Smplayer ince ayarları

Başlatan Eren, 14 Ekim 2008 - 01:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extremebrutal

Arkadaşlar, SMPlayer'da altyazının siyah bölümde öntanımlı olarak çıkması için, home>kullanıcı adı>.mplayer (dikkat smplayer değil) içerisindeki config dosyasına şu satırı ekleyebilirsiniz:

vf=expand=::::0:4/3

Ben de işe yaradı. "Add Black Borders" seçeneğini seçmeden direk altyazı siyah bölümde başlıyor.

eren

@extremebrutal

Teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: extremebrutal - 31 Ekim 2008 - 16:11:40
Arkadaşlar, SMPlayer'da altyazının siyah bölümde öntanımlı olarak çıkması için, home>kullanıcı adı>.mplayer (dikkat smplayer değil) içerisindeki config dosyasına şu satırı ekleyebilirsiniz:
Ben de işe yaradı. "Add Black Borders" seçeneğini seçmeden direk altyazı siyah bölümde başlıyor.

Bıkıp bırakmıştım her videoda ayarlamayı. Bu iyi oldu, teşekkürler.

xwes

Alıntı yapılan: ksksersey - 15 Ekim 2008 - 01:47:26
arkadaşlar altyazıları filmin altındaki siyah bölgeye almak için:   video--filtreler--add black borders' ı işaretleyin. ben kendim kurcalayarak buldum ancak bazı video biçimlerinde olmuyor.

Çok teşekkurler. (Demekki SMplayer de hala kurcalamadigim yerler de kalmis :)

zeitgeist

Alıntı yapılan: extremebrutal - 31 Ekim 2008 - 16:11:40

Her geçen gün ayarlar daha da gelişiyor, teşekkürler. Oldu olacak öntanımlı olarak alt yazı boyutunu da ayarlayabilsek daha ne isteriz.)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ihtiyar said

Yeni bir şey fark ettim. Belki de bir çoğunuz biliyorsunuz ama ben bilmeyen arkadaşların olabileceğini düşünüyorum ve söylemek istiyorum. :)

Smplayer'de film izliyorsunuz ve film bitmeden bilgisayar başından ayrılmak durumundasınız. Hatta, bilgisayarı bile kapatıyorsunuz. Bilgisayarınızı örnek olarak ertesi gün açıyorsunuz. İzleyeceğiniz filme tıklıyorsunuz ve smplayer, filmde kaldığı yerden devam ediyor. :) Belki başka alternatifleri de vardır ama ben bu şekilde tecrübe ettim. :)

hasanyılmaz

Kaldığı yerden devam etme özelliği benim de işime yarıyor.

Başka bir şey sorayım. Mesela belli saniyeler arası tekrarlanabiliyor mu? A-B noktaları seçerek tekrarlama özelliği gibi bir şey var mı?

Mad

sizin sayenizde windows belasindan kurtulmak uzereyim :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Mad - 03 Kasım 2008 - 03:23:57
sizin sayenizde windows belasindan kurtulmak uzereyim :)

Daha çok konuda ince ayar var, bir an önce tamamen dahil olmalısınız aramıza. :)

akrep55tr

Seçenekler > Özellikler > Alt yazılar > SSA / ASS Librarry bölümünde

Styles yazan yere :

Bold=1,Outline=1,Shadow=4,FontName=Sans,Fontsize=21

yazdığınızda artık alt yazılarınız ön tanımlı olarak her açılışta aynı şekilde oluyor."FontName" yada "Fontsize"ı kafanıza göre değiştirebilirsiniz.

ozan

bazı filmlerde boyutuna göre oluyor sanırım, add black borders seçince filmin alt tarafında ufak bulanık bir alan/şerit beliriyor bunu aşmak için de filtlerelerden autodedect phase i seçince düzeliyor.

zeitgeist

Alıntı yapılan: akrep55tr - 08 Kasım 2008 - 01:17:59
Seçenekler > Özellikler > Alt yazılar > SSA / ASS Librarry bölümünde

Styles yazan yere :

Bold=1,Outline=1,Shadow=4,FontName=Sans,Fontsize=21

yazdığınızda artık alt yazılarınız ön tanımlı olarak her açılışta aynı şekilde oluyor."FontName" * ya da "Fontsize"ı kafanıza göre değiştirebilirsiniz.

Harika! Bu nasıl bir özelleştirme zenginliğidir böyle, ama bir yandan da korkuyorum yahu;
iyice tembel edecek bu ayarlar bizi ;)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

xwes

Smplayer'da sesi yukseltip alçaltmak sistemin de sesinde yukselip alçalmasina sebep oluyor. Bunun onune geçmenin bir yolunu bilen var mi?

Bedreddin

Kısayol kullanıyorsanız onla ilgisi olabilir mi?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

xwes

Yok kisayol kullanmiyorum. Sizde olmuyor mu?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 22 Kasım 2008 - 00:35:45
Yok kisayol kullanmiyorum. Sizde olmuyor mu?

Bende denedim bende olmuyor.

xwes

HDA intel kullaniyordum Realtek ALC883'e geçince duzeldi. Bunu eskiden de denemiştim ama olmamişti. Bu arada şunu da belirteyim HDA Intel kullanirken araç çubugundaki ses simgesine çift tikladigimda açilan pencerede bir de FCM diye bir ses degeri çikiyordu. Işte smplayer bu degeri degiştiriyordu. Yani bilgisayarin sesini iki deger ortak kontrol ediyordu. Bunlardan birinin duşuk olmasi dogal olarak bilgisayarin maksimum sesinin duşuk olmasina sebep oluyordu.

eren

Ana mesaj güncellendi ve güzel tüyolar eklendi. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

peki smplayer'da DVD izleyebiliyor musunuz? Ben hemen her zaman divx kullandigim için pek kurcalamadim. Ancak  geçen bir DVD'den film izlemek istedim, smplayer açti oynatti ancak DVD menusunu kullanamadim. Altyazi, dublaj dili gibi şeyleri farkli yollar ile degiştirmek mumkun ama pek saglikli degil. Sonuçta DVD'nin menusunun yerini tutmuyor. Ben de xine player'i indirdim DVD çalmak için, memnun kaldim ancak keske smplayer bu işimi de halletse.

Xenophobia

Bayılıyorum bu oynatıcıya.

Kubuntu üzerinde, Dragon falan dedi bir videoyu oynatmak istediğimde..

Sonra aklıma geldi Smplayer'ı kurmadığım, hemen eksiğimi giderdim. :)

heartsmagic

@xwes, Smplayer mplayer kullandığı için DVD menülerine ulaşamazsın. mplayer geliştiricileri hâlâ menü desteğini sıcak bakmıyorlar. Gerçi bu sadece bir duyum ancak bugüne kadar eklemedilerse doğruluk payı var diye düşünüyorum. Dediğin gibi değişiklik yapılabiliyor. Fakat sağlıklı değil demek yerine pratik değil desen daha doğru olur sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Bende sadece "pratik degil" degil ayni zamanda saglikli da degildi. Çunku tum alt yazi seçeneklerine ulaşamadim maalesef. Neyse dedigim gibi şu an xine ile mutluyum ama favori playerim smplayer de keşke destekleseydi.

heartsmagic

Tüm alt yazı seçenekleri derken? Ben DVD seyrettiğimde genelde mplayer'ın komutları ile hem alt yazı hem de ses seçeneklerini seçebiliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

smplayer ile izledigimde (mplayer komutlarini bilmedigimden) videoya sag tiklayip subtitle>select deyince olmasi gereken tum altyazilarin orada olmadigini goruyorum.

zoyaist

.avi formaylı filimlerle beraber gelen Tükçe ses dosyasının başlaması için ne yapmam gerekiyor?
Filmi açıyorum ama ingilizce devam ediyor.
Filmin bulunduğu klasör içinde;

Filminadı.BRRip.AC3.Xvid.D-Z0N3.avi
Filminadı.BRRip.AC3.Xvid.D-Z0N3.turkish.audio.ac3
Filminadı.BRRip.AC3.Xvid.D-Z0N3.srt
Filminadı.BRRip.AC3.Xvid.D-Z0N3.nfo

Dosyaları mevcut. Altyazı oluyor ama ses seçiminde sadece "1" var ve oda ingilizce çalışıyor.
Linux For All