Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Türkiye tayfası olarak yanlış yaptığımız, hatalı davrandığımız konular olabilir. Ubuntu Türkiye ailesi olarak yönetimin sizce yaptığı hataları buraya yazabilirsiniz. Bu sayede bizde bir yanlışımız varsa bu yanlıştan kurtulma yoluna gidebiliriz.

Memnun olmadığınız her durumu buraya yazabilirsiniz. Bize kızsanız da, çok hatalı bulsanız da size karşı tutumumuz buraya yazdığınız olumsuz eleştiriler yüzünden değişmeyecektir. Bu sebeple gönül rahatlığı ile hatalarımız, eksiklerimiz, yanlışlarımız var ise buraya yazınız.

Şunu da asla unutmayın, bu site bir şahısa ait değil. Bu site Türkiye Tayfasının da değil. Bu site burayı var eden Ubuntu Türkiye ailesinin yani sizlerin. Bu sebeple yönetilmesi konusunda da sizlerin fikirleri çok önemli.

Ayrıca önerilerinizi de genel olarak bu başlık altına iletebilirsiniz. İmkanlar dahilinde ve yapılabilecek her öneriye açığız.

Eksik ve hatalarımızı bildirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

packerd

Forumda arama yapılmadan konu açılması.........(Fuzuli Konu Başlığı)

Eğitimcilik=''acemiler için ilk durak'' diye geçiyor bu forumda ama bütün kullanıcıların izleyebileceği {açıklayıcı bir rehberin} olması gerekir.

şimdilik aklıma gelen bunlar  :-\
Genel anlamda başarılı buluyorm.....
Iyiki varsınız
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

Bedreddin

Wiki'ye daha ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Böylece kullanıcılar önce wiki'ye yöneltilir ve hem arama sonucuna ulaşmak kullanıcılar için daha kolay olur. Hem de yönetim arama yapılmadan açılan başlıklarla uğraşmak zorunda kalmaz.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Xenophobia

Bir eksik değil ve bir hata da değil, ancak foruma üye olanlar arama yapmak yerine hemen sorularını soruyorlar.

Defalarca çözülmüş konular çöplüğüne dönüyor forum, bunun önüne geçmek için yeni bir "ara" kısmı yapılması düşünülebilir mi?

Yani forumda fark edilmiyor olsa gerek "ara" butonu, bunu üst tarafa daha büyük ve boş bir kutu şeklinde hazırlayabilir misin Eren?

Ayrı bir araç çubuğu şeklinde forum içerisinde arama yapabilecek bir bölüm bu sorunları azaltır gibi düşünüyorum.

Sypro

Daha önce, sol üstteki Ubuntu logosunun hizasında, sağ tarafta bir arama kutumuz vardı. Fakat kodlanması çok uğraş verdi ve sonra bug yarattı sanıyorum ki kaldırıldı. Kullanılan forum neredeyse sıfırdan yazıldığı için herhangi bir şeyi eklerken ya da çıkarırken tüm diğer nesneler etkilenebiliyor.
Bu yüzden çok sorun yaşasak da insanları aramaya yönlendirmek değil insanların arama bilincine sahip olması fikrini savunuyorum. Ne yazıkkı ülkemizde mümkün olmayan bir durum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

potasyumsiyanur

sürekli yenilikleri takip etmek istiyorum yada bilmediğim konuları öğrenmeye çalışmak için sitedeyim fakat gerçekten yeni kullanıcıların arama yapmadan konu açmaları forumu gereksiz birsürü soru ile doldurmakta

ilk sayfa açıldığı zaman haberlerin olduğu anasayfaya arama yapmanın incelikleri ve faydaları ile alakalı bir not düşürülebilir :S
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

maxspacemax

Gereksiz açılmış konular çöpe taşınabilir. Bu forumda tanışma alanı varmıydı ?

eren

Alıntı yapılan: maxspacemax - 13 Ekim 2008 - 04:49:42
Gereksiz açılmış konular çöpe taşınabilir. Bu forumda tanışma alanı varmıydı ?

Forum açıldığı günden beri zaten sistem böyle yürüyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Anıl

Ben bir konu ile ilgili eleştiri yapmak istiyorum.Forum içinde gezinirken daha önce kendi yazmış olduğum cevaplardan birini gördüm ve yazdığım mesajda düzeltme yapılarak bir not eklenmiş bu notta aynen şu ibare yazıyor.

'' Not: Gereksiz yere kalın olarak yazmayınız, lütfen. '' 

Forum içinde Türkçeyi doğru kullanmaya yönelik düzeltmeleri destekliyorum hatta çok güzel bir uygulama bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum ,kalın harf kullandığım için mesajımda düzeltme yapılmasını  biraz garipsedim ,  kalın harf kullanmak belki önemli bir alıntıyı vurgulamak yada  uzun mesaj  içeriğinde belli bir kelimeyi vurgulamak için kullanılıyor olabilir , benim düzeltme yapılan mesajımda kalın harf kullanmam gereksiz olarak düşünülebilir , ama kalın harfle yazılan mesaja bile müdahale olunca  bir konu açıp soru sormaya yada herhangi bir konuya yorum yapmaya çekinir olduğumu bilmenizi istiyorum , en azından bu türden yazılara biraz daha esnek davranılabilir.
Ubuntu - SuSe

eren

@Anıl

Yeteri kadar esnek olmaya çalışıyoruz. Eğer bir yazının hepsi kalın olacak şekilde yazıldıysa ya da önemsiz görünen yerleri kalın yazıldıysa yazı değiştirilebilir. Birde şöyle bir durum var. Bazı yazılar için moderatöre bildir tuşuna basılıp yazı şikayet ediliyor, bu tip durumlarda gönderilen mesaj çokça kişiden şikayet alıyorsa değiştirilebiliyor.

heartsmagic

Başlığa bakmadım ancak o notu bırakan benim zira yazışımdan anladım.
Eğer bir başlığın tamamı ya da çok alakası büyük bir bölümü kalın olarak yazılmışsa bunu düzeltmeden geçemeyiz. Zira amacın dışına çıkıyor bu. Elbette vurgu için kalın yazılabilir ancak bunun da nizami bir sınır olmalı diye düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fadike

Sayfa altında bulunan "önceki ve sonraki" bağlantılarının yanına yukarı git eklenirse en büyük derdim sona erecektir.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Anıl

@heartsmagic

Düzeltme sana ait değil , inanın bu  sorun değil , ben şunun da farkındayım kalın harfle yazdığım yazı sadece fikir beyan etmek için yazdığım bir yazıydı , belli bir bilgi , soru ,yada açıklama yoktu içerikte , alışkanlık olsa gerek kalın yazmışım , sadece  Türkçeyi doğru kullanmaya o kadar dikkat ediyorum ki kalın harfden dolayı düzeltme yapılacağı aklıma hiç gelmemişti , ummadığım bir düzeltme olduğu için buraya yazdım yoksa gereksiz bir düzeltmeydi vs.. demiyorum.
Hatam oldu ise affola.
Ubuntu - SuSe

erginemr

Bir de Anıl, samimi olarak aşağıdaki iki örneği karşılaştırdığımızda, şahsen ben gözüm yorulduğu için ikincisini okumak ve anlamakta çok zorlanıyorum. Nasıl yemeğe katılan biraz tuz tadını arttırırken fazlası bozuyorsa; koyu yazılar az kullanıldığında okunabilirliği arttırırken fazla kullanıldığında azaltıyor. Yoksa sizi mesaj atarken çekinmeye sevketmek, isteyeceğimiz en son şey. Bol bol mesaj atın. :)

ÖRNEK-1:

Forum içinde Türkçeyi doğru kullanmaya yönelik düzeltmeleri destekliyorum hatta çok güzel bir uygulama bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum ,kalın harf kullandığım için mesajımda düzeltme yapılmasını  biraz garipsedim ,  kalın harf kullanmak belki önemli bir alıntıyı vurgulamak * ya da  uzun mesaj  içeriğinde belli bir kelimeyi vurgulamak için kullanılıyor olabilir , benim düzeltme yapılan mesajımda kalın harf kullanmam gereksiz olarak düşünülebilir , ama kalın harfle yazılan mesaja bile müdahale olunca  bir konu açıp soru sormaya * ya da herhangi bir konuya yorum yapmaya çekinir olduğumu bilmenizi istiyorum , en azından bu türden yazılara biraz daha esnek davranılabilir.

ÖRNEK-2:

Forum içinde Türkçeyi doğru kullanmaya yönelik düzeltmeleri destekliyorum hatta çok güzel bir uygulama bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum ,kalın harf kullandığım için mesajımda düzeltme yapılmasını  biraz garipsedim ,  kalın harf kullanmak belki önemli bir alıntıyı vurgulamak * ya da  uzun mesaj  içeriğinde belli bir kelimeyi vurgulamak için kullanılıyor olabilir , benim düzeltme yapılan mesajımda kalın harf kullanmam gereksiz olarak düşünülebilir , ama kalın harfle yazılan mesaja bile müdahale olunca  bir konu açıp soru sormaya * ya da herhangi bir konuya yorum yapmaya çekinir olduğumu bilmenizi istiyorum , en azından bu türden yazılara biraz daha esnek davranılabilir.

heartsmagic

Tabi ki düzeltmenin kime ait olduğu önemli değil. Ben sadece bana ait olduğunu belirtmek istemiştim ki, zaten değilmiş. Burada mesele kişisel savunma değil zaten. @erginemr'in açıkladığı üzere mesele hem görüntü kirliliğini önlemek hem de okumayı kolaylaştırmak. Nedense bizim forumlarımızda bu kalın/italik/renkli harf, haddinden fazla gülen surat kullanma alışkanlığı var. Gereksiz yere olduğunda düzenin bozulması durumu söz konusu oluyor. Bu nedenden ötürü biz burada elimizden geldiğince bu işi asgari düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Kimseye karşı kişisel bir durum söz konusu değil yani. Lütfen bu gibi meseleler yüzünden çekingen olma.

Anıl

Açıklamalarınız  için teşekkür ediyorum arkadaşlar ,
Ubuntu - SuSe

bellatrix

Ubuntu Türevleri başlığı için itiraz...Debian, bir Ubuntu türevi değildir. tam aksine Ubuntu bir Debian türevidir. bunun Debian'a haksızlık olduğu düşüncesindeyim. Temel bir dağıtımı  türev gibi göstermek ne kadar doğru???. saçma bir düşünce olabilir ama bunu temel alınan dağıtıma yapmak benim içime sinmiyor. Debian ismi yeni bir başlık altında yazılmalı veya başlığın ismi Linux Dağtımları diye değiştirilmeli...
Debian For Ever, Human, World and ME

fadike

Alıntı yapılan: bellatrix - 30 Kasım 2008 - 00:02:18
Ubuntu Türevleri başlığı için itiraz...Debian, bir Ubuntu türevi değildir. tam aksine Ubuntu bir Debian türevidir. bunun Debian'a haksızlık olduğu düşüncesindeyim. Temel bir dağıtımı  türev gibi göstermek ne kadar doğru???. saçma bir düşünce olabilir ama bunu temel alınan dağıtıma yapmak benim içime sinmiyor. Debian ismi yeni bir başlık altında yazılmalı veya başlığın ismi Linux Dağtımları diye değiştirilmeli...

Katılmamak elde değil zira bu bir yaradır arkadaşlar forumumuz için. Boynuz kuluğı geçebilir ama ustasını da kötülemeden bunu yapması gerekir.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Arkadaşlar sizce biz kendisine "Ubuntu türevi" derken Debian'ın Ubuntu'dan türediğini mi kast ediyoruz? Elbette hayır. Eğer orada bir Debian başlığı olmayacaksa, forumda Debian ismi ne yazık ki geçmeyecek zira diğer dağıtım isimlerini forumda kullanmıyoruz, çünkü çok talep görmüyor. Bu nedenle Öteki Linux-Diğer Dağıtımlar başlığı var ve ayrı ayrı dağıtım isimleri yok. Fakat biz Ubuntu Debian temelli olduğundan, birçok mesele hemen hemen benzer olduğundan o bölümü kullanıyoruz. Evet, türev meselesi cidden pek doğru olmuyor orada, bu konuda haklısınız. Şimdi, ya Debian için ayrı bir bölüm açacağız "Ubuntu Benzeri" diyerek ki ona da itiraz gelecek ya da Debian bölümünü kapatacağız ve soruları Öteki Linux-Diğer Dağıtımlar altına taşıyacağız. Debian'a özel başlık açamayız, açsak da ismi ne olacak o da tartışılır. Ne yazık ki forum yapısı için şu an bundan daha iyisi yok.

Hemen şunu da söyleyeyim ki kimseyi kötülediğimiz yok. Eğer elimizden geliyorsa diğer dağıtımlara da destek veriyoruz, Debian da bunların arasında. Cevabını biliyorsam es geçmem. Eğer kulak boynuzdan rahatsızsa, kendi forumunda istediği gibi cirit atıp, kullanıcılarına destek verebilir.

Gimp Uzmanı

Diğer dağıtımlar altına taşınsın. Çünkü Debian Ubuntu türevi değilki.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 30 Kasım 2008 - 05:38:31

Bu durumda forum altında bir Debian bölümü olmayacak. Diğer Dağıtımlar altında isim isim dağıtımlar yer almıyor. Kısacası Debian'ın bir bölüm olarak durması jest. Gerekiyorsa bir anket açabiliriz bu konu hakkında.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Kasım 2008 - 05:50:01
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 30 Kasım 2008 - 05:38:31

Bu durumda forum altında bir Debian bölümü olmayacak. Diğer Dağıtımlar altında isim isim dağıtımlar yer almıyor. Kısacası Debian'ın bir bölüm olarak durması jest. Gerekiyorsa bir anket açabiliriz bu konu hakkında.
Olmazsada olur. İsteyen sorusunu sorabiliyor zaten.

eren

Alıntı YapUbuntu Türevleri ve Debian

Bölümün yeni adı.

heartsmagic

Eh, jest ikiye katlandı bu durumda.

Gimp Uzmanı