FCM 76. Sayı - Basit Güvenlik Kamerası

Başlatan btermeli, 25 Ekim 2013 - 15:15:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Selamlar,

FCM okurken ilginç bir konu gördüm, ilgisini çeken olabilir. Kısa bir tercüme yaptım.
Henüz denemedim, belki benden önce deneyen olur :)

Basit Güvenlik Kamerası
Kaynak: FCM 76. Sayı Sayfa 29

Unix türevi işletim sistemlerinin en kuvvetli yanlarından birisi birçok farklı işlevi olan aracı birlikte kullanabilmeniz.

Bana basit bir güvenlik sistemi sorulduğunda, tecrübeli olmayan kullanıcılarında uygulayabileceği birşey düşündüm. Zoneminder şaşırtıcı bir uygulama olmasına rağmen gerekli ayarlar ve kapıya yönetilmiş tek bir kamera ihtiyacından dolayı bu iş için uygun değildi.

Bizim ihtiyacımız olan ise, sadece bir hareket olduğunda fotoğraf çeken bir sistem. Ayrıca çekilen bu fotoğrafların heryerden ulaşabileceğimiz bir bulut sistemine yüklenmesi. Burada Ubuntu One yerine Dropbox'ı seçtim, bunun tek nedeni ise Blackberry üzerinde de çalışan bir istemcisinin olması.

Birçok görüntü yakalama istemcisini inceledikten sonra komut satırı üzerinden çalışan "motion" programının özelliklerini beğendim.

Motion'ı ilk çalıştırdığımda, biranda yüzlerce görüntü aldığını farkettim, bu nedenle -s (setup) komutuna geçtiğimizde motion alttaki çıktı verdi:

[1] Changes: 0 - noise
level: 18
[1] Changes: 1 - noise
[1] Changes: 0 - noise

Ctrl+C kullanarak motion'ı durdurabilirsiniz.-s ile çalıştırıldığında birçok özelliği değiştirebiliyorsunuz, motion görüntü ve ses ayrımı yapabiliyor.

Farkettiğimiz bir diğer nokta varsayılan /etc/motion/motion.conf yapılandırma dosyası hala çok fazla görüntü üretiyor.

Home klasörünüze bir adet motion.conf dosyası oluşturarak bu dosyayı geçersiz kılabilirsiniz. (.nokta dosya değil) motion.conf dosyasının home klasöründe görünmesini istemiyorsanız, başka bir isim verip-c komutunu kullanarak yapılandırma dosyasına yönlendirebilirsiniz.

Bizim yarattığımız motion.conf dosyası:

webcam_motion on
noise_level 255
framerate 2

webcam_motion seçeneği on ya da off olabilir. Varsayılan seçenek "off"tur. Bunun sebebi de webcam_maxrate değerinin normalde 1 görüntü / saniye olmasıdır. Eğer webcam_maxrate daha yüksek bir değer ise webcam_motion hareket olmadığında görüntü sayısını 1 görüntü / sn olarak limitlemektedir. "on" olarak ayarlarsanız  yakalanan görüntü sayısının azaldığını farkettik.

Varsayılan noise_level değeri 32 idi, biz onu 255 yaptık. Böylece kamera ışık değişimlerinden çok fazla etkilenmeyecek.

Dropbox ayarları için önce www.dropbox.com sitesini ziyaret edip hesap açıyoruz.
Benim açımdan daha önce hesabım olduğu için sadece son köşedeki indirme bağlantısından 32 veya 64 bit seçeneği ile indirebileceğim komut satırı seçeneğine yönlendirildim.

Şuan linux mint kullandığım için Ubuntu 32-bit.deb dosyasını indirip, kurdum.

Yükleme tamamlandıktan sonra uçbirim aracılığıyla dropbox'ı başlatıyoruz:

dropbox start -i

Dropbox gerekli dosyaları ve nautilus desteğini indirecek. Panelde belirecek dropbox ikonunu farkedeceksiniz.

Daha sonra Home içindeki Dropbox klasörüne Motion adlı bir klasör daha oluşturuyoruz.

Blackberry uygulamasını da telefonumuza kuruyoruz. Ardından motion uygulamamızı ~/Dropbox/Motion klasörünün içindeyken çalıştırıyoruz ve test olarak kameranın önünden geçiyoruz.
Motion yakaladığı görüntüleri klasöre atıyor ve dropbox bunları bulut sunucusuna yüklüyor.

Dropboxtaki görüntülere bakmak için illa ki yazılımın bilgisayarınızda yüklü olması gerekli değil.
Web arayüzü sayesinde görüntülere istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.

Tabiki Zoneminder gibi daha karmaşık çözümler var ama motion ile dropbox'ı kombine etmek
bize daha hızlı bir çözüm yolu veriyor.

Charles McColm
Instant XBMC Yazarı
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???