldi bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntupardus

Evet biraz karışık gibi. Ama ayrıntılarıyla da anlatmak istiyorum.

Harici harddisk'in üstüne Kurtarma diski oluşturulmuş. Kurtarma diski oluşturduktan sonra Diskte bulunan bilgiler görünmedi. Sadece kurtarma diskinin dosyaları var.
Sonrasında Windows disk yönetimine baktım. 2 bölüm olarak görünüyordu. Biri "ayrılmamış" diğeri kurtarma dosyalarının bulunduğu 32 gblık fat bölümü.

Ayrılmamış bölüm için yeni bir harf ataması yaptım. Sonra bu bölümü "RAW" formatında gördü.

Bende ubuntuya taktım diski. Ubuntuu disk yönetiminde de bu bölümü "bilinmeyen" olarak görüyor.

Kısaca  bu bilinmeyen bölümünde ki verilere erişmek istiyorum.

heartsmagic

Harf ataması yapmak bir şey değiştirmez, eğer ham olarak kalan kısım bir dosya biçimi için biçimlendirilmediyse öylece duracaktır. Şu an burayı doğrudan geri getirebilir misin bilmiyorum. Yapılan işlem eğer diski biçimlendirdiyse ve bölümü sildiyse yapacağın tek şey veri kurtarma yazılımlarıyla şansını denemek.

Eğer biçimlendirilme yapılmadıysa (bir şekilde) @if'in önerisini deneyebilirsin. Veri kurtarma yapmana gerek yok, bölümleme tablosu ile uğraşacaksın. Forumdaki konularda geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

ubuntupardus

Evet biçimlendirilme yapılmadı.
@if in dediği gibi testdisk'i indirim. Analiz ediyorum. Bölümleme tablosunu geri getirmek istiyorum. Şu analiz işi bitsin bakalım. Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2013 - 13:40:51

Testdisk ile tarattım. Fakat o da bilinmeyen partition'un göstermiyor. Şöyle ki;

Sadece kurtarma dosyalarının olduğu bölüm görünüyor. Diğer bölüm yok.

heartsmagic

Analiz kısmındaki seçenekleri nasıl işaretlemiştin?

ubuntupardus

Bu diski hala kurtaramadım. Şuan Gparted ile tarıyorum ama sonuç çıkacak gibi görünmüyor.

Acaba başka önerileriniz var mı?