Ubuntu 13.10 ve Apache 2.4 güncellemesi

Başlatan canosayan, 21 Ekim 2013 - 09:41:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Eğer sizde görür görmez evet sistemimi güncelle dediyseniz ve benim gibi apache ve php için eski yapılandırmaları tut dediyseniz bazı sıkıntılarınız olacak.

Öncelikle artık apache2.4 ünüz oldu diye tahmin ediyorum.
Bu durumda localhost dediğinizde bildik test sayfası gelecek ama eğer varsa diğer sanal konaklara erişemeyeceksiniz.

Muhtemelen benim izlediğim yolu izleyip şuna benzer bir komut yazacaksınız.
sudo a2ensite bayildigimsite
Ve apache size şöyle bir yanıt verecek.
ERROR: Site bayildigimsite does not exist!
Sizde  "işte site buradaya kör müsün" diye karşılık vereceksiniz. Eğer bunu terminalden yazarsanız oda şöyle diyecek "işte: command not found"

Şimdi neden oldu ki bu?

Bunun nedeni * tabi ki conf dosyası değişiklikleri. O yüzden biraz iş yapalım. öncelikle o bayıldığımız site dosyamıza /etc/apache/sites-avaible/bayildigimsite dosyasına gidiyoruz. Hadi bir iyilik daha yapalım
sudo -H gedit /etc/apache/sites-avaible/bayildigimsite
evet gedit vim falan değil.

Şimdi öncelikle apache 2.2 nin kullandığı yetkilendirme sistemi biraz eskimiş. bende eskidiğini yeni öğrendim.

Peki nasıl düzeltcez.

Eskiden hiç umursamadan kullandığınız order kısımları vardı şuna benzeyen:
Order allow,deny
Allow from all

Bu ifadeleri değiştirmemiz gerekiyor

Require all granted

Tabi çok iyi bildiğinizi düşünüp değiştirmenin sevinciyle yine a2ensite a sarıldınız ama bu kadarla da değil.
Bir kısım değişiklik daha yapacağız.

Neyse çözdük gibi.

Artık sanal konak dosyaları .conf uzantısı ile bitmeli.
sudo -H nautilus /etc/apache/sites-avaible/ bu komut ile dizini açıp dosyaların uzantısını da değiştirebilirsiniz. Tek tek komut yazmayın diye nautilus ile açtırdım. Yoksa komut satırından da yaptırırım.

Bu işlemler olduktan sonra artık a2ensite ile bir sorununuz olmaması gerekiyor.

Bir de unutmadan sunucuyu restartlayalım.
Bazılarınız hemen ben biliyorum diye atlayıp şöyle yapacak:
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Ama bu biraz dağlı bir yöntem gibi. hani bash historyde bunu görsem ehh derim.
şöyle yapalım sonra bunu öğrenelim.
sudo service apache2 restart

Artık bişeyleri hallettiniz gibi. Eğer configtest aşamasında yaşanan başka sıkıntılarınız varsa http://httpd.apache.org/docs/2.4/ adresine gidebilirsiniz.

Olmadı ki bu. Şimdi ne yapcaz
Bu süreç zarfında yedek almadıysanız ve sorun yaşarsanız bu da size ders olsun. Bir dahakine bir metodu uygulamadan önce yedek alın.
Chmod bizim işimiz.

yakusha

benimde kullandığım ayarlar site-defaults dosyasından /etc/apache2/apache2.conf dosyasına taşınmış. Apache çalışma dizinini değiştirerek kullandığım için farkettim.
Artık bu forumu kullanmıyor.