[Çözüldü] GRUB GRUB2 BURG

Başlatan Degauser, 07 Ekim 2013 - 16:29:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Degauser

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=BURG bu linkteki anlatımdan BURG'u kurdum. Denedim. Hoşuma gitmedi. Geri dönmek istedim. Bu paketi, tüm ayarlarıyla vs birlikte nasıl kaldırabilirim?

sudo grub-install /dev/sda

kodunu kullanarak GRUB'u yükledim (herhangi bir kaldırma işlemi yapmadan, BURG'un üstüne). Açılış ekranım şu an istediğim gibi. Sıkıntı yok. Ancak açılışta bir gecikme oldu gibi geldi. Birşeylerin çakışmasından korkuyorum. BURG'u tamamen kaldırmalı mıyım?

GRUB2 nedir? Yukarıda verdiğim kodla kurduğum şeyden farklı mıdır?

bytan

Grub önyükleyicidir. Grub2, grub'un sürüm numarasını gösterir. Sistemde öntanımlı olarak grub dediğin sürece grub2 kurulur. Yine de emin olmak için sistemine bakabilirsin:

dpkg -l | grep grub

Kullanmayacaksan burg'u elbette tamamen kaldırabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Degauser

Alıntı yapılan: bytan - 07 Ekim 2013 - 21:24:01
Grub önyükleyicidir. Grub2, grub'un sürüm numarasını gösterir. Sistemde öntanımlı olarak grub dediğin sürece grub2 kurulur. Yine de emin olmak için sistemine bakabilirsin:

dpkg -l | grep grub

Kullanmayacaksan burg'u elbette tamamen kaldırabilirsin.

ii  grub-common                                 1.99-21ubuntu3.10                       GRand Unified Bootloader (common files)
ii  grub-customizer                             3.0.4-0ubuntu1~ppa1p                    Grub Customizer - A graphical Grub2/BURG configuration application
ii  grub-gfxpayload-lists                       0.6                                     GRUB gfxpayload blacklist
ii  grub-pc                                     1.99-21ubuntu3.10                       GRand Unified Bootloader, version 2 (PC/BIOS version)
ii  grub-pc-bin                                 1.99-21ubuntu3.10                       GRand Unified Bootloader, version 2 (PC/BIOS binaries)
ii  grub2-common                                1.99-21ubuntu3.10                       GRand Unified Bootloader (common files for version 2)

Yanıt için teşekkürler. Yukarıdaki çıktıyı aldım. Htm grub hem de grub2 gördüm emin olamadım. aynı anda ikisinin olması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? gerçi ikisinde de 1.99-21 yazıyor açılış ekranında da bu numara vardı.

Burg'u kaldırmamam bir sorun oluşturur mu? Kaldırmamın (kullanmayacağım) açılışa faydası olur mu?

gecegezen

1.99 grub2'nın versiyon numarası listede zaten grub-pc paketi kurulu durumda görülüyor. Burg ise bildiğim kadarı ile grub'nun süslemiş hali. Burg kaldırmamanın yaratacağı tek sorun sabit diskinde kapladığı alan olmalı her halde yani bir sorun olmaması lazım.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

bytan

@gecegezen zaten yanıtlamış. Burg'u kaldırmanın zararı olmaz, açılışa doğrudan faydası da olmaz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Degauser

çok teşekkürler arkadaşlar