Netbeans kütüphane include edilmiyor

Başlatan Phantaso, 02 Eylül 2013 - 13:20:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Phantaso

Arkadaşlar merhaba.Netbeans C/C++ derleyicisini kullanıyorum. #include <math.h> eklediğimde netbeans error 2 hatası verip bulunamadı diyor ? GCC kullanıyorum sorun nedir ?

Hata çıktısı:

"/usr/bin/make" -f nbproject/Makefile-Debug.mk QMAKE= SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]:`/home/fatih/NetBeansProjects/do_while' dizinine giriliyor
"/usr/bin/make"  -f nbproject/Makefile-Debug.mk dist/Debug/GNU-Linux-x86/do_while
make[2]:`/home/fatih/NetBeansProjects/do_while' dizinine giriliyor
mkdir -p dist/Debug/GNU-Linux-x86
gcc     -o dist/Debug/GNU-Linux-x86/do_while build/Debug/GNU-Linux-x86/main.o
build/Debug/GNU-Linux-x86/main.o: In function `main':
/home/fatih/NetBeansProjects/do_while/main.c:23: undefined reference to `sqrt'
collect2: ld çıkış durumu 1 ile döndü
make[2]: *** [dist/Debug/GNU-Linux-x86/do_while] Hata 1
make[2]: `/home/fatih/NetBeansProjects/do_while' dizininden çıkılıyor
make[1]: *** [.build-conf] Hata 2
make[1]: `/home/fatih/NetBeansProjects/do_while' dizininden çıkılıyor
make: *** [.build-impl] Hata 2

BUİLD FAILED (exit value 2, total time: 71ms)

furkankalkan

gcc main.c -lm komutuyla sorun olmaması lazım.  Bunun dışında NetBeans kullanmadığım için bilmiyorum.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

hckr

Kaynak kodunuzu da ekleyebilir misiniz?

Phantaso

Buyrun hocam.Vallahi sıkıntıya bindim.Windows'a dönmekte istemiyorum fakat ubuntu zorluyor beni..

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <math.h>

/*
*
*/
int main(int argc, char** argv)
{
    int sayi = 0;
    do
    {
        printf("Giriniz->:");
        scanf("%d", &sayi);
        double root = sqrt((double) sayi);
        printf("Girilen Değer:%d\n", sayi);
        printf("Karekök:%.2f", root);
    }
    while (sayi != 0);
    printf("Programdan Çıkılıyor !");
    return (EXIT_SUCCESS);
}

hckr

Matematik kütüphanesini eklemeniz gerekiyor derleme yapmak için.

Projenize sağ tık-> Project Properties -> Solda Linker-> Libraries yazan kısımdaki düğme -> Add Standard Library -> Mathematics

Phantaso

Teşekkürler birde bana conio.h dosyasını nasıl include edebileceğimi anlatırsanız çok iyi olur.Nette araştırdım uyguladım olmadı.

furkankalkan

conio.h ye linuxta ihtiyaç yoktur. Gerekirse ncurses kütüphanesini kullanabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Phantaso

Gerek var hocam.inputlarda getch() kullanmak için gerekiyor.Ayrıca ben indirdim ama ncurses.h dosyası istedi.Onu bulamamıştı neticede.Hatasız nasıl yükleyebilirim conio.h ve ncurses.h dosyasını

hckr

Bu ayrı bir konu galiba ancak conio.h Windows sistemleri için. getch fonksiyonu için ncurses kütüphanesini kullanmalısınız. Onu da netbeans projenizle kullanmak için http://forums.netbeans.org/post-80628.html

perdakasan

Anladığım kadarı ile netbeans ile birkaç sorun daha yaşamışsınız. Tavsiyem daha özgür olan Eclipce'i kullanmanızdır. Eclipse'yi sisteme kurmanıza bile gerek yok. Kendisi zaten taşınabilir(kurulumsuz-portable) olan bir uygulama.

Netbeans artık son nefeslerini tüketiyor. Eclipse ve Intellij farkı gitgide açıyor.

Phantaso

Evet eclipsede çok güzelmiş.Eclipsede kod format buldum ayarladım fakat programı terminalden çalıştırmak için ne yapmak lazım ?.Nette biraz kurcaladım fakat sanırım biraz configleri kurcalayp terminal yerini göstermek lazımmış fakat terminal nerede linuxta bilmiyorum.Bildiğim /usr/bin içerisinde fakat bulamadım

hckr

Alıntı yapılan: Phantaso - 02 Eylül 2013 - 23:22:31
Evet eclipsede çok güzelmiş.Eclipsede kod format buldum ayarladım fakat programı terminalden çalıştırmak için ne yapmak lazım ?.Nette biraz kurcaladım fakat sanırım biraz configleri kurcalayp terminal yerini göstermek lazımmış fakat terminal nerede linuxta bilmiyorum.Bildiğim /usr/bin içerisinde fakat bulamadım
Netbeans'ta da Eclipse'de de zaten programlar yerleşik uçbirimde çalışırlar.