Smplayer ince ayarları

Başlatan Eren, 14 Ekim 2008 - 01:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

SMPlayer Linux dağıtımlarına kullanılabilecek en iyi oynatıcılardan bir tanesi. Sitede de söylediği gibi herhalde GOM Player'a alternatif olabilecek tek yazılım.

SMPlayer ile alt yazılı film izlemeden önce bazı ayarların yapılması gerekiyor. Benim yaptıklarımı kısaca yazayım.

Türkçe karakter için

Seçenekler >> Özellikler >> Default Subtitle Encoding: Türkçe (ISO-8859-9) kısmını seçiyorum.

Alt yazı kalitesini arttırmak, yazı tipi ve boyutunu değiştirmek için

SSA/ASS Library >> Use SSA/ASS aktif durumda.
Seçenekler > Özellikler > Alt yazılar > SSA / ASS Librarry bölümünde Styles yazan yere

Bold=1,Outline=1,Shadow=4,FontName=Sans,Fontsize=21

Yazarsanız yazı tipi görüntü kalitesi artıyor.

Alt yazıyı siyah alanda göstermek için

Video > Filtreler > Add black borders işaretli olacak.

Yazı boyutunu pencereye göre ayarlamak için

Yazıtipi (Font) kısmından Autoscale: Filmin genişliğiyle orantılı olacak şekilde ayarlı.

Sizlerde yaptığınız ince ayarları yazarsanız ortaya daha iyi bir görüntü kalitesi çıkabilir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ironic

Bu konuda @maxspacemaxx'in yanıtını bekliyorum. :)

eren

Bende onu bekliyorum ironic. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

extremebrutal

Ben de, altyazıların filmin altındaki siyah bölümde gösterilmesine dair yapılacak ayarı bekliyorum :)

Çağlar

Alıntı yapılan: extremebrutal - 14 Ekim 2008 - 02:27:48
Ben de, altyazıların filmin altındaki siyah bölümde gösterilmesine dair yapılacak ayarı bekliyorum :)

Bende bende :)
We got a badass over here!

hasanyılmaz

Kendi kullandığım ayarlar:

Yazıtipi olarak sistemden "Comic Sans MS" seçili.

SSA/ASS kütüphanesinden biçemler, Bold=1,Outline=1,Shadow=1
Metin rengi-sınır ikilisi için, sarı-siyah veya beyaz-siyah seçiyorum.
Ek: Altyazılar filmin yüksekliği ile orantılı.

Video içinde arama tuşlarını çok kullanıyorum: Kısa atlama 15 sn, orta 5 dk, uzun 10 dk, fare ise 1 dk.

Ses için ayar pek yapamadım. 5+1 için herhangi bir iyileştirme yapılabiliyor mu?

maxspacemax

Ellerine sağlık @Eren benzer ayarları bende kullanıyorum. Ne yazıkki yazıyı siyah alana taşıyamadım. Hatta o kadar uğraştımki SMPlayerin ayarlarını bozdum. :D Varsayılan ayarları yüklemek isteyen arkadaşlar. Şunu yapabilirler. Programı kapatıp. home/Kullanıcı_Adı/.smplayer içindeki smplayer.ini ve smplayer_files.ini siliir veya başka yere taşınır. SMPlayer programı tekrar açılır. Varsayılan ayarların tekrar yüklenmiş olduğu görülür. SMPlayer kullanıcı sayısının günden güne arttığını düşünüyorum. Çünkü benzer sorunları SMPlayerde çözen diğer insanlarda mevcuttur. Bir program ne kadar çok kullanıcısı varsa o kadar desteği vardır. SMPlayerin yeni sürümlerinde çok değişik özellikler katılacağına hatta GOM Player'i geride bırakacağına inanmaktayım.
SMPlayer kullanırken Compiz Fusion'u kapatmanıza gerek yok. Küp ve diğer tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Seçenekler ------> Özellikler menüsünden
Çıktı sürücülerini değiştirelim. Video için X11'i seçelim.

Artık SMPlayer Compiz Fusion'da sorunsuz çalışmakta. :D

eren

Compiz Fusion nedir? :D 15 dakika ancak dayanabildim. :)

Alt yazının siyah alana kaymasına gelince bende de çok uğraştım ama olmadı. Ayrıca yazı tipi boyutu nasıl arttırılıyor onu da bir türlü beceremedim.

zeitgeist

Alt yazıyı overlay yüzeyine yerleştirmeyi ben de başaramadım. 5+1 ses almak için eğer forumda bahsedilen ses çözümünü uyguladıysanız genel sekmesinde audio bölümünde 5+1 i işaretleyince ses harika oluyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 14 Ekim 2008 - 14:23:52
Compiz Fusion nedir? :D 15 dakika ancak dayanabildim. :)

Alt yazının siyah alana kaymasına gelince bende de çok uğraştım ama olmadı. Ayrıca yazı tipi boyutu nasıl arttırılıyor onu da bir türlü beceremedim.
Orada seçeneklerde mevcut veya Shift + T boyutu arttırır, Shift + R Boyutu azaltır.

eren

Bende o tuşlar işe yaramıyor. :D

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 14 Ekim 2008 - 21:44:09
Bende o tuşlar işe yaramıyor. :D

SMPlayerin kafası karışmış. :D
Programı kapat. Programın varsayılan ayarlarını yüklemek için.
home/Kullanıcı_Adı/.smplayer içindeki smplayer.ini ve smplayer_files.ini dosyalarını sil. Programı  yeniden başlat. Sanırım sorun düzelecek. Ayarlamaları yeniden yapman gerekecek hatırlatayım.

ksksersey

arkadaşlar altyazıları filmin altındaki siyah bölgeye almak için:   video--filtreler--add black borders' ı işaretleyin. ben kendim kurcalayarak buldum ancak bazı video biçimlerinde olmuyor.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: ksksersey - 15 Ekim 2008 - 01:47:26
arkadaşlar altyazıları filmin altındaki siyah bölgeye almak için:   video--filtreler--add black borders' ı işaretleyin. ben kendim kurcalayarak buldum ancak bazı video biçimlerinde olmuyor.

Olay budur. : )
.avi uzantılarda işe yarıyor.

tufan scothbrite

Vohohohovvv..

Aha şimdi denedim ve oldu. Eyvallah bro.

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

extremebrutal

Teşekkürler..
.avi'lerde olsun da diğerleri önemli değil :)

hslinux

Çok teşekkürler. Sırf bu yüzden kaffeine kullanıyordum. :)

maxspacemax

Buda çözüldü. :D Teşekkürler. Ben nerense yazının filmin üzerinde olmasını tercih ederim.

erginemr

Teşekkürler arkadaşlar. Sayenizde ben de SMPlayer kullananlar kervanına katıldım. :)

hslinux

Arkadaşlar birde DVD filmleri smplayer ile açtığımızda DVD menüsünü açabiliyor muyuz ? Dvd`yi smplayer ile açtığımda direk filme başlıyor menüleri hiç göremiyorum.

eldirr

smplayer, mplayer tabanlı olduğu için ve mplayer dvd menülerini desteklemediği için smplayer da henüz desteklemiyormuş. Fakat 'dvdnav' desteği ile derlendiğinde olabiliyormuş, fakat o da pek iyi çalışmıyormuş. Fakat DVD menüsü olmamasına rağmen yine de SMplayer menülerinden istenilen başlık, bölüm, müzik veya alt yazı seçilebiliyormuş.

Kaynak : http://smplayer.wiki.sourceforge.net/FAQ

hslinux

Alıntı yapılan: eldirr - 15 Ekim 2008 - 18:42:30
smplayer, mplayer tabanlı olduğu için ve mplayer dvd menülerini desteklemediği için smplayer da henüz desteklemiyormuş. Fakat 'dvdnav' desteği ile derlendiğinde olabiliyormuş, fakat o da pek iyi çalışmıyormuş. Fakat DVD menüsü olmamasına rağmen yine de SMplayer menülerinden istenilen başlık, bölüm, müzik veya alt yazı seçilebiliyormuş.

Kaynak : http://smplayer.wiki.sourceforge.net/FAQ
Bilgi için çok teşekkürler.

zeitgeist

Teşekkürler, şimdi dört dörtlük oldu.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

hasanyılmaz

"video--filtreler--add black borders" seçimi öntanımlı olarak ayarlanabiliyor mu?