[Çözüldü]Kurulum sonrası noapic hatası

Başlatan barbar_35, 15 Ekim 2008 - 15:50:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barbar_35

Merhaba arkadaşlar herkeze iyi forumlar diliyorum...

Linux ta yeniyim ve ubuntuyu kurmaya karar verdim Global sitesinden ubuntunun 8,04,. Hardy Heron versiyonunu indirdim.Cd ye çektim ve kuruluma başladım bütün aşamaları geçtim ve kurulumu tamamladım.En son olarak cd yi otomatik olarak çıkartıyor ve sistemi yeniden başlatılıyor, sistem yeniden başladıktan sonra böyle bir mesaf alıyorum :

Starting up...
[31.241694]..MP-BIOS bug:8254 timer not connected to IO-APIC
[31.241694] Kernel panic-not syncing: IO-APIC+timer doesn't work! Boot With apic=debug and send a report.Then try booting with the 'noapic' option.

Bu bir hatamıdır nedir anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

btermeli

Genel forumda cozum yolu su sekilde gosterilmis;

Terminal acip;

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Dikkatli ol, hata yaparsan sistem daha karisabilir.

Asagidaki satiri acilan sayfaya ekle;

noapic acpi=off

Bu kod sonuc vermis, bir daha dene eger calismazsa asagidakini uygula;

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Asagidaki satiri acilan sayfaya ekle;

noapic nolapic acpi=off
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

barbar_35

İlgine çok tşk ederim.Bu konuda hiçbir deneyimim yok bu verdiğin kodları nasıl ve nereye yazıcam.Live cd yi takıp uzman modunda mı çalıştırcam yoksa.O verilen hatanın altında imleç yanıp sönüyor ama oraya herhangi bir şey yazamıyorum.

btermeli

Evet Live CD ile yapacaksin ama  o sekilde sanirim yuklu kisimi gormeyecek. Normalde KDE otomatik goruyor´ama yapacaklarin soyle;

1. Live CD'yi koy calistir, yuklensin. Eger elinde KDE masaustu olan herhangi bir dagitim varsa onun Live cdsini kullan, boylece 2. adimi yapman gerekmez

2. Sabit diskinde yuklu kismi baglamalisin, tek kesit mi cift kesit mi kullaniyorsun bilmiyorum ama terminalde;

fdisk -l

yazip, ext3 gozuken kesitin hangisi olduguna bak. hdb1,hdb2, hdb3 vb. olabilir

Yine Terminalde diski bagliyacagimiz yeri secelim;

sudo mkdir /media/linux

boot listeni acalim;

sudo gedit /etc/fstab

Acilan fstab'da

/dev/hdbX /media/linux /ext3

satirini ekliyelim.Burada X olan yere sende gozuken sayi gelecek!!!

3. Simdi GRUB'a gidelim
cd /media/linux/boot/grub/
sudo gedit menu.lst

simdi ilk mesajda dedigim gibi;

noapic acpi=off

eger tekrar calistirdiginda  bu calismazsa, 2. secenek;

noapic nolapic acpi=off

umarim calisir....
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

Eğer bilgisayar bu şekilde açılıyorsa, açıldıktan sonra, artık @btermeli'nin önerdiği yöntemi uygulayabilirsiniz:

Alıntı yapılan: btermeli - 15 Ekim 2008 - 16:34:38
...
...
3. Simdi GRUB'a gidelim
gksu gedit /boot/grub/menu.lst

simdi ilk mesajda dedigim gibi;
noapic acpi=off

eger tekrar calistirdiginda  bu calismazsa, 2. secenek;
noapic nolapic acpi=off

umarim calisir....

[IMG]http://img215.yukle.tc/thumbs/4385Clipboard01a.jpg[/img]  [IMG]http://img215.yukle.tc/thumbs/2660Clipboard02a.jpg[/img]  [IMG]http://img215.yukle.tc/thumbs/5554Clipboard03a.jpg[/img]

barbar_35

Ubuntu dan yazıyorum :) ÇOk teşekkür ederim sonunda oldu.EKran görüntülerini göndermen süper oldu teşekkürler şimdi dediğiniz diğer ayarları yapıcam.

barbar_35

Ya arkadaşlar siz süpersiniz boot ekranında artık noapic nolapic yazmadan direk girebiliyorum aynı zamanda xp imde sorunsuz açılıyor.Gerçekten ilginiz için çok teşekkür ederim.BUnca yıl windows kullandık artık farklı birşey denemenin zamnı gelmişti sizin sayenizde ubuntuyu en iyi şekilde kurup yapılandırdım sağolun...

erginemr

Geçmiş olsun, Ubuntunuzu güle güle kullanın. Son bir uyarıyla bu başlığı kapatalım: Çekirdek güncellemelerinden sonra menu.lst dosyasının otomatikman üzerine yazılacak ve eklediğiniz satırları kaybedeceksiniz. Bunu önlemek için:

1.  İleride bir sorun olursa referans / hatırlatma olması için şu anki /boot/grub/menu.lst dosyasının bir yedeğini alın:
sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.yedek

2. Bu dosyanın yukarılarında bir yerlerde şöyle bir kod grubu var:
Alıntı Yap## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specific kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
##      kopt_2_6_8=root=/dev/hdc1 ro
##      kopt_2_6_8_2_686=root=/dev/hdc2 ro
# kopt=root=/dev/sda2 ro

Burada çift diyez işaretli satırlar (##) yorum satırları, ancak tek diyez işaretli satır (#) yorum gibi görünse de gerçekte işlevsel ve çekirdek güncellemelerinde en alttaki "kernel" satırına otomatik olarak eklenecek parametreleri seçmemizi sağlıyor. Eğer bu satırı:
Alıntı Yap# kopt=root=/dev/sda2 ro noapic nolapic
olarak değiştirirseniz, her çekirdek güncellemesinde aynı işlemleri tekrar etmenize gerek kalmaz. (Sizde root=UUID=uzun bir sayı şeklinde yazıyor olabilir.)

Tekrar geçmiş olsun. :)