[Çözüldü] Acer Aspire E1-531 Pil Kritik Seviyede Uyarısı Yok

Başlatan andydufy, 04 Ekim 2013 - 09:31:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

andydufy

Bilgisayarımı ilk satın aldığımda Ubuntu 12.04.2 kurulumu yaptım ve bu kurumla beraber bilgisayarın pil düşük seviyeye geldiğinde kritik pil uyarısını gösteriyordu ve en önemlisi kendisi otomatik uykuya alıyordu.

Sonra 13.04'ü denemek için kurdum ve bu uyarıyı alamadığım gibi kritik seviyede bilgisayarı otomatik kapatmaya başladı. Bende yeniden 12.04.2 sürümüne döndüm fakat garip bir şekilde bu sürümde de kritik uyarı yok ve pil kritik seviyeye düştüğünde bilgisayar kapanıyor.

Belki çok kolay bir çözümü vardır fakat ben göremedim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

heartsmagic

Güç ayarlarından yapmış olmayasın zamanında?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

andydufy

Güç ayarlarına hiç dokunmamıştım
Hem zaten güç ayarlarında bunu ayarlayabilecek bir seçenek göremedim.
 "Güç Kritik Seviyede Olduğunda" ifadesinin yanında iki seçenek var: "Kapat" ve "Derin Uyku"  fakat "derin uyku" seçilemiyor.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

if

andydufy

Evet.
Tek bir fark var, ilk kurulumda 500 gblık diskin tamamına kurulum yapmıştım, swap oluşturarak. Ama şimdi bölümlendirdim.

if

@andydufy, sudo lshw çıktısında en başta "product" vardır. Orada ne yazıyor?

andydufy

açıklama: Notebook
    ürün: Aspire E1-531 (Aspire E1-531_0649_V2.15)
    üretici: Acer
    sürüm: V2.15
    genişlik: 32 bits
    kapasiteler: smbios-2.7 dmi-2.7 smp-1.4 smp
    yapılandırma: chassis=notebook cpus=1 family=Type1Family sku=Aspire E1-531_0649_V2.15 uuid=3721D52E-A336-11E2-8ECD-208984708702

Biraz geç cevap veriyorum özür dilerim. En başta yazanlar bunlar. Ayrıca diğer ayrıntılar için de farklı üretici isimleri geçiyor.

heartsmagic

@andydufy, "Derin uyku" bende de etkin değil görünüyor. Bu "Derin uyku" denilen şey "hibernate" midir? Eğer öyleyse onu etkinleştirmek lazım güncel sürümlerde:

http://askubuntu.com/a/94963

Bizim forumda var mıydı hatırlamıyorum, yoksa koymak lazım.

andydufy

Evet hibernate olması gerekiyor. Peki 12.04 ü ilk kurduğumda aktif olması nasıl açıklanabilir? Ben en çok buna şaşırdım.

Gönderdiğiniz linkte yer alan ilk kodu girip derin uyku modunun benim bilgisayarımda işler olup olmadığını kontrol ettim fakat işler değildi.
Yine de gerekli işlemleri uyguladım faklat yine de sonuç alamadım.
Ayrıca aynı site içerisinde "kritik güç seviyesinde askıya alma (suspend)" işleminin nasıl yapılacağına dair soru buldum ama cevap bulamadım.

heartsmagic

12.04 zamanında kaldırılmamıştır belki? Kaldırıldığı zamanı hatırlamıyorum.
O başlığa bakarsan bazı kullanıcıların Grub'u da güncellemeleri gerekmiş. Şu komutla uykuya yatıyor mu sistem?
sudo pm-hibernate

andydufy

heartsmagic

Tamam, demek ki destek var. Yukarıdaki bağlantıda anlatılanları yapmana rağmen netice alamıyorsun diye anlıyorum. Grub'u da güncelledin mi oradaki ek tavsiye olarak peki?

andydufy

Evet "Derin Uyku" kısmı açıldı. Çok teşekkür ederim.
Fakat aklıma takılan bir durum var, Derin Uyku modu bilgisayarın tamamen kapanması üzerine mi kurulu?

heartsmagic

Neredeyse tamamen kapanması diyelim. Askıya alma (suspend to ram) olayında daha fazla güç harcanır ancak sistem daha hızlı açılır. Hibernate (suspend to disk) ya da derin uykuda ise neredeyse kapanır ve sistemin görüntüsü diske kaydedilir. Çok ama çok az bir elektriğe ihtiyaç olur, bu da kullanıcının BIOS aşamalarını geçmesi için gereklidir.

Eğer çözüm yeterliyse başlığı etiketlersin, bizler de kapatırız: cozuldukonusu

andydufy

Çözüme ulaşılmıştır. İlginizden dolayı çok teşekkür ederim.

heartsmagic