HP envy dv6 7200et efi sistemi değiştirme

Başlatan natgho, 27 Eylül 2013 - 20:18:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natgho

Merhaba arkadaşlar,
Bu gün yeni bir bilgisayar olarak başlıkda gördüğünüz makineyi aldım.
ama ne yaparsam yapayım, başlangıçda linux gelmiyor, çileden çıkmama ramak kalmış durumda.
Sorularımsa şöyle;
1) Benim tepemin tası atıp, komple harddiski sıfırlarsam, bu yeni uefi zımbırtısı bana yeniden işletim sistemini yükleme hakkı sunar mı?
2) Ben bu uefi ile windows8'in yanına kalii linux'u nasıl kurarım.
3) Ben bu sistemi kaldırıp windows 7 ve linux kurarsam garanti kapsamı dışı bırakmış olurmuyum makineyi?
Şimdiden hepinize teşekkürler.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

natgho

Yanlış anlaşıldım, linux başlatamıyorum, yani mint'de denedim, ama yükleme ortamına geçmiyor...
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

if

"Secure boot" kapalı mı? Windows'un "hızlı başlatma" özelliği kapalı mı?

natgho

if

Kurulum medyasının md5 bütünlüğünü denetlediniz mi? Kurulum medyasını PendriveLinux gibi bir uygulamayla hazırladınız mı? BIOS'tan önyükleme seçeneklerinden kurulum medyasını seçtiniz mi?

natgho

Ben komple win 8 den vazgeçtim, sorum şu an şu, ben komple harddiski silersem  uefi hala başıma bela olmaya devam eder mi?

if

natgho

Henüz silmedim ama sevmiyorum zaten, grafik tasarım ile uğraşıyorum win 7 ve linux kuracağım, garanti kapsamından çıkar mı peki??

if

Cihaz çıkmaz. Tamamen silmek yerine yeni bilgisayarlarda diskin içinde gelen "recovery" bölümünün yedeğini alın. Sonra silin.

natgho

Peki şöyle yapsam, recovery kısmına dokunmasam da diğer kısımları hamlayıp sonra linux vs. formatlasam, o bölümdeki recovery'e ulaşabilirmiyim?

if

Bilmiyorum. Windows forumunda sormak gerek. Ya da bilgisayarla gelen belgelere bakmak gerek.

natgho

Peki teşekkürler, bu gün yapacağım, deneyimlerimi paylaşırım.