Smplayer ince ayarları

Başlatan Eren, 14 Ekim 2008 - 01:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tugrull_gazi

Alıntı yapılan: xwes - 04 Şubat 2009 - 23:03:46
Alıntı yapılan: firfir - 04 Şubat 2009 - 21:12:39
Arkadaşlar bende smplayer da ses sorunu yaşıyorum. Bütün ses-video oynatıcılarında ses çıkıyor falan smplayer da çıt yok sıfır ses..
Voluma control den herşeyi açtım sonuna kadar smplayer da da sesler açık neden olabilir acaba?

ayarlar menusunde "general" kisminda audio yazan yeri degiştirin ornegin alsa yapin. Olmazsa digerlerini deneyin. Yine olmazsa video yazan yerdeki degiştirin, ornegin "x11" veya "xv" yapin.

çok saoslın kardeşim aynı sorun bendede vardı..benim derdimede çare oldu :)

xwes

Rica edrim, gule gule kullanın.

tyler78

Altyazı olayı çok güzel. Teşekkürler.
Yalnız ben de videoda sağ ve solunda da siyah şerit çıkmaya başladı. Pan scan'i 16:10 yapınca düzeliyor ama bu sefer de biraz şişmanlıyor görüntü. Bunu otomatik olarak ekrana sığdırma imkanı yok mu? Monitörüm widescreen ama windowsta sorun olmuyordu.

xwes

Alıntı yapılan: tyler78 - 11 Şubat 2009 - 02:57:45
Altyazı olayı çok güzel. Teşekkürler.
Yalnız ben de videoda sağ ve solunda da siyah şerit çıkmaya başladı. Pan scan'i 16:10 yapınca düzeliyor ama bu sefer de biraz şişmanlıyor görüntü. Bunu otomatik olarak ekrana sığdırma imkanı yok mu? Monitörüm widescreen ama windowsta sorun olmuyordu.
Sorununuzu biraz daha açik soyleyebilir misini?
Alt yaziyi alttaki siyah alana taşimak için uyguladiginiz "add black borders" işleminden sonra dediginiz gibi videonun sagina ve soluna da siyah şerit eklenecektir ancak videoyu tam ekran olarak izlediginizde bu alanlar kaybolacak ve altyazi alttaki siyah alana kayaaktir. Tabi demek istediginiz buysa...

tyler78

@xwes
Yani bende görüntü, ekranın ortasında bir kutucukta kalıyor. Tam ekran yapınca ekranın ortasında kare şeklinde izliyorum filmi. Film farketmiyor. Video monitöre oturmuyor.

xwes

"Aspect ratio" ile oynamayi denediniz mi peki?

tyler78

İşte aspect ratioyla oynayınca görüntü, filmdeki insanlar şişmanlıyor. :)
Bunu otomatik ayarlaması gerekiyor ama ayarlamıyor.

xwes

Ilginç. Hiç karşilaşmadigim bir durum bu. Peki başka oynaticilarda da oluyor mu acaba?

tyler78

Yok, vlc'de falan çok güzel oturuyor video. Anlasam da yapamasam bu kadar sinir olmayacağım. :)

Edit: Şimdi diğer playerlara baktım da hepsi aynı. Şu an sadece vlc player doğru çalışıyor. Sanırım sorun programda değil.

xwes

O zaman isterseniz bunu ayri bir konu açarak sorun. Zira artik bu başligin kapsamina girmiyor bu arada ben biraz duşuneyim ne olabilir diye, çunku şu ankilma gelen birşey yok malesef.

atomkarinca

@tyler78, video oynatıcının görüntü ayarlarından video çıkışını değiştirmeyi denediniz mi? Yanlış çıkışı kullanıyor olabilirsiniz.

xwes

Alıntı yapılan: atomkarinca - 11 Şubat 2009 - 22:55:52
@tyler78, video oynatıcının görüntü ayarlarından video çıkışını değiştirmeyi denediniz mi? Yanlış çıkışı kullanıyor olabilirsiniz.
Ama her oynaticida oluyormuş bu. Oynaticidan bagimsiz bir sorun.

atomkarinca

Olabilir, kullandığı sistem öntanımlı gelen video çıkışıyla uyumlu olmayabilir. Şu anda sanırım sadece VLC ile düzgün çalışıyor ve bu da bana belirttiğim sorunun olabileceğini söylüyor. Denemekten bir şey kaybedilmez.

unsalmd

bende encok SMPlayer kullanıyorum ama video seyrederken default olmasını istiyorum her seferinde tek tek seçmek yerine default açılsın nasıl?
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

Yiğit Ateş

Videoya sağ tıkla özellikleri seç birlikte aç sekmesinden smplayer seç.

Good False

Alıntı yapılan: unsalmd - 13 Şubat 2009 - 22:05:29
bende encok SMPlayer kullanıyorum ama video seyrederken default olmasını istiyorum her seferinde tek tek seçmek yerine default açılsın nasıl?

İlişkilendirmek istediğiniz video dosyasının üzerine sağ tıklayın ve Özellikleri açın. Oradan da birlikte aç seçeneğine SMPlayer ı seçin. Tamam olması lazım...

unsalmd

dosyanın üzerine sağ tıklayıp properties sekmesinden hangi programın default olacağı seçilebiliyor

unsalmd

ozan

G ve Y harfleriyle altyazıyı ayarlamak büyük kolaylık saniye hesabı çok yorabiliyodu bazen. peki ben bu kaydırma yaparak filme uyumlu hale getirdiğim altyazıyı kaydedebilirmiyim acaba. eğer kayıt işide olursa özelliklede altyazısı pek bulunmayan eski filmler için ugraşmaktan kurtarmış olacak.

xwes

Alıntı yapılan: ozan - 26 Şubat 2009 - 00:15:36
G ve Y harfleriyle altyazıyı ayarlamak büyük kolaylık saniye hesabı çok yorabiliyodu bazen. peki ben bu kaydırma yaparak filme uyumlu hale getirdiğim altyazıyı kaydedebilirmiyim acaba. eğer kayıt işide olursa özelliklede altyazısı pek bulunmayan eski filmler için ugraşmaktan kurtarmış olacak.

bunu yapmak için ksubtitle ve subtitle editor gibi ufak programlar var depoda. Onlarla yapabilirsiniz.

ozan

Alıntı yapılan: xwes - 26 Şubat 2009 - 00:35:36

bunu yapmak için ksubtitle ve subtitle editor gibi ufak programlar var depoda. Onlarla yapabilirsiniz.

yok onları zaten biliyorum. onlarda smplayer de olduğu gibi ayarlama şansı yok(yada ben bilmiyorum) ya saniye hesabı yapılıyor ya filme uyumlu başka dildeki bir altyazıdan süreler alınıyor yada ilk ve son konuşma seçilip programın bunu düzeltmesi umuluyor. ama 3 durumda da başarı oranı çok düşük oluyor. bu tarz sorunları çok yaşadığım için bu uygulamalarla epeyce içli dışlı oldum ama smplayerdeki randımanı ve pratikliği alamadım onlardan.

xwes

Aslinda biraz alişkanlik meselesi bence. Ben bir ara bu iki program ile bayagi bir altyaziyi duzeltmiştim ve artik oldukça hizli yapabilir hale gelmiştim. Ama bugun tekrar denesem heralde bayagi ugraşirim. Program basit gorunse de bir yerden sonra saniyeler, son satir ilk satir, kaydirilan kismin yanliş seçilmesi derken kafam karişiyor.

heartsmagic

Konu dağılmış olacak ama Jubler benim gözde programımıdır. Bu gibi programlarda verim almak tamamen size bağldırı. FPS'si bozuk ve zaman farklı olan alt yazılar bile bu gibi programlar kullanılarak tam uyumlu hâle getirilebilirler. Biraz aşinalık kazanmak gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Şubat 2009 - 14:02:21
Konu dağılmış olacak ama Jubler benim gözde programımıdır. Bu gibi programlarda verim almak tamamen size bağldırı. FPS'si bozuk ve zaman farklı olan alt yazılar bile bu gibi programlar kullanılarak tam uyumlu hâle getirilebilirler. Biraz aşinalık kazanmak gerekiyor.
haklısınız bu son olsun bu konuda.
jubleri denememiştim şimdi indiriyor. ben de zaten biraz tembellikden dolayı smplayerle kayıt şansımız varmı diye sormuştum. alışınca iyi kötü birşeyler yapılabiliyor ama zaman harcamak gerekiyor. diğer yandan da sadece G ve Y harfleriyle sorunu çözünce gönlüm smplayer e kayıyor tabi.
neyse teşekkürler kayıt etmek için eski usule devam  :)

iRoNMaSTeR

Ne hikmetse bu oynatıcıya çok alıştım
Windows ortamında Gomplayer üzerine kullanışlı ve kolay tanımıyordum
fakat biraz önce SMPlayer da başıma bir olay geldi acaip şaşırdım ve teşekkür ettim.
Dün bilgisayarımda seyreddiğim bir dizimi ortalarına doğru kapatmıştım akşam bilgisayarı kapattım sabah başka dizilerden arada bir çok yapım izledim daha sonra bir gün önce yarıda bıraktığım filmin üzerine geldim SMPlayer ile aç dedim oda ne kaldığım yerde ve ayarlarda dizi oynatmaya başladı.
Gerçekten çok güzel
Bazen Compiz aktif edince sorunlar yaşıyordum ama bu olaydan sonra SMPlayer ile haşır neşirliğim daha da artacak anladığım kadarıyla :D