OpenOffice.org 3.0 yayımlandı

Başlatan btermeli, 13 Ekim 2008 - 16:02:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

antiXa

Intrepid'e dün kurdum Oo3.0'ı. desktop-integration hata vermişti. Bunun üzerine update scriptini çalıştırdım. tr klasörünün içine girip
sudo ./update
böylece sorunsuz bir şekilde menü'ye ekledi. Açılış konusunda gerçekten de kendini farkettiriyor. Büyük boyutlu dosyaların kaydedilmesi sırasında da daha hızlı olduğunu gördüm. İç pencereyi kapattığınızda hangi openoffice uygulamasını seçmek istiyorsanız ona hızlı ulaşım için küçük bir pencere açması hoşuma gitti. Kullanıcının işini kolaylaştırmak için yerinde bir adım. Ve tabii görsel açıdan da hoş.

tufan scothbrite

@mehmetcan teşekkürler

Beğendim.

Felâsife

OpenOffice yi daha hızlı açmak için, Araçlar>seçenekler>bellek ten OpenOffice.org için kullanılacak bellek ayarını 30-MB yapın daha hızlı açılacaktır.

Ayrıca burada resimlisi de var.

Not:
Bu ayar Windowsta da işe yaramaktaymış.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

insan

ayar işi testvedildi
tamam
teşekkürler

tufan scothbrite

Alıntı yapılan: mono - 16 Ekim 2008 - 02:28:16
Not:
Lütfen  insanları windows kullanmaya teşvik etmeyelim :)

Felâsife

Alıntı yapılan: mono - 16 Ekim 2008 - 02:28:16
Not:

Alıntı yapılan: tufan scothbrite - 17 Ekim 2008 - 00:51:09
Lütfen  insanları windows kullanmaya teşvik etmeyelim :)
Böyle bir kural mı var?  :o

btermeli

Kural yok da,amacimiz kullanicilari ozgur yazilima tesvik etmek ya, tufan scothbrite ondan soylemistir    :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Felâsife

Alıntı yapılan: btermeli - 17 Ekim 2008 - 14:03:39
Kural yok da,amacimiz kullanicilari ozgur yazilima tesvik etmek ya, tufan scothbrite ondan soylemistir    :)
Kural olmadığını biliyorum eğer öyle olsaydı bazı konuların bu forum da işlenmesi anlamsız olurdu, Aslın da olay bakış açısıyla alakâlı,
O ayarı vermiş olmam, Windows'u teşvikten ziyade OpenOfice'nin her latform da kullanmasını teşviktir-ki amacım da oydu zaten-OpenOffice her zaman kullanılmayı hak eden bir yazılımdır.

Herkes Linux türevlerni kullanamayabilir, ama OpenOfficeyi kullanabilir. :)

erginemr

Alıntı yapılan: mono - 17 Ekim 2008 - 23:00:48
Kural olmadığını biliyorum eğer öyle olsaydı bazı konuların bu forum da işlenmesi anlamsız olurdu, Aslın da olay bakış açısıyla alakâlı,
O ayarı vermiş olmam, Windows'u teşvikten ziyade OpenOfice'nin her latform da kullanmasını teşviktir-ki amacım da oydu zaten-OpenOffice her zaman kullanılmayı hak eden bir yazılımdır.

Herkes Linux türevlerni kullanamayabilir, ama OpenOfficeyi kullanabilir. :)

Kaleyi içerden fethetmek gibi yani...  ;)

Python

Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

Felâsife

Alıntı yapılan: erginemr - 18 Ekim 2008 - 00:12:58
Yani,

Bir şekil de İnsanların Açık kaynak Dünyasıyla dolaylı da olsa buluşmasını sağlamak gerekir.
Benim çevrem de değil OO 'yi Linux adını bile bilmeyen duymayan o kadar çok insan var ki heleki Ubuntu dediğim de şaşırıp kalıyorlar, bazan konu açtığıma bile pişman oluyorum, " o ne? " cümlesini açmak anlatmak pek bir zor oluyor.

Herneyse ben açık kaynak dünyasını seviyorum, OpenOffice de sevdiğim yazılımlardan biridir.
Aslın da pekte kullanmıyorum OO 'yi ama 8'e giden kızım çok kullanıyor ve daha 3 gün öncede hazırladığı slayt-sunuyla da aferini almış, sınıfa da havasını atmıştır. :)

heartsmagic

@tufan scothbrite espri yapmış zannımca. (En azından gülücük görmekteyiz)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Eren

ironic

Alıntı yapılan: mono - 18 Ekim 2008 - 00:36:56
Alıntı yapılan: erginemr - 18 Ekim 2008 - 00:12:58
Yani,

Bir şekil de İnsanların Açık kaynak Dünyasıyla dolaylı da olsa buluşmasını sağlamak gerekir.
Benim çevrem de değil OO 'yi Linux adını bile bilmeyen duymayan o kadar çok insan var ki heleki Ubuntu dediğim de şaşırıp kalıyorlar, * bazen konu açtığıma bile pişman oluyorum, " o ne? " cümlesini açmak anlatmak pek bir zor oluyor.

Her neyse ben açık kaynak dünyasını seviyorum, OpenOffice de sevdiğim yazılımlardan biridir.
Aslın da pekte kullanmıyorum OO 'yi ama 8'e giden kızım çok kullanıyor ve daha 3 gün öncede hazırladığı slayt-sunuyla da aferini almış, sınıfa da havasını atmıştır. :)

Yalnız şöyle bir sorun da var. Çoğu Winfos kullanıcıları için açık kaynak kodlu yazılımlar ,herhangi bir ücretsiz (kapalı kod) yazılımdan öte bir  anlam ifade etmiyor. Ben OOO'yu kullanıp ta neden kullanıyorsun? sorusuna" ücretsiz olduğundan dolayı" dan öte yanıt çıkacağını sanmıyorum. açık kaynağın faydaları ne yazık ki yeterince anlatılamıyor. Çeşitli bilişim sitelerine girdiğimde ilgili yazılımlarla ilgili açık kaynak kodlu demekten öte bir anlatım ,tanıtım mevcut değil.

Bir yerde açık kaynak dünyasında tüm yollar Linux'a çıkar davasından korkuluyor sanırım. Tabi bir de biat ettikleri tekel hazretleri var. Sitesine girersiniz fista der başka * bir şey demez. :D Sadece gülüyorum. 10 haberden 6-7 si fista. Sanki hiç kullanmadık, hiç sövmedik. ;) Mübarek yüzyılın icadı. Bir şevk ,bir ballandırma  :) Win7 i için hazırlıklar bu kesimde başladı. yavaş yavaş vista sorunları ele alınmaya başladı. Peki çözüm olarak ne var? Tabi ki win 7 ;D hehe

atomkarinca

@ironic, eğer sadece ücretsiz diye savunma yaptığınız insanlar MS Office'e para verip kullanıyorlarsa bırakın kullansınlar. Ama eğer korsan yollarla kullanıyorlarsa da lütfen söyleyin "N'olmuş, bu da ücretsiz" diye savunma yapmasınlar.

senmut

Merhabalar,

open office 3 ü kuramadım. 32 veya 64 bit ibaresi var hangisini seçmek gerekiyor. tar.gz uzantılı dosyayı windows daki gibi exe dosyaları gibimi kuruyoruz. teşekkür ederim.

btermeli

islemcin cift cekirdekse 64 tek cekirdekse 32 sececeksin.

.exe gibi kurmuyorsun ama bu konuda simdiye kadar hicbir .tar.gz dosyasi kuramamis biri olarak seni yanlis yonlendirmeyim :(

eldirr

Alıntı yapılan: senmut - 22 Ekim 2008 - 10:17:14
Merhabalar,

open office 3 ü kuramadım. 32 veya 64 bit ibaresi var hangisini seçmek gerekiyor. tar.gz uzantılı dosyayı windows daki gibi exe dosyaları gibimi kuruyoruz. teşekkür ederim.

Yüklediğiniz Ubuntu sürümü kaç bitlik ise onu seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca Open Office 3'ün nasıl yükleneceği (veya eski sürümünden nasıl güncelleneceği) forumda daha önce adım adım anlatıldı. O kısımı takip ederek yaparsanız sorun yaşamazsınız.

munirekinci

Alıntı yapılan: btermeli - 22 Ekim 2008 - 10:37:12
islemcin cift cekirdekse 64 tek cekirdekse 32 sececeksin.

.exe gibi kurmuyorsun ama bu konuda simdiye kadar hicbir .tar.gz dosyasi kuramamis biri olarak seni yanlis yonlendirmeyim :(

İşlemcinin kaç bit olması ile kaç çekiirdekli olması arasında bağlantı yok.

32 bit ise 32 bitlik işletim sistemi,
64 bit ise 64 bitlik işletim sistemi veya 32 bitlik işletim sistemi kurulabilir.

Çekirdekler bu konunun dışında, yani.

btermeli

Alıntı yapılan: munirekinci - 22 Ekim 2008 - 14:59:33
İşlemcinin kaç bit olması ile kaç çekiirdekli olması arasında bağlantı yok.

o zaman zamaninda beni cok kotu kandirmislar :) :) neyse en azindan benimki 32 bit onu dogru biliyorum :D

senmut

Bulamadım arkadaşlar openoffice 3 e nasıl güncelleyeceğimi bulamadım.

teşekkürler

btermeli

Alıntı yapılan: MehmetCan - 14 Ekim 2008 - 21:51:44
Arkadaşlar Eski sürümü kaldırıp yenisini yüklemek için yapmanız gereken adımlar.

öncelikle sistemden eski sürümü tamamen silmemiz gerekli
Bunun için "sistem>tercihler>synaptic paket yöneticisi" ne girip openoffice diye aratıyoruz.
bu sırada openoffice son sürümünü bilgisayara indiriyor olmalısınız :)
sistemden bütün open office dosyalarını kaldırdıktan sonra. inen dosyayı istediğimiz yere açıyoruz.
Daha sonra yapmamız gereken "Terminalden" o klasör içine girip "DEBS" isimli klasörün içerisine(cd DEBS) giriyoruz.
bundan sonrası terminalde öncelike "Süper User" moduna geçiyoruz. "su  root şifren" daha sonra "dpkg -i *.deb" dedikten sonra bütün openoffice paketini yüklüyor. Daha sonra yapmamız gereken "desktop-integration" isimli klasörün içerisine girip(cd desktop-integration) dpkg -i *.deb demeniz gereklidir. bu son işlem yüklenen paketlerin Uygulamalar-Office içerisinde görünmesini sağlayacaktır.
Kolay gelsin iyi çalışmalar

burda yaziyor...

senmut

eldirr

Alıntı yapılan: senmut - 22 Ekim 2008 - 17:08:54
DEBS diye bir klasör yok

tar.gz uzantılı dosya sıkıştırılmış anlamına gelir, öncelikle ona sağ tıklayıp açmanız gerekiyor.

senmut

içerisinde licenses, readmes, RPMS klasörü var sadece