Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Night Glam Flow

Forumda sevgi yok...  ;D ;D 

Şaka değil gerçek diyom aslında.

neynefes

Sevgi kısmını nasıl göstermek gerek bilmiyorum. Yazıların sonuna kalp koyacağım bundan sonra :) <3 böyle miydi acaba :)

Şaka bir yana kastınız dostça yaklaşmaksa. Yani daha samimi mi yazalım mesajları diyorsunuz? Bu forumun oturmuş belli bir uslubu var. Hani bilen birinden birşey ogrenirken, bilgisine hürmeten bir saygı gösterirsin ya işte bu forumda o var. Yanlış anlaşılmasın söylediklerim. Birşeyler bildiğimi söylemiyorum burada. Bilen kişi de burada ego tatmin etmiyor. Ayrıca yazıda mimikleri göremediğimiz için de biraz soğuk gelmiş olabilir genel hava. Umarım doğru anlamışımdır. :)

seron

Özel mesaj göndermek için belli bir sayıda cevap yazmak kuralının bulunduğunu yeni öğrendim. Gerçi daha önce etkin bulunduğum sitelerden aşinalığım vardı ama unutmuşum. 30 rakamı da biraz yüksek sanki.

Şu anda forumda daha önceden tanışık olduğumuz bir arkadaş bana özel mesaj gönderiyor, fakat yanıt veremeyince geçmişteki meseleden dolayı kendisiyle konuşmuyorum sanıyor ;D

heartsmagic

@Night Glam Flow, küfür de yok, saygısızlık da yok, lakaytlık da yok, seviyesizlik de yok, gereksizlik de yok :) Sevgi var aslında, zamanla anlayacaksın diye ümit ediyorum.

@seron, 30 ileti bizlere makul geliyor aslında. Yeni üyemiz ancak ancak anlıyor forumun işleyişini o zamana kadar. Üyelerimize olan tek sınırlamamız da bu sanırım eğer yanlış hatırlamıyorsam. Bunun da sebebi üye olur olmaz özel iletiye sarılarak diğer üyelerin başını ağrıtmalarını istemememiz. Biraz da kendimizi düşünüyor olabiliriz tabi :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

:)
Anladım.
Teşekkür ederim.
--------------
Merhaba forum yöneticileri,
Basit anlatımlar, makaleler tarzında konu başlıkları açarak görsel yükleyeceğim. Genellikle .png ve .jpeg formatlarında ve en fazla 800x600 çözünürlükte olacaklar. Genellikle resimli anlatımlar yapıyorum. Sizin için çok resim yüklememnin bir mahsuru var mı?

Bir de "Konu Dışı" ya da Sohbet amaçlı bir bölüm(kategori) açsak, burada da isteyen yazsa çizse, sohbet etse olur mu? Mesla şu anda bir program tavsiyesi ile ilgili bir başlık açmayı düşünüyorum ama nereye, hangi kategoriye açacağımı çok düşünüyorum. Ne dersiniz?

ata1

neynefes

Makalelerde makul sayıda istediğiniz gibi görsel koyabilirsiniz.

seron

Bu siteyi sevdim.  :) Gerçekten. Yardım almaktan falan vazgeçtim. Çevremde gönüllü uzmanların bulunduğunu bilmek güzel.
Yukarıda birnarkadaş sevgi yok demiş... Cidden sanki biraz soğukluk var. Sanki her an kavga çıkcakmış gibi. Veya da sanki forum yöneticileri "ülen yine mi yeni başlık?! Niye iki de bir başlık açıp bizi uğraştırıyorsunuz?!" der gibi bir enerji hissediyorum ;D

neynefes

Bu forum sizlerin ve bizlerin karşılaştığı sıkıntılara destek olmak için var. Kimse başlık açtınız diye kızmaz. Buranın bir ağırlığı var. Oturtulmuş bir düzeni.. Mesajlarda mimikler gösterilemediği için soğuk gelmesi normal.

earas

Yanlış enerji :D Yok forum yöneticileri de diğer sorumlu kişiler de öyle değil. Sürekli yaşadığım sorunlarla ilgili konu açıyorum ve her gün ara ara girip başkalarının sorunlarıyla ilgili konuları okuyorum. Yani senin dediğin gibi olsalardı bunu görürdüm. gayet yardımsever ve düzgün insanlar.

Aslında ben de burada bazı şikayetlerimi belirtmek istiyorum. Ancak benim şikayetim yönetici veya görevli arkadaşlardan değil, forumdaki bazı kullanıcılardan. Ara ara çok gereksiz şikayetler, çok haksız suçlamalar görüyorum. İsim isim, konu konu burada listelemek hem yersiz olur hem de kişilere yönelik bir şey olur ki bunu istemiyorum. Ama nasıl ki herkes bu forumu kullanıyor ve gerekirse yöneticilerinden bile şikayetçi olduğunu konuları belirtebiliyorsa, ben de bu forumun kullanıcısı olarak gereksiz-haksız şikayetlerden duyduğum rahatsızlığı belirtebilirim. Bu forumdaki yetkili ve görevlileri küstürmenizi istemiyorum. Parayla danışmanlık hizmeti alsanız, aşağı yukarı bu kalitede hizmet alırdınız. Tek fark daha hızlı olurdu. Telefon açabilirdiniz vs. Ama hız konusunda burayı bir danışmanlık firmasıyla değil, diğer forumlarla karşılaştırırsak, yine burasının kötü olmadığını görüyoruz.
Adamlar bir sistem kurmuşlar. Saçma sapan herkes hemen üye olmasın diye bir onay adımı eklemişler. Eminim önceden tek kullanımlık mail adresleriyle ya da abuk subuk isimlerle üye olup, saçma sapan konular açan kişiler olduğu için böyle bir şey düşünmüşlerdir. Tamamen bunu engelleyemezler ama mail adresi, nickname gibi bilgilerle bunu çok belli eden tipler oluyordur. Ya da en azından canı sıkılan işsiz ergen, onay aşamasından sıkılıp, trollük yapabilmesi daha kolay siteleri tercih edecektir. Bir tür "elekten geçirme" olduğu aşikar. Doğrudan P.M atabilmek için sınır koymuşlar. Mutlaka yeni üye olan bazı kişiler sorunlarını konu açarak değil doğrudan forumdaki yetkililere soruyordur. P.M ile sorun çözülmemeli, forumda çözülmeli ki herkes faydalansın. Ve bu olay en sık "forumdaki işleyişi bilmeyen" yeni üye olmuş kişilerde olduğundan, foruma alışma süreci için uygun bir mesaj sayısı belirlenmiş ve bu olayın önüne geçilmiştir. Zaman çok değerli. Neden "özelden sorunları cevaplamıyoruz, konu açmalısınız" diyip zaman kaybetsin insanlar? Üstelik bazıları buna alınganlık da yapabilir. Hem boş yere p.m ile zaman kaybedilmemesi için, hem de kimseyi kırmamak için düşünülmüş bir yol.
Özetle adamlar bu ve bunun gibi konularda, daha önce yaşadıkları tecrübelere de dayanarak biz düzen kurmuşlar ve aynen dedikleri gibi "küfür yok, saygısızlık yok, lakaytlık yok, seviyesizlik yok, gereksizlik yok". Buna ek olarak Türkçe forumlar arasında en iyi destek veren sitelerden biri. Hatta sadece Ubuntu için değil, diğer dağıtımlar için de destek veriliyor. Ben zabbix gibi spesifik yazılımlar için bile konu açabiliyorum ve bilgisi olan yardımcı oluyor. Yani burası Ubuntu destek sitesi ve gayet güzel destek olunuyor. Ha destekten memnun olmayan varsa o ayrı konu. Burası bedava bir yer ve isteyen daha iyi olduğunu düşündüğü yerde çözümünü arar zaten. Ama konu verilen destekten memnun olmayanlar değil. Destekten memnun olup, gereksiz-haksız eleştiriler yapanlar. Yanlış beklentileri var bazılarının.
Mesela zabbix destek foruma girip konu açıyorum bazen. Orayı kullandığım için oradan örnek vericem. Yer burası:
https://www.zabbix.com/forum/
Girerim, sorumu sorarım, çözüm bulmaya çalışırım. Ancak zabbix forumundan bir sevecenlik, bir arkadaş ortamı, bir sevgi beklemem. Saygı beklerim, teknik konularda fikir alışverişi yapabilmeyi beklerim, sorunuma cevap beklerim, çözüm bulabilmem için uygun bir ortam beklerim. Zabbix forumundaki yetkililer benim anam babam abim değil. Arkadaşım da değil. Sorunlarıma çözüm bulabilmek için yardımcı olmaya çalışan gönüllüler. Çözüm bulmaya bile mecbur değiller gönüllü olarak yapıyorlar bunu. Kalkıp da oradaki insanları "fazla ciddi" olmakla ya da "soğuk" olmakla eleştiremem. Bu çok saçma olur. Zaten sohbet etmiyoruz ki ben zabbix bozuldu şu hatayı veriyor ne yapmalıyım diyorum, onlar da şunu dener misin bunu dener misin diyor. Ne yapsın her yere gülücük mü koysun.
Buradaki insanlara da böyle bir eleştiri yapmak çok saçma. Zaten kimsenin soğuk olduğu falan da yok. Gayet açık sözlü ve samimi buluyorum buradaki insanları. Sadece sohbete muhabbete vakit kalmıyor ve adamlar girdiklerinde benim gibi sorunu olanlara çözüm bulmaya çalışıyor anca. Her gün kaç tane konu açılıyor foruma. Zamanları buna yetiyor. Buranın temel amacı da bu.

Burada daha sıcak ilişkiler kurmak isteyen, arkadaşlık ve sevgi(!) arayan kişiler bunu sağlayabilirler. Burada kimse buna engel olmuyor. Geçen bir "oyun oynayalım" temalı konu açılmıştı mesela. Oyun oynayabiliriz, birlikte bir iş yapabiliriz, açık kaynak veya ubuntu üzerine sohbet edebileceğimiz bir buluşma ayarlayabiliriz vs vs. Sevgi adına, sıcaklık adına ne varsa isteyen herkes bunu burada yapabilir zaten, kimsenin bunu yasakladığı engel olduğu yok. Ama artık kimse böyle saçma şeyler için yetkili ve sorumlu arkadaşları da eleştirmesin.
Bu da benim bazı forum üyelerinin davranışlarındaki beni rahatsız eden "eksik ve hatalar". Umarım eleştirilerimi ciddiye alırsınız çünkü bu yersiz beklentiler ve haksız eleştiriler can sıkıyor. İyi şeyler yapan bu gönüllü insanları küstürmeyin.

heartsmagic

Hani kayışı kopartayım da yazayım desem ancak @earas kadar yazardım sanırım. İkinci üyeliğim falan sanan da çıkabilir şu durumda, neyse :) Birçok şeyi doğru anlayıp yorumlamışsın, cidden teşekkürler. Yaptıklarımızı neden yaptığımızı düşünme, tahmin etme kısmına kadar hepsi doğru.

Üyelik alımını farklı yerlerde eleştiriyorlar, sebep belli. Hâlâ günde bilmem kaç tane reklam yapmak için üyelik almaya çalışan kullanıcı var. Epostasından adına kadar hepsi "Ben reklam yapmaya geldim" diyor. İstemiyoruz bunu, ayrıca denetimli üyelik fikri şimdiye kadar hep olumlu yansıdı bize. Beğenmeyen vardır, olabilir ancak ne yazık ki herkesin beğenisine göre değil, daha verimli yönetim amaçlı iş yapmaya çalışıyoruz.

Özel ileti kısmı zaten aşikar. Cidden insanlar ilk iletisini özelden birilerine yapmasın, forumu kullansın istiyoruz. Biliyoruz ki (eskiden böyle bir kısıtlama yoktu) açarsak olacaklar üç aşağı beş yukarı bu minvalde. Bakın hatta farklı bir örnek verelim: https://ubuntu-tr.net/iletisim/
Gidin bakın bu sayfaya, koyu harflerle ne yazmışız. Buna rağmen hemen her gün birileri soru ve sorun iletiyor oradan bize. Cevaplanmayacaktır desek de ya dayanamayıp kısaca bilgi vermeye çalışıyoruz ya da kibarca foruma üye olun diyoruz. İletişim ne için diyecek olan varsa, olur da forumdan bize ulaşamaz ya da foruma üye olmadan sorun haricinde başka bir şeyi iletmek ister insanlar diye o iletişim kanalımız mevcut.

Sevgi veya soğukluk konusunda, başlıkların gidişatı gibi meselelerde fazlaca resmiyet ya da anılan ifadeyle "soğukluk" hissedenler olabilir. Elden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Yeni açılan başlıklardan rahatsız olsak burada olmayız değil mi :) Kaldı ki "yönetici" demek ek külfet demek, biraz da bunu anlatamıyoruz sanırım biz. Yönetici olununca insana burasını yönettiği için hayatında "ek zaman", gerçek mesleklerinde/işlerinde "ek rahatlık" verilmiyor değil mi? Bir de yönetici olundu diye arka plandaki sorunlar kucakta bulunuyor.

Neyse, uzatırsam fazlaca şikayet ediyormuşuz gibi görünecek. Ara ara ediyoruz gerçi, sırf bu nedenden ötürü, sırf şu yazdıklarımdan sebeple dahi bazen kendime kızıyorum. Ancak yazmayınca da burada neler oluyor anlamıyor insanlar, özellikle de yeni arkadaşlar.

seron

Konu muhabbete doğru gidiyor ama söylemezsem dayanamayacağım. Benim üyelik ve özel mesaj kontrolü ile ilgili bir sorunum yok. Dediğim gibi burası gayet güzel bir yer. İlk başlarda insana başlıklara geç cevap veriliyor gibi gelse de, daha önce başka forumlarda da takılmışlığım olduğundan bunun nedenini az çok tahmin edebiliyorum. Günde onlarca mesajı denetlemek, okumak, çare bulup yazmak, etiketleme için ricada bulunmak için bile bir iki satır yazmak için uğraşmak ciddi bir zaman istiyor. Tahmin ediyorum ki forum görevlilerinin işi gücü vardır. Bir de işin içinde bu durum olunca eeee, normal.

Esasında ben bir Windows kullanıcısıyım. Yakın zamana kadar widnowstan şikayetim yok idi ve halen linux cephesinden kişilerin windows'a olur olmaz çamur atmasını doğru bulmuyorum. Hatta yaşadıkları sorunların hiçbirisini acemi bir kullanıcı olmama rağmen yaşamadım; 4 yıl XP home kullandım, yemin ederim mavi ekran diye birşey görmedim. Aynı sisteme virüs kaptırdım, envai çeşit program kurup kaldırdım, registry dediğin şey bildiğin çöplüğe döndü yine de göçmedi. En son 4. yılını tamamladıktan birkaç ay sonra, DVD rom çalışmamazlık ediyordu. Sistem çalışır haldeyken arkadan fişlerini oynarken bir gitti, pir gitti. Oynamasaydım daha giderdi.

Mikrocort, şimdiki winlerde iyice kayışı kopardı. Ne stabillik kaldı, ne uyumluluk. Hani halk arasında bir tabir vardır "...çı başı oynuyor" derler, hah onun gibi oldu. Ben de kızdım, Linux' a daha fazla ağırlık verdim. Şu an müthiş sorunlar yaşıyorum. Ama sorun değil. En çok sevdiğim şey, güncel bir işletim sistemi kullanmanın mutluluğu. Halbuki win.. namlı işletim sisteminde yakalanırım korkusuyla ne güncelleme açabiliyorum, ne destek alabiliyorum ne de başka birşey... Özel verilerimi tutup merkeze iletmesi dedikoduları da cabası. Arka planda çalışan onlarca programın neye hizmet ettiği meçhul.

Linux'a geçip bu sitede vakit geçirmeye başlamak bir nevi hobi oldu benim için... Para ödemiyorum pul ödemiyorum, ama bir sürü gönüllü yardım ediyor, muhabbet ediyoruz.

Linuxda kullanmakta olduğum bazı programlarda bazı eksiklikler ve sorunlar var. Bunlar esasen programın tasarımıyla alakalı. Zaman zaman bunlarla ilgili yazılar yazacağım ve İngilizceye çevirilip yapımcılara bildirilmesi için yardım isteyeceğim.

seron

Daha önce dile getirildi mi bilmiyorum ve çok da gerekli değil ama, "beğen" butonu kullansak, birisinin mesajını okuduğumuzda "okudum haa, okumadım sanma" veya "katılıyorum" veya da "yardımın için teşekkürler" anlamında kullanabiliriz. Bu, forumumuzun işlevselliğini arttırabilir.

Az önce birkaç gün önce bana yazılmış bir şey gördüm ama etiketleme (@seron gibi) ile uyarı sistemi olmadığından haberim olmamış. Bir foum sorumlusu "iletinizi düzenledim haberiniz olsun" demiş. Konu da bayağı ilerlemiş. Ben de alıntılayıp "tamam" demektense <beğen> butonuna basarak "tamam, gördüm" demek isterdim.

neynefes

Beğen butonu benzeri bir öneri konuşuldu aslında. Bunlar bir yerde emek isteyen şeyler. Smf tarafında ne kadar zahmetlidir bunu eklemek bilmiyorum aslında. Mesajınızı ben düzenlemiştim hani bunu cevaplamanıza gerekte yok.

@alquirel daha detaylı cevap verecektir konu hakkında.

seron

Tamamdır. Yukarıda da dediğim gibi çok da gerekli değil. Zaten sadece kendim için değil genel olarak tüm üyelerin işine yarayabilir diye söyledim. Sıkıntı yok... Belli başlı bazı şeyler için yine buraya yazıp sizleri rahatsız etmeye devam edeceğim... ;)

ata1

Alıntı yapılan: seron - 28 Kasım 2015 - 18:42:42
Daha önce dile getirildi mi bilmiyorum ve çok da gerekli değil ama, "beğen" butonu kullansak, birisinin mesajını okuduğumuzda "okudum haa, okumadım sanma" veya "katılıyorum" veya da "yardımın için teşekkürler" anlamında kullanabiliriz. Bu, forumumuzun işlevselliğini arttırabilir.

Az önce birkaç gün önce bana yazılmış bir şey gördüm ama etiketleme (@seron gibi) ile uyarı sistemi olmadığından haberim olmamış. Bir foum sorumlusu "iletinizi düzenledim haberiniz olsun" demiş. Konu da bayağı ilerlemiş. Ben de alıntılayıp "tamam" demektense <beğen> butonuna basarak "tamam, gördüm" demek isterdim.

seron forum yapısını en basit şekilde tutmak daha mantıklı şöyle diyelim bir beğen butonu koyulsa ertesi gün bir başkası gelecek ve kaç beğeni aldım.
görmek istiyorum  istatistik ekleyin diyecek bir başkası adımı yazmışlar @falancı sürekli bildirim alıyorum nasıl kapanır diyecek . kısacası uzar gider

neynefes

Dediğim gibi olayın detayına hakim değilim. Elbette gerekirse tekrar gündeme alırız. Buraya yazdıklarınız boş geçilmiyor. Sadece kendi hayat telaşemizden dolayı işler uzuyor. Hiç yapılmayacaksa da iyi kötü açıklamasını yapıyoruz zaten.

seron

Arkadaşlar, konunun bu başlıkla pek ilgisi yok ama konu ile ilgili diğer başlıklar çok eski olduklarından nereden bildireceğimi bilemedim.

Ortak kullanılabilen programlar hakkında bir makale yazıp bu forum üzerinden paylaşmayı düşünüyordum. Bilgi almak üzere bazı linklere başvurdum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38743.0
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows_programlar%C4%B1n_Ubuntu%27daki_kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1klar%C4%B1

Yukarıda belirttiğim linklerde verilmiş bilgilerden bazıları/birçoğu eksik ve yanlıştır. Bir kısmı da güncelliğini yitirmiştir. Sizlerden (kim ilgilenebilecek ise) rica etsem bunu geribildirim vasıtasıyla nasıl ilgililere bildireceğiz? Bakın orada birçok program alternatif olarak yanlış bildirilmiş. Son derece taraflı davranılmış ve windows programları -belki de bilinçli olarak- çok az, Linux programları "daha fazla" gösterilmiş. Günümüzde başka işletim sisteminde de kullanılabilen bazı yazılımlar sadece linux'da var gibi görünüyor. Openoffice'den bahsedilmemiş... Wordpad programına alternatif olarak HTML düzenleyicisi olan bluefish ve notepad uygulaması olan kwrite önerilmiş!  >:(

Söz konusu linklerdeki bilgiler tamamiyle doğruyu yansıtmamaktadır ve iyi niyetli müdahale veya bildirim gerekmektedir. Lütfen bu konuya biraz eğilelim ve ilgililere bu durumu bildirelim. Programlarla aram iyi sayılır; gerekirse ben de destek olurum.

Vaktiniz aldım, kusura bakmayın.

if

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2015 - 18:05:19
Ortak kullanılabilen programlar hakkında bir makale yazıp bu forum üzerinden paylaşmayı düşünüyordum. Bilgi almak üzere bazı linklere başvurdum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38743.0
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows_programlar%C4%B1n_Ubuntu%27daki_kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1klar%C4%B1

Yukarıda belirttiğim linklerde verilmiş bilgilerden bazıları/birçoğu eksik ve yanlıştır. Bir kısmı da güncelliğini yitirmiştir. Sizlerden (kim ilgilenebilecek ise) rica etsem bunu geribildirim vasıtasıyla nasıl ilgililere bildireceğiz? Bakın orada birçok program alternatif olarak yanlış bildirilmiş.

Wikideki madde için tartışma başlatıp eksik, yanlış ve güncel olmayan uygulamaları gerekçeleriyle beraber belirtebilir, gerekçeleriniz kabul edilirse da maddeyi güncelleyebilirsiniz. Tartışma başlatmak zorunda da değilsiniz. Değişiklikleri yaparsınız, bu değişikliklerden yanlış olduğu düşünülen varsa tartışma açılır. Tartışma sonucu varılan karara göre madde üzerinde işlem yapılır.

Son derece taraflı davranılmış ve windows programları -belki de bilinçli olarak- çok az, Linux programları "daha fazla" gösterilmiş. Günümüzde başka işletim sisteminde de kullanılabilen bazı yazılımlar sadece linux'da var gibi görünüyor. Openoffice'den bahsedilmemiş... Wordpad programına alternatif olarak HTML düzenleyicisi olan bluefish ve notepad uygulaması olan kwrite önerilmiş!  >:(

O sayfalardaki listeler, yer yüzündeki tüm Windows uygulamalarının hem GNU/Linux hem de diğer işletim sistemlerindeki karşılıklarını barındırması için yazılmamıştır. Uygulamaların bilinlirliliği ve kullanım sıklığı dikkate alınarak seçilmiştir. A işini gerçekleştiren bir uygulamanın birden fazla muadilinin gösterilmesi, GNU/Linux kullanan birine işini görmesini sağlayacak uygun uygulamayı seçebilmesine olanak sağlamak içindir. OpenOffice'den bahsedilip bahsedilmediğini bilmiyordum fakat bahsedilmemesi çok isabetli olmuş. Artık geliştirilmesi durma noktasına gelen, her bakımdan LibreOffice'den geri kalan bir uygulamanın listede bulunmaması gerek.

Wordpad, notepad, Bluefish, Kwrite vs. adlı uygulamaların hepsi kelime işlemci değil mi? Sorun nedir?

Söz konusu linklerdeki bilgiler tamamiyle doğruyu yansıtmamaktadır ve iyi niyetli müdahale veya bildirim gerekmektedir. Lütfen bu konuya biraz eğilelim ve ilgililere bu durumu bildirelim. Programlarla aram iyi sayılır; gerekirse ben de destek olurum.

Vaktiniz aldım, kusura bakmayın.

Yukarıda yazdığım gibi, wikideki maddeyi güncelleyebilirsiniz. Yalnız değinmek zorunda kaldığım bir nokta var; iletinizde hem kızgın yüz ifadesi kullanmışsınız hem de "iyi niyetli müdahale" ifadesini. Hem daha önceki müdahalelerin kötü niyetli olduğunu hem de Windows'ta yeterince uygulama olmadığınının gösterildiğini düşündüğünüzden mi kullandınız bunu?

heartsmagic

Benim parmak basacağım noktalara sağ olsun @if değinmiş, o konuda bir şey yazmayayım da yetkili nedir yahu :) Forum bizim forum, Viki bizim Viki, yetkili aramaya gerek var mı? Hadi forumda değiştirilemez bazı şeyler de, Viki zaten herkese açık bir ortam. Söylendiği üzere tartışma açılabilir orada eğer peşin peşin bir şeyler değiştirilmek istenmiyorsa. Fakat, bu düşüncelerle yapılacakcsa bence önceden bir tartışmak isabetli olmuş.

seron

Merhaba arkadaşlar, :)
Hangi birinize nasıl ve hangi sırada cevap yazacağımı şaşırdım, doğru söylüyorsunuz ama bence beni eksik anlamışsınız. O halde ben de daha açıklayıcı olayım:

Öncelikle üşenmeyip yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim.

Sorun şöyle, ben wiki sayfasında nasıl tartışma başlatılır, nasıl üye/kabul olunur gibi konuları hiç bilmiyorum. Tartışma başlattım diyelim, beni kim dinler acaba? O da var... Daha da önemli birşey var, o da şu; ben sıradan birisiyim, bu halimle viki sayfasına makale ya da bilgi yazmamalıyım. çok olsa ufak tefek yanlışlıkları bildirip uyarabilirim. Yani viki bir çeşit bilgi kaynağı, bir ansiklopedidir. Ansiklopedi dediğin şeyi sıradan insanlar yazamaz, yazmamalıdır. Şimdi siz "git yaz ya da düzelt öyleyse" deyince açıkçası tüm hayallerim yıkıldı. Ne yani, bunca bilgiyi bilen-bilmeyen herkes mi yazıyor?! ??? böyle olmaz...

Yetkili aramak... İşte yukarıdaki zannımdan dolayı bu işin yetkililerce yürütülmesi gerektiğini düşümüştüm. Yani şimdi siz site sorumlusu olunca, daha sözü geçer kişiler sayılırsınız, ondan dedim. Ben üyeyim ve acemi kullanıcıyım, benim sözüm geçmez diye düşündüm. :)

Yukarıda arkadaşımızın bahsettiği "kelime işlemci" konusuna da değineyim. (sadece kelime işlemci değil, diğer konularda da yanlış, eksik ya da güncelliğini yitirmiş şeyler var.) Arkadaşlar, notepad bir kelime işlemci değildir. Ama MS wordpad, MS office, libreoffice, abiword gibi programlar kelime işlemcidir. Notepad, kwrite ve buna benzer programlar ise "editör" olarak adlandırılır ve amaçları yazı hazırlamaktan ziyade not almak ve program yazmak gibi şeylerdir. Bluefish programı da HTML editörüdür; bir nevi program yazma, geliştirme, düzeltme yardımcı aracı. Yukarıda bahsettiğim MS wordpad programına alternatif olarak sadece abiword gösterilmelidir. Wordpad, msword ve libreoffice gibi gelişmemiş, ama gündelik metinler yazmaya ve idareten kullanmaya yönelik bir kelime işlemci programdır. Resim ekleme vb gibi gelişmiş özellikleri olmadığından linux tarafında tek muadili abiword'dur.

Öte yandan belli başlı bazı programların alternatiflerinin yalnızca linux'da olduğundan bahsedilmiş. Yanlış. Daha doğrusu güncelliğini yitirmiş. Bu gün o programların bırakın windows'u, MAC ve hatta android versiyonları da mevcuttur. Zaten ben de bununla ilgili bir makale gibi birşey yazıp sitemize ekleyecektim, oradan dikkatimi çekti. Şayet, ille de git bunu viki'ye bildir derseniz, yapacak birşey yok, bildiririm.

Ne dersiniz?

neynefes

Wiki sayfaları herkese açıktır -tabi bazı kısıtlamalar var- ve özgürlüğü de buradan gelir. Bir wiki belgesine bakarak kesin doğrudur diyemezsiniz. Wikipedia üzerinde bir çok makaleye denk geldim yanlış veya eksik bilgi içeren.

Kaynaklarla geldiğiniz surece sizleri neden dinlemeyelim?. Forumda cevapsız mesaj bırakmamaya çalışırken sizin katkı sağlamak istediğiniz bir durumu neden dikkate almayalım?

Ufakta dokunmak istiyorum; libreoffice gelişmemiş derseniz olmaz ama. Kendisi üzerinde hazırlıyorum office belgelerimi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: seron - 03 Aralık 2015 - 14:25:12
Sorun şöyle, ben wiki sayfasında nasıl tartışma başlatılır, nasıl üye/kabul olunur gibi konuları hiç bilmiyorum. Tartışma başlattım diyelim, beni kim dinler acaba? O da var... Daha da önemli * bir şey var, o da şu; ben sıradan birisiyim, bu halimle viki sayfasına makale ya da bilgi yazmamalıyım. çok olsa ufak tefek yanlışlıkları bildirip uyarabilirim. Yani viki bir çeşit bilgi kaynağı, bir ansiklopedidir. Ansiklopedi dediğin şeyi sıradan insanlar yazamaz, yazmamalıdır. Şimdi siz "git yaz ya da düzelt öyleyse" deyince açıkçası tüm hayallerim yıkıldı. Ne yani, bunca bilgiyi bilen-bilmeyen herkes mi yazıyor?! ??? böyle olmaz...

İyi de burada ikilem yaşıyorsun demektir :) Eğer normal ve bu işleri hiç bilmeyen bir kullanıcıysan bu kadar yorumu nasıl yapabiliyorsun? Yok, bu konuları bilen "normal olmayan" bir kullanıcı isen neden Viki'de düzeltme yapmayı istemiyorsun? Viki'de düzeltme yapmak için ne kadar "süper" bir kullanıcı olmak gerekir? :) Viki'ye üye olmak iki dakikalık iş. Kabul görme diye bir durum söz konusu değil. Eğer maddeyi doğrudan güncelleme konusunda şüphelerin varsa maddedeki Tartışma bölümüne konuyu aynen burada aktardığın gibi aktarır, diğer Viki'ci arkadaşların katılımını beklersin. Bizim Viki'miz ne yazık ki beklenen ilgiyi görmediği için fazlaca bir etkileşim olmaz belki ama fikir vermek isteyen de orada verir elbette. Yok, Viki üzerinden yapmayayım diyorsan da bu forumdaki Viki bölümümüze bir konu açarsın:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=127.0

Alıntı Yap
Yetkili aramak... İşte yukarıdaki zannımdan dolayı bu işin yetkililerce yürütülmesi gerektiğini düşümüştüm. Yani şimdi siz site sorumlusu olunca, daha sözü geçer kişiler sayılırsınız, ondan dedim. Ben üyeyim ve acemi kullanıcıyım, benim sözüm geçmez diye düşündüm. :)

Tekrar edeyim, benim takıldığım nokta forumdaki bu bölüme konu açıp "yetkililere" erişin lütfen tarzındaki ifadeydi :) Orada da burada da yetkililer yani hamallar aynı arkadaşlar. Teknik bir sıkıntı olduğunda bizler bakınmaya çalışıyoruz zaten, ayrı gayrı yok. Ha, Viki'mizin en iyi katkıcılarından biri olan @hatas içerik hakkındaki konulara ayrıca yorum yapacaktır. Kendisi Viki ekibimizdeki arkadaşlardan biridir. Bu nedenle Tartışma bölümünü veya forumdaki Viki bölümünü işaret ettim.

Alıntı Yap
Yukarıda arkadaşımızın bahsettiği "kelime işlemci" konusuna da değineyim. (sadece kelime işlemci değil, diğer konularda da yanlış, eksik ya da güncelliğini yitirmiş şeyler var.) Arkadaşlar, notepad bir kelime işlemci değildir. Ama MS wordpad, MS office, libreoffice, abiword gibi programlar kelime işlemcidir. Notepad, kwrite ve buna benzer programlar ise "editör" olarak adlandırılır ve amaçları yazı hazırlamaktan ziyade not almak ve program yazmak gibi şeylerdir. Bluefish programı da HTML editörüdür; bir nevi program yazma, geliştirme, düzeltme yardımcı aracı. Yukarıda bahsettiğim MS wordpad programına alternatif olarak sadece abiword gösterilmelidir. Wordpad, msword ve libreoffice gibi gelişmemiş, ama gündelik metinler yazmaya ve idareten kullanmaya yönelik bir kelime işlemci programdır. Resim ekleme vb gibi gelişmiş özellikleri olmadığından linux tarafında tek muadili abiword'dur.

Öte yandan belli başlı bazı programların alternatiflerinin yalnızca linux'da olduğundan bahsedilmiş. Yanlış. Daha doğrusu güncelliğini yitirmiş. Bu gün o programların bırakın windows'u, MAC ve hatta android versiyonları da mevcuttur. Zaten ben de bununla ilgili bir makale gibi * bir şey yazıp sitemize ekleyecektim, oradan dikkatimi çekti. Şayet, ille de git bunu viki'ye bildir derseniz, yapacak * bir şey yok, bildiririm.

Ne dersiniz?

Ne güzel işte, doğru yerde bunlar tartışılırsa hem madde güncellenir hem de bilgiler düzeltilir. İtiraz eden olursa itiraz edeceği noktalar olacaktır, onlar da orada dile getirir düşüncelerini. Forum tarafındaki başlığın amacı insanları, bu tarafı hiç bilmeyen insanları aşağı yukarı benzer uygulamalara yönlendirmek zaten. Viki tarafına şimdi baktım da, sıkıntı yok gibi görünüyor. Uygulamalar doğru alanlarda doğru şekilde sıralanıyor gibi.

Kaldı ki sana tepkisel yaklaşılmasının sebebini az çok tahmin ediyor olman lazım. "Kasıtlı" olarak hiçbir şeyi yüceltme gibi bir derdimiz yok bizim. Bunu bariz bir şekilde birileri yapıyorsa Viki'de, forumda falan gözümüzden kaçıyor demektir (Kişisel görüşler bizi bağlamaz, onları da elimizden geldiğince düzeltmeye çalışırız bu ayrı).

seron

Tamam, anladım. O halde ben üzerime düşeni yapıp elden geldiği kadar yardım yapayım. Hani demek istediğim, benim biraz bilgim var; ama ne kadar doğru, çekiniyorum. Bilgilerin hepsi yanlış değil zaten. Ama şahsen yaptığım araştırmalar ve yıllardır programlarla vakit geçirmemden ötürü orada yanlışlar gördüm sanki. Vaktinizi boşa harcamamanız açısından bu iletiye yanıt vermeseniz de olur. İlgilendiğiniz için sağolun...

heartsmagic

Elinden gelen yardımı hiç çekinmeden yapacaksın ki doğru bilgiler çakıştırılabilsin @seron. Ne güzel bazı şeyleri yorumlayabiliyorsun, dediğim gibi Viki tarafına doğrudan katkı yapmayacaksan dahi ilgili bölümde konu açarsan yapacaklara yol göstermiş, tartışma için de yol açmış olursun.