Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

Alıntı yapılan: neynefes - 03 Aralık 2015 - 14:37:20
Ufakta dokunmak istiyorum; libreoffice gelişmemiş derseniz olmaz ama. Kendisi üzerinde hazırlıyorum office belgelerimi.

Şimdi gördüm :)

Anlatım bozukluğu yaptığım için yanlış anlaşılmış; orada şunu demek istemiştim:
"Wordpad ve abiword gibi küçük programlar, MS Office, Libreoffice, Openoffice, ve WPS Kingsoft office programları kadar gelişmiş değildir. Yani wordpad gibi programlar libreoffice gibi gelişmiş program değildir." Şimdi oldu.

Libreoffice'i ben de aktif kullanıyorum. Bazı sorunları dışında gayet memnunum. Bu sorunları da Libreoffice forumunda daha önce moderatörlere bildirmiştim ve ricam üzerine geliştiricilere geribildirim yollamıştık.

-DıLgEş-

Bu forumun benim gözümde eksiği yok neden diye soracak olursanız;

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

Hoş düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

heartsmagic

Ben de teşekkür edeyim, başlığa da ufaktan dokunduğumu belirteyim. Madem ara ara beğeni de geliyor, biraz o yönde bir başlık ismi olsun bari.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicBen de teşekkür edeyim, başlığa da ufaktan dokunduğumu belirteyim. Madem ara ara beğeni de geliyor, biraz o yönde bir başlık ismi olsun bari.
Başlık böyle güzel oldu..:)
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

hatas

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2015 - 18:05:19
Ortak kullanılabilen programlar hakkında bir makale yazıp bu forum üzerinden paylaşmayı düşünüyordum. Bilgi almak üzere bazı linklere başvurdum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38743.0
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows_programlar%C4%B1n_Ubuntu%27daki_kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1klar%C4%B1

UbuntuViki'deki maddede Windows'ta en çok bilinen bir-iki uygulamanın adını yazıp yanına bu uygulamaların Ubuntu'daki alternatiflerini yazmıştık. Windows programlarının sayıca az olduğunu göstermek gibi bir niyet şahsen aklımın ucundan geçmemişti.  Yanlız eleştirinizle birlikte; Ubuntu sütununda bulunup aynı zamanda Windows'ta da kullanılabilen uygulamaların isimlerini Windows sütununa da ekledim, bu şekilde daha doğru oldu galiba. Böylece sayfayı okuyan kullanıcılar Ubuntu'da kullanabileceği bir programın çokulu platfom destekli olup olmadığı bilgisine de ulaşabilecekler.

Alıntı yapılan: seron - 03 Aralık 2015 - 14:25:12

...ben wiki sayfasında nasıl tartışma başlatılır, nasıl üye/kabul olunur gibi konuları hiç bilmiyorum. Tartışma başlattım diyelim, beni kim dinler acaba?
UbuntuViki'deki belgeleri profesyonel olmayan ancak belli bir kullanıcı deneyimine sahip kimseler yazıyor, düzenliyor. Katkıda bulunmak isterseniz şu sayfa üzerinden hesap açmanız yeterlidir. Viki sayfaları nasıl düzenlenir, nasıl resim eklenir, nasıl dış-iç bağlantı verilir vb. konularda bilgi almak için biraz Yardım belgelerine göz atıp biraz da mevcut belgelerde "Düzenle" tuşuna basıp içeriğini inceleyerek Viki dilinde yazmanın basit mantığını öğrenebilirsiniz.

ata1

@hatas emeğine sağlık çok beğendim ben

seron

Alıntı yapılan: hatas - 10 Aralık 2015 - 22:13:00
Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2015 - 18:05:19
Ortak kullanılabilen programlar hakkında bir makale yazıp bu forum üzerinden paylaşmayı düşünüyordum. Bilgi almak üzere bazı linklere başvurdum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38743.0
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows_programlar%C4%B1n_Ubuntu%27daki_kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1klar%C4%B1

UbuntuViki'deki maddede Windows'ta en çok bilinen bir-iki uygulamanın adını yazıp yanına bu uygulamaların Ubuntu'daki alternatiflerini yazmıştık. Windows programlarının sayıca az olduğunu göstermek gibi bir niyet şahsen aklımın ucundan geçmemişti.  Yanlız eleştirinizle birlikte; Ubuntu sütununda bulunup aynı zamanda Windows'ta da kullanılabilen uygulamaların isimlerini Windows sütununa da ekledim, bu şekilde daha doğru oldu galiba. Böylece sayfayı okuyan kullanıcılar Ubuntu'da kullanabileceği bir programın çokulu platfom destekli olup olmadığı bilgisine de ulaşabilecekler.

Alıntı yapılan: seron - 03 Aralık 2015 - 14:25:12

...ben wiki sayfasında nasıl tartışma başlatılır, nasıl üye/kabul olunur gibi konuları hiç bilmiyorum. Tartışma başlattım diyelim, beni kim dinler acaba?
UbuntuViki'deki belgeleri profesyonel olmayan ancak belli bir kullanıcı deneyimine sahip kimseler yazıyor, düzenliyor. Katkıda bulunmak isterseniz şu sayfa üzerinden hesap açmanız yeterlidir. Viki sayfaları nasıl düzenlenir, nasıl resim eklenir, nasıl dış-iç bağlantı verilir vb. konularda bilgi almak için biraz Yardım belgelerine göz atıp biraz da mevcut belgelerde "Düzenle" tuşuna basıp içeriğini inceleyerek Viki dilinde yazmanın basit mantığını öğrenebilirsiniz.
@hatas merhaba,
sözkonusu tartışmanın ardından ben viki sayfasında biraz araştırma yaptım ve yanlış-eksik denetimi/düzeltmesi yapmanın çok zor olduğunu anladım. Sayısız programın tek tek ne işe yaradığı, hangi platformlara uygunluğunu araştırmak sadece bir program için bile oldukça zahmetli. bir de araştırdığınız programın kaynağı doğru bilgi mi veriyor, kim yazmış, bunlar da önemli olunca ben çalışmamı askıya aldım. çünkü boş vakti olan bir kişi için bile bu müthiş zaman alıcı ve yorucu bir iş. dolayısıyla, ben viki gurubunu sorumlu tutmak veya suçlamak bir kenara; uğraşmaları gerektiği fikrinden bile vazgeçtim.

güncellenmiş bilgilerde yine eksiklikler var; ama yine de çabalarınız için çok teşekkür ederim, en azından biraz daha düzgün oldu. Şunu demek istiyorum; bilinen bütün progamlar yazılmalı; mesela IBM lotus symphony programı bile belirtilmeli ki "tam bilgi" verebilelim. tabi bunu yapmak yukarıda belirttiğim karmaşanın içine düşmek demek.

tavsiyelerinizi değerlendireceğim, vakit ayırıp ilgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim.
DÜZELTME:
konuyla ilgili olarak askıya aldığım çalışmalardan birini buradan indirip inceleyebilirsiniz:
http://s3.dosya.tc/server6/kdz13i/linux_programlari_nedir_yarim_calismam.zip.html

seron

Forum Kuralları'ndan:
"İmzalarınızda diğer işletim sistemleri, dağıtımlar, markalar, şirketler ve kişiler için aşağılayıcı, karalayıcı, alaycı ifadeler bulundurmak kurallara aykırıdır."

Yani bu işletim sistem (ubuntu) hakkında aşağılayıcı, karalayıcı, alaycı ifadeler bulundurmak serbest; öyle mi?  ;D
Şaka şaka, biraz gülümseyelim istedim... :)

heartsmagic

Ubuntu demeyelim de, Linux diyelim "diğer" ifadesi için :) Ayrıca evet serbest, zira o konuda bir şey söylenirse seve seve savunuruz burada. Fakat Linux harici başka sistemleri savunmak bizlerin işi değil, bu nedenle kurallarımız içinde geçiyor öyle bir ifade :)

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Aralık 2015 - 03:08:53
Ubuntu demeyelim de, Linux diyelim "diğer" ifadesi için :) Ayrıca evet serbest, zira o konuda bir şey söylenirse seve seve savunuruz burada. Fakat Linux harici başka sistemleri savunmak bizlerin işi değil, bu nedenle kurallarımız içinde geçiyor öyle bir ifade :)
Savunmayalım da zaten... Zira sitenin adı ve kuruluş amacı belli.
Her ne kadar doğrudan Ubuntu kullanıcısı değilsem de, ubuntu tabanlı bir dağıtım kullanıyorum ve çoook memnunum. ubuntulu olmasam da burada dışlanmayıp insan gibi muamele görmüş olmam benim ve sizin için yeterlidir. geçmişte bir linux forumunda linux ve linux yazılımları ile ilgili aksaklıkları dile getirdim diye sövmedikleri kalmıştı. hatta bir tartışmayı bana kızarak kapattılar, yazdıklarımı da kontrol altına aldılar(iletimi yazıp gönder dediğim zaman "bekleyiniz iletiniz forum yöntiminin onayını bekliyor" uyarısı ile karşılaşmaya başladım). ben de lafı sokup çıktım.

burada bir insan olarak sorunlarımı dile getirdiğim zaman, en azından taraflı(savunucu) da olsa "haklısın" diyebilen bir site yönetimi olması beni memnun ediyor. bu yüzden teşekkür ediyorum sizlere. böyle devam ettiği sürece bu siteye gönüllü olarak faydam dokunacaktır.

heartsmagic

Tek taraflı, eleştiriye kapalı bir ortam ilerleyemez. Karşıt sesler olacak ki tartışabilelim, varsa eksiklerimizi görelim. Senin de belirttiğin üzere haliyle bizler savunmacı bir tavır takınabiliriz, normaldir bu zira kimse yoğurdum ekşi demez kolay kolay. Kişisel olarak tek isteğim şu, eleştirilerin de ayağı yere sağlam bassın. Öyle eleştiriler oluyor ki cevap bile vermemek lazım ama vermeyince de sanki kabullenmiş gibi duruyoruz. Haliyle onlara bile cevap yetiştirince fazla savunmacı görünüyoruz. Sözün özü, saçmalamadıktan sonra her türlü tartışıp konuşabiliriz.

MoShic

Belirtmek istediğim birkaç şey var;

Az önce buraya yazıp pcyi uykuya aldım, şarjım bitmek üzereydi. Tekrar açtım, sayfayı okuyorum ve o arada yazımı tamamlamayı unutmuş olarak sayfayı değiştirdim. Böylece değinmek istediğim bir başka nokta çıkmış oldu.

~ Yazı tamamlanmadan/gönderilmeden sayfa değiştirilmek ya da kapatılmak istendiğinde bir uyarı görüntülenmeli. Uzun bir yazı yazıp bunu göndermeden yok olması kimin hosuna gider değil mi ?
~ (asıl söylemek istediğim) Forumda konular arasında dolanırken, link satırındaki güvenlik simgesi yeşilken, konu içeriğine girince ünlem işaretli güvensiz bir bağlantıya dönüşüyor. Bkz: Ekler. Foruma ve kullanıcılara güvenlik sıkıntısı yaratma ihtimaline karşın bunu bildirmek istedim. Hata olup olmadıgını bilmiyorum fakat gözüme çarptı, http-s baglantılarının her *bağlantıda güvenli olması gerektigini düsünüyorum.
~ Forum temasıyla ilgili bir önerim olacak ; Genel tema rengi turuncu. Biz bunu profil özelleştirme yaparak istediğimiz renkte ya da belirlenen renklere değişebilir miyiz (birkaç renk olabilir; petrol mavisi, kahverengi, pembe gibi)?
~ Konu ya da mesaja ilgi alaka açısından "beğeni" butonu değil de yeşil/kırmızı oklar ile puan verilebilir +2/-1 gibi. Gerekliligi elbette tartısılır ancak mesela benzer sorunlar yüzünden birçok konu açılıyor ve hangisine bakacağımız ya da vakit kısıtlıysa kararsız kalabiliyoruz. Konu puanı, o konuyu başa çekeceği için kullanıcı direk oraya yönelecektir.
Şimdilik gözüme çarpan şeyler bunlar. Ayrıca eski temaya göre şu anki çok çok iyi ve siteye yakışır olmuş, zaten Ubuntu'nun asıl teması buydu. Emeğinize sağlık.

(Aklıma geldikçe eklemede bulumabilirim)

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Eski ID: Mar yJuana

plazma

ilk konuda daha öncede istenmişti [1], kararlılık sorunları mevcut.Değindiğiniz öneriler daha öncede istenildi ama bizim için çok etkin bir yapı değil ([2]gibi) forum yapısında devam etmek için bir geçerli karar var, aynı zamanda bu forum yapısından Q&A yapısına göç bizim için çok kolay olacak bir iş te değil. Kişisel özelleştirmelerlede ilgli sade bir yapısı var forumun veritabanını çok fazla yormadan çalışmasına yönelik tabikide kararlılık önplanda.

1. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33741.0
2. http://askubuntu.com/

heartsmagic

Sorulardan ikisine cevap verilmiş zaten.
Tema konusunda ise ne yazık ki şimdilik çalışma yapmamız zor, ilgilenen ve zaman ayıran birilerinin olması gerekiyor.
Güvenlik konusu içinse, senin de söylediğin üzere esasında ortada tam anlamıyla güvenliği tehlikeye sokan bir şey yok. Sayfalardaki harici bileşenler için o uyarıyı görürsün, etrafından dolanma yolları mevcut ancak gerek duymuyoruz buna şimdilik. Neticede bizlerin istediği şey forumun temel bileşenlerinin tamamının şifreli bir şekilde trafiğe girip çıkması.

MoShic

Teşekkür ediyorum ilginiz için, keske benim kod bilgim olsa da yapabilsem, ne yazık ki bu noktada tıkanıyorum. Şu anki hali bile oldukça sade, anlaşılır. Her forum bunu başaramıyor.
Eski ID: Mar yJuana

heartsmagic

Düşünmen de yeterli teşekkür ederiz. İlla bu konulara yardım etmen gerekmiyor ayrıca, ne biliyorsan bildiğin kadarını aktarman yeterli foruma :)

Suraka

Beğeni butonu yeni geldi sanırım çok güzel olmuş. Nedense ihtiyaç hissediyordum bu özelliğe :)

Sh4oTT

Alıntı yapılan: SurakaBeğeni butonu yeni geldi sanırım çok güzel olmuş. Nedense ihtiyaç hissediyordum bu özelliğe
Nerde begeni butonu?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: SurakaBeğeni butonu yeni geldi sanırım çok güzel olmuş. Nedense ihtiyaç hissediyordum bu özelliğe
Ben sadece Alıntı butonunu görüyorum..:D

MuhbirKedi

Tamamen güzel bir forum fakat alıntı yapma işini biraz daha kolay yapabiliriz.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

-DıLgEş-

Saat başına 20 kişisel ileti atabileceğimizi bilmiyordum.. Keşke bu sınır daha fazla olsaydı? :-\

heartsmagic

@Suraka, "Beğeni" özelliğimiz eklenmedi, sanırım bir yanlış anlaşılma var :)
@MuhbirKedi, daha kolay alıntı derken ne demek istedin, şu an zorluğu neresinde ya da? :)
@MaRJiNaL, "flood"un önüne geçmek için az biraz gerekli o sınırlama :)

alquirel

Beğeni butonu dediğiniz Tapatalk uygulamasına ait bir şey. Bizim kendimizin sunduğu veya SMF ile gelen bir özellik değil.

Alıntı işi nasıl daha kolay yapılır? Ya da zor olan kısmı nedir? Fikirlerinizi bekliyorum.

İleti yazarken sayfadan ayrılma uyarısı konusu beni de daha önce çok kez sinirlendirmiş bir husus. Bu konuyu iş listeme ekliyorum.

https uyarı simgesi bizden yana çıkan bir şey değil. Genelde iletilerde/imzalarda kullanılan görsellerin http'li adrese sahip olmasından kaynaklanıyor. Göze hoş gelmiyor o uyarının çıkıp durması, haklısınız. Ancak güvenliğinizin bizden yana zaafiyete uğramadığına emin olabilirsiniz.

Forum teması konusunda açıkçası alternatifler olmasını özellikle istemiyorum. Hem tek temayı yönetmek daha kolay, hem de asıl Ubuntu sitesi ve bizim diğer bileşenlerimizle uyumluluk açısından böylesinin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Başlık puanları konusunda da öteden beri aklımda olan bir şey ama kapsamlı bir sistemi SMF'ye yedirmeye çalışmak ekonomik bir uğraş değil, çünkü o sistem soru-cevap sistemlerinin işi. Basitçe sadece konu puanlaması yapılabilir, ama o da ne kadar basitçe bir işlem olur bilemiyorum. Ellerimizi fazlaca kirletmek gerekebilir. Kısacası bu konuyu iş listeme şu aralar ekleyemem ;)

MuhbirKedi

@heartsmagic tamam ben hallettim, bazen başka konudan alıntı yapınca zor geliyordu yapmak. Kullanıcı hatası deyip şikayetimi geri çekiyorum. :D
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)