Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmetberkil

sözcük kelimesi kelime sözcüğüne karşılık olarak türetilmemiştir. "söz" kelimesi türkçede olan bir sözcüktür .bizim burada amacımız türkçe bir sistem(=düzen - ama üzerinde çalışmak lazım belki daha iyi bir karşılık bulunabilir.) kullanmak değil mi? neyse . sanırım haklısınız biraz fazla derine indim.

cerencalici

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Ocak 2012 - 00:27:42
Yani asırlardır kullanılagelen "kelime" sözcüğünü, Türkçe karşılık olarak üretilen "sözcük" sözcüğü yerine kullanmak bir hata mı? Bu hatanın sebebi "kelime" sözcüğünün Arapça kökenli olması mı?
Olayı bu kadar derine indirirsek "teşekkür" kelimesini de bi elden geçirmek gerekiyor.

"kelime" sözcüğünü kullanmak elbette bir hata değildir. Ancak Türkçesi varken elimizden geldiğince onu kullanmamız gerekmez mi? Eğer sözcüklerin ne kadar zamandan beri kullanıldığını baz alacak olursak, @mehmetberkil'in de dediği gibi, "söz" sözcüğü, "kelime" sözcüğünü asırlarla sollar. Bu bakımdan "sözcük" için "Türkçe karşılık olarak üretilen" ifadesini kullanarak küçümsemek acımasızlık olur.
Benim için Batı dilleri ne kadar yabancıysa Arapça da aynı derecede yabancıdır. Bununla birlikte Osmanlıcanın etkisiyle dilimize yerleşmiş ve günümüz Türkiye Türkçesinde anlamını korumakta ve kullanılmakta olan yüzlerce sözcük, "Eş Anlamlı Sözcükler" diye başlı başına bir alan oluşturmaktadır. Yani, sözcükleri elden geçirmemize gerek yok, onların Türkçeleri var zaten kullanmak istedikten sonra.

Bunları söylerken "Forumda "kelime" değil de "sözcük" kullanalım." demek değil amacım; sadece "sözcük"e haksızlık yaptığınızı düşündüm.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

travego0403

Burada edebi bir eser yazmıyoruz. Bu yüzden sözcük, kelime gibi sözcüklerin(kelimelerin) kökenini tartışmak gereksiz bence. Eğer Türkçeye sahip çıkmak istiyorsak
wishne, qanka, türkche gibi kelimeler yerine doğrularını kullanalım, yazalım. Tek cümlelik bir yazı yazarken bile gereken harfleri büyük yazalım. Noktalama işaretlerini koyalım. Biliyorsak gerekli olan -de eklerini ayrı yazalım.(Şahsen çok uğraşmama rağmen öğrenemiyorum ve çabuk unutuyorum.)  ;)

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

cerencalici

@travego0403,
Sanırım, konuyu uzattığım için bu eleştiri bana. Haklısınız, özür diliyorum.
Sadece kullanılan ifadeler beni rahatsız etti ve düşüncemi söylemek istedim. İlk defa yaptım, bir daha da yapmam.

travego0403

@cerencalici
Kesinlikle sizinle alakalı bir şey değil. Sizinle alakalı olsaydı direk size hitap ederdim.Şimdi olduğu gibi.  :)

Şimdi son mesajları biraz daha dikkatle inceledim. @mehmetberkil Türkçeye gösterilmesi gereken önemden bahsetmiş ama en basit yazım kurallarına dahi uymamış. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Aslında mesajımı yazarken buna biraz dikkat çekmek istemiştim.  :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

alquirel

Öncelikle "sözcük" sözcüğüne karşı bir soğukluğum, önyargım olduğu düşünülmesin. Aksine kullanmayı da severim.
Bu sözcüğün geçmişi hakkında bilmeden haksızlık yaptığım için özür diliyorum.

Benim burada "asırlardır" ifadesiyle asıl dikkati çekmek istediğim nokta şu idi.
Malumumuz olduğu üzere son yıllarda yabancı dillerden yoğun bir şekilde dilimize giriş oluyor. Ve bunların çoğu da ne yazık ki Türkçede karşılığı olduğu veya olabileceği halde dilimize giriyor. Bu hususta, mesela "mesaj" yerine "ileti" kelimesini ısrarla kullanmak bu yanlışın karşısında dik bir duruş olarak değerlendirilebilir. Yine mesela "terminal" veya "konsol" kelimeleri yerine "uçbirim" kelimesini ısrarla kullanmak da bu şekildedir.

Ama ben, "kelime yerine özellikle sözcük kullandım" şeklindeki bir ifadeyi "kelime" sözcüğü karşısında üsttekilere benzer şekilde bir dik duruş sergileme gibi algılıyorum. Bu da benim "sözcük" kelimesine karşı yaptığım haksızlıktan daha büyük bir haksızlık bence. "Asırlardır" ifadesiyle dikkati çekmek istediğim husus bu idi.

Özetle, "kelime" gibi, artık "biz" olmuş, Türkçeye gerçek anlamda mâl olmuş kelimeleri bence zenginlik olarak görmek gerekir. Bu tür kelimelere karşı bir "kırpma" eylemine girişmek, "@travego0403'ün de belirttiği hususlar göze batmaktayken" biraz gereksiz oluyor.

(Cümleler neyse de hiç değilse Türk kelimesini büyük harfle yazmak gerekir, özellikle de Türkçenin böylesine savunulduğu bir iletide.)

mehmetberkil

Aslında burada suçlu olan benim çünkü iletiyi ben yazdım ve ufakta olsa bir tartışma başlattım. Bu konuda herkesten özür dilerim. Biz burada kendi çabalarımızla Türkçe karşılık bulmaya çalışıyoruz ama bunu Türk Dil Kurumu' nun yapması gerekiyor kaldı ki bizim bulduğumuz karşılıkların kullanım alanı çok kısıtlı. Dilbilgisi hatası yapıyor olabilirim aslında @travego0403 haklı en basit dilbilgisi kurallarından kastedilen büyük küçük harf ayrımı ise evet bazen dikkat edemiyorum hızlı yazdığım için. Tabi ki bu geçerli bir sebep değil ve bundan sonra dikkat edeceğim. Tekrar herkesten özür dilerim.

Just4KiLL

@heartsmagic senden yanıt bekliyorum. Bir konum vardı LibreOffice forumunda 24 saattir yanıtsız bıraktın. Lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım.

alquirel

Bir kimsenin foruma 24 saat içinde gir(e)meyişini "eksik" veya "hata" olarak değerlendirmek pek mantık dahilinde görünmüyor.

Just4KiLL

Alıntı yapılan: alquirel - 02 Eylül 2012 - 21:55:06
Bir kimsenin foruma 24 saat içinde gir(e)meyişini "eksik" veya "hata" olarak değerlendirmek pek mantık dahilinde görünmüyor.

Ben eksik veya hata değilde unutkanlıkdan bahsettim. Tamam belki yoğun birisidir, özel işleri vardır bu konuda bir şey söylemek bana düşmeyebilir. Lakin biraz daha itikatlı düşünmek lazım. En azından bir konuda yardımcı olmaya çalışılıyor lakin tam olarak yapılsa daha güzel olur. Kimse de işinden gücünden geri kalmaz :)

bytan

Alıntı yapılan: aRiSe - 01 Eylül 2012 - 23:11:07
Konu güncel lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Bir kere cevap verdikten sonra bakmamakda neyin nesidir?

"İtikatlı düşünme" örneği bu mu oluyor?

@aRiSe işinden gücünden geri kalmasın ama ona yanıt verecek kişiler işlerinden güçlerinden geri kalabilirler?! Yardımcı olunmaya çalışılıyormuş ama tam yapılmalıymış!

Özrün kabahatten büyük durumuna örnek ise bu olsa gerek.

@aRiSe, bu düşünce yapısından uzaklaşıp hatanı kabullenmezsen korkarım buradan uzaklaşmak durumunda kalacaksın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cerencalici

Alıntı yapılan: aRiSe - 02 Eylül 2012 - 21:38:48
....Lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım.

Bu ifadede unutkanlıktan bahsetmekten ziyade sanki karşı tarafa "işinizi yapmıyorsunuz" gibi bir gönderme var. Kaldı ki iletinizi "Eksik ve Hatalarımız" konusuna yazmışsınız.

Just4KiLL

Alıntı yapılan: bytan - 02 Eylül 2012 - 22:45:09
Konu güncel lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Bir kere cevap verdikten sonra bakmamakda neyin nesidir?

@aRiSe işinden gücünden geri kalmasın ama ona yanıt verecek kişiler işlerinden güçlerinden geri kalabilirler?! Yardımcı olunmaya çalışılıyormuş ama tam yapılmalıymış!

@aRiSe, bu düşünce yapısından uzaklaşıp hatanı kabullenmezsen korkarım buradan uzaklaşmak durumunda kalacaksın.

İtikat kelimesi için özür diliyorum. Anlamını yanlış kavramışım bu konu da gerçekten çok özür dilerim. Bu kelimenin yerine asıl kastetmek istediğim 'özenli' idi. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem ki vermişim ciddi anlamda özür diliyorum.

Öncelikle felsefenizin özgürlük için olduğunu varsayıyorum, yoksa zaten burada bu sıfatla, yetkiyle bulunmazdınız.
Bütün bu yazdıklarımdan nasıl emri vaki konuştuğumu çıkardığınızı merak ediyorum. Ben sadece eleştiri ve öneri de bulundum.
Benim bu söylediklerimin sizi bağlayıp bağlamadığını bilmiyorum ama konuya yaklaşımınızdan ötürü sanırım sizi bağladığını seziyorum. Ayrıca bir üyeyi özür dilemeye(belirli bir düşünceyi kabul ettirme) zorlamak onu tehdit etmeyi ayrı bir ciddiyetsizlik olarak nitelendiriyor, sizin bu davranışınızın özgürlükçü yapınızla asla  bağdaşmadığını ve bu konuda sizin bana göstermiş olduğunuz tavrı haksız buluyorum.

Ben sadece daha iyisi nasıl olur onun peşindeyim ki bu konu da haksızsam çeker giderim de. Amacım sadece Java derslerine çalışmaktı (07.09.2012 Sınav tarihi) indirmiş olduğum dökümanlar için de LibreOffice yazılımları gerekmekte ve şu sıralar felaket bir şekilde (sizin tarafınızdan) hırslandırılmış vaziyetteyim  Windowsu kaldırıp özgür işletim sistemlerine geçmekle hatamı yaptım ne bir türlü anlayamadım. Bir konu da yardımcı olunucaksa yardımcı olunmalıdır olunamıyorsa da çalışılmalıdır. Kimseyi kalkıpta şunu bunu yapmaya veya yapmamaya zorladığımda yoktur. Zaten kimse burada bir paylaşım da bulunmak zorunda değil. 

Tekrar yaşanan tartışmalar için herkesten özür diliyorum. Gönül isterdi ki hiç yaşanmasın.

İyi günler.

Bu konuyu daha da uzatmak istemiyorum. Tartışarak da kimsenin kalbini kırmak da istemiyorum. Yazılan cevaplara, düşüncelere cevap vermeyeceğim.

bytan

Alıntı yapılan: aRiSe - 02 Eylül 2012 - 23:07:39
Alıntı yapılan: bytan - 02 Eylül 2012 - 22:45:09

İtikat kelimesi için özür diliyorum. Anlamını yanlış kavramışım bu konu da gerçekten çok özür dilerim. Bu kelimenin yerine asıl kastetmek istediğim 'özenli' idi. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem ki vermişim ciddi anlamda özür diliyorum.

Öncelikle felsefenizin özgürlük için olduğunu varsayıyorum, yoksa zaten burada bu sıfatla, yetkiyle bulunmazdınız.
Bütün bu yazdıklarımdan nasıl emri vaki konuştuğumu çıkardığınızı merak ediyorum. Ben sadece eleştiri ve öneri de bulundum.
Benim bu söylediklerimin sizi bağlayıp bağlamadığını bilmiyorum ama konuya yaklaşımınızdan ötürü sanırım sizi bağladığını seziyorum. Ayrıca bir üyeyi özür dilemeye(belirli bir düşünceyi kabul ettirme) zorlamak onu tehdit etmeyi ayrı bir ciddiyetsizlik olarak nitelendiriyor, sizin bu davranışınızın özgürlükçü yapınızla asla  bağdaşmadığını ve bu konuda sizin bana göstermiş olduğunuz tavrı haksız buluyorum.

Ben sadece daha iyisi nasıl olur onun peşindeyim ki bu konu da haksızsam çeker giderim de. Amacım sadece Java derslerine çalışmaktı (07.09.2012 Sınav tarihi) indirmiş olduğum dökümanlar için de LibreOffice yazılımları gerekmekte ve şu sıralar felaket bir şekilde (sizin tarafınızdan) hırslandırılmış vaziyetteyim  Windowsu kaldırıp özgür işletim sistemlerine geçmekle hatamı yaptım ne bir türlü anlayamadım. Bir konu da yardımcı olunucaksa yardımcı olunmalıdır olunamıyorsa da çalışılmalıdır. Kimseyi kalkıpta şunu bunu yapmaya veya yapmamaya zorladığımda yoktur. Zaten kimse burada bir paylaşım da bulunmak zorunda değil. 

Tekrar yaşanan tartışmalar için herkesten özür diliyorum. Gönül isterdi ki hiç yaşanmasın.

İyi günler.

Bu konuyu daha da uzatmak istemiyorum. Tartışarak da kimsenin kalbini kırmak da istemiyorum. Yazılan cevaplara, düşüncelere cevap vermeyeceğim.

İtikat yerine "özenli" kelimesini koyunca 24 saat içerisinde yanıt gelmeme durumunda o alıntısını yaptığım verdiğin tepki temize çıkmış olmuyor.

Yine alıntı yaptığım kısma bakarak neyin emrivaki olarak düşünüldüğünü de anlamış olman gerekiyor. Uzun uzun açıklamak mı gerekiyor? Buradaki hiç kimse hiç kimseye yardım etmek zorunda değil. Yardım etmeye çalışan insana da 24 saatte yanıt vermedin diye serzenişte bulunmak ne özenli ne itikatli ne saygılı ne de makul bir davranıştır. Bunun anlaşılmayan bir tarafı varsa, problem büyük.

Alıntı Yap
Kimseyi kalkıpta şunu bunu yapmaya veya yapmamaya zorladığımda yoktur.

Yoktur, ama isteğin gerçekleşmeyince verdiğin tepkiyi de görüyoruz.

Karşı tarafa sadece kendisini düşünerek "şöyle böyle yardımcı olmayın, tam yardımcı olun" diyen bir kişi de bir zahmet özgürlükten bahsetmesin. Özgürlük bu kadar da ucuzlamadı. Şayet tavrım, yazdıklarını ölçüp biçmeden yazan birini gönüllülük esasına dayalı bir topluluktaki bir bireye daha en başta göstermesi gereken saygıyı göstermeye "zorluyorsa" ve neticeye ulaşıyorsa, sıkıntı yok.

Özgür işletim sistemine geçip geçmemek buradaki bir kişiye bakılarak karar veriliyorsa, o felsefenin ne kadarının idrak edildiğini sorgulamak lazım. Her ne kadar benim özgürlük anlayışım sorgulansa da, aynı saygısızlığı ben de yapacak değilim. Umarım hırsını sağlam temellere oturtursun.

Alıntı Yap

24 saatte bir yanıt gelmediği zaman yapılmaması gerekenin ne olduğunu öğrendiysek, bunu da olumlu tecrübe olarak sayabiliriz.

Alıntı Yap

İsabetli bir karar.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

heartsmagic

@aRiSe aynı şeyi iki yerde dile getirince tabi ortalık karışmış, bir de özel ileti kanalıyla yardım beklediğini ifade etmesini hesaba katarsak üç olur. Konu hakkındaki ilk cevabım aslında şurada:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30801.msg428081#msg428081

Mesele şu, sen bu yaşananlardan bir şeyler öğrendiysen @bytan'ın söylediği gibi ne âlâ, ancak burayı hâlâ 24 saat içinde cevap verme zorunluluğu bulunan insanlardan ibaret olarak düşünüyorsan yanlış yerdesin demektir. İster özenirim, ister özenmem, ister cevap veririm ister vermem, istersem bir kere cevap verip bir daha geri dönmem bu tamamen benim özgürlüğüm. Fakat koskoca foruma bakarsan vaktimiz olduğu sürece, sorunu anladığımız sürece kimseyi yüz üste bırkamak istemediğimizi görürsün, görmediysen sabırsızsın demektir.

Diğer başlıkta verdiğim cevapla nezaketimi azıcık bozduğumu düşünüyordum, bu başlıktaki iletileri görünce vazgeçtim o düşüncemden. Şimdi konuyu şöyle güzelce bağlayalım. Kimseye karşı kolay kolay kin bağlamam, mesele aramızda çözülürse yarın bir gün yardıma ihtiyacın olduğunda elimden geldiğince yardım ederim. Tek şartım, bu başlığa yaptığın yorumu bağlayan düşüncenden vazgeçmiş olmandır @aRiSe. Fakat son yorumlarında sen yine bizi bir şekilde "haksız" konuma düşürdüğün ve cevap vermeyeceğini belirttiğin için bundan emin olamıyor, forumda sonraki başlıklarındaki tutumunu görmek için bekliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Barney Stinson

Şu anki tartışmayla alakam yok ama [daha demin az kalsın dartışmayla yazıyordum :D konuya giriyor yine :D] benim yazdığım konular "hangi forum olursa olsun" cevaplanmıyor adam gibi. Hep 1 2 kişi. Eskiden bulurdum birşeyler yapıp ama bulamadım bu sorunun cevabını. NEDEN LINUX'LAR BENİM "SABİT DİSKİME" KARŞI? SIRF "AĞ SABİT DİSKİNDEN" ÇIKIYOR DİYE OLMAYACAK MI ŞİMDİ? [tırnak içindekiler Türkçe'dir. Tartışmayla alakamız olsun. Birde LoL'un Türkçe'si yokmu :D]

bytan

Alıntı yapılan: Barney Stinson - 08 Eylül 2012 - 23:01:57
Şu anki tartışmayla alakam yok ama [daha demin az kalsın dartışmayla yazıyordum :D konuya giriyor yine :D] benim yazdığım konular "hangi forum olursa olsun" cevaplanmıyor adam gibi. Hep 1 2 kişi. Eskiden bulurdum *bir şeyler yapıp ama bulamadım bu sorunun cevabını. NEDEN LINUX'LAR BENİM "SABİT DİSKİME" KARŞI? SIRF "AĞ SABİT DİSKİNDEN" ÇIKIYOR DİYE OLMAYACAK MI ŞİMDİ? [tırnak içindekiler Türkçe'dir. Tartışmayla alakamız olsun. Birde LoL'un Türkçe'si yokmu :D]

Yarın öbürgün okuyanlar açısından notumuz olsun:

Bu iletisi dahil ileti sayısı rakamla "5", yazıyla beş.  Üyelik tarihi 3 Eylül 2012, bugünün tarihi ise üyelik tarihinin rakamla "5", yazıyla beş gün sonrası, 8 Eylül 2012.

Vakti olan, fırsatı olan, bilgi ve tecrübesi olan, canı yardım etmek isteyen "adam gibi" yazıları "adam gibi" yanıtlıyor. Bkz. forum geneli.

PF @ ST

Barış Can

Hatanızı arz etmek istiyorum.

Bu konuyu açmanız kocaman bir hatadır. Hepiniz gayet tecrübeli ve iyi insanlarsınız, buraya yazılan tabir-i caizse "boş" şikâyetler, sizin sadece zamanınızı harcamakta. Siz zaten oturmuş bir yönetim grubusunuz, şekillenmek, yapılanmak isterseniz bunu forumun boş üyelerinin boş şikâyetleri ile değil, tecrübeniz ile bunu yapabilirsiniz. Yukarıdaki ve benzeri şekildeki "boş" şikâyetler sizin sadece şevkinizin ve foruma el atma hevesinizin kırılmasına yol açar.

Karşılıksız yardım ediyorsunuz ve Türkiye çapında  Linux açısından sizin kadar alanında uzman bir forum daha görmedim ben. Buna rağmen beğenmiyorlarsa, hatanız var diyorlarsa bence bırakın desinler. Kovulduktan sonra gelecekleri yer yine burası olacak.

Küçük bir not eklemek isterim, yazdıklarım son zamanlarda gelen "boş" şikâyetlerle ilgilidir, diğer mantıklı eksiklikleri belirten forum kullanıcıları lütfen yanlış anlamasın.

Sevgilerle.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

heartsmagic

Herkesin olduğu gibi bizim de eksiklerimiz vardır, olacaktır. Güzel bir dille, boş olmayan eksiklerin dile getirilebilmesinin hatırına bu başlığı açık tutuyoruz hâlâ @Ryuzaki. Sözlerinin hepsinde haklısın aslında, şevk kırılıyor fakat o kırılan şevkle buraları terk etseydik sanırım çoktan ederdik :) Vakit buldukça, hayat müsaade ettikçe buralardayız.

arpia

Hatadan çok öz güvenin, samimiyetin göstergesi bence.
Fakat bu duruşa şaşmamakta elde değil :) Tekrar tebrikler.

Ninoslayer

Arkadaşlar benim bir önerim olucak. Forumda bir çok kişinin yazdığı nasıl belgeleri var. Gerçekten çok uğraşılarak ve güzel yazılmış. Bunları acaba bir yere toplıyabilmemiz mümkün mü ? Aslında demek istediğim, hem bir arada olması (mesela Nasıl Belgeleri diye bir bölüm açılması) hem de kendi konu başlıkları altında gözükmeksi. Çünkü hepsi bir arada olunca incelemesi daha kolay oluyor. İhtiyaçımız olduğu halde varlığını bilmediğimiz yollar ve programları görebiliyoruz.

heartsmagic

@Ninoslayer, bu önerin için zaten hazır bir bileşenimiz var: Viki. Viki herkese açık, isteyen herkes dilediği gibi oraya katkıda bulunabilir. Biraz Viki yapısı öğrenilip, biraz Türkçe özeni ile hepsi olabilir.

Ninoslayer

Evet aslında doğru söylüyorsun. Bu iş için en uygunu Viki. Bir kaç nasıl belgesi yazarına Viki'ye belgeyi Viki'ye koymasını önermiştim ancak bu gerçekleşmedi.

bytan

Alıntı yapılan: Ninoslayer - 23 Eylül 2012 - 10:05:02
Evet aslında doğru söylüyorsun. Bu iş için en uygunu Viki. Bir kaç nasıl belgesi yazarına Viki'ye belgeyi Viki'ye koymasını önermiştim ancak bu gerçekleşmedi.

Bunu sen de gerçekleştirebilirsin. Söylendiği gibi herkese açık, dileyen katkı yapabilir.

PF @ ST

Ninoslayer

Ben elimden geldiğince, iki tane başlık girdim. Daha da gelişiriz Viki'miz umarım.