OpenOffice.org 3.0 yayımlandı

Başlatan btermeli, 13 Ekim 2008 - 16:02:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

2007 Ms Office destekliyormus, super hemen denemek lazim :):)

Alıntı Yap
Ücretsiz üretkenlik yazılımı OpenOffice.org'un yeni kararlı sürümü yayınlandı.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 05:26 ET 13 Ekim 2008 Pazartesi

İSTANBUL - Microsoft'un üretkenlik yazılımı Microsoft Office'e alternatif olarak açık kaynak gönüllüleri tarafından geliştirilen OpenOffice.org'un son kararlı sürümü yayınlandı.

Ücretsiz, Java tabanlı olduğu için platformlardan bağımsız olarak geliştirilebilen açık kaynaklı üretkenlik yazılımı OpenOffice.org'un 3.0 sürümü yeni bir karşılama ekranına ek olarak Microsoft Office 2007 dosya formatları desteği, kelime işlemcisi Writer'a entegre edilmiş "Notes2" isimli uygulama, hesap tablosu uygulaması olan Calc'de sütün sayısı sınırının arttırılması ve tablo isimlerinde yaşanan karakter kısıtlamaları düzeltmesi gibi bir çok yenilik içeriyor.

Ekleme:

32 Bit Ubuntu için Türkçe OpenOffice.org 3.0 sürümünü indirmek için buraya tıklayınız.

64 Bit Ubuntu için Türkçe OpenOffice.org 3.0 sürümünü indirmek için buraya tıklayınız.

Not: Sisteminizde Sun Java'nın en güncel sürümü kurulu olmalı.
Not2: İndirdikten sonra tar.gz paketini açın içerisinden deb uzantılı paket çıkacak. Üzerine tıklayarak kurulumu yapabilirsiniz.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Eren

OpenOffice.Org bu haberden beri açılmıyor. İndirmek haberi gördüğümden beri uğraşıyorum ama nafile.

erginemr

Ben de hemen Windows'a kurayım dedim ama açamadım. Herkes yeni versiyonu indirmek için siteye yüklenmiş olabilir mi?  ::)

Eren

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

munirekinci

Eren

Alıntı yapılan: munirekinci - 13 Ekim 2008 - 21:26:03
Artık ulaşılabiliniyor;
http://www.openoffice.org/

Sürekli deniyorum ama açmıyor. 100 milyon anlık ziyaretçi var deniyor. Bu durumda ne sunucu kalır ne de site.

kernel

açıldı ilk denediğim de,şanslıyım demek ki,indirmeye başladı ubuntuya.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

Eren

Otomatik Ping attırıyorum ses yok daha. Ubuntu için paketi var mı? MS Office 2007 ocak ayında yeni ODF destekli olacak. OpenOffice.org da aynı desteği sahip. Muhtemelen 2 ofis paketi ODF formatında artık %100 uyumlu olacak.

Eren

32 Bit Ubuntu için Türkçe OpenOffice.org 3.0 sürümünü indirmek için buraya tıklayınız.

64 Bit Ubuntu için Türkçe OpenOffice.org 3.0 sürümünü indirmek için buraya tıklayınız.

Not: Sisteminizde Sun Java'nın en güncel sürümü kurulu olmalı.
Not2: İndirdikten sonra tar.gz paketini açın içerisinden deb uzantılı paket çıkacak. Üzerine tıklayarak kurulumu yapabilirsiniz.

Eren

Alıntı Yapindiremeyen arkadaşlar varsa ben rapid e attım ordan indire bilirler. Link
http://rapidshare.com/files/153694251/OOo_3.0.0_LinuxIntel_install_en-US_deb.tar.gz.html

İngilizce indirmenize gerek yok. Türkçe paketinin bağlantılarını verdim.

ilhuns

bende gördükten sonra sildim zaten yazımı  :) yalnız paketin içerisinden tek bir deb paketi çıkmıyor birçok deb paketi çıkıyor. Kurmadan önce kurulu olan butun openoffice paketlerini sistemden sildikten sonra terminalden dpkg -i *.deb komutu ile kurulum yapılması gerekiyormuş kendimde öle kurdum ilgili link

http://user.services.openoffice.org/en/forum/viewtopic.php?f=16&t=68

ironic

Arkadaşlar ,güncellemelerle tahmini ne zaman gelir? Bende winfos'a yükleyecektim bugün. Site uçmuştu.  :)

maxspacemax

atomkarinca

Denedim ve beğendim. KOffice'i kaldırttı yani sonunda. Açılma zamanında iyileştirme yapmışlar ve "extension" özelliği gayet yerinde olmuş.

Bu arada destekledikleri MS Office değil ooxml'dir.

sudoktoru

yanlış bir işlem yapmamak için bir arkadaş eski paketlerin kaldırılıp yeni sürümün kurulması olayını biraz detaylı açıklayabilr mi?
openoffice forumundaki açıklamalar biraz yetersiz geldi bana

fotomusa

Bende son sürümün kurulumunu gercekleştiremedim güncellemeleri bekliyecegiz artık. Acemi olmak böyle bir şey işte :'(

MehmetCan

Arkadaşlar Eski sürümü kaldırıp yenisini yüklemek için yapmanız gereken adımlar.

öncelikle sistemden eski sürümü tamamen silmemiz gerekli
Bunun için "sistem>yönetim>synaptic paket yöneticisi" ne girip openoffice diye aratıyoruz.
bu sırada openoffice son sürümünü bilgisayara indiriyor olmalısınız :)
sistemden bütün open office dosyalarını kaldırdıktan sonra. inen dosyayı istediğimiz yere açıyoruz.
Daha sonra yapmamız gereken "Terminalden" o klasör içine girip "DEBS" isimli klasörün içerisine
cd DEBS
ile giriyoruz.
bundan sonrası terminalde öncelike "Süper User" moduna geçiyoruz. "su  root şifren" daha sonra "dpkg -i *.deb" dedikten sonra bütün openoffice paketini yüklüyor. Daha sonra yapmamız gereken "desktop-integration" isimli klasörün içerisine;
cd desktop-integration
ile girip
dpkg -i *.deb demeniz gereklidir. bu son işlem yüklenen paketlerin Uygulamalar-Office içerisinde görünmesini sağlayacaktır.
Kolay gelsin iyi çalışmalar

erginemr

Teşekkürler @MehmetCan. Elinize sağlık. :)

@fotomusa,

Ubuntu geliştiricileri, depolara güncel paket ekleme konusunda fazlasıyla seçici davranıyorlar. Intrepid depolarında halihazırda v.2.4.1 var. OpenOffice 3'ün Intrepid'e eklenip eklenmeyeceği hala muamma:
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel-discuss/2008-September/005709.html

kafkasyali

Open Office 3'ü yeni kurdum. Açılma zamanı inanılmaz farkediyor. Hele Calc karşılama ekranını (splash screen) bir defa gördüm. Kelimenin tam anlamıyla "tak" diye açıyor.

Ciddi anlamda Linux, genellersem açık kaynak kullanımına 2 ay önce başladım. Hala üzerimden Windows'un etkisini atabilmiş değilim. Şu anda Microsoft'un yaptığı kampanyaya (Kasım 2008 sonuna kadar geçerli) göre Ev sürümü (Word2007, Excel2007, PowerPoint2007, OneNote2007) 69$ + KDV. Kampanyasız fiyatları açıkçası millet tutturabildiğine göre satıyor. Kısa araştırmamda fiyatlar, kullanılacak "office" birimine göre değişiyor. (69$+KDV-400$+KDV arası). Microsoft'un sitesinde ise satıcınıza başvurun gibi bir ibare var.

Tamam, Microsoft'un Office paketine saygı duyuyorum. Hele Visual Basic biliyorsanız Excel'de program bile yazabilirsiniz ki bir programcı abim Excel 2003'te ticari bir program yazmıştı. Üstelik programa baktığınızda Excel ile yazıldığını söylesem "Dalga mı geçiyorsun?" dersiniz. Fakat çalışan program, tek bir XLS dosyasından ibaret. Office paketlerine, özellikle Excel'e biçilen fiyatın bence her kuruşu helal. Fakat daha şaşırtıcı olan ise Open Office gibi mükemmel bir Office setinin ücretsiz, dahası açık kaynak olması. Dediğim gibi. Hala Microsoft etkisini üzerimden tamamen atabilmiş değilim. Hayret kere hayret  :o

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

ironic

Winfos'a bugün yükledim ve çok beğendim. Bana daha hızlı açılıyor gibi geldi. Daha doğru düzgün de kullanmadım ama çok iyi bir çıkarılmışa benziyor. Ben bu gazla o 50 soruyu da büyük bir özenle yanıtladım.  :D

extremebrutal

Alıntı yapılan: erginemr - 14 Ekim 2008 - 22:08:08Ubuntu geliştiricileri, depolara güncel paket ekleme konusunda fazlasıyla seçici davranıyorlar.

Neden böyle yapıyorlar  ???
Bazı paketler çok eski oluyor.. Aklıma gelen mesela Transmission en son 1.34 sürümünü yayınladı ama resmi  depoda yanlış hatırlamıyorsam (şu an ubuntu yüklü değil) 1.06 sürümü var hala?

bobincom

Merhabalar Arkadaşlar,
Farz edelimki ubuntu depolarına paketlerin konulmasını beklemeden MehmetCan ın belirttiği şekilde bir  eski kurulu olan open office i  kaldırdım ardından son sürümü kurdum,  ardından yayınlancak olan security updateleri vs. update manager ile alabilir miyim yoksa updateleri manual olarak mı yapmam gerekir..

erginemr

Alıntı yapılan: bobincom - 15 Ekim 2008 - 03:54:22
Merhabalar Arkadaşlar,
Farz edelimki ubuntu depolarına paketlerin konulmasını beklemeden MehmetCan ın belirttiği şekilde bir  eski kurulu olan open office i  kaldırdım ardından son sürümü kurdum,  ardından yayınlancak olan security updateleri vs. update manager ile alabilir miyim yoksa updateleri manual olarak mı yapmam gerekir..

Eğer OO3 Ubuntu depolarına girmezse güncellemeleri elle yüklemeniz gerekecek.

maxspacemax

Extra depoları açtıktan sonra 107 Mb'lık güncelleme geldi. Ama OO3 yok.