Ubuntu 14.04 LTS Sürüm Takvimi

Başlatan decent, 31 Ağustos 2013 - 02:00:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

https://wiki.ubuntu.com/TSeries/ReleaseSchedule sayfasında yayınlanan sürüm takvimine
göre Ubuntu 14.04 LTS kararlı sürümü 17 Nisan 2014 tarihinde yayımlanacak.

Ubuntu 14.04 LTS sürüm takvimi için ayrıntılar şöyle:

• Ubuntu 14.04 Alpha 1: 19 Aralık 2013
  • Ubuntu 14.04 Alpha 2: 23 Ocak 2014
  • Ubuntu 14.04 Beta: 27 Mart 2014
  • Ubuntu 14.04 Kararlı Sürüm: 17 Nisan 2014

srgnaras

umalımda bu süre zarfında mir sorun çıkarmayacak şekilde ayarlanabilsin
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

FireSwords

Ben Mir'in sorun çıkaracağını sanmıyorum çünkü 13.10 geliştirilmeye başlatıldığından beri Mir geliştiriliyor. 1 yıl yeterli olur herhalde.

meda

Bence Xmir çetrefilli bir olay haline geldi.Bir taraftan 13.10 yetiştirilmeye çalışıldı.Ama imkansızlııklar yüzünden yetişmedi.Şimdi 14.04 için yatiştirilmeye çalışılıyor.Ubuntu 14.04 ile Xmir gelse bile kanaatimce  bir çok hata gündeme gelecektir.Yine de yenilikler iyidir.Belki  de GNU/Linux'u devingen yapısından dolayı seviyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

MehmetNuri

Bu gün konsoldan yüklemeye çalıştık sadece bazı paketleri sorunlu çıktı.

Aaron

Sürümler kendi içerisinde bazı problemler yaşayabiliyor ama sürümler arası büyük değişiklikler ve kararlılık sorunları benim hiç hoşuma gitmiyor. Kararlılıktan kasıt mevcut yapıyı sorunsuz hale getirmeye çalışmak yerine sürekli deneysel takılmaya çalışmak son kullanıcıyı çok fazla yıpratıyor. Şimdi de Mir konusu var. Ubuntu kullananlar şimdiden bunu kendilerine dert olarak görmekte. Misal ben 13.04 kullanıyorum henüz bir sorun yaşamadım ama ekran kartı sürücüsünü yüklemekten korkuyorum çünkü ne olacağını kestiremiyorum bir kere yükledim ve masaüstü geri getirelemeyecek bir şekilde uçtu gitti.

Bence ilk olarak son kullanıcıya bu güvenin sağlanması lazım. Eğer Mir kullanılacaksa, Mir'in bana sorun çıkarmayacağının garantisini alabiliyor olmam lazım. Kaldı ki ben her zaman LTS sürümlerini beklemekten büyük zevk duyarken şimdi korku duyuyorum.

Anlatımımda seçtiğim kelimeler biraz mübalağa yaratmış olabilir kusura bakmayın.

heartsmagic

@Aaron, Mir'i denememiz için kimse baskı yapmıyor ki bize sürümlerde. Mir şu an bir seçenek, hazır mı? Değil. Fakat kurup kullanmamızı zorlayan biri var mı? Yok. Ben 13.10 üzerindeyim, Mir depolarda var, kurup denemek geri bildirim yapmak bana bağlı.

"Kararlılıktan kasıt mevcut yapıyı sorunsuz hale getirmeye çalışmak yerine sürekli deneysel takılmaya çalışmak son kullanıcıyı çok fazla yıpratıyor." demişsin. O yıpranma payını da kullanıcı kendisi üstleniyor. Bahsettiğin şey LTS sürümlerde sağlanıyor zaten. Meselâ sana sorayım, bu isteğine rağmen neden 12.04 üzerinde değilsin?

Grafik kartı meselesi ayrı bir olay. Ayrıntı vermediğin için yorum yapmak güç. Hangi marka? Hibrit bir teknoloji mi mevcut örneğin Nvidia+Intel veya ATI+Intel gibi. Yoksa üreticinin sürücü desteğini kestiği bir kartı mı kullanıyorsun? Bütün bu meseleleri bilmeden yorum yapmak çok güç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aaron

@heartsmagic Neden 13.04 kullanıyorum bu güzel bir soru. Güncel olduğu için kullanıyorum; 12.04 LTS ile 13.04 arasında bahsettiğim deneysel ya da köklü değişiklikler yok ya da en azından ben böyle biliyorum. Bu aynı zamanda neden 13.10'a geçmediğimin de cevabı sayılabilir. Mir sorunlu doğacak ve sorun teşkil edecek demek istemiyorum ben. Sadece sürümler arası uçurumlar beni sürekli endişelere sürüklüyor. Eğer bu endişeye sadece ben düşüyor olsaydım forumun bir çok yerinde bu değişiklikler üzerine kafa patlatılıyor olmazdı. Bunları yazıyor olmam kötü niyetli olmamdan kaynaklanmıyor aksine Ubuntu'nun olumlu gelişmesini heyecanla takip ediyorum-severek kullanıyorum bu yüzden böyle bir hissiyat içerisindeyim.

Elbette zorunluluk değil. Mir'i kullanmadan başka bir şey de kullanabiliyor olabiliriz herhalde. Fakat bu bana yaptığım değişiklikten sonra aynı kararlılığı verecek mi? Yani kurulumun hemen ardındaki kararlılık ile yaptığım değişiklikler sonucunda kararlılık aynı olacak mı? Ya da kararlı olacak mı?

Ben konuya şu an teknik bilgiler ve detaylar doğrultusunda yaklaşmıyorum aksine bir son kullanıcı olarak tedirgin yaklaşıyorum.

Ekran kartı ise sadece konuyu biraz detaylandırmak için kullanılmış basit bir örnek. Varmak istediğim nokta yapılan değişiklik sonunda zaten sorunlu olan bir konunun boyutunun da genişleme olasılığının olup olmaması algısı.

Mir'in ekran kartı ve sürücüleri ile bağdaştırılabilecek bir konu olduğunu bildiğimi sanıyorum örnek bu yüzdendi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Aaron - 24 Ekim 2013 - 11:36:33
@heartsmagic Neden 13.04 kullanıyorum bu güzel bir soru. Güncel olduğu için kullanıyorum; 12.04 LTS ile 13.04 arasında bahsettiğim deneysel ya da köklü değişiklikler yok ya da en azından ben böyle biliyorum. Bu aynı zamanda neden 13.10'a geçmediğimin de cevabı sayılabilir. Mir sorunlu doğacak ve sorun teşkil edecek demek istemiyorum ben. Sadece sürümler arası uçurumlar beni sürekli endişelere sürüklüyor. Eğer bu endişeye sadece ben düşüyor olsaydım forumun bir çok yerinde bu değişiklikler üzerine kafa patlatılıyor olmazdı. Bunları yazıyor olmam kötü niyetli olmamdan kaynaklanmıyor aksine Ubuntu'nun olumlu gelişmesini heyecanla takip ediyorum-severek kullanıyorum bu yüzden böyle bir hissiyat içerisindeyim.

Tüm bu paragraf için aynı cevap verilebilir: LTS sürüm kullanabilirsin. 13.04 veya 13.10, arada çok fark yok. Bak diyorsun işte, güncellik arıyorsun. İşte bu nedenle geliştiriciler ara sürümler çıkartıyorlar. Dileyen alıyor bu güncellemeleri, fakat yanında elbette bu yeniliklerle beraber hatalar da olacaktır. Daha fazla kararlılık aranıyorsa LTS sürümde kalınır. Forumda sorunların olması yeni sürümlerden dolayı değil, Linux her zaman söylediğimiz üzere devingen ve birçok makinede, platformda çalışmak için gayret veriyor. Farklı farklı donanımlar üzerinde iş görülüyor ve ne yazık ki her üretici de sürücü sağlamıyor. Kendimize ait sorunlarımız da var elbette, orası ayrı bir konu.

Alıntı Yap
Elbette zorunluluk değil. Mir'i kullanmadan başka bir şey de kullanabiliyor olabiliriz herhalde. Fakat bu bana yaptığım değişiklikten sonra aynı kararlılığı verecek mi? Yani kurulumun hemen ardındaki kararlılık ile yaptığım değişiklikler sonucunda kararlılık aynı olacak mı? Ya da kararlı olacak mı?

Ben konuya şu an teknik bilgiler ve detaylar doğrultusunda yaklaşmıyorum aksine bir son kullanıcı olarak tedirgin yaklaşıyorum.

Bu kısmı anlamadım. Değişiklik derken, kararlılık derken? Mir depolarda, denemek isteyen kurar denemek istemeyen kurmaz Xorg ile hayatına devam eder. Bir değişiklik yapılması gerekmiyor. Kimsenin bir şey yapmasına gerek yok yani.

Alıntı Yap
Ekran kartı ise sadece konuyu biraz detaylandırmak için kullanılmış basit bir örnek. Varmak istediğim nokta yapılan değişiklik sonunda zaten sorunlu olan bir konunun boyutunun da genişleme olasılığının olup olmaması algısı.

Mir'in ekran kartı ve sürücüleri ile bağdaştırılabilecek bir konu olduğunu bildiğimi sanıyorum örnek bu yüzdendi.

Tekrar edelim, Mir apayrı bir konu ve kurmak, kullanmak şart değil şu an. Ben bu konuya açıklık getirmek için ilk iletimi yazdım sana cevap olarak. Bir şeyler deneniyorsa da bu kimseye zorlanmıyor şu an. Hatta 13.10'da ve hatta 14.04'te getirilmesi düşünülen Mir sırf bu nedenle ertelendi. Belirli bir olgunluğa erişilmeden kimse sisteme çakmıyor yani projeleri.

Grafik kartı ayrı bir konu, tekrar etmiş olayım.

Aaron

@heartsmagic Şu an 13.04'ten 12.04'e geçiyor olmam bir şey ifade etmiyor şu an. Anlatmak istediğim çok açık aslında. Ubuntu'nun bir zaafiyetinden bahsetmiyorum. Eğer 14.04 bana Mir ve diğer marjinal değişikliklerde sorun yaratacak olursa ve yayınlanmadan önce bu konular hakkında sorun yaratmayacağını iddia ediyorlarsa akabinde bu açıklamalar bana güven vermiyorsa en kötü ihtimal ile 13.04'e ya da 13.10'a geri dönerim ya da dediğin gibi 12.04 kullanırım. Çünkü ben bir son kullanıcı olarak Ubuntu'yu kullanmak isterken savaş vermek istemiyorum. Takdir edersin ki bazı sorunlarda Ubuntu ile adeta kavga ediyoruz. Her neyse demem o ki umarım 14.04 major sorunlar ile gelmez.

heartsmagic

Bu söylediklerinin bir kısmına katılabilirim elbette, fakat takdir edersin ki ilk iletin bu söylemin dışında bir şeydi. Deneysel takılmak geliştiricilerin niyeti değil, ki her zaman yapılan bir şey de değil. Köklü değişiklikler de keyfi olarak değil, elde olanı daha iyi hâle getirmek için yapılır.

Sürümlerde bir şey getirirken hazır olmayabilir mi? Elbette olmayabilir. Bazı eksiklikler olur, hatalar olur vs. Çok çok büyük sorunlarda sadece sen değil, ben dahil kimse yeni sürüme geçmek istemez elbette. Tabi geri bildirim için gönüllü olmak ayrı, onu hariç tutuyorum. Bu konu Unity geçişinde de çok konuşulmuştu. Açıkçası o da büyük bir değişiklikti ve sevenleri, sevmeyenleri, takdir edenleri, etmeyenleri oldu. Unity'nin durumunu ise şu an görüyoruz.

Kısacası dediğim gibi ilk söylemin için bir şeyler yazmak istemiştim sadece.

Luna

14.04 yayımlanmıs ancak açılışta lightdm ekranında 13.10 görünüyor. Konsoldan komutla sürüme bakınca developer sürüm yazıyor. Henüz bariz bir fark görmedim ama çok seri güncelleme alıyor ve farkettim ki 2 3 sene önceki Ubuntu da tam sürüm yayınlansa bile çok hatalarla karşılaşılıyordum. Son 3 sürümdür alfa da bile bariz bir çökme vs. almadım. Hata bildirimi görmek dışında.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

eronis

14.04 ü bende heyecanla bekliyorum. Hem Gnome 3 desteği olacağı hemde LTS sürümü olacağı için heyecanla beklemedeyim :) Sırf gnome 3 için fedora kullandım bir ara neden bilmiyorum ama bir türlü şu unity e ısınamadım. kde, gnome ve xfce daha hoş geliyor bana :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Caine

Alıntı yapılan: eronis - 11 Nisan 2014 - 19:24:39
14.04 ü bende heyecanla bekliyorum. Hem Gnome 3 desteği olacağı hemde LTS sürümü olacağı için heyecanla beklemedeyim :) Sırf gnome 3 için fedora kullandım bir ara neden bilmiyorum ama bir türlü şu unity e ısınamadım. kde, gnome ve xfce daha hoş geliyor bana :)

Fedora yerine Debian kullanmanı öneririm. İlla Gnome 3 kullanacağım diyorsan tabi.

juggle

Kararlı sürümü bekliyenlerdenim bende. Ubuntu'nun bendeki değeri her geçen gün biraz daha artıyor, resmen tek işletim sistemim oldu.
what goes around comes back around

isofiko

Megas Red

Merhabalar, daha çok yeniyim ve LTS kısaltmasının önemi nedir? Dikkatimi çekti ve 13.10 da bu kısaltma yok.
Açık kaynak, açık sözlülüktür. Saçma olmadı değil mi?

aurora

Alıntı yapılan: Megas Red - 17 Nisan 2014 - 12:04:34
Merhabalar, daha çok yeniyim ve LTS kısaltmasının önemi nedir? Dikkatimi çekti ve 13.10 da bu kısaltma yok.

Buyrun buradan bakabilirsiniz.

empax

Alıntı yapılan: Megas RedMerhabalar, daha çok yeniyim ve LTS kısaltmasının önemi nedir? Dikkatimi çekti ve 13.10 da bu kısaltma yok.
Açılımı Long Term Support(Uzun süreli destek). Destek süreleri 5 yıldır.

Bağlantıdan tüm sürümlerin çıkış ve destek sürelerini görebilirsiniz.
https://wiki.ubuntu.com/Releases
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

Alıntı yapılan: isofiko - 17 Nisan 2014 - 11:38:43
e hanii ?  ???

Saat farkı, gün içinde ha deyince çıkmaması gibi sebepler mevcut. Tam olarak ne zaman çıkacağı belli olmasa da bugün (büyük bir aksilik olmazsa) çıkacaktır.

turkeruzn

nikbinliknet

Ben Ubuntu GNOME kullanıyorum ve sistem kendini. 14.04 LTS'ye yükseldi.

Terminal çıktısı...

~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 14.04 LTS
Release: 14.04
Codename: trusty
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

srgnaras

Yükseltme yapan arkadaşlar var ama sitede indirme link'i yok. Umarım yakında link oluşturulur.

Birde deneyen arkadaşlar sorun var mı? Yükseltmeye değer mi?
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

Yunus Demirpolat

Bir günde sistemde önemli bir değişiklik olmayacağını düşünerek dün dayanamayıp daily build sürümünü yüklemiştim. Yine de istemsiz bir şekilde ara ara bakıyorum çıkmış mı diye :)
Open Source.

meda

Alıntı yapılan: srgnaras - 17 Nisan 2014 - 17:31:34
Yükseltme yapan arkadaşlar var ama sitede indirme link'i yok. Umarım yakında link oluşturulur.

Birde deneyen arkadaşlar sorun var mı? Yükseltmeye değer mi?
Kesinlikle yükseltmelisiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"