OpenOffice.org 3.0 yayımlandı

Başlatan btermeli, 13 Ekim 2008 - 16:02:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eldirr

Alıntı yapılan: senmut - 22 Ekim 2008 - 18:40:21

içerisinde licenses, readmes, RPMS klasörü var sadece

RPM türünü kullanan dağıtımlar için indirmişsiniz siz :)

Bize DEB olanlar lazım, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz deb ve Türkçe olanı;

http://download.openoffice.org.tr/pub/openoffice/3.0.0/tr/OOo_3.0.0_LinuxIntel_install_tr_deb.tar.gz

fadike

Debian Lenny/Sid üzerinde kurmak için ise buraya bakabilirsiniz.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

ihtiyar said

Henüz yeni güncelledim -yani sil baştan tekrar kurdum :)-. 2.4'te bir hatayla karşılaştım. Çağlar arkadaşımızın önerisiyle -bende hatırlamış oldum :)- yeni sürüme terfi ettim. Çok hoşuma gitti. Hatta açılırken OOo dedim yani :). Kurulumda yardımcı olan MehmetCan arkadaşımıza da çok teşekkür ediyorum.

ironic

Alıntı yapılan: senmut - 22 Ekim 2008 - 17:08:54
DEBS diye bir klasör yok

dosyayı yükleyip masaüstüne açın. tr klasörü olarak çıkacak.

Terminalden sırasıyla şu kodları girin.

cd ~/Masaüstü ya da cd ~/Desktop

cd tr

cd DEBS

sudo su
kullanıcı şifreniz

Daha sonra verilen yükleme kodunu girin. OOo yüklenmeye başlayacak.

dpkg -i *.deb

İlk aşama yüklendikten sonra

cd desktop-integration

kodunu girdikten sonra ikinci paket için yükleme komutunu verin.

dpkg -i *.deb
Yükleme işlemi tamamlanmıştır.

Yardımlarından dolayı @heartsmagic'e teşekkürler.

Çağlar

Alıntı yapılan: ironic - 05 Kasım 2008 - 15:24:06
Alıntı yapılan: senmut - 22 Ekim 2008 - 17:08:54

Yardımlarından dolayı @heartsmagic'e teşekkürler.

@heartsmagic bir tane ya valla :)
We got a badass over here!

heartsmagic

Öncelikle rica ederim, ufak bir yardım sadece. @ironic sudo su komutundan sonra root parolası mı kendi parolamız mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Kasım 2008 - 16:45:20
Öncelikle rica ederim, ufak bir yardım sadece. @ironic sudo su komutundan sonra root parolası mı kendi parolamız mı?

su komutuna gerek yok ki. Yetki gereken işlemlerin kodlarının başına sudo yazıp boşluk bırakıp enter'leyince kendi şifremizi girip yolumuza rahatça devam edebiliyoruz. :)

Not: Serkan, sözüm sana değil. ;)

ironic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Kasım 2008 - 16:45:20

Abi hatırlattığın iyi oldu ;). Mehmetcan 'ın anlatımına göre yazdığımdan kes-kopyala aşamasında gözden kaçmış. Düzeltme yaptım.

erginemr

@tasy başka bir başlıkta, OpenOffice 3'ü depolara ekleyerek kolayca nasıl yükleneceğini bildirmiş. Bence bu güzel ipucunun bu başlıkta da bulunmasında fayda var:

OpenOffice 3'ü özellikle Intrepid'e kolayca yüklemek için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4577.msg50465.html#msg50465

Alıntı yapılan: tasy - 06 Kasım 2008 - 11:09:01
ubuntu 8.04 kullanıyorsan burayı

ubuntu 8.10 kullanıyorsan burayı

tıklaman yeterli  ;D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Kasım 2008 - 11:52:13
@tasy başka bir başlıkta, OpenOffice 3'ü depolara ekleyerek kolayca nasıl yükleneceğini bildirmiş. Bence bu güzel ipucunun bu başlıkta da bulunmasında fayda var:

OpenOffice 3'ü özellikle Intrepid'e kolayca yüklemek için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4577.msg50465.html#msg50465

Alıntı yapılan: tasy - 06 Kasım 2008 - 11:09:01
ubuntu 8.04 kullanıyorsan burayı

ubuntu 8.10 kullanıyorsan burayı

tıklaman yeterli  ;D

Depoya ekleyince güncelleştirmeleri de otomatik olarak kolayca yapabiliyorsunuz. Şu anda zaten yükmemiş olan arkadaşlara tavsiyem, depoları da eklesinler.

Felâsife

Acaba OpenOffice 3.0'ı 8.10 'na  deb paketinden yükleyebiliyor muyuz?
Yükleyebilen oldu mu deb paketinden?
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mono - 07 Kasım 2008 - 01:02:27

.deb paketinden değil de paketlerinden desek daha doğru olur. :) Yani birden fazla paket ile kuruluyor. Anlatımını arkadaş yapmış. Ben bu şekilde kurdum ve depoları ekleyerek güncelledim.

Alıntı yapılan: MehmetCan - 14 Ekim 2008 - 21:51:44
Arkadaşlar Eski sürümü kaldırıp yenisini yüklemek için yapmanız gereken adımlar.

öncelikle sistemden eski sürümü tamamen silmemiz gerekli
Bunun için "sistem>tercihler>synaptic paket yöneticisi" ne girip openoffice diye aratıyoruz.
bu sırada openoffice son sürümünü bilgisayara indiriyor olmalısınız :)
sistemden bütün open office dosyalarını kaldırdıktan sonra. inen dosyayı istediğimiz yere açıyoruz.
Daha sonra yapmamız gereken "Terminalden" o klasör içine girip "DEBS" isimli klasörün içerisine
cd DEBS
ile giriyoruz.
bundan sonrası terminalde öncelike "Süper User" moduna geçiyoruz. "su  root şifren" daha sonra "dpkg -i *.deb" dedikten sonra bütün openoffice paketini yüklüyor. Daha sonra yapmamız gereken "desktop-integration" isimli klasörün içerisine;
cd desktop-integration
ile girip
dpkg -i *.deb demeniz gereklidir. bu son işlem yüklenen paketlerin Uygulamalar-Office içerisinde görünmesini sağlayacaktır.
Kolay gelsin iyi çalışmalar

erginemr

Alıntı yapılan: mono - 07 Kasım 2008 - 01:02:27

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4085.msg50477.html#msg50477

Felâsife

Anlaşılan deb paketinden olmayacak, ben de depodan güncelleyim o zaman, hatta güncelleniyor şu an. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ns

Arkadaşlar Eski sürümü kaldırıp yenisini yüklemek için yapmanız gereken adımlar.

Bunun için "sistem>tercihler>synaptic paket yöneticisi" ne girip openoffice diye aratıyoruz.
sistemden bütün open office dosyalarını kaldırdıktan sonra. inen dosyayı istediğimiz yere açıyoruz.
Daha sonra yapmamız gereken "Terminalden" o klasör içine girip "DEBS" isimli klasörün içerisine
cd DEBS
ile giriyoruz.
bundan sonrası terminalde öncelike "Süper User" moduna geçiyoruz. "su  root şifren" daha sonra "dpkg -i *.deb" dedikten sonra bütün openoffice paketini yüklüyor. Daha sonra yapmamız gereken "desktop-integration" isimli klasörün içerisine;
cd desktop-integration
ile girip
dpkg -i *.deb demeniz gereklidir. bu son işlem yüklenen paketlerin Uygulamalar-Office içerisinde görünmesini sağlayacaktır.

teşekkkürler

1-sistem>tercihler>synaptic paket yöneticisi değil sistem>yönetim>synaptic paket yöneticisi olmalıydı(en azindan bende oyle.)

2-synaptic paket yöneticisinde openoffice diye arattim çıkan tüm kurulu dosyaları da kaldırdım. sistem yarı ingilizce oldu. kapatip tekrar açtim. daha dorusu açamadim çünkü eskiden parola sorulan yerde takılıp kalıyor. bu sorun için bir fikri olan var mı? * ya da yeni başlik açayim mi?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

heartsmagic

@ns yeni başlık daha güzel olur. Ancak bu işi yapmadan önce

sudo aptitude update
sudo aptitude safe-upgrade

komutlarını bir işlet, ardından Synaptici açmaya çalış. Eğer yine açılmıyorsa:

synaptic ile dene ve konsoldaki çıktıları bir bize aktar.

ns

ctrl+alt+f5 ile düştüğüm konsolun son çıktılarının en net gorüntüsü:
[IMG]http://img444.imageshack.us/img444/1415/sdc10457ek4.th.jpg[/img][IMG]http://img444.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

temiz bir 8.04 kurulumu yapmayı düşünmeye başladim.sorun belki çözülür ama uzun sürecek gibi gozüküyor. windows da hiç çekilmiyor doğrusu.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ns - 08 Kasım 2008 - 17:31:12

cd DEBS
ile giriyoruz.
cd desktop-integration
ile girip

teşekkkürler

1-sistem>tercihler>synaptic paket yöneticisi değil sistem>yönetim>synaptic paket yöneticisi olmalıydı(en azindan bende oyle.)

2-synaptic paket yöneticisinde openoffice diye arattim çıkan tüm kurulu dosyaları da kaldırdım. sistem yarı ingilizce oldu. kapatip tekrar açtim. daha dorusu açamadim çünkü eskiden parola sorulan yerde takılıp kalıyor. bu sorun için bir fikri olan var mı? * ya da yeni başlik açayim mi?

1- Ezbere okumuş, fark etmemişiz. :) Sizi tebrik ediyorum, dikkatlisiniz.
2- İsminde openoffice yazan kurulu paketleri kaldırmıştım ben sadece. Onun dışında birkaç paket kurulu kaldı. Sistemde bazı Türkçe eksikliğine rastladım. OOo 3.0'ı kurduktan sonra "Dil Desteği" 'ne girdim. Eksik paketler olduğu uyarısını aldım ve yüklenmesi için onay verdim. Sonra depoları da ekleyip güncelleştirme yaptım. Şu anda bir problem yok. OOo 3.0'da kurulu ve Türkçe -menüdeki isimler hariç, onları da menü düzenlemeden değiştirebiliyoruz sanırım-. Sistemimde de Türkçe hatası yok. Şu andaki sorununuza ise herhangi bir çözüm önerim yok. Bu söylediklerim, yeni yükleyecek arkadaşlar için.

Not: MehmetCan'ın mesajı da düzenlenmiştir.

MehmetCan

bende tekrar okudum ama demekki yine farkına varamamışım. Teşekkürler düzelttiğiniz için

heartsmagic

@ns Ctlr+alt+F# ile düştüğün yerde X'e bağlı program çalışamazsın. Normal şekilde bir uçbirim aç ve öyle dene. Ayrıca denemeden önce dediklerimi bir dene.

ns

@heartsmagic ben tarif edememişim galiba . fare imlecinin ilk çıktığı yerden oteye gidemiyorum. normal bir konsol açmam imkansiz galiba.

googledan bulduğum bir resmi de koyayım:
ornek resim

burada takılıp kalıyor.

not: yardımın için teşekkürler .şu anda 8.10 indiriyorum xp üzerinden hem onuda denemiş olurum.

heartsmagic

O zaman hiç Synaptic'e bulaşma. Konsola düş

sudo aptitude update

ile bir güncelleme yap. Ancak sen yeni sürüm deneyecekmişsin, umarım beğenirsin.

ns

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2008 - 17:05:45
O zaman hiç Synaptic'e bulaşma. Konsola düş

sudo aptitude update

ile bir güncelleme yap. Ancak sen yeni sürüm deneyecekmişsin, umarım beğenirsin.

denemiştim o komutları .

inşallah beğenirim ama xp den güzel olacağı kesin:D

asd99

OpenOffice 3 pdf uzantılarını okuyabilecek diye duymuştum. Bu doğrumu? Ben denedim fakat açamadım ... (gerçi ubuntuda çok güzel bir pdf görüntüleyici var fakat bilgi amaçlı soruyorum)

SvSGEn

Open Office 3'ü deb pakedi olarak indirdim ve verdiğiniz komutlarla başarıyla kurdum. Şimdi Uygulamalar/Ofis menüsü altında tüm uygulamaları görünüyor. Ancak şöyle bir sorunum var. Bilgisayarımda herhangi bir (örneğin) word dosyasını açmak istiyorum. Üzerine çift tıklıyorum, open office 3 yazısı çıkıyor, yüklemesini yapıyor ve pencere açılıyor. Ancak açılır açılmaz kendiliğinden tekrar kapanıyor. Sorunumun kaynağı nedir acaba? Nasıl çözebilirim?
Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene !!!