[Çözüldü]Masaüstüne harddisklerime doğrudan ulaşım için kısayol oluşturamıyorum?

Başlatan Addictive, 12 Ekim 2008 - 14:02:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Addictive

Arkadaşlar, linux konusunda acemiyim, ubuntu konusunda daha da kötü...
Bilgisayarı kardeşimle beraber kullanıyoruz ve her bir kullanıcı için ayrı bir harddisk bölümü var. Ben kendime ait olan bölüme masaüstünden bir kısayol ile ulaşmak istiyorum ancak bunu bir türlü beceremedim  :-[  Forumda yaptığım ilk aramalarda link oluşturursam bu problemi çözerim dedim ve link oluşturdum. Ancak bilgisayarı kapatıp açınca link çalışmaz oldu. Sonrasında başlatıcı oluşturup naitilius "/media/sürücü ismi" yazarak masaüstüne güzel bir kısayol oluşturdum ancak bilgisayarı kapatıp açınca yine aynı sorunla karşılaştım :( Bu konuda napabilirim? Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevineceğim  :-[

Düzeltme: Yalnızca önemli yerleri kalın yazınız. Çok daha önemli bir cümle/kelime varsa renklendirebilirsiniz.

ihtiyar said

Alt+F2>gconf-editor

apps>nautilus>desktop

volumes_visible'nin yanındaki kutucuğa tik atarsanız sorununuz çözülmüş olacak.

Addictive

Dediğinizi yaptım ancak yine durum aynı? Ayrıca sizin dediğiniz yeri açtığımda bahsettiğiniz kutu işaretliydi kaldırdım tekrar koydum ama malesef sonuç değişmedi :-\

erginemr

Tam olarak yapmak istediğinizi anlamadım. Sizin sabit disk bölümü Windows altında oluşturulmuş NTFS formatlı bir bölüm mü? Yoksa Ubuntu kurarken kendinize ve kardeşinize özellikle (ext3 formatlı) ayrı birer bölüm mü oluşturdunuz? Biraz daha açıklayabilir misiniz?

Bağlamak istediğiniz bu sabit disk bölümünü Gnome üst paneldeki Yerler (Places) menüsü altında görebiliyor musunuz? Üzerine tıklayınca şifre girerek bağlanabiliyor musunuz?

Addictive

öncelikle kusura bakmayın bir süredir bilgisayarıma ulaşamıyordum, nihayet bugün ulaşabildim  :)

Sorunuza şöyle cevap vereyim NTFS altında bölümlendirdim bahsettiğim diskleri. Yerler menüsünde görebiliyor ve bağlanabiliyorum ancak bağlanmak için şifre girmem gerekmiyor. Yerler menüsünden tıklıyorum, masaüstünde o isimli sürücü beliriyor ve tıkladığımda, sürücüye ulaşabiliyorum. Ancak ben istiyorum ki, her seferinde bu işlemi yapmama gerek kalmadan, bilgisayarı her açtığımda, masaüstünden doğrudan ulaşabileyim. Umarım anlatabilmişimdir de artık şu sorun hallolmuş olur :)

btermeli

bu basit bir paketle yapiliyor; Synapticten  graphical disc management diye aratirsan  , cikmasi lazim. Ismi gXdm olmasi lazim. X hangi harfti hatirlayamadim. yukluyorsun sonra, sistem menusunden programi acip, kesitlerin acilis ozelliklerini ayarliyorsun. Ontanimli sadece okumak icin  ayarli cunku sen onu okuma/yazma olarak secmen gerekli.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

btermeli

eger 1. calismaz ise diye ben de bunu hazirlamistim ama artik gerek kalmadi, nasilsa ikisinden biri calisir :) :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Addictive

@erginemr arkadaşımın önerdiği yöntemi denedim gayet güzel çalıştı :) yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar :)

erginemr