Ubuntu'yu Kaldıramıyorum

Başlatan maxidaxi, 31 Ağustos 2013 - 16:54:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxidaxi

Windows 8 ve Ubuntu bir arada bootable kullanıyorum. Şimdi yalnızca Windows 8 kullanmak istiyorum çünkü Ubuntu'ya verdiğim disk alanına ihtiyacım var ama bir sorun var ki açılışta öncelikli boot Ubuntu ve bunu Windows'ta msconfig.exe den değiştirebiliyordum, Ubuntu görünmüyor maalesef orada.
Windows'ta Disk yönetiminden Ubuntu disk parçalarını sildiğim anda sistem açılmaz hale geliyor çünkü etkin bir boot'u da kaldırmış oluyorum.

- Windows'u etkin boot hale nasıl getiririm?
- Sağlıklı şekilde Ubuntu'yu kaldırma gibi bir durum var mıdır?

agritux

Google da aratın
fixmbr, fixboot

maxidaxi

EasyBCD  diye bir şey buldum az önce onu indiriyorum boot sırasını değiştirebiliyormuşum bundan

agritux

Gerek yok.
Windows kendisi onarabiliyor.
Ubuntu bulunan diski biçimlendirdikten sonra bilgisayarı komut kipinde açın
fixmbr ve fixboot uygulayın
ya da daha kullanıcı dostu olarak bilgisayarı kurtarma kipinde başlatın
başlangıç onarma deyin
bukadar.

maxidaxi

Zaten EasyBCD'da da Ubuntu görünmüyor. Windows 8'in Boot security özelliğinden kaynaklanıyor bu hep. Yalnız Windows 7'de hemen ulaşıyordum da onarım ve diğer seçeneklere hangi F tuşu ile gidiyordum unuttum kusura bakma :D F8 miydi? Bir kez daha çünkü sanırım Ubuntu'yu kaldırdım disk yönetiminden sonra boot gelmedi bende onarım seçeneklerinden halledeyim dedim çalıştıramamıştım. Baştan hoppala temiz format atmıştım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ağustos 2013 - 17:21:16

F8 miş evet gelişmiş seçenekler. Deniyorum şimdi grub ekranından sonra hemen, gelmiyor o ekran. Hani dvd'den de onarım yapardım da Win 8 dvd'si de yok ki şu an yanımda. Pöfs

if

@maxidaxi, sorunun Ubuntu ile alâkası olmadığından sorunuzu Windows forumlarında sormanız isabetli olur.