[Çözüldü] Ubuntu netbeans ve genel sorunlarım

Başlatan Phantaso, 29 Ağustos 2013 - 10:03:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Phantaso

Arkadaşlar merhaba.Uzun süredir ayrılmadığım netbeans ve gcc derleyicilerini dün sıfırdan yüklediğim ubuntu 13.04'e yükledim.Programımı yazıp derlediğim sırada gcc dosyalarına netbeans erişemiyor ve erişim engellendi hatası veriyor. (Error =23).Derleyiciye erişemiyoruz yasakladı ubuntu nasıl erişebiliriz nedeni nedir ? Ayrıca internetten GCC son versyonu indirdim fakat kuramadım  ./configure make install ve make komutu denedim olmadı.Nasıl yükleyebiliriz acaba ?

Son olarakta konuyla alakasız fakat ubuntuda görsel efektler pc'mi yoruyor.Tamamen nasıl kapatabiliriz. ?

ekremsenturk

Netbeans'ide, Gcc'yide yazılım merkezinden yeniden kur. yazılım merkezi geçmiş'ten hangi paketleri kaldırdığını bulabilirsin ve yeniden kurabilirsin. Netbeans Gcc'yi bulmaz. bunun için gerekli eklenti(ler) kurulu olması gerekiyor.

Phantaso

Evet sildim. apt-get autoremove ve bleachbit ile temizlik yaptım.Daha sonrasında sırasıyla Java7u25 kurdum.sonra netbeans kurdum ve ardından ise konsoldan build-essential ile kurdum fakat error 13 veriyor erişim engellendi diye.Yani yine aynı hata.Bende pluginler sebebiyle tahmin ettim Geany kurdum fakat oda erişemedi /usr/bin klasöründeki gcc dosyalarına..

ekremsenturk

Terminalden Gcc çalışıyormu. Çalışmıyorsa, verdiği hatayı buraya yapıştır.

Phantaso

Denedim hocam sabahtandır yapamadım bir türlü.

Örnek kod olarak C'de;

/*
* File:   main.c
* Author: fatih
*
* Created on 29 Ağustos 2013 Perşembe, 14:18
*/

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

/*
*
*/
int main(int argc, char** argv) {

printf("Hata Nerede !\t\n");
    return (EXIT_SUCCESS);
}

yazıyor.Terminali masaüstünde başlatıp gcc deneme.c diyorum sonra /.deneme.out dediğimde terminalde sorunsuz çalışıyor sıkıntı yok.Netbeans ve tüm linux ortamındaki derleyiciler göremiyor gcc derleyicisini.Sorun Javada mı acaba ?

heartsmagic

@Phantaso, Netbeans'in verdiği hatayı aynen buraya geçer misin?
Ayrıca, gcc'yi neden yükseltmek istiyorsun?

Görsel etikler konusunda ufak tefek değişiklikler yapabilirsin ancak kastın Compiz ise tamamen kapatamazsın zira Unity kendisi ile çalışmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Phantaso

Tabi ki hemen veriyorum.Çok acil benim için tüm işlerim askıda kaldı.Umarım çözüm bulabiliriz.

Hata tam olarak bu.Sanırım bug'da kaldık.

Cannot run program "/tmp/dlight_fatih/aef7f713/630762726/pty": error=13, Erişim engellendi
BUİLD FAILED (exit value -2, total time: 85ms)

Netbeans sürüm değişikliğine gittim yine kar etmedi.Terminalde derliyor gcc çalışıyor netbeansta çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013 - 15:12:35

Bunlarda resimler gördüğünüz gibi görüyor netbeans.

Sürümlere bak dediğimde ise;

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013, 15:24:02

Ayrıca terminalden

0            /usr/lib/jvm/java-6-openjdk-amd64/jre/bin/java   1061      Otomatik Mod
  1            /usr/lib/jvm/java-6-openjdk-amd64/jre/bin/java   1061      El modu
* 2            /usr/lib/jvm/java-7-openjdk-amd64/jre/bin/java   1051      El modu
  3            /usr/lib/jvm/java-7-oracle/jre/bin/java          1         El modu

tek tek denedim fayda etmedi..

heartsmagic

Netbeans'i uçbirimden şu şekilde başlatır mısın:

netbeans  -J-Dcnd.tmpbase=/var/tmp/nbtmp

https://netbeans.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=225920
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Phantaso

terminal görmüyor hocam .
sudo apt-get install netbeans hatası veriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013, 16:29:28

Hocam hallettim fakat nasıl oldu hiç anlamadım yukarıdaki koduda yazmadım oysa ki ?

Yaptığım sadece sudo apt-get install netbeans dedim.Eskisini kaldırdıktan sonra.Pluginlerden C\C++ yükledim.Restart attım.GCC'yi gördü :)

Şimdide şeytan dürtüyor.Bunu son sürüme nasıl yükselteceğiz diye :)

hckr

İlk başta netbeans'ı nasıl yüklemiştiniz? Sanırım ev dizininiz altına değil de tmp dizinine yüklenmiş. Bunu siz mi istediniz?

Oradaki dizin adları zaten doğruymuş, orada sıkıntı yokmuş zaten.

Phantaso

Yok hocam.ben terminalden direk olaraktan sudo sh dosyaismi.sh diyerekten yükledim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013, 17:36:00

Ayrıca /usr/local/netbeans7.3.1 şeklinde default geliyor.

hckr

O ikinci kurulum'daki dizindir o ayrı konu. Kurulumu yönetici olarak çalıştırmayın lütfen "sudo" olmasın yani ve mümkünse Ev dizininiz/netbeans-7.3.1 dizini altına kurun. Eğer en yeni sürüm istiyorsanız.

Phantaso

Çalışan en eski sürüm /usr/share altında idi.Ben oraya sudo ile kurmuştum olmamıştı.Ev dizinine yükleyip sonucu paylaşıyorum hemen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013 - 18:00:13

Hocam /home/fatih dizisine yükledim sudo eklemeden tekrardan verdi hatayı.Eskiden yoktu bu sorun acaba nedir nedeni ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013 - 18:04:03

Hocam /home/fatih altında kurmuştum arkadaşın komutunu terminalde;

./netbeans şeklinde çalıştırdım gördü sorunsuz çalıştı.Kalıcı nasıl yapacağız bunu ?

hckr

Anlayamadım hangi komut?

Ben /home/kullanıcı-adiniz/netbeans-7.3.1 dizinine kurun demiştim. Siz nereye kurdunuz?

Phantaso

Sorunu çözdüm arkadaşlar umarım bu hataya düşenlere yardımcı olur.

1.)sudo apt-get install --no-install-recommends gnome-panel yüklüyoruz.
2.)gnome-desktop-item-edit ~/Masaüstü/ --create-new (ingilizce ise Desktop yazıyoruz Masaüstü yerine)
3.)Nereye kurduysanız ben sudo su ile /usr/local dizinine kurmuştum.Hedef yerine /usr/local/netbeans-7.3.1/bin/./netbeans  -J-Dcnd.tmpbase=/var/tmp/nbtmp yazıyoruz.
4.)Şık birde logo yapıştırıyoruz.
5.)Kolay gelsin ! :)

cevap veren herkese teşekkürler..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2013 - 18:36:17

Birde son sorum ise masaüstüne kısayol oluşturdum fakat sol paneldeki başlatıcıya atarken dosya simgesi kayboluyor ? Bunu nasıl düzeltebiliriz ?

if

@Phantaso, "terminal" yerine uçbirim, "plugin" yerine eklenti kullanın lütfen.

Bir başlık altında tek bir konuyu çözmek forumumuzun adabı. O yüzden başka sorularınızı önce forumu arayarak, olmazsa konu açarak gidermeye çalışın.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27060.msg324422#msg324422

Benzer işlemler yapacaksınız.