Ubuntu Turkiye E-dergisi SUDO'nun 56. Sayisi

Başlatan if, 07 Eylül 2013 - 20:44:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'nun 56. Sayısı

* Uplink
* Syslog-ng
* Master PDF Editor
* Linux Oyunlarının Kırılma Noktaları
* Ubuntu Edge
* Testdisk
* Linux Haberler

Zip dosyasi olarak indirmek icin buraya tiklayin.
PDF dosyasi olarak indirmek icin buraya tiklayin.
Google Docs uzerinden okumak icin buraya tiklayin.
Blog Sayfası icin buraya tiklayin.

karakartala

Emeği geçen herkese teşekkürler. Bu sayı sanki konu bakımından biraz zayıf kalmış.

hatas

Ben bu sayıyı gerçekten beyendim, zevkle okudum.

TestDisk ile ilgili güzel bir belge hazırlanmış. Wiki'de TestDisk ile ilgili maddeyi daha önceden biraz düzenlemiştim ama konuya çok hakim değilim. E-dergideki belgenin yazarı viki belgemizde bir yanlışlık-eksilkik olup olmadığını bir ara kontrol edebilirse çok iyi olur. (PhotoRec ile veri kurtarma)

MasterPDF yazısı da ilgimi çeken yazılardan biri. Yalnız Ubuntu Yazılım Merkezinde Master PDF ile ilgili bir sorun var galiba. Yazılım Merkezinde bu programı görüntülediğimde ekranın solunda "Ücretsiz" yazıyor sağında ise "Satın Al" yazıyor :D dolayısısyla kuramadım. Dergideki yazıda ücretli olup olmadığına ilişkin bir not göremedim.

heartsmagic

Yazılım Merkezi'nde durum bir garip, satın alma işlemine yönlendiriyor cidden. Fakat sitesinden indirilebiliyor ve ticari olmamak kaydıyla kullanımı ücretsiz sanırım:
http://code-industry.net/free-pdf-editor.php
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

travego0403

Yazılım merkezinde bir çok uygulama ve dergiler de durum bu şekilde. Özellikle kapalı yazılımlarda. Satın almaya yönlendiriyor ama kullanıcı girişi yaptıktan sonra rahatlıkla kurulabiliyor. Ücret falan almıyor.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

hatas

Alıntı yapılan: travego0403 - 19 Eylül 2013 - 11:22:15
Yazılım merkezinde bir çok uygulama ve dergiler de durum bu şekilde. Özellikle kapalı yazılımlarda. Satın almaya yönlendiriyor ama kullanıcı girişi yaptıktan sonra rahatlıkla kurulabiliyor. Ücret falan almıyor.

"Satın Al" düğmesine bastıktan sonra UbuntuOne hesabına giriş için yönlendirdi, giriş yaptıktan sonra yetki için parolamı istedi sonra "Satın Alınan Uygulama Kuruluyor..." dedi. Bir hesap numarası girmediğim halde satın aldığım yönünde ısrar ediyor, gereksiz bir şekilde şüpheye sokuyor insanı :)

DewiL

arpia

Emeği geçen arkadaşların eline sağlık, çok keyifli bir sayı olmuş.
Özellikle anlatım dili de hoşuma gitti, keyifle okudum.
Okuduğum derginin keyif vermesi için illa her yazı da bir programı tanıtması gerekmiyor. Yazarın kendi düşünceleri ve yorumları ile okuyucu arasında geçen tatlı sohbette gayet keyifli oluyor.

Teşekkür ederiz.

hatas

Alıntı yapılan: travego0403 - 19 Eylül 2013 - 11:22:15

Bu arada PDF dosyası düzenleme konusunda Master PDF Editor yerine LibreOffice'in de kullanılabileceğini belirtelim.

Bir PDF dosyasını hem Master PDF Editor'de düzenlemeyi denedim, hem de LibreOffice'de içe aktararıp düzenlemeyi denedim. LibreOffice'de dosya daha etkili bir şekilde düzenlenebiliyor gibi geldi bana ya da Master PDF'i kullanmayı beceremedim. Benim PDF düzenleme gibi bir gereksinimin yok ancak böyle bir ihtiyacı olan kullanıcıların LibreOffice'in bu yeteneğinden haberdar olmasında fayda var.

Barış Can

Alıntı yapılan: hatasBen bu sayıyı gerçekten beyendim, zevkle okudum.

TestDisk ile ilgili güzel bir belge hazırlanmış. Wiki'de TestDisk ile ilgili maddeyi daha önceden biraz düzenlemiştim ama konuya çok hakim değilim. E-dergideki belgenin yazarı viki belgemizde bir yanlışlık-eksilkik olup olmadığını bir ara kontrol edebilirse çok iyi olur. (PhotoRec ile veri kurtarma)

MasterPDF yazısı da ilgimi çeken yazılardan biri. Yalnız Ubuntu Yazılım Merkezinde Master PDF ile ilgili bir sorun var galiba. Yazılım Merkezinde bu programı görüntülediğimde ekranın solunda "Ücretsiz" yazıyor sağında ise "Satın Al" yazıyor dolayısısyla kuramadım. Dergideki yazıda ücretli olup olmadığına ilişkin bir not göremedim.
merhaba @hatas. wiki'deki belgenizi kısa sürede kontrol edeceğim. ilginize teşekkürler.

master pdf'in ücretli / ücretsiz konusuna gelecek olur isek;
yazılım merkezinden ücretsiz olarak da kurulabiliyor lakin belgeyi düzenleyip kaydettiğinizde, sağ üst köşede logolarını barındırıyorlar. bu da kötü bir görüntü oluşturuyor. ben de malesef yazıyı gönderdikten sonra farkına vardım. velhasıl, evet; tam sürüm için satın almamız gerekiyor.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.