ubuntunun içinde diger disk bölümleri ve usb araçları formatlanırmı

Başlatan scmm, 26 Eylül 2013 - 23:20:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

scmm

bu işletim sisteminle bugün ilk kez ilgilendim.
ubuntunun içinden diger başka işletime sahip disk bölümleri ile usb depolama araçları formatlanırmı?
Formatlanırsa,varsayalım x bölümünü formatlayacak olsam,ubuntunun hangi program bölümüne ve hangi dizini izleyerek,ne gibi bir komut kodu girererek amaca ulaşırım.

scmm

hızlı cevap için teşekkür sayfada hayli bilgi var artık onu yarın irdelerim.
pro duo hafıza karttımı usb okuyucudan güvenli çıkart seçenegini seçmeden çekip  çıkarttım.
fat32 olan kart raw oldu. internetteki çözümleri denedimsede bir sonuç alamadım. bir yerde raw a formatın linux dan atılabilecegini okudugum için bu işletim ilgimi çekti.Başaramazsam tekrar yardımlarınızı  talep ederim
ilginize çok teşekkür.

if

scmm

birde aklıma  şu takıldı
linux un birçok isimdeki çeşitli alt versiyonları var. Onlardada bu surdugum sorunun cevabı verdiginiz linkteki yöntemlemi çözülür. Yoksa windovs gibi birkaç fare tıklamasıyla sonuca ulaşılan linux çeşidide varmıdır?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Eylül 2013 - 08:12:41

linki inceledim windovs ortamındaki partition magic programının linux versiyonu gibi görünüyor.
ext2 ve 3 formatı,linux a ait bir formatmıdır ve bunlar  usb diskin 2gb altı ve üstü içinmi veya ne durumda kullanılır.
gparded ubuntunun içinde kurulumlamı gelir.

if

@scmm, iletilerinizi yazım kurallarına uygun yazarsanız memnun olurum.

Gparted'ı tüm GNU/Linux dağııtmlarında kullanabilirsiniz. Bağlı bulunan bir dahili ya da harici diski ya da parmak belleği sağ tıklatıp formatlayanı var mıdır bilmiyorum, denemedim.
ext{2,3,4} dosya formatını parmak belleğin boyutu ne olursa olsun kullanabilirsiniz. Gparted kurulu gelmiyor, Yazılım Merkezinden kurabilirsiniz. Ubuntu ile beraber diskler üzerinde işlem yapabileceğiniz bir uygulama var.

kalkan1973

Alıntı yapılan: if - 27 Eylül 2013 - 13:39:41

Gparted'ı tüm GNU/Linux dağııtmlarında kullanabilirsiniz. Bağlı bulunan bir dahili ya da harici diski ya da parmak belleği sağ tıklatıp formatlayanı var mıdır bilmiyorum, denemedim.
ext{2,3,4} dosya formatını parmak belleğin boyutu ne olursa olsun kullanabilirsiniz. Gparted kurulu gelmiyor, Yazılım Merkezinden kurabilirsiniz. Ubuntu ile beraber diskler üzerinde işlem yapabileceğiniz bir uygulama var.

Bir ekleme yapabilirmiyim...

ntfs3g
ntfs3g-ar
ntfs3g-fuse
vfat
xfsdump

bunlar yüklüyse NTFS FAT VE XFS formatında disk formatlarken sorun çıkmıyor.

Zaten en fazla kullanılan EXT4 NTFS FAT ve XFS dosya sistemleri.
Evde İşte her yerde Linux

scmm

Ubuntu ile beraber diskler üzerinde işlem yapabileceğiniz bir uygulama var.

bu nangi uygullamadır. gpardet ın kullanımının aynısımıdır. try konumundada çıkarmı? çıkrsa nasıl ulaşırım.

kalkan1973

gnome-disk-utility
uçbirimde kurarken yazacağınız isim...

TRY deneme konumunda DİSKS olarak gözükür...
Evde İşte her yerde Linux

if

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 27 Eylül 2013 - 14:58:43

Bir ekleme yapabilirmiyim...

ntfs3g
ntfs3g-ar
ntfs3g-fuse
vfat
xfsdump

bunlar yüklüyse NTFS FAT VE XFS formatında disk formatlarken sorun çıkmıyor.

Zaten en fazla kullanılan EXT4 NTFS FAT ve XFS dosya sistemleri.

Çoğu öntanımlı olarak yüklü geliyor zaten @kalkan1973. Gparted yüklerken bağımlılık olarak kendisi de çekiyor, hatta soruyor.