Ubuntu 14.04 LTS Sürüm Takvimi

Başlatan decent, 31 Ağustos 2013 - 02:00:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

Çoğunu biliyorsunuz yeniliklerin ben gözüme çarpanları yazıyorum:

1-Skype'deki can sıkıcı sorunların çoğu düzelmiş.
2- Ubuntu Web Browser adında tablet tarzı bir tarayıcı eklenmiş.
3- Yazılım merkezi tuhaf hatalarla kapanmıyor.
4 -Artık seçkede Amazon aramaları yok.
5-Peynir yüklü geliyor
6-  Grub teması yenilenmiş.

plazma

Alıntı yapılan: Tuxie - 17 Nisan 2014 - 22:33:16
Alıntı yapılan: plazma - 17 Nisan 2014 - 21:55:26
bende şimdi 12.04 LTS den 14.04 LTS ye geçiş için ne yapmam gerekiyor ?

update-manager -d application komutu le direkt geçiş yapabilirmiyim o şekilde 14.04 kurulabilir yükselt çıkıyor deneyelim :D
O şekilde yapınca developer sürümü geliyor yalnız dikkat edelim.

anlaşıldı sıfırdan kurulum yapacağız tekrar :D developerdan normal düdşüş olmuyor sanırım :D

emre b.

@plazma aşağıdaki komutu denediniz mi? sudo do-release-upgrade

plazma

vallahi hocam o komutla başlattım şimdi bitmedi daha halen kaç saat oldu bilmiyorum artık bitsin bakalım ne olacak olmadı zaten bölümlere ayırmak istiyordum hem sıkıntı olursa temiz kurulum yapaıp devam ederim teşekkürler.

aurora

Alıntı yapılan: Ustadharak - 17 Nisan 2014 - 22:54:33
Çoğunu biliyorsunuz yeniliklerin ben gözüme çarpanları yazıyorum:

1-Skype'deki can sıkıcı sorunların çoğu düzelmiş.
2- Ubuntu Web Browser adında tablet tarzı bir tarayıcı eklenmiş.
3- Yazılım merkezi tuhaf hatalarla kapanmıyor.
4 -Artık seçkede Amazon aramaları yok.
5-Peynir yüklü geliyor
6-  Grub teması yenilenmiş.

Ubuntu Web Browser güzel bir gelişme olmuş ve açıkçası tasarım açısından da tatmin edici geldi bana. Mobil odaklı olduğu anlaşılıyor. Fakat ilk dikkatimi çeken tarayıcı kullanılırken ''ı'' ve ''i'' harfleri ekrana çıkmıyor. İlginç geldi bana. Çözüm için henüz araştırma yapmadım. Bir de hızlı göründü gözüme.

burak öztürk

Unity Web tarayıcısını çözemedim sağ tık vb çalışmıyor. Yönlendirme tuşları da yok ya da ben mi bulamadım.

Megas Red

Alıntı yapılan: aurora - 17 Nisan 2014 - 12:15:45
Alıntı yapılan: Megas Red - 17 Nisan 2014 - 12:04:34
Merhabalar, daha çok yeniyim ve LTS kısaltmasının önemi nedir? Dikkatimi çekti ve 13.10 da bu kısaltma yok.

Buyrun buradan bakabilirsiniz.

Bu konuda gerçekten yeteneklisiniz. Forumlara üye olmama gerek kalmadı gerçekten. Elbette arama yapabilirim fakat Linux Windows işletim sisteminden çok farklı. Neden her Ubuntuda LTS olmadığının cevabı da verilebilirdi. Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
Açık kaynak, açık sözlülüktür. Saçma olmadı değil mi?

matrax_41

@MegasRed, çünkü altı ayda bir sürüm çıkartıp hepsine 5 yıl destek vermek iş gücü bakımından uygulanabilir değil.

aurora

Alıntı yapılan: Megas Red - 18 Nisan 2014 - 14:35:02
Merhabalar, daha çok yeniyim ve LTS kısaltmasının önemi nedir? Dikkatimi çekti ve 13.10 da bu kısaltma yok.

Bu konuda gerçekten yeteneklisiniz. Forumlara üye olmama gerek kalmadı gerçekten. Elbette arama yapabilirim fakat Linux Windows işletim sisteminden çok farklı. Neden her Ubuntuda LTS olmadığının cevabı da verilebilirdi. Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Araştırma yapmaya teşvik etmek bazı insanların neden zoruna gidiyor anlamak güç. Linux, Windows'tan çok farklı diye araştırma yapılmamalı mı yani? Araştırmanın amacı zaten bilinmeyeni ortaya çıkarmak ve öğrenmektir kısaca.

srgnaras

şimdi yükleyebildim ancak 13.10'dan pek bir fark göremedim. yani çok ufak farklar var ama nerde bu xmir? gene mi koymadılar yoksa :D
bide bunu nasıl optimusliyacağız(bumblebee) ? 13.10'daki ile bir fark var mı?
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

heartsmagic

@srgnaras, Xmir konusu konuşuldu daha önce forumda, haberi de geçildi. Xmir varsayılan olarak gelmiyor, muhtemelen 16.04 sürümüne kadar da gelmeyecek. Tercih olarak kurulup denenebiliyor sadece.
Bumblebee meselesi ise hâlâ aynı, sabit başlığımızdaki 13.10 anlatımı geçerli durumda. Bunun yanında nvidia-prime seçeneği de geldi 14.04 ile, ufak tefek sıkıntıları mevcuttu son baktığımda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yunus Demirpolat

Alıntı yapılan: aurora - 18 Nisan 2014 - 14:57:33
Alıntı yapılan: Megas Red - 18 Nisan 2014 - 14:35:02

Araştırma yapmaya teşvik etmek bazı insanların neden zoruna gidiyor anlamak güç. Linux, Windows'tan çok farklı diye araştırma yapılmamalı mı yani? Araştırmanın amacı zaten bilinmeyeni ortaya çıkarmak ve öğrenmektir kısaca.

Kesinlikle katılıyorum. Linux acemisi olmak ile araştırma acemisi olmak farklı konular. Zaten kısa bir araştırma ile bulunabilecek şeyleri sormak bilgi kirliliğine neden oluyor. Aslında izlenilecek yol çok basit. Umutlar tükenene kadar araştırma yap > en son çare olarak yardım iste. Arama motorlarını, sadece facebook vb. sitelere girmek için değil de araştırma yapmak için de girmek lazım. Fakat bakın bu soru sayesinde ben "lmgtfy" adlı siteyi keşf etmiş bulunuyorum :)

Ubuntu 14.04 şu ana kadar denediğim en kararlı ve donanımlarıma uygun Ubuntu sürümü. Vakit kaybetmeden geçmek gerektiğini düşünüyorum.
Open Source.

Megas Red

Değerli Linux sever arkadaşlarım [size=78%]@aurora ve @Yunus Demirpolat [/size] :D
Şuan ortada bir paradoks var ve kendimi daha açık belirtmek istiyorum. Bilgi kirliliği yaptığımı düşünürseniz, kendimi biraz kötü hissederim.  Linux ile 5 gün öncesinden tanıştım ve forumlara giriş niteliği taşıması için ufak bir soru ile başlamak istedim.(27 yaşındayım ve evet, ilk defa geç başlamış bulunduğumu düşünüyorum ) [/size]Ama ben Linux maceramı sizlerle paylaşmak ve yaşadığım tecrübelerimi sıralamak istiyorum;[size=78%]

-Windows sisteminden çok daha detaylı ama daha performanslı işletim sistemi ile karşı karşıya olduğumu hissettim.
-Görsel arayüz modern ve özellikle yazıtipi kütüphanesi gerçekten çok hoşuma gitti. Microsoft yazı tiplerinden çok daha estetik ve belirgin.
-Çoğu sistem ayarları, kaput altından yapıldığı için acemi bilgisayar kullanıcılarını çok zorlayabileceğini düşünüyorum. Apple gibi sade, Windows'un gerisinde kalmamış bir güce sahip.
-OpenGL,  zor programlanabilen bir kütüphane olması ve Windows ortamında OpenGL'in DirectX'e nazaran, bizlere daha düşük FPS değerlerine sahip oyunlarla karşılaşma düşüncemden uzaklaştırdı. (Euro Truck Simulator 2)
-Tek sorun, NVIDIA X Server kontrol panelinden aktifleştirdiğim FXAA modu, masaüstünü tamamen blurlandırdı. FXAA modunu açmamanızı öneriyorum.

Şuan gece saat 3:30. Pulseaudio ses çözücünün frekans ve bit ayarlarını 24 bit 96000 Hz değerlerine ayarlayabilmenin, NVIDIA sürücülerini uçbirimden başarıyla kurabilmenin mutluluğu ile artık bilgisayarımı kapatabilirim. Windows ortamında görsel arayüz ile ayarlayabildiğim bütün ayarları uçbirim ile halletmeye çalıştım. Benim açımdan keskin bir tecrübe oldu. İlerleyen zamanlarda bu acemilik başımı fena ağrıtacak....

Yazdıklarımın bir kısmı konu dışına çıktı fakat kendimi sizlere karşı olumsuz yargılar bırakmamak istememdendir. Sevgi ve saygılarımla iyi geceler
;D

Unicode

20 Dakka sonra yeni sürüm tamamdır şimdediden sistem gözlemcimde Ubuntu 14.04 LTS yazıyor.
Bakalım bizde deneyimlerimizi anlatırız.

heartsmagic

@Megas Red, yaşanan pürüzler halledilebilirse bu küçük sorunlar bizleri birbirimize yaklaştırır. Mesele sadece karşılıklı olarak anlayış gösterebilmekte yatıyor. Buraya sürekli olarak yeni yeni arkadaşlar gelir, bazıları ile anlaşılır bazıları ile anlaşılmaz. Bunda her iki tarafın da kabahati olabilir. Ancak, ufak tefek (hatta büyük bile olabilir) sorunlar aşıldığı sürece ilişkiler söylediğim üzere daha da samimileşiyor. Öncelikle, meseleyi anlayışla karşılayarak olgunluk gösterdiğin için teşekkür ederim.

Ubuntu, daha doğrusu genelinde Linux tam anlamıyla bir okyanustur. Her gün ama her gün insanın yeni bir şey öğrenme imkânı olur. Evet, sıkıntıları mevcut olabilir fakat yanında getirdiği güzellikler o kadar büyük ve geniştir ki insan kendisini bir kere severse bırakması kolay kolay mümkün olmaz. Sende o ışık rahatlıkla görülüyor, kısacası yeni bir hobi ve bağımlılık edinmiş durumdasın :)

Megas Red

@heartsmagic

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.  :)Linux'a olan bağımlılığı çözmüş olmanız beni çok mutlu etti. Dolabımdan ufak yeşil not defterimi, kendime linux defteri yaptım ve öğrendiğim, öğrenmem gereken kodları açıklamalarıyla not alıyorum. Program kurulumu zor olabilir fakat kesinlikle zaman kaybı değil. Ubuntuda hissettiğimiz yüksek performans, bize bolca zaman kazandırıyor. Sizleri bilemem fakat ben, klavyeye girdiğim kodlarla program kurulumunu çok havalı buluyorum  :D

heartsmagic

Uçbirim sürekli aynı hissi verir insana :)
Fakat, esasında en kolay uygulama kurulumu bizde vardır. Depolar o kadar geniştir ki, normal şartlar altında ne harici bir yere ne da başka bir kaynağa gerek kalmaz. Uçbirim işin sadece tercih biçimidir ki ben şu ana kadar hemen hiçbir dağıtımda kurulumları uçbirim haricinde bir yerden yapmadım.

sem

[KONU DIŞI]

Alıntı yapılan: Megas Red@heartsmagic

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.  :)Linux'a olan bağımlılığı çözmüş olmanız beni çok mutlu etti. Dolabımdan ufak yeşil not defterimi, kendime linux defteri yaptım ve öğrendiğim, öğrenmem gereken kodları açıklamalarıyla not alıyorum. Program kurulumu zor olabilir fakat kesinlikle zaman kaybı değil. Ubuntuda hissettiğimiz yüksek performans, bize bolca zaman kazandırıyor. Sizleri bilemem fakat ben, klavyeye girdiğim kodlarla program kurulumunu çok havalı buluyorum 

Ben bir senede 3 4 tane ajanda bitirecek kadar not tutarım. Bu içimdeki kağıt canavarını nasıl öldürürüm diye bir araştırmaya girmiştim. Zim sayesinde belki senede bir iki ajandaya düşeceğim gibi görünüyor. Size de tavsiye ederim =)... Tabi kağıt canavarı demek istemiyorum size, belki ilginizi çeker diye düşündüm sadece, o kendim için kullandığım bir tabir sadece =)

Havalı şekilde kurmak isterseniz =)

sudo apt-get install zim

İlk başlarda zorlandım fakat daha sonra alıştım =) Ama hala daha dijital ortamdan ziyade kalemin gücüne inananlardanım =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Unicode

Şuan kullanıyorum 14.04'ü çok seri ve hızlı bir sıkıntı yok görüntü bakımından çok iyi iyileştirmeler mevcut  8)

Megas Red

Alıntı yapılan: sem - 21 Nisan 2014 - 03:27:13
[KONU DIŞI]

Ben bir senede 3 4 tane ajanda bitirecek kadar not tutarım. Bu içimdeki kağıt canavarını nasıl öldürürüm diye bir araştırmaya girmiştim. Zim sayesinde belki senede bir iki ajandaya düşeceğim gibi görünüyor. Size de tavsiye ederim =)... Tabi kağıt canavarı demek istemiyorum size, belki ilginizi çeker diye düşündüm sadece, o kendim için kullandığım bir tabir sadece =)

Havalı şekilde kurmak isterseniz =)

sudo apt-get install zim

İlk başlarda zorlandım fakat daha sonra alıştım =) Ama hala daha dijital ortamdan ziyade kalemin gücüne inananlardanım =)

Kağıdın yerini hiç bir şeye değişmem. Ama senin tavsiyenle defterimi daha öncekinden biraz büyük ve kalını ile değiştirdim. Bence bu yöntemle linux'u biraz daha hızlı kavrayabilirim. Kağıt canavarlığına devam : )