Sistem Açılışında htop'un Arkaplan Olarak Kullanılması

Başlatan Mitsukuni, 08 Eylül 2013 - 07:37:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Herkese merhaba,

Öncelikle konunun bir aciliyeti olmadığını belirteyim, neticede keyfi bir durum.
Sistem açılışında htop'un arkaplanda çalışır vaziyette açılması için bir kaç denemede bulundum ancak istediğimi tam olarak elde edemedim. Şöyle ki, şuradaki anlatımla arkaplana terminator_desktop ismiyle uçbirimi ekledim ve sistem açılışında çalışmakta ancak autostart.sh dosyasına terminator_desktop -x htop şeklinde ekleyince çalışmıyor. Anladığım kadarıyla oluşturmuş olduğum "terminator_desktop", komuttan ziyade bir betik gibi çalışıyor.

Acaba bashrc dosyasına fazladan parametre mi eklemem gerekir yoksa yeni bir betik mi oluşturmak gerekir htop için? (Unutmadan kabuk programlama bilmediğimi belirteyim ama kurcalayarak bir iki şey yapmaya başladım.) :)

Teşekkürler ve hayırlı günler...

cagriemer

.bashrc dosyaniza htop komutunu eklediginiz zaman her terminal acisinizda htop calismiyor mu?

Mitsukuni

Alıntı yapılan: cagriemer - 10 Eylül 2013 - 02:48:41
.bashrc dosyaniza htop komutunu eklediginiz zaman her terminal acisinizda htop calismiyor mu?
.bashrc'ye eklendiğinde öyle olduğunu bilmiyordum. Eklendikten sonra dediğiniz gibi her terminal açılışında htop çalışıyor. Sistem açılışında arkaplana yerleşen terminator_desktop da dahil. Bu da işimi görür tabi ama şunu da sorayım: Sistemde bir kaç tane öykünücüyü bir arada kullanıyorum, herhangi birini htop gibi bir programa adres göstererek çalıştırabilir miyim? Mesela htop sadece terminator açıldığında çalışsın da tilda boş başlasın, gibi.

cagriemer

Yine .bashrc dosyaniza acilan terminalin hangisi oldugunu test ettirecek bir if dongusu yazabilirsiniz diye dusunuyorum. Tam olarak kafamda netlesmedi ama /etc/profile dosyasi varsa if icin ornek gorebilirsiniz. Tek gereken terminator dediginiz oykunucuyu nasil tespit ettireceginiz. Bir ara vakit bulunca tekrar dusuneyim uzerinde.