[Çözüldü] Vodafone 3g Vodem

Başlatan mahvesm, 11 Ekim 2013 - 01:06:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mahvesm

Arkadaslar ilk kez ubuntu kullanıyorum.Sistemi laptobuma kurdum.İnternete vodafonun usb 3g vodem aygıtı ile baglanıyorum.Fakat ubuntude calısmıyor.Usb ye taktıgımda hıc bır sekılde sıstemde gorunmuyor.Vodafonun sıtesınde linux ıcın bır program ındırdım onu calıstırdıgımda uygulamalardan v-mobilboard diye bır program kuruldu ama oda bir işe yaramadı.Özetle 3g vodem ubuntude calısmıyor yardımlarınızı beklıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Forumdaki Vodafone konularına bakabildin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Önce Ağ yöneticisinde baplantı ayarlarını yapman gerekiyor. Ağ bağlantılarını yapmışsan, doğru yapmamış olabilirsin. Varsayılan ayarlar her modem için geçerli olmayabiyor. Bağlantı numarası (Gprs numarası) bazı modemlerde *99# ve bazılarında *9***1#(veya benzeri) olabiliyor. Modemin modelinide yazmamışsın.

mahvesm

Modem K3773 Vodem cihazı.Valla vodafondan bir pragram daha ındırdım ama olmadı hata verdı.Ugrastırıcak gıbı görünüyor.İşin iginc tarafı en azından cihazı usb ye taktıgımda bır belirti verse bari.Hiç bir uyarı belirti yok sistemde  :(

ekremsenturk

Modem'i usb'ye taktıktan bir dakika sonra ağ yöneticisini açtığında, bağlantı ayarları yapılmışsa, bağlantı adı görünür.

Olmuyorsa, wvdial paketini kur. yinede olmuyorsa, pppconfig paketini kur ve uçbirimden pppconfig komutu ile başlat ve el ile bağlantı ayarlarını gir (tty için, otomatik tanıyamadıysa, el ile ttyUSB0 olarak düzelt) ve bu bağlantıya verdiğin isim ile yine uçbirimden sudo bağlantı_adı komutu ile bağlantıyı başlatabilirisin.

Son ihtimal ise, K3773 çok yeni bir model ise, henüz tanınmıyordur ve kendi sitesinden usb_modeswitch paketinin son sürümünü bulup el ile kurman gerekebilir.

Bende K3770 var ve doğru hatırlıyorsam 11.04 de (artık kullamıyorum) sadece pppconfig ile bağlanabilmiştim. Diğer Ubuntu sürümlerinde ise ağ yöneticisinden görünüyor.

(Halen kullandığım 8.04 de de pppconfig ile bağlanabiliyorum.)

mahvesm

Formda konuyla alakalı bahsedılenlerı uyguladım.Paketleri kurdum güncellemeleri yaptım ama nafile.Vodafonun sitesinde cihazla alakalı linux paketini indirdim kurdum ama oda bir işe yaramadı.Cihazı usb ye taktıgımda  hiçbir şekilde sistem tarafından gorunmuyor.Ağ ayarlarında da durum aynı  >:(

heartsmagic

Cihazı bir USB yuvasına taktıktan sonra şu komutun çıktısını buraya aktarır mısın?
dmesg | tail

Ayrıca şu komutun sonucunu da buraya geç lütfen:
lsusb

mahvesm

Söylediğiniz komutları uyguladım çıkan sonuçlar bunlar.Yardımlarınız için şimdiden tesekkur edıyorum arkadaslar.

sinan@sinan-VPCEB11FX:~$ dmesg | tail
[  421.372948] usb 2-1.5: New USB device found, idVendor=12d1, idProduct=1f11
[  421.372956] usb 2-1.5: New USB device strings: Mfr=2, Product=1, SerialNumber=0
[  421.372962] usb 2-1.5: Product: Vodafone Mobile Broadband (Huawei)
[  421.372967] usb 2-1.5: Manufacturer: Vodafone (Huawei)
[  421.374754] scsi7 : usb-storage 2-1.5:1.0
[  422.372135] scsi 7:0:0:0: CD-ROM            Vodafone Storage(Huawei)  2.31 PQ: 0 ANSI: 2
[  422.375225] sr1: scsi-1 drive
[  422.375526] sr 7:0:0:0: Attached scsi CD-ROM sr1
[  422.375818] sr 7:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 5
[  653.727668] systemd-hostnamed[2538]: Warning: nss-myhostname is not installed. Changing the local hostname might make it unresolveable. Please install nss-myhostname!
sinan@sinan-VPCEB11FX:~$

2. komutun sonucları :

sinan@sinan-VPCEB11FX:~$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0c45:6409 Microdia Webcam
Bus 002 Device 005: ID 12d1:1f11 Huawei Technologies Co., Ltd.
Bus 002 Device 003: ID 09da:054f A4 Tech Co., Ltd

heartsmagic

Komut çıktıları için şunu kullanınca daha okunaklı oluyor: kodetiketi

Sorunun çözümü içinse şu başlığa yöneldim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38985.0

Yapacakların:
sudo -H gedit /usr/share/usb_modeswitch/12d1:1f11
ile dosyayı aç içine şunu işle:
# Vodafone Mobile Broadband (Huawei) K3773

DefaultVendor=  0x12d1
DefaultProduct= 0x1f11

TargetVendor=  0x12d1
TargetProduct= 0x14bc

MessageContent="555342437f0000000002000080000a11062000000000000100000000000000"

Kaydetip kapat. Sonra şu komutla ilgili dosyayı aç.
sudo -H gedit /lib/udev/rules.d/40-usb_modeswitch.rules
En alt satıra şunları ekle:
# Vodafone Mobile Broadband (Huawei) K3773
ATTRS{idVendor}=="12d1", ATTRS{idProduct}=="1f11", RUN+="usb_modeswitch '%b/%k'"

Sonra şu komutla udev'i yeniden başlat:
sudo /etc/init.d/udev restart

Ardından aygıtı takıp bir denersin. Olmazsa yeniden sistemi bir kere başlatıp tekrar denersin. udev'in diğer başlatma/tetikleme yöntemleri de var ama şimdilik sorun udev'de mi değil mi diye düşünmemek için yeniden başlatırsın diyorum.

mahvesm

Kıymetli heartsmagic.Öncelikle sana ve konuya alaka gösteren diğer arkadaslarıma tesekkür ediyorum.Mesajlarını adım adım uyguladım ve şuan bu satırları ubuntumden yazıyorum. :D Bağlantı problemim kalmadı sistem modemi hemen tanıdı.Tekrar tesekkür ediyorum.Aynı problemi yaşayan arkadalara yol göstermesi babında konunun belirgin olmasını temenni ediyorum.Niçin linux kullanıyorsun arkadas diyenlere güzel bir cevap oldu bu.Yasadıgın problemi yardımlar sayesinde kendınde ögrenerek üstesinden gelmek. ;) Emeklerinize saglık tekrar tesekkürler.

heartsmagic

Sorununun çözülmesine sevindim @mahvesm. Çözülen başlıklarımız için şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Konunun içinde senden çıktılar istemiştim, onları indeksliyor zaten Google. Bu sayede forumda arama yapanlar bu başlığa denk geleceklerdir. Ben de zaten senin verdiğin bilgilerden yola çıkarak yaptığım aramada çözüme ulaşmıştım :)

Güzel sözlerin için teşekkürler.

yasin38

terminal kodu yazıyorum ama şifremi istediğinde şifremi yazamıyorum

heartsmagic

@yasin38, kendi başlığın olduğu için oradan devam edelim.