[Çözüldü] Disk dolu uyarısı yüzünden Ubuntu açılmıyor

Başlatan sfhlk, 27 Ağustos 2013 - 17:10:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sfhlk

Arkadaşlar merhaba
birkaç gündür bilgisayarımda disk dolu uyarısı alıyordum. ama silme işlemini hep erteledim ve bugün de bilgisayarım açılmıyor. bilgisayarı açtığımda siyah ekranda birkaç şey yazıyor ve öyle kalıyor. ctrl+alt+f1 yaptığımda yine siyah ekranda kullanıcı adı ve şifre istiyor. girdiğimde ise aynı ekranda kalıyor sanki konsolmuş gibi işliyor. yani *bir şeyler yazdığımda komut hatalı diyor. acil destek lütfen!

guopx

Canlı usb ile sisteme ulaşıp gereksiz gördüğünüz dosyaları silerek yer açabilirsiniz. Ayrıca grub menüsünden recovery mode ile sistemi çalıştırıp http://i.stack.imgur.com/jFn0h.png clean -try to make free space seçeneği ile bir miktar boş alan açabilirsiniz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

sfhlk

merhaba 2. önerinizi yaptım ama herhangi bir değişiklik olmadı. usb'ye live cd formatında ubuntu kurulumu nasıl yapıcam? normal usb'den ubuntu kurulumu yapmaktan farklı birşey değil mi bu?

onparmakfklavye

guopx

]@sfhlk
Demek ki yeterli disk alanı açılmamış.
Canlı usb ile sistemi açarsınız ama install ubuntu demeden ubuntu'nun halihazırda kurulu olduğu disk bölümünü nautilus ile açıp istediğiniz şeyi silebilirsiniz dosya sisteminizden. Önce Canlı usb ile boot edin, açılınca panelden ev dizinine tıklayın, Nautilus sol panelinde disk bölümlerini sıralar oradan ubuntunun kurulu olduğu bölüme tıklayın ve otomatik olarak bölümü bağlamış olursunuz. Bunları yaptıktan sonra  sudo -H nautilus Komutuyla nautilus'u yönetici olarak açın ve tekrar sol panelde ubuntunun kurulu olduğu diske tıklayın ve artık dosya sistemizde istediğinizi silip değiştirebilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2013 - 22:12:39

Tabi aslında recovery modda mount -o remount,rw / komutuyla diski yazılabilir olarak bağlayıp cd / ile dosya sisteminizi görüntüleyip  oynamalar ve silme işlemlerini yapabilirsiniz @onparmakfklavye'nin dediği gibi.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

sfhlk

Merhabalar,
goupx ilk önerini yapmaya çalıştım. ubuntuyu dene diyerek girdim. sudo -H nautilus verdiğin komutu konsolda yazdım. konsolda şöyle bir şey çıktı:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo -H nautilus
Initializing nautilus-gdu extension
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: 'net usershare' returned error 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory
Please ask your system administrator to enable user sharing.

Shutting down nautilus-gdu extension
ubuntu@ubuntu:~$

Sonra sol paneldeki ev dizinine girdim. 159 GB LVM2 Physical Volume tıkladım. Ama şöyle bir uyarı geldi Unable to mount 159 GB LVM2 Physical Volume Not a mountable file system şimdi ne yapmam gerek?

heartsmagic

Diskini LVM ile mi yapılandırmıştın? Şu komutun çıktısını lütfen geç buraya:

sudo fdisk -l

Ek olarak, sileceğin dosya veya dizinlerin neler olduğunu biliyor musun? @onparmakfklavye'nin verdiği bağlantıya bakabilirsin. Canlı CD gerekmiyor, normal şekilde uçbirimden kullanıcınla girip vereceksin o komutu. Sonra bakacaksın hangi dizin veya dosyalar büyükmüş diye. Ardından da temizliği yapacaksın. Eğer dizin ve dosyaların neler olduğunu bulursan temizlik konusunda da yardımcı oluruz. Gerçi aynı işlem Canlı CD üzerinden de yapılabilir, ancak öncelikle Ubuntu kurulu bölümün bağlanması ve komutun o dizin üzerinden uygulanması gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sfhlk

merhaba,
sudo fdisk -1 in çıktısı
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -1
fdisk: invalid option -- '1'
Usage:
fdisk [options] <disk>    change partition table
fdisk [options] -l <disk> list partition table(s)
fdisk -s <partition>      give partition size(s) in blocks

Options:
-b <size>             sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
-c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
-h                    print this help text
-u[=<unit>]           display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
-v                    print program version
-C <number>           specify the number of cylinders
-H <number>           specify the number of heads
-S <number>           specify the number of sectors per track

ubuntu@ubuntu:~$

onparmakklavye nin söylediği sayfadaki kodlardan hangi dosyaların ne kadar dolu olduğuna baktım. videolar kısmındaki tüm dosyaları silebilirim. 16 GB. bu da bilgisayarın açılması için yeter sanırım. ama nasıl silicem?

ironic

Komut 1 değil de küçük L harfi olacaktı.

Silme işlemi için

rm /nerede/bu/video_dizini/*

şeklinde video dizinin göster ama 16 GB  lık bir veriyi de uçurmana gerek yok bence. 1 GB yeterli olur fazlasıyla. Sistem açılırsa eski çekirdekleri ve paket  belleğini de temizleyebilirsin.

Bu işlem için

cd /nerede/vıdeo/dizini
# ör: cd /home/kullanıcı/Videolar
ls

komutuyla dosyarı listeleyip istediklerini

rm dosya_adı

komutuyla silebilirsin.

Sistem temizliği için:

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get clean

sfhlk

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum sorun çözüldü. Sevgiler...

heartsmagic

Çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.