JDownloader: RapidShare bağlantılarında modem açıp kapamaya son

Başlatan Eren, 14 Ekim 2008 - 00:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Jdownloader in tüm özelliklerinden sorunsuz yararlanmanın yolunu öğrendim :=)
bende link listesi siliniyordu , ayarlar gidiyordu ve birkaç sorun vardı. ama bu yolla tüm sorunlar ortadan kalktı.

masaüstüne sağ tıklayıp başlatıcı ekle diyoruz,
uygulama adı yazıyoruz
ikon ekliyoruz

komut ise şöyle olmalı

java -Xmx512m -jar /neredeyse/orayı/yaz/JDownloader.jar

kurdum tüm özelliklerinden sorunsuz faydalanabiliyorum. Bu harika oldu :)

EK: kısayol oluştururken dikkat edilecek bir nokta var; versiyondan sonra ''/'' işareti eklemelisiniz.
kendimden örnek verecek olursam:

java -Xmx512m -jar /media/BIG/JDownloader\ 0.4.936/JDownloader.jar

amonvera

Arkadaşlar selam,

Kusura bakmayın daha çok acemiyim. Bu zamana kadar hep Windows kullandım. Şimdi evde diğer makinama ubuntu kurdum. Windowsta normalde JDownloader adlı programı kullanıyorum. Ubuntu forumlardada arattım burada da kullanılabiliyormuş. Foruma soru sormamak için epey direndim ama malesef şimdi yazmak zorunda kaldım. Kısaca sorum şu ben bu programı kuramadım. Programı indirdim ve masa üzerinde öyle duruyor. .EXE uzantıyı tıkladığımda geçerli bir dizin olmadığını belirtiyor. "Yerler" den "Belgelerim" e tıkladığımda ise /home/ramses/belgeler no such file or directory hata mesajını veriyor. Biliyorum belki bir çoğunuz acemi sayfasına git fln yada arattır diyeceksiniz ama inanın bulamadım. Bana sıfırdan yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa sevinirim.  Birde bana en başından yardımcı olabilecek bir kaynak gösterirseniz (forumdaki acemi bilgileri biraz ağır geldi çok açıklayıcı değil) sevinirim.

Emeği geçen herkese tşk ler...

ironic

Merhaba ,

http://bluehost.to/file/WLIJkgT7l/JDownloader_0.4.936.zip

Adresinden indirebilirsiniz. Kurulumun nasıl yapılacağı daha önceki iletilerde mevcut olması lazım. Baştan okumanızı tavsiye ederim.

Jdownloader java tabanlı bir uygulama olduğu için kuruluma başlamadan önce  java (yüklü değilse)  yükleyin.

heartsmagic

@amonvera aslında programın nasıl çalıştığını anlamak için uzaklara gitmeye gerek yok. Bu konunun ikinci sayfasında arada geçiyor. Hatta bir başka sayfada ben bile söylemişim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4094.msg68382.html#msg68382

Programın olduğu dizinde vereceğin

java -jar JDownloader.jar

komutu programı açar.
Bunu her zaman yapmak istemiyorsan bir kısayol oluşturulabilir. Diyelim ki program /home/ramses/jDownloader altında (Not: Dizin isimleri çok önemlidir aynen kullanmalısın).

sudo gedit /usr/local/bin/jdownloader

ile bir dosya aç. İçine şunu yaz:

java -jar /home/ramses/jDownloader/JDownloader.jar

Kaydet, kapat. Ardından şu komutu uygula:

sudo chmod +x /usr/local/bin/jdownloader

Ubuntu'daki üst panele sağ tıkla Panele Ekle-Özel Uygulama Başlatıcı bölümünü kullan. İsim bölümüne dilediğin bir isim ver ancak komut bölümüne jdownloader yaz. Kendine göre bir simge belirle. /home/ramses/jDownloader altındaki jd/img/jd_icon.ico simgesini bile kullanabilirsin.

Ancak unutma ki JDownloader'ın çalışması için sistemde jre kurulu olmalıdır. Onu ve birçok gerekli paketi:

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

komutu ile kurabilirsin.

Forumdaki anlatım aslında acemiler için çok ağır değil. Sadece bazı acemi arkadaşlar her şeyin çok çabuk olmasını istiyorlar ve biraz da okumaya eriniyorlar diye düşünüyorum. Söylediklerim biraz antipatik gelebilir ancak birçok acemi arkadaş sadece forumu okuyarak birçok problemine çözüm bulabildiğini iletiyorsa bizlere forumun anlatımının çok da ağır olmadığını düşünüyorum ben.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

hamunpatra

Alıntı yapılan: sessizce - 01 Mayıs 2009 - 15:13:28
Jdownloader in tüm özelliklerinden sorunsuz yararlanmanın yolunu öğrendim :=)
bende link listesi siliniyordu , ayarlar gidiyordu ve birkaç sorun vardı. ama bu yolla tüm sorunlar ortadan kalktı.

masaüstüne sağ tıklayıp başlatıcı ekle diyoruz,
uygulama adı yazıyoruz
ikon ekliyoruz

komut ise şöyle olmalı

java -Xmx512m -jar /neredeyse/orayı/yaz/JDownloader.jar

kurdum tüm özelliklerinden sorunsuz faydalanabiliyorum. Bu harika oldu :)

EK: kısayol oluştururken dikkat edilecek bir nokta var; versiyondan sonra ''/'' işareti eklemelisiniz.
kendimden örnek verecek olursam:

sevgili arkadaşlar senin dediklerini yaptım ama sorun bir türlü çözülmedi.bilgisayarı açıp kapadığımda bana yeniden ayarları yaptırıyor.bunu nasıl çözebiliriz?

agritux

bu kodu kendinize göre doğru biçimde uyarladıysanız o sorun ortadan kalkmakta

agritux

jdownloader kayıtlı ayarlarını nerede barındırıyor?
öntanımlı ayarları sıfırlamam gerek. Kendi klasörünü kaldırdığımda, yeniden kurduğumda etki etmiyor. Chace'si olmalı ama bir türlü bulamadım. Dosyaların indirme yerini değiştirdiğim halde aynı yere indirmeye devam ediyor. O chace'yi temizlemem lazım.

heartsmagic

@sessizce dizin neredeyse ayarlar da orada saklanıyor olsa gerek.

agritux

silip yeni dizini başka uzantıya başka isimle kurduğumda dahi aynı ayarlar ve indirme linkleri ile açılıyor

heartsmagic

O zaman ortada başka bir problem var demektir. Benim gördüğüm JDownloader sadece bulunduğu dizin içinde işlem yapıyor.

agritux

heartsmagic

Garip oldu biliyorum ancak cidden öyle olmalı. Zira ben JDownloader'ı harici diskimden kullanmaya başladım. Gittiğim her yerde açıp kullanıyorum. Hem Windows hem Linux sorun çıkartmadan anlaşıyorlar. Eğer ayarlar farklı bir yerde saklanıyor olsa bunlar değişebilir.

JDownloader ara ara saçmalayabiliyor. O aralardan birine denk gelmiş olabilirsin :)

eorkun

bir soruda benden bu programı indirdim ve bu bölüm sayersinde hem kurdum hemde masaüstüne kısayol atadım .Benim sorum şu?
Ben Premium aboneyim rapide şifremi programın hangi ilgili bölümünden gireceğimi bulamadım.

Eğere böyle bi özelliği yoksa benim gibi premium şifresi olanların hangi programı kullanması gerektiğini söyleyebilirmisiniz?

Teşekkür ederim

esrama

Son sürüm Jdownloader kullanıyorum. Fakat modemi otomatik resetletemiyorum. Router ı seçmeye kalktığımda benim modemin markası çıkmıyor. Modemi resetlemek için komut (veya script) ekleyebiliyorsunuz. Fakat ben o kısıma ne yazacağımı bilmiyorum. Geçenlerde windows için bir komut verdiler bağlantıyı kesip tekrar bağlandı fakat ip değişmemiş :( Oysa Ağ bağlantılarımdan tcpip ayarlarında sabit ip kullanmıyorum ve normalde bilgisayaramı yeniden başlattığım zaman rapidden hemen download edebiliyorum (yani ip değişiyor). Linux ve windows için yazmama gereken komutu nereden bulabilirim. Sanırım her modem için ayrı değil (zira tek yapacağım bağlantıyı kes ve tekrar bağlan komutunu vermek).

heartsmagic

@eorkun, eğer yeni sürümü kurduysan sol taraftan Yapılandırma-Barındırıcılar bölümüne gel. Sağ taraftan Rapid'i bul ve işaretle, alt taraftaki Ayarlar sekmesine gel, Permium Ayarlar'dan hesabını ekle.

@esrama bununla alakalı bir soru sorulmuştu sanırım, hatta birileri komutları bile vermişti. Bir başka arkadaş da betik yazmaya çalışıyordu ancak neticelenmemişti diye hatırlıyorum. Network bölümündedir başlık sanırım.

esrama

İki şey sormak istiyorum:
1)ip adresim linuxta modemi resetleyince değişmiyor. Bilgisayarı yeniden başlatarak değilde modemi resetlediğim zaman değişmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Herşey varsayılan ayarlarında.
2)İnternet bağlantısını terminalden hangi komutla kesebilirim ve tekrar bağlanmak için hangi komutu kullanmalıyım?

heartsmagic

1. Modemi nasıl yeniden başlatıyorsun? Değişmeyen dış IP adresin mi iç IP adresin mi? Zira iç IP adresi değişmez ki zaten Rapid'in iç IP adresi ile alakası yok. Modem yeniden başlatıldığındaysa Linux veya Windows fark etmez sana yeni bir dış IP adresi atanır. Bunun olmaması için hiçbir neden göremiyorum ben.

2. Bir örnek:

sudo ifconfig eth0 down
sudo ifconfig eth0 up

esrama

Bu arada şimdi bilgisayarı birçok kere yeniden başlattım fakat benim ubuntuda ipmin sürekli sabit kullanıldığını farkettim. Sürekli aynı no. Windowsa girip ip mi değiştirdikten sonra yine ubuntuda eski ipm geliyor. Bunu  nasıl winsofttaki gibi dinamik yapabilirim? @heartsmagic iç veya dış hangisinden bahsettiğimi bilemiyorum. Ben http://whatismyipaddress.com/ de yazan ip den bahsediyorum. Ki zaten ben rapidden de ubuntuda bilgisayarı yeniden başlatsamda veya modemi resetlesemde dosya indiremiyorum. 15 dk bekliyorum :(

2. de veridğini kodlar işe yaradı. Bunu jdownloadere eklemeye çalışacağım.

heartsmagic

İçeride kullandığın IP aynı kalır zaten. DHCP ile otomatik bile alsan havuzdaki sıradan ilk boş IP adresini verir sana. Kısacası 192.168.2.2 gibi bir IP adresini sürekli alman çok normal. Ancak modemi yeniden başlattığında http://whatismyipaddress.com/  ile göreceğin dış IP adresi sürekli değişir. Seni bağlayan şey zaten bu dış IP adresidir.

esrama

Sonuçta ? Neden rapidden indiremiyorum ? Neden whatismyip.com da yazan ip değişmiyor ? Bunu bir an önce ubuntu için çözmem gerek... :(

heartsmagic

Modemi nasıl yeniden başlatıyorsun? Normal şartlar altında kapatma düğmesinden kapatıp/açman ya da modem arayüzüne bağlanarak Yeniden Başlat demen sonucunda senin yeni bir IP alman gerekiyor. Bunun doğrudan Ubuntu ile ilgili bir durumu yok. Modem kapandığı ve açıldığı anda yeni bir IP adresi için istek yapar ISS'nden.

esrama

Normalde bilgisayarı kapattığımda modemin ip sini değiştimesi lazım. Mesela windowsta şu anda öyle.
Ubuntu için modemin fişini kablosu çekip taktıktan sora bile aynı ip geliyor. Yeniden de başlatıyorum. Her yolu denedim olmuyor.