[Çözüldü] ATI Ekran kartı yükleme / ekran kartı tanıtma

Başlatan karayipmavisi, 18 Ekim 2013 - 20:47:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karayipmavisi

Merhaba arkadaşlar
Linux ve Ubuntu da yeniyim.Soracağım soru biraz saçma da gelebilir ama en doğrusunu bilenlerden öğrenebilirim. Bilgisayarıma ubuntu 13.10 kurduktan sonra ekran kartımı ayrıca yüklemem gerekir mi?

Bilgisayarım ''ASUS X52N-SX210D/ ADM V140 2,30GHZ/ 4 GB RAM/ HDD 320GB/ 32 Bit / ATI Mobility Radeon HD 4200'' özelliklerinde.

Yalnız ayrıca ayrıntılar kısmında Gallium 0.4 on AMD RS880 şeklinde grafik arayüzü diye * bir şey var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2013 - 21:03:22

Ubuntu yazılım merkezinden amd catalys control center'i kurdum ve çalıştırdım ancak '' Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.  Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.Hiçbir AMD grafik sürücüsü kurulmadı veya AMD sürücüsü düzgün çalışmıyor.Lütfen AMD donanımınıza uygun AMD sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın.'' şeklinde hata verdi. Sürücüyü nasıl kurabilirim?

guopx

Sorun saçma değil gayet mantıklı  :) Ubuntu'da yeniyim dediğin için basitçe anlatırsak Ati marka ekran kartları için genelde 2 farklı sürücü çeşidi vardır (istisnalar da var tabi ama konu bu değil). Bunlardan biri topluluk tarafında yazılmış Açık kaynak sürücüler. Diğeri ise Ati'nin kendi yazdığı kapalı sürücü olan Fglrx.
Genel olarak açık kaynak sürücüler ısınma ve fan sorunları ile anılır, oyunlarda fglrx daha performanslıdır diye bilinir.
Şu an Gallium 0.4 yazdığından anlıyoruz ki açık kaynak sürücüyü kullanıyorsun. Daha az ısınma ve çok performans için fglrx yüklemek önerilir.
Fakat senin kartın için (radeon 3000/ 4000 serisi) ati güncel sürücü çıkarmayı bıraktı dolayısı ile direkt olarak ek sürücülerden yükleyebilir misin bilemiyorum?
Ana seçkeden Yazılım ve güncelleştirmeler >  Ek sürücüler sekmesini açtığında karşına bir sürücü listesi çıkıyor mu?
Çıkmıyorsa fglrx legacy deposunu eklemelisin https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx ama bu depoda henüz 13.10 için paket hazırlanmamış 12.04, 12.10, 13.04 destekleniyor sadece.
13.10 için paket konuncaya kadar bekleyebilirsin. Ya da 13.04 için verilen paketleri 13.10 da deneyebilirsin ama riskli biraz :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

karayipmavisi

yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim :) Ek sürücüler  sekmesinde ''kullanılabilir ek sürücü bulunamadı'' diyor.Bu durumda dediğiniz adresten kendim ükleyeceğim. Bahsettiğiniz gibi 13.10 için çıkmadığına göre ilk olarak 13.04 için verilen paketi deneyeyim.Risk olarak en fazla sistemim çöker heralde ( ki buda şu bir aydır sürekli yaşadığım durum.Linux'u öğrencem diye heralde yaklaşık 40-50 kere kurulum yaptım ) değil mi ? :)

guopx

Yalnız gözümden kaçmış orada diyor ki:
Alıntı YapIf there will be no more driver updates made by AMD, than this repository will not support Ubuntu 13.10 and beyond. Use open source drivers instead (installed by default).
AMD güncelleme çıkarmazsa bu depo 13.10'u desteklemeyecektir açık kaynak kullanın yazıyor.
Eğer 13.04 için kulanılan sürücü 13.10'da çalışsaydı zaten paketlenirdi bence denemenize gerek yok.
Şimdilik açık kaynak sürücüde kalın ya da 13.04, 12.10, 12.04 sürümlerinden birini yükleyin. 13.10'un önceki sürümlerden pek bir farkı yok o yüzden 12.04 bile kursanız bir şey kaybetmiş olmazsınız.

karayipmavisi

Dediğiniz gibi 13.04 kurdum ve şimdi bitirdim.Ekran kartını tanıtmaya çalışacağım.Umarım başarılı olurum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2013 - 23:20:24

Tekrardan selamlar @guopx. Dediklerinizi tek tek uyguladım, önce 13.04 yükledim, ardından da sitedeki kodlar ile önce depoyu tanıttım ardından da fglrx legacy yükledim.Sanırım başarılı da oldum ancak bundan nasıl emin olabilirim :) Birde bu şekilde yüklemem gereken başka sürücüler de varmı :)

guopx

sudo apt-get install mesa-utils yaptıktan sonra
glxinfo | grep render çıktısı nedir?
LC_ALL=C amdcccle ile catalyst açılıyor mu?
Diğer donanımlarında bir sorun yoksa başka bir şey yüklemene gerek yok.

karayipmavisi

çıktı aşağıdaki gibi geliyor.

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 4200 Series
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

diğer kodu yazınca da

amdcccle: error while loading shared libraries: libQtGui.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory

şeklinde uyarı veriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2013 - 19:50:04

Tekrardan selamlar. Sabah yeniden sistemim gitti, naptıysam açamadım.Ben de yeniden kurulum yaptım ve dediklerinizi teker teker uyguladım.Şuan sürücüm yüklü ve catalys control center de  çalışıyor.Galiba problemim çözüldü gibi :) Yardımınız için çok eşekkür ederim.

heartsmagic

@karayipmavisi, çözülen başlıklarımız için şunu rica ediyoruz: cozuldukonusu
Ayrıca, foruma çıktı aktarmadan önce de bir ara şu başlığa göz gezdirirsin: kodetiketi
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.