[Nasıl] Hp 1020 Yazıcı Kurulumu

Başlatan mozakca, 02 Nisan 2008 - 20:59:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mozakca

Arkadaşlar ben bu yazıcıdan çok çekiyorum. Ubuntunun her güncellemesinde yeniden kurmam gerekiyor. Bu sefer de kurulumu başarıyla tamamladım ve belki kuramayan arkadaşlara yardımım dokunur anlamında burada neleri yaptığımı anlatmak istiyorum. Kullandığım ubuntu 7.10 (ingilizce) doğru dürüst herhangi bir program kurmadım ve yazıcı ayarlarıyla net bir kaynak bulmadan oynamadım. Orjinal halinde duruyordu. Bu haldeyken neler yaptım anlatayım:

Neyse uzatmadan internette bulduğum bir kaynakta aynen şöyle yazılıyordu:

Ubuntu 7.10 altında Hp 1020 yazıcınızı tanıtmak artık çok daha kolay. Eğer Sistem > Yönetim > Yazdırma adımalarını takip ederek yazıcınızı tanıtamadıysanız bir de aşağıdaki yöntemi denemelisiniz.

$ sudo apt-get install build-essential
$ wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz
$ tar -zxvf foo2zjs.tar.gz
$ cd foo2zjs
$ sudo make uninstall
$ make
$ ./getweb 1020
$ sudo make install install-hotplug cups

Eğer yukarıdaki komuttan sonra yazıcınız çalışmaz ise aşağıdaki komutu verin.

$ sudo cat /usr/share/foo2zjs/firmware/sihp1020.dl > /dev/usb/lp0

Bu işlemleri yaptıktan sonra maşallahı var yazıcım çalışıyor. İnşallah sonra tekrar hastalığı tutmaz. :)
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Paylaşım için teşekkürler. Şu anda birçok yazıcı Ubuntuya takıldığı andan  çalışıyor, demek bu arada kaynayan cinsten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Geçenlerde HP D1400 marka modelli bir yazıcıyı Ubuntu'ya bağladım ve çalıştırmam 10 saniyeyi bulmadı. Oysa ki Windows üzerinde tanıtabilmek için 2 saatimi vermiştim. Sanırım bu olay Ubuntu'nun donanım tanıma konusunda ne noktada olduğunu özetliyor. :)

Bu arada eline sağlık. Çözdüğümüz problemleri buraya aktarmak çok iyi oluyor. Teşekkürler.

Pasaboku

bende de aynı yazıcı var ben bu şekilde değil de ekle/kaldır dan hp lib toolbox u kurup gui aracılığıyla tanıtmıştım.

cihank

Eee Ubuntu'nun hızlılığı ve kalitesi.

maxspacemax

HP Deskjet F380 Yazıcı sorunsuz kullanmaktayım. Sürücü yükleme derdi yok. Sane ile sorunsuz taramada yapıyorum.

yavuzsenyigit

Yukarıda önerilenleri uyguladım. Bir sayfa çıktı aldıktan sonra yazıcı yine problem çıkardı. Sorunun USB portlarıyla ilgili olduğunu düşündüm. Arama motorunda bununla ilgili açıklamaları araştırdım. Yabancı bir sitede BIOS ayarlarındaki "Port 64/60 Emulation" seçeneğinin "Enable" yapılması halinde problemin giderilebileceği belirtilmişti. Sitede önerildiği şekilde BIOS ayarlarımı değiştirdim. Yazıcım çalışmaya başladı. İnşallah yine sorun çıkarmaz.

maxspacemax

Hp yazıcılar Linux ile uyumludur HP kullanmaya devam :D

Kozmo

Canon da fazla sorun çıkartmıyor, sadece bir markaya yönlendirmek pek doğru değil.

suatatan

Hp 1018 yazıcımı da bir türlü ubuntuya tanıtamıyordum. mozakca arkadaşın komutlarını 1020 yazan yerlere 1018 yazarak denedim. ve Hp 1018 yazıcım Ubuntu 8.04 de çalıştı.
HP 1018'ci arkadaşlara duyurulur. Mozakca adlı arkadaşa sevgiler

pir_imugan

Arkadaşlar eylül 2008 itibariyle msi marka dizüstü bilgisayarıma ubuntu 8.41 kurdurm. çok memnunum lakin hp lazerjet 1020 yazıcımda takılıp kaldım.Hiçbişey kurmadım Fişi takınca sistem yazıcımı gördü kullanıma hazır olduğunu bildirdi. Open office dosyası açıp default printerden seçtiğim hp yazıcımı gösterip yazdır diyorum lakin yazıcım hiç tepki vermiyor. Sistem>yötetim>yazdırma bölümlerinde yazıcım görünüyor.
Sistem yazıcımı tanıdı da, yazıcım mı arızalı;  yoksa mozakca arkadaşı verdiği işlemleri yapmam mı gerekiyor??

mozakca nın dediklerini yaptım 8.41 'de yazıcı sorunum kalmadı. Denemeden olmuyormuş korkak davranmamak lazımmış. Eski kafalıyız galiba iyice bozarız ayarını diye tereddüt ediyoruz. teşekkürler. Forumu yapanlardan Allah razı olsun.

pir_imugan

amd turion 64 işlemcili dizüstü bilgisayarımda hp 1020 yazıcımı mozakça arkadaşın verdiği komutları kullanarak tanıttım. Çok güzel çalışıyor.

özgürlüğeyeryok

Alternatif bir yolda benden
8,10 da hiçbir işlem yapmadan yazıcıyı taktım tanındı diyince bir an şaşırdım fakat bir yandan da sevindim. sonra belge yazdırmaya kalkınca yazdırıldı demesine rağmen yazıcıda hiçbir hareket yoktu.
http://hplipopensource.com/hplip-web/install/install/index.html adresindeki kütüphaneyi indirdim ve oradaki talimatları uyguladım. Sorunsuz şekilde çalışıyor şu an.

Bu yol sanırım tüm hp yazıcılar için kullanılabilir.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: özgürlüğeyeryok - 18 Ocak 2009 - 21:56:08
8,10 da hiçbir işlem yapmadan yazıcıyı taktım tanındı diyince bir an şaşırdım fakat bir yandan da sevindim. sonra belge yazdırmaya kalkınca yazdırıldı demesine rağmen yazıcıda hiçbir hareket yoktu.
http://hplipopensource.com/hplip-web/install/install/index.html adresindeki kütüphaneyi indirdim ve oradaki talimatları uyguladım. Sorunsuz şekilde çalışıyor şu an.

Birçok HP yazıcı Ubuntu ile sorunsuz çalışıyor. Şimdiye kadar sorun yaşamadım.

özgürlüğeyeryok

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 01 Şubat 2009 - 21:23:20
Alıntı yapılan: özgürlüğeyeryok - 18 Ocak 2009 - 21:56:08

Birçok HP yazıcı Ubuntu ile sorunsuz çalışıyor. Şimdiye kadar sorun yaşamadım.

bende yaşamadığımı sanmıştım da ubuntu 1020'nin tanıtıldığı iddaa etmişti yazdır dediğimde ona göre dosya yazdırılıyordu faklat yazıcıdan ses seda yoktu. Linkteki betik sayesinde sorunsuz şekilde çalışır duruma getirdim.

Monarch

hp 5610 serisi için Applications > ekle / kaldır > HPLIP TOOLBOX ı yükledim. başka bir işlem yapmadan sorunsuz olarak yazıcıyı kullandım.

Dixie

Hepsini yapmama rağmen HP 1020 yazıcım çıkış vermiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Dixie - 06 Ağustos 2009 - 11:45:09
Hepsini yapmama rağmen HP 1020 yazıcım çıkış vermiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Yaptığın adımlar sorunsuzca tamamlandı mı? Bir adım bile eksik olursa sorun çözülmeyebilir. Yaptıklarını çıktılarıyla beraber görürsek daha fazla yardımcı oluruz.

Dixie

@heartsmagic

hpllip yüklemişim meğerse :-[. Synaptic'den kaldırınca sorun çözüldü.

heartsmagic

maxxblade

Arkadaşlar saçma bir soru olacak ama
benim HP Lazerjet 1020 yazıcım açılmıyor!
arka tarafından düğmesine basıyorum ama tık yok...
bu sorunu yaşayan başka arkadaşlar varmı?

heartsmagic

ferahzade

Söylenen tüm talimatları uygulamama rağmen yazıcıdan bir türlü çıktı alamadım...

Page 1 (Scheduler not running?):
{'cups_connection_failure': False}
Page 2 (Choose printer):
{'cups_dest': <cups.Dest HP-LaserJet-1020 (default)>,
'cups_instance': None,
'cups_queue': 'HP-LaserJet-1020',
'cups_queue_listed': True}
Page 3 (Check printer sanity):
{'cups_device_uri_scheme': u'hp',
'cups_printer_dict': {'device-uri': u'hp:/usb/HP_LaserJet_1020?serial=JL3VGC9',
                      'printer-info': u'HP HP LaserJet 1020',
                      'printer-is-shared': True,
                      'printer-location': u'ferahzade-desktop',
                      'printer-make-and-model': u'HP LaserJet 1020 Foomatic/foo2zjs (recommended)',
                      'printer-state': 3,
                      'printer-state-message': u'',
                      'printer-state-reasons': [u'none'],
                      'printer-type': 167940,
                      'printer-uri-supported': u'ipp://localhost:631/printers/HP-LaserJet-1020'},
'cups_printer_remote': False,
'hplip_output': (['',
                  '\x1b[01mHP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.9.2)\x1b[0m',
                  '\x1b[01mSystem Tray Status Service ver. 2.0\x1b[0m',
                  '',
                  'Copyright (c) 2001-9 Hewlett-Packard Development Company, LP',
                  'This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.',
                  'This is free software, and you are welcome to distribute it',
                  'under certain conditions. See COPYING file for more details.',
                  '',
                  '',
                  '\x1b[01mHP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.9.2)\x1b[0m',
                  '\x1b[01mDevice Information Utility ver. 5.2\x1b[0m',
                  '',
                  'Copyright (c) 2001-9 Hewlett-Packard Development Company, LP',
                  'This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.',
                  'This is free software, and you are welcome to distribute it',
                  'under certain conditions. See COPYING file for more details.',
                  '',
                  '',
                  '\x1b[01mhp:/usb/HP_LaserJet_1020?serial=JL3VGC9\x1b[0m',
                  '',
                  '\x1b[01mDevice Parameters (dynamic data):\x1b[0m',
                  '\x1b[01m  Parameter                     Value(s)                                                  \x1b[0m',
                  '  ----------------------------  ----------------------------------------------------------',
                  '  agent1-ack                    False                                                     ',
                  '  agent1-desc                   Black toner cartridge                                     ',
                  '  agent1-dvc                    0                                                         ',
                  '  agent1-health                 0                                                         ',
                  '  agent1-health-desc            Good/OK                                                   ',
                  '  agent1-hp-ink                 False                                                     ',
                  '  agent1-id                     0                                                         ',
                  '  agent1-kind                   4                                                         ',
                  '  agent1-known                  False                                                     ',
                  '  agent1-level                  100                                                       ',
                  '  agent1-level-trigger          0                                                         ',
                  '  agent1-sku                    Q2612A                                                    ',
                  '  agent1-type                   1                                                         ',
                  '  agent1-virgin                 False                                                     ',
                  '  back-end                      hp                                                        ',
                  '  cups-printer                  HP-LaserJet-1020                                          ',
                  '  cups-uri                      hp:/usb/HP_LaserJet_1020?serial=JL3VGC9                   ',
                  '  dev-file                                                                                ',
                  '  device-state                  1                                                         ',
                  '  device-uri                    hp:/usb/HP_LaserJet_1020?serial=JL3VGC9                   ',
                  '  deviceid                      MFG:Hewlett-Packard;MDL:HP LaserJet                       ',
                  '                                1020;CMD:ACL;CLS:PRINTER;DES:HP LaserJet 1020;            ',
                  '  duplexer                      0                                                         ',
                  '  error-state                   101                                                       ',
                  '  host                                                                                    ',
                  '  in-tray1                      1                                                         ',
                  '  in-tray2                      1                                                         ',
                  '  is-hp                         True                                                      ',
                  '  media-path                    1                                                         ',
                  '  panel                         0                                                         ',
                  '  panel-line1                                                                             ',
                  '  panel-line2                                                                             ',
                  '  photo-tray                    0                                                         ',
                  '  port                          1                                                         ',
                  '  r                             0                                                         ',
                  '  revision                      254                                                       ',
                  '  rg                            000                                                       ',
                  '  rr                            000000                                                    ',
                  '  rs                            000000000                                                 ',
                  '  serial                        JL3VGC9                                                   ',
                  '  status-code                   1018                                                      ',
                  '  status-desc                   Unknown error                                             ',
                  '  supply-door                   1                                                         ',
                  '  top-door                      1                                                         ',
                  '\x1b[01m',
                  'Model Parameters (static data):\x1b[0m',
                  '\x1b[01m  Parameter                     Value(s)                                                  \x1b[0m',
                  '  ----------------------------  ----------------------------------------------------------',
                  '  align-type                    0                                                         ',
                  '  clean-type                    0                                                         ',
                  '  color-cal-type                0                                                         ',
                  '  copy-type                     0                                                         ',
                  '  embedded-server-type          0                                                         ',
                  '  fax-type                      0                                                         ',
                  '  fw-download                   True                                                      ',
                  '  icon                          HP_LaserJet_1012.png                                      ',
                  '  io-mfp-mode                   6                                                         ',
                  '  io-mode                       1                                                         ',
                  '  io-support                    2                                                         ',
                  '  job-storage                   0                                                         ',
                  '  linefeed-cal-type             0                                                         ',
                  '  model                         HP_LaserJet_1020                                          ',
                  '  model-ui                      HP LaserJet 1020                                          ',
                  '  model1                        HP LaserJet 1020 Printer                                  ',
                  '  model2                        HP LaserJet 1020 Plus Printer                             ',
                  '  monitor-type                  0                                                         ',
                  '  panel-check-type              0                                                         ',
                  '  pcard-type                    0                                                         ',
                  '  plugin                        1                                                         ',
                  '  plugin-reason                 1                                                         ',
                  '  power-settings                0                                                         ',
                  '  pq-diag-type                  0                                                         ',
                  '  r-type                        0                                                         ',
                  '  r0-agent1-kind                4                                                         ',
                  '  r0-agent1-sku                 Q2612A                                                    ',
                  '  r0-agent1-type                1                                                         ',
                  '  scan-style                    0                                                         ',
                  '  scan-type                     0                                                         ',
                  '  status-battery-check          0                                                         ',
                  '  status-dynamic-counters       0                                                         ',
                  '  status-type                   8                                                         ',
                  '  support-released              True                                                      ',
                  '  support-subtype               14304                                                     ',
                  '  support-type                  2                                                         ',
                  '  support-ver                   2.7.10                                                    ',
                  "  tech-class                    ['LJZjsMono']                                             ",
                  "  tech-subclass                 ['Normal']                                                ",
                  '  tech-type                     3                                                         ',
                  '  usb-pid                       11031                                                     ',
                  '  usb-vid                       1008                                                      ',
                  '',
                  'Done.',
                  ''],
                 ['\x1b[35;01mwarning: No display found.\x1b[0m',
                  '\x1b[31;01merror: hp-info -u/--gui requires Qt4 GUI support. Entering interactive mode.\x1b[0m',
                  '\x1b[35;01mwarning: No display found.\x1b[0m',
                  '\x1b[31;01merror: hp-systray requires Qt4 GUI and DBus support. Exiting.\x1b[0m',
                  '\x1b[35;01mwarning: Unable to connect to dbus. Is hp-systray running?\x1b[0m',
                  '\x1b[31;01merror: Channel write error\x1b[0m',
                  ''],
                 0),
'is_cups_class': False}
Page 4 (Check PPD sanity):
{'cups_printer_ppd_defaults': {u'General': {u'Copies': u'1',
                                           u'InputSlot': u'Auto',
                                           u'MediaType': u'Standard',
                                           u'PageRegion': u'Letter',
                                           u'PageSize': u'Letter',
                                           u'Quality': u'normal',
                                           u'Resolution': u'1200x600dpi'},
                              u'Miscellaneous': {u'Nup': u'1up',
                                                 u'NupOrient': u'port'}},
'cups_printer_ppd_valid': True,
'missing_pkgs_and_exes': ([], [])}
Page 5 (Local or remote?):
{'printer_is_remote': False}
Page 6 (Choose device):
{'cups_device_dict': {'device-class': u'direct',
                     'device-id': u'MFG:HP;MDL:HP LaserJet 1020;CLS:PRINTER;DES:HP LaserJet 1020;SN:JL3VGC9;',
                     'device-info': u'HP LaserJet 1020 USB JL3VGC9 HPLIP',
                     'device-make-and-model': u'HP LaserJet 1020'}}
Page 7 (Error log checkpoint):
{'cups_server_settings': {'DefaultAuthType': 'Basic',
                         'MaxLogSize': '0',
                         'SystemGroup': 'lpadmin',
                         '_debug_logging': '1',
                         '_remote_admin': '0',
                         '_remote_any': '1',
                         '_remote_printers': '1',
                         '_share_printers': '0',
                         '_user_cancel_any': '0'},
'error_log_checkpoint': 39357L,
'error_log_debug_logging_set': True}
Page 8 (Print test page):
{'test_page_attempted': '30/Aug/2009:12:45:48 +0000',
'test_page_completions': [(49, u'Job canceled.')],
'test_page_job_id': [49],
'test_page_job_status': [(True,
                          49,
                          'HP-LaserJet-1020',
                          'Test Page',
                          'Canceled',
                          {'attributes-charset': u'utf-8',
                           'attributes-natural-language': u'en-us',
                           'document-format': u'application/postscript',
                           'job-hold-until': u'no-hold',
                           'job-id': 49,
                           'job-k-octets': 17,
                           'job-media-sheets-completed': 1,
                           'job-more-info': u'ipp://localhost:631/jobs/49',
                           'job-name': u'Test Page',
                           'job-originating-host-name': u'localhost',
                           'job-originating-user-name': u'ferahzade',
                           'job-preserved': False,
                           'job-printer-state-message': u'',
                           'job-printer-state-reasons': [u'none'],
                           'job-printer-up-time': 1251625572,
                           'job-printer-uri': u'ipp://ferahzade-desktop:631/printers/HP-LaserJet-1020',
                           'job-priority': 50,
                           'job-sheets': [u'none', u'none'],
                           'job-state': 7,
                           'job-state-reasons': u'job-canceled-by-user',
                           'job-uri': u'ipp://localhost:631/jobs/49',
                           'job-uuid': u'urn:uuid:b36b7c9e-5426-3148-6c0c-a17f927389cd',
                           'printer-uri': u'ipp://localhost/printers/HP-LaserJet-1020',
                           'time-at-completed': 1251625561,
                           'time-at-creation': 1251625548,
                           'time-at-processing': 1251625548})],
'test_page_jobs_cancelled': True,
'test_page_successful': True}
Page 9 (Error log fetch):
{'error_log': ['D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdReadClient: 9 POST / HTTP/1.1',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdAuthorize: No authentication data provided.',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] Get-Jobs ipp://localhost/printers/',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdProcessIPPRequest: 9 status_code=0 (successful-ok)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdReadClient: 9 POST / HTTP/1.1',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdAuthorize: No authentication data provided.',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] Get-Jobs ipp://localhost/printers/',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 36] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 37] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 38] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 39] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 40] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 41] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 42] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 43] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 44] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 45] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 46] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 47] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] [Job 48] Loading attributes...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdProcessIPPRequest: 9 status_code=0 (successful-ok)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdReadClient: 9 POST / HTTP/1.1',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] Create-Printer-Subscription /',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdCreateSubscription(con=0x415b3260(9), uri="/")',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] pullmethod="ippget"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] notify-lease-duration=86400',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] notify-time-interval=0',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] cupsdAddSubscription(mask=17800, dest=(nil)(), job=(nil)(0), uri="(null)")',
              'D [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] Added subscription 55 for server',
              'I [30/Aug/2009:12:45:45 +0300] Saving subscriptions.conf...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:46 +0300] cupsdReadClient: 9 POST / HTTP/1.1',
              'D [30/Aug/2009:12:45:46 +0300] cupsdAuthorize: No authentication data provided.',
              'D [30/Aug/2009:12:45:46 +0300] Get-Notifications /',
              'D [30/Aug/2009:12:45:46 +0300] cupsdIsAuthorized: requesting-user-name="ferahzade"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:46 +0300] cupsdProcessIPPRequest: 9 status_code=0 (successful-ok)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] cupsdAcceptClient: 8 from localhost (Domain)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] cupsdReadClient: 8 POST /printers/HP-LaserJet-1020 HTTP/1.1',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] cupsdAuthorize: No authentication data provided.',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] Print-Job ipp://localhost/printers/HP-LaserJet-1020',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job ???] Auto-typing file...',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job ???] Request file type is application/postscript.',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] add_job: requesting-user-name="ferahzade"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] Adding default job-sheets values "none,none"...',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Adding start banner page "none".',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] Saving subscriptions.conf...',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Adding end banner page "none".',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] File of type application/postscript queued by "ferahzade".',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] hold_until=0',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Queued on "HP-LaserJet-1020" by "ferahzade".',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] job-sheets=none,none',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] banner_page = 0',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[0]="HP-LaserJet-1020"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[1]="49"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[2]="ferahzade"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[3]="Test Page"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[4]="1"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[5]="job-uuid=urn:uuid:b36b7c9e-5426-3148-6c0c-a17f927389cd"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] argv[6]="/var/spool/cups/d00049-001"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[0]="CUPS_CACHEDIR=/var/cache/cups"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[1]="CUPS_DATADIR=/usr/share/cups"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[2]="CUPS_DOCROOT=/usr/share/cups/doc-root"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[3]="CUPS_FONTPATH=/usr/share/cups/fonts"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[4]="CUPS_REQUESTROOT=/var/spool/cups"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[5]="CUPS_SERVERBIN=/usr/lib/cups"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[6]="CUPS_SERVERROOT=/etc/cups"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[7]="CUPS_STATEDIR=/var/run/cups"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[8]="PATH=/usr/lib/cups/filter:/usr/bin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[9]="SERVER_ADMIN=root@ferahzade-desktop"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[10]="SOFTWARE=CUPS/1.3.9"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[11]="TMPDIR=/var/spool/cups/tmp"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[12]="TZ=Europe/Istanbul"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[13]="USER=root"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[14]="CUPS_SERVER=/var/run/cups/cups.sock"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[15]="CUPS_ENCRYPTION=IfRequested"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[16]="IPP_PORT=631"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[17]="CHARSET=utf-8"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[18]="LANG=en_US.UTF8"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[19]="PPD=/etc/cups/ppd/HP-LaserJet-1020.ppd"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[20]="RIP_MAX_CACHE=8m"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[21]="CONTENT_TYPE=application/postscript"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[22]="DEVICE_URI=hp:/usb/HP_LaserJet_1020?serial=JL3VGC9"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[23]="PRINTER=HP-LaserJet-1020"',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] envp[24]="FINAL_CONTENT_TYPE=printer/HP-LaserJet-1020"',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Started filter /usr/lib/cups/filter/pstopdf (PID 7966)',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Started filter /usr/lib/cups/filter/pdftopdf (PID 7969)',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Started filter /usr/lib/cups/filter/foomatic-rip (PID 7970)',
              'I [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Started backend /usr/lib/cups/backend/hp (PID 7974)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] cupsdProcessIPPRequest: 8 status_code=0 (successful-ok)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] pstopdf 6 args: 49 ferahzade Test Page 1 job-uuid=urn:uuid:b36b7c9e-5426-3148-6c0c-a17f927389cd /var/spool/cups/d00049-001',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] PPD: /etc/cups/ppd/HP-LaserJet-1020.ppd',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Resolution: 1200x600',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Page size: Letter',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Getting input from file',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] foomatic-rip version 4.0.0.195 running...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Parsing PPD file ...',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option PageSize',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option Quality',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option PrinterType',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option ColorMode',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option Resolution',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option ImageableArea',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option PaperDimension',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option InputSlot',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option MediaType',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option Copies',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option Nup',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option NupOrient',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Added option Font',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49]',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Parameter Summary',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] -----------------',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Spooler: cups',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Printer: HP-LaserJet-1020',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Shell: /bin/bash',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] PPD file: /etc/cups/ppd/HP-LaserJet-1020.ppd',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] ATTR file:',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Printer model: HP LaserJet 1020 Foomatic/foo2zjs (recommended)',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Job title: Test Page',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] File(s) to be printed:',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] <STDIN>',
              "D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Ghostscript extra search path ('GS_LIB'): /usr/share/cups/fonts",
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Printing system options:',
              "D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Pondering option 'job-uuid=urn:uuid:b36b7c9e-5426-3148-6c0c-a17f927389cd'",
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Unknown option job-uuid=urn:uuid:b36b7c9e-5426-3148-6c0c-a17f927389cd.',
              'D [30/Aug/2009:12:45:48 +0300] [Job 49] Options from the PPD file:',
              'D [30/Aug/2009:12

heartsmagic

Aynı model sanırım?
Hiç tepki vermiyor mu yoksa yazdırıyorum diyor ancak basmıyor mu?

ferahzade

Hp 1020 yazdırıyorum diyor ancak yazdırma gerçekleşmiyor. Her şey mükemmel gözüküyor ama..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2009 - 04:21:03

Alıntı yapılan: mozakca - 02 Nisan 2008 - 20:59:48

$ sudo apt-get install build-essential
$ wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz
$ tar -zxvf foo2zjs.tar.gz
$ cd foo2zjs
$ sudo make uninstall
$ make
$ ./getweb 1020
$ sudo make install install-hotplug cups

Eğer yukarıdaki komuttan sonra yazıcınız çalışmaz ise aşağıdaki komutu verin.

$ sudo cat /usr/share/foo2zjs/firmware/sihp1020.dl > /dev/usb/lp0

Yazıcı çalışsın diye defalarca kurduğum bu komutları bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim? Komut yazacağım yeri biliyorum ama ne yazacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Neden kaldırmak istiyorum? Yeniden kurmak için...Çözüm olabileceğini düşünüyorum..