[Çözüldü] Xfce güç yöneticisi monitör kapanma süresi sorunu

Başlatan Paqe, 10 Ekim 2013 - 21:34:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Paqe

Şu an Linux Mint 13 Xfce deniyorum. Aynı sorun Lubuntu 12.04tede vardı. Monitörün 5 dk. sonra kapanmasını istiyorum kullanılmadığında. Ekran koruyucusunu kapattım. Ayarları karışık xfce güç yöneticisinin. Fişe takılı iken(AC) sekmesinde Monitör bölümünde " Bilgisayar kullanılmadığında şu kadar süre sonra ekranı kapat: " seçeneğini 5 dk. ayarlayıp pencereyi kapatıyorum. O an için çalışıyor. Fakat bilgisayarı kapatıp açtığımda 5 dk. süre geçtikten sonra monitörün kapanmadığını görüyorum. Aynı yerden bu sefer 4 dk. ya da 6. dk. ya aldığımda ayarı yeniden çalışıyor. Yani kapatıp açınca ayarları kayboluyor. Lxde ve xfce masaüstlerinin genel sorunu olduğunu düşünüyorum. Çünkü Mate ve Cinnamon masaüstlerinde sorun olmadı. Aynı şekilde Ubuntu'da da. Bu konuda ne yapabilirim?

Alquimista

Debian/Jessie altında denedim az önce söylediklerinizi (burada da Xfce 4.10.1 var) ve bir noktaya kadar aynen söylediğiniz gibi oluyor. Şöyle ki eğer ekran karartma süresini 1dk yapıp ardından Ekran Koruyucuyu kapatırsam (Disable) ardından ekran kararmıyor. Ve aynı şekilde 1dk'lık süre değişirse yeniden çalışmaya başlıyor. Fark şu ki yeniden başlattıktan sonra da çalışmaya devam ediyor bende.

Xfce'de ekran koruyucu ile güç yönetimi arasında enteresan bir ilişki var, ekran koruyucu devreden çıkartıldığında böyle garip sorunları bende yaşadım. Bu ekran koruyucu ve güç yönetimi ile ilgili benzer bug'lar var Xfce'de.

Sözü daha da uzatmayayım şunları bir deneyebiliriniz:
- Ekran koruyucuyu "disable" değil de "blank screen" yaptığınızda da sorun devam ediyor mu acaba? Bir de bunu yaparken ekran koruyucunun advanced sekmesinde bulunan Power Management kısmı işaretli mi, değil mi acaba? İşaretli olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bir de şöyle bir eklemeye yapayım (mesajı göndermiş bulundum ama az önce şu adreste benzer bir sorun gördüm):
- Ekran koruyucu "disable" durumda ise eğer ekran koruyucuyu başlangıçtan kaldırmayı da deneyebilirsiniz. Bu şekilde sorunun çözüldüğü belirtilmiş verdiğim başlantıda. Bunun için menüden "Oturum ve Başlangıç"a gelip "Başlangıçta Çalıştır" sekmesi altında gelirseniz Ekran Koruyucunun başlangıçta başlatılmasını önleyebilirsiniz.

If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Paqe

@Alquimista, uzun ve açıklayıcı mesaj için teşekkürler. Son paragraftaki önerinizi uyguladım. "Oturum ve Başlangıç"ı menüden değil ama "Uygulama Bulucu"dan bularak ekran koruyucuyu başlangıç uygulamalarından kaldırdım. 3-4 defa baştan başlatıp 1 dk. sonra kapanmaya ayarlayarak ekranın kapandığını gördüm. Sanırım sorun çözüldü, çok teşekkürler. Lxde'de aynı sorun vardı ve sırf bu yüzden Lubuntu'dan geçiş yapmıştım. Biraz daha test ettikten sonra konuyu Çözüldü olarak etiketleyeceğim. Selamlar.

Alquimista

Sorunun çözülmesine (en azından şimdilik öyle görünüyor) sevindim. Sorun devam ederse bazı yapılandırma dosyaları ile de oynayıp bu kapanma süresini sabitleyebiliriz ama sorunun bu şekilde çözülebilmesi çok daha sağlıklı. Güç yönetimi Xfce altında uzun zamandır bir muamma ama ilerleyen sürümlerde böyle ufak hatalarında ortadan kalkacağına inanıyorum.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Paqe

Evet sorun çözülmüştür. Hiç hata olmadan istediğim dk. sonra sorunsuz monitör kapanıyor. Bir kez daha teşekkürler. Canımı sıkan bir konuydu. :)