Bilgisayar anakart değişimi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Başlatan local1907, 04 Ekim 2013 - 16:23:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

local1907

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir linux ve ubuntu kullanmaktayım. Kardeşimin amerika ziyareti sırasında almış olduğu anakart, gt660 ekran kartı, 8 çekirdek işlemci ve ssd hardisk ile mevcut hardiskleri ve işletim sistemlerini kullanabilir miyim? Ubuntu'nun bir sorun çıkartacağını zannetmiyorum desem de neler olabilir bir fikrim yok.  iki tip düşüncem var.

1) 64 gb SSD'i ikiye bölüp. ubuntu 13.10 ve win7 kurmayı düşünüyorum. mevcut işletim sistemi bulunan diskleri ev klasörü olarak eklemeyi düşünüyorum. windows tarafını program files olarak yapmayı düşünüyorum.

2)  Elde ki verileri harici bir disk üzerine kopyalayıp. Tüm diskleri formatlayıp temiz kurulumlar yapmayı düşünüyorum.

Ne önerirsiniz?

matrax_41

64 gb ssd iki işletim sistemi için biraz az kalır: Ubuntu'nun home dizinini ayırabilsen de windows için zor olur.

heartsmagic

Mevcut işletim sistemleri bulunan diskleri ev klasörü olarak eklemek istiyorum derken?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

local1907

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ekim 2013 - 01:05:09
Mevcut işletim sistemleri bulunan diskleri ev klasörü olarak eklemek istiyorum derken?

mevcut diskteki verileri silmemek isteği nedeni ile yazmıştım. 206 gb ubuntu var. hadi ubuntu sıfır yükleme yapsam desem steam oyunları ve wine klasörleri ile home klasörü 180 gb. taşıma yapmaya kalksam 1 TB disk lazım.

Son olarak düşüncem 64 ssd'ye  win7 kurabilirim. windows kısmı temiz olur. eski windows disklerini yanlarına eklerim. ubuntu 13.04 diski takıp ubunru üzerinden açılış yapıp grup update ile ssd win7'yi gruba eklerim diye düşünüyorum. Öncelikle Yeni bir boş kasa alacağım.