Linux kurulu bilgisayarıma Windows kurmak istiyorum.

Başlatan skyprotector, 09 Eylül 2013 - 21:12:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skyprotector

Arkadaşlar ben Ubuntu kullanıyorum. Kurarken direk 1TB'lık harddiske kurdum. Şimdi bunu ikiye bölüp, bir bölümünü linux için, diğer bölümünü windows için kullanmak istiyorum. Bunu detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz? Nasıl yapabilirim?

siberoloji

Windows arkadaşımız kendisinin hard diskin en başına kurulmasını ister. Yani diskinizi 3 e bölmüşseniz, windowsun birinci parçanın içine kurulması gerekmekte.
Şimdi sizin diskin en başında linux var. Diski tekrar biçimlendirmek ve en baştaki bölüme windows kurmanız gerektiğinden linux zaten silinecek.

Adımların,
1. windowsu kur. (hdd içerisinde ilk bölüme 100 GB yeterli)
2. Hem win hem de linux tarafından kullanılacak dosyaların konulacağı ana depo alanı (700 GB olabilir)
3. Linux sistem dosyalarının bulunacağı alan (100 gb)
4. Swap dosya alanı (RAM miktarının 2 katına kadar)
5. Nerede 100 gb diyorsanız? (Bazı kullanıcılar /  disk alanı ile /home disk alanını ayırıyorlar, onu size bırakıyorum.)

sırasıyla olması gerekmekte galiba. Hem de linux üzerine sonradan windows kurarsanız win kendi boot yöneticisini kurduğu için GRUB2 yöneticisi de silinmektedir.

Evet, Linux yanına win kurulmaz ama linux önüne kurulur ve böyle olunca mevcut linux silinmek zorunda kalınır. "diye biliyorum...."

skyprotector

Alıntı yapılan: siberoloji - 09 Eylül 2013 - 23:28:14
Windows arkadaşımız kendisinin hard diskin en başına kurulmasını ister. Yani diskinizi 3 e bölmüşseniz, windowsun birinci parçanın içine kurulması gerekmekte.
Şimdi sizin diskin en başında linux var. Diski tekrar biçimlendirmek ve en baştaki bölüme windows kurmanız gerektiğinden linux zaten silinecek.

Adımların,
1. windowsu kur. (hdd içerisinde ilk bölüme 100 GB yeterli)
2. Hem win hem de linux tarafından kullanılacak dosyaların konulacağı ana depo alanı (700 GB olabilir)
3. Linux sistem dosyalarının bulunacağı alan (100 gb)
4. Swap dosya alanı (RAM miktarının 2 katına kadar)
5. Nerede 100 gb diyorsanız? (Bazı kullanıcılar /  disk alanı ile /home disk alanını ayırıyorlar, onu size bırakıyorum.)

sırasıyla olması gerekmekte galiba. Hem de linux üzerine sonradan windows kurarsanız win kendi boot yöneticisini kurduğu için GRUB2 yöneticisi de silinmektedir.

Evet, Linux yanına win kurulmaz ama linux önüne kurulur ve böyle olunca mevcut linux silinmek zorunda kalınır. "diye biliyorum...."

İstediğim oyun çalışsa win umrumda değil. Virtualbox falan kurayım dedim. Sorun çıkartır diye düşünüyorum.

siberoloji

O zaman aklınızdan geçenleri tam olarak anlatırsanız ona göre yönlendirme yapalım.

skyprotector

Alıntı yapılan: siberoloji - 09 Eylül 2013 - 23:39:29
O zaman aklınızdan geçenleri tam olarak anlatırsanız ona göre yönlendirme yapalım.

Şimdi hali hazırda kurulu olan Linux'u kaldırmak istemiyorum. Onun yerine Virtualbox'a windows kurup, oyun oynayabilir miyim?  Counter Strike Global Offensive

gecegezen

her şeyden önce bir canlı usb veya cdniz olsun. Bir eğer yedekleme için yeriniz varsa burada anlatıldığı gibi bir yedek alın. Eğer bir sorun çıkarsa yine buradaki anlatımla geri dönebilirsiniz veya windows kurduktan sonra geri dönebilirsiniz. Windows'un ilk bölüm olayını bilmiyorum ama gparted'la boot bayrağının ntfs olan bir bölüm atamalısınız ve uzatılmış bir bölüm olmamalı.
Ama bence önce gparted ile ubuntu'nun kurulu olduğu alanı önce küçültün. Oluşan boşluğa ntfs bölüm oluşturun ve boot bayrağın buraya işaretleyin. Sonra windows'u bu bölüme kurmayı deneyin sonrada grub'u tekrar yükleyin.
Daha önce ubuntu sonrası çok windows kurdum ama hiç birinin bölüm sıralamasında ubuntu windowsun önünde değildi bu yüzden sıralama ile ilgili emin olamıyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

if

yalnız

Alıntı YapEvet, Linux yanına win kurulmaz ama linux önüne kurulur ve böyle olunca mevcut linux silinmek zorunda kalınır. "diye biliyorum...."
Kurulur; önüne , yanına, ortasına.. nereye kurmak isterseniz...

Alıntı YapOnun yerine Virtualbox'a windows kurup, oyun oynayabilir miyim?

Hayır. Sanal makine kendi ekran kartı sürücüsünü kullanır. Belki basit küçük oyunlar oynanabilir.

diesel

GNU/Linux'ta da Steam üzerinden CS:GO oynamak mümkün. Ben bir süredir böyle yapıyorum. Grafik performansı olarak Windows'takinden daha düşük olsa da en iyi grafik seçeneklerinde oynamak sizin için zorunluluk değilse siz de deneyebilirsiniz. Ayrıca sanal makine içine Win kurup oyun oynamak performans açısından hiç de  kârlı olmaz.

bugra9

Nvidia sürücüleri oldukça kalitelidir. Eğer ekran kartınız nvidia ise Counter Strike Global Offensive oyununu Windows ile aynı performansta oynayabilirsiniz, oyunun Linux desteği bulunuyor. Ati hakkında pek bilgim yok ama eski kartlara desteği felaket boyutlarda. Sadece yeni kartlarına destek veriyor.

confickerbelasi

hdd'yi gparted ile ikiye böl sonra o boş ikinci bölümü bir daha böl ram miktarı kadar bölümle swap olarak bölümle swap varsa yapma windows'u o boş bölüme kur sonra ubuntu'yu live çalıştır https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 bunu aç firefox ile konsoldan düzelt birdaha ilk windows kur sonra linux.