Smplayer ince ayarları

Başlatan Eren, 14 Ekim 2008 - 01:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Yani goruntu var mi? O halde ses çikişlarini degiştimeyi deneyebilirsiniz?Biraz bekleyeleim çozemezsek mplayer surum yukseltmeyle ilgili bir başligimiz vardi, oradan mplayeri nasil yukselteceginizi ogrenebilirsiniz.

Zelku

Laptop'ta özellikle uzakdoğu filmi izlemek istediğimde neredeyse hiçbir şey duyamıyordum. Tüm ses ayarlarını son hale getirdiğimde dahi pek bir performans alamıyordum. Sonra SMPlayer'ı karıştırırken birkaç şeyi kurcaladım ve şimdi My Sassy Girl'deki sakin sahnelerde geçen konuşmaları bile rahatlıkla duyabiliyorum. :)  Peki neleri kurcaladım? Aslında çok fazla birşeyi değil ,

Ayarlar -> Genel -> Ses

- Ses normalleştirme her zaman uygulansın'ı seçili hale getirdim.
- Azami kuvvetlendirme değerini 110'dan 200'e çıkardım.

Oldukça tatmin edici bir sonuç aldım. Buna rağmen hala ses sorunu yaşıyorsanız video penceresinden Ses -> Dengeleyici'yi seçip oradaki ekolayzır ayarlarıyla oynayabilir ve kendiniz için en güzel sonucu alabilirsiniz. Ama dikkat edin , ses ayarlarını çok yüksek tutup , aksiyon filmi açarsanız dizüstünüzün hoparlörlerine zarar verebilirsiniz. :)
"Bazinga!"
- Sheldon Cooper

xwes

Alıntı yapılan: Dharq - 20 Eylül 2009 - 21:53:50
Laptop'ta özellikle uzakdoğu filmi izlemek istediğimde neredeyse hiçbir şey duyamıyordum. Tüm ses ayarlarını son hale getirdiğimde dahi pek bir performans alamıyordum. Sonra SMPlayer'ı karıştırırken birkaç şeyi kurcaladım ve şimdi My Sassy Girl'deki sakin sahnelerde geçen konuşmaları bile rahatlıkla duyabiliyorum. :)  Peki neleri kurcaladım? Aslında çok fazla birşeyi değil ,

Ayarlar -> Genel -> Ses

- Ses normalleştirme her zaman uygulansın'ı seçili hale getirdim.
- Azami kuvvetlendirme değerini 110'dan 200'e çıkardım.

Oldukça tatmin edici bir sonuç aldım. Buna rağmen hala ses sorunu yaşıyorsanız video penceresinden Ses -> Dengeleyici'yi seçip oradaki ekolayzır ayarlarıyla oynayabilir ve kendiniz için en güzel sonucu alabilirsiniz. Ama dikkat edin , ses ayarlarını çok yüksek tutup , aksiyon filmi açarsanız dizüstünüzün hoparlörlerine zarar verebilirsiniz. :)
+1

Malik

Smplayer'da altta olan ilerleme çubuğu bende yok. Ayalarına baktım kurcaladım ama bulamadım. Acaba nerden ayarlayabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Ekleme= Düzeltmek için ctrl+c tuş kombinasyonunu kullanarak eski haline getirdim.

Ekleme: Smplayerda benim en sevdiğim özelliklerden bir tanesi de smplayerı alt araç çubuğuna indirdiğiniz zaman yani ''-'' işaretiyle küçülttüğünüz zaman film duruyor. Büyüttüğünüzde tekrar devam ediyor.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

eren

Alıntı yapılan: wiper - 14 Ekim 2008 - 01:20:36
Alt yazıyı siyah alanda göstermek için

Video > Filtreler > Add black borders işaretli olacak.

Yeni sürümde bu seçenek yok. Bunun yerine başka bir çözüm önerisi olan var mı?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

zeitgeist

9.10 ile depolarda gelen SmPlayer dan farklı bir sürüm mü yüklemiştin başka bi yerden? Eğer öyle değilse hala aynı seçenek var; Türkçe Smplayer'da Video>Filtreler>Çerçeve ekle gibi bir şey olacaktı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

Depodan yüklediğim SMPlayer ile az önce ben de denedim. O seçenek var ve çalışıyor.

Sephilion

Bende ubuntuya yeni geçtim ve gnome 9.10 ile gelen totemi kullanıyordum ama türkçe altyazı kullnmada sorun yaşadım bende farklı birkaç player denedim.Ama smplayer ve vlcde şöyle bir sorunla karşılaştım menüler kafayı yemiş durumda  bunu nasıl düzelticem bu düzelmeden dediğiniz ince ayarları yapamadığımdan sorunum çözülöüyor.Acil yardım lütfen.Teşekkürler

heartsmagic

Hem Smplayer hem de VLC'de mi oluyor bu?
Son zamanlarda sistemde font veya tema değiştirdin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sephilion

Evet ikisinde birden oluyor mplayerda sorun yok ama o da fatal erorler veriyor forumda biri onla ilgili topic açmış(http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14231.0;topicseen) çözümünü ordan beklicem mplayer için.Hayır tema fln değiştirmedim şu an dust temasını kullanıyorum fakat yeni bir icon set yükledim ama pek alakası olacağını sanmıyorum.Bu arada yazılara dikkat edersen türkçeler ama anlaşılmıyorlar.Yardım edebilirsen çok sevinirim.

heartsmagic

O simge setini değiştir, eskiden kullandığın veya sıradan bir şey olsun. İşimizi garantiye alalım önce. Eğer bu işe yaramazsa akşama müsait bir zamanda irdelemeye çalışırız.

Sephilion

Çözümü buldum biraz garip bir şey ama olsun burada paylaşıyım.Bu sorunu yaşayan  başkası varsa anlatayım sebebi görünüm tercihlerinden-> yazı yüzleri kısmından->uygulama yazıyüzü ile alakalı orası symbol olduğunda veya standart symbols L ise menüler çıldırıyor onun dışında herhangi bir şey yaptığımızda ise menüler kendine geliyor                                                                                                                                         

heartsmagic

krwlng

Arkadaşlar bende de çok garip bir sorun mevcut, Smplayer ile film izlerken, tam ekran yaptığım zaman arasıra fare imleci görünüp kayboluyor, bu da film esnasında sinir bozucu bir durum orataya çıkarıyor. 9.10 kullanırken de aynı sorun oluyordu fakat imleci ekranın sağ üst köşesine çekince bir daha çıkmıyordu. 10.4 te nereye çekersem çekiyim belli aralıklarla film esnasında fare görünüp kayboluyor. Fare optiğinden midir diye fareyi ters çevirdim yine olmadı. Kodlayıcı ile ilgili olabilirmi diye düşünüyorum fakat daha önce bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa memnun olurum. Ben de bu arada farklı ayarlar deneyip çözüm bulmaya çalışacağım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

eribol

AYnı sorun bende de mevcut. Açıkçası sinirimi bozduğu için ben şu an vlc ile idare ediyorum. Daha sonra tekrar denemeyi de düşünüyorum.

ironic

krwlng

bugs.launchpad'te sorunun smplayer ekran koruyucu ayarıyla ilgili olabileceği söylenmiş. "Özellikler-Genel-Video" menüsünden ekran koruyucuyu devre dışı bırakırsanız sorun çözülür diyor. Benim şuan deneme şansım yok fakat yarın denerim. Daha önce deneyen arkadaşlar buradan belirtirse iyi olur. Sorunun nedeni, Smplayer ile video izlerken ekran koruyucu kapalı  seçeneğinin seçilmesi ile sm player belli aralıklarla ekran koruyucunun devreye girmesini engellemek için imlece vurgu yapıyormuş, bu vurgu da programda bulunan  hata yüzünden imlecin ekranda görünmesine yol açıyormuş. Açıklama bu şekilde bakalım bizde sorun bu şekilde düzelecekmi.

eribol

Ya fareden vazcayacaz ya kilitten :)

krwlng

Tamda belirtildiği gibiymiş arkadaşlar. Smplayer ayarlarından ekran koruyucu iptal işaretini kaldırınca fare problemi ortadan kalkıyor. Fakat filmlerde ekran koruyucu girmemesi için film izlerken ekran koruyucuyu devredışı bırakın.

ironic

krwlng

Sağol ironic, gerçekten detaylı ve güzel bir uygulama.

portakalsuyu

Arkadaşlar ne yaparsam yapayım, farkı çözünürlükteki filmlerde altyazı fontu hep küçük. Font olayı sabitlenmiyor mu SMPlayer da? 640x532 veya 640x272 çözünürlükte hep aynı font istiyorum ben. Ayarlara bakındım ama yapamadım.

wua

Buradaki ince ayarlar çok işime yaradı. GOM player a benzetmeye çalıştım altyazı özelliklerini... Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

ignis

Yukarıdaki ayarı yapmama rağmen asıl sorunda bir değişiklik olmadı. Altyazı sanki videonun kalitesiyle doğru orantılı gibi, bilmiyorum benim gözlerim mi yanılıyor ancak, yüksek kaliteli bir videoda gözüken altyazıyla sıradan bir videoda gözüken altyazı aynı kalitede değil gibi. Buna nasıl çözüm bulabiliriz?

Yüksek kaliteli videoda (boyut: 4.5gb)

Normal kalite (boyut: 700mb)

hasanyılmaz

@ignis

Smplayer tercihlerinde "Genel >> Video >> Çıktı sürücüsü" üzerinde farklı denemeler yapın. Çünkü bahsettiğiniz videolardan biri .avi biri .mkv uzantılı sanırım. Dosya türüne göre bu sürücülerin de altyazıda etkisi oluyor.