Eski bilgisayara Debian 7.1

Başlatan hadon, 26 Ağustos 2013 - 22:14:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hadon

Merhaba.

Geçen hafta emektar dizüstü bilgisayarımdaki Debian 6, benim düzeltemeyeceğim şekilde cörtledi...

Hemen yeniden kurdum. Allah razı olsun, Heartsmagic ve İf dostlarımızın yardımıyla ufak tefek sorunlarımı halledip kullanmaya başladım. Başladım ama aklıma "Neden 7.1 kurmadın?" sorusu takıldı. Sorunun verdiği rahatsızlığa 2 gün dayanabildim; dün gece gözümü karartıp 32 bit Debian 7.1'i indirdim ve 6.0'ın yerine kurdum.

6.0, diskin diğer tarafındaki XP'yi Grub'a eklememişti; 7.1 bunu uğraşmama gerek kalmadan halletti.

Ekran kartı:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37705.0

Kablosuz bağlantı sorunu:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40341.0

Yukarıdaki iki bağlantıda anlatılan yöntemleri kullanarak bütün sıkıntılarımı aştım. Şu an, yeni bir bilgisayar performansına kavuşan eski bir dizüstü bilgisayara sahibim. İşte donanımım:

Packard Bell Easynote 9501 (2006 ya da 2007'de almıştım.)
İntel (R) Pentium (R) M Processor 1.73 Ghz. işlemci.
2 Gb. Ram
128 Mb.Geforge Go 6200/PCI/SSE2 Ekran kartı.
İntel Pro/Wireless 2200 BG Network Connection.

Farkı, Debian 6.0 ile Debian 7.1 arasındaki yetenek farkına mı, yoksa ext3 - ext4 dosya sistemleri arasındaki performans  farkına mı borçluyum bilmiyorum ama bilgisayarım 2 gün öncekine göre 2-3 kat daha hızlı. Gnome 3'ün efektli masaüstünü bile kullanabiliyorum. Sanki yeni bir bilgisayar almış gibi oldum. Piyasada 1000 - 1200 lira civarında satılan Win7 - Win8 yüklü makinelerin benim emektarla yarışamayacağına, saçlarımı kökünden kazıtmasına iddiaya girebilirim.

Oysa ki anlattığım olayı yaşayana kadar, eski bilgisayarlarda, dağıtımların eski sürümlerinin daha iyi sonuç vereceği gibi bir inanca sahiptim. Şimdi görüyorum ki bu doğru değil.

Debian 7'yi hazırlayanlara da, sorunlarıma ürettikleri hızlı çözümlerle bu sistemi kullanabilmemi sağlayan Ubuntu.tr forumdaki değerli dostlarıma da gönül dolusu teşekkürler.

Eski makinelerinizi atmadan önce Debian 7.1 ile bir deneyin... :)   
:)  :)  :)

heartsmagic

Sorun içermeyen bir başlığı okumak ne güzel :)
Güle güle kullan yeni sistemi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exclipit

Sorunlar günden güne azalıyor. Ve bu yolda emek veren buradaki kardeşlerimize hepimiz ne kadar teşekkür etsek azdır.
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

alorak

debian 7.1 (wheezy) üzerinde mate kurarak da çok daha büyük performans sergileyebilirsiniz. gnome-shell belirli zaman sonra özellikle etkinlikler kısmını kullanıyorsanız ilk basınca yavaş olabiliyor eski bilgisayarlar için(benim için de yani). O yüzden mate diyorum performans isteniyorsa eski bilgisayarlardan.
özgürlük için

hadon

Alıntı yapılan: alorak - 26 Ağustos 2013 - 23:21:03
debian 7.1 (wheezy) üzerinde mate kurarak da çok daha büyük performans sergileyebilirsiniz...
Sevgili Alorak  Mate, Debian 3'ün benim efektli dediğim masaüstünün Mint versiyonu değil mi? Bunu kaldırıp onu nasıl kurabiliriz ki?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2013 - 23:42:37

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2013 - 22:47:38
...Güle güle kullan yeni sistemi.
Çok teşekkür ederim; sayenizde...  :)

alorak

Alıntı yapılan: hadon - 26 Ağustos 2013 - 23:41:43
Alıntı yapılan: alorak - 26 Ağustos 2013 - 23:21:03
debian 7.1 (wheezy) üzerinde mate kurarak da çok daha büyük performans sergileyebilirsiniz...
Sevgili Alorak  Mate, Debian 3'ün benim efektli dediğim masaüstünün Mint versiyonu değil mi? Bunu kaldırıp onu nasıl kurabiliriz ki?

Sanıyorum siz gnome3 tabanlı cinnamon'dan bahsediyorsunuz. mate eski gnome(2)'un devamı niteliğinde. Debian'a kurulumu ile ilgili şu yazıyı takip edebilirsiniz. Örnek görüntü ise genel olarak şu şekilde: (bir çok tema, pencere, ikon ve kenarlık seçenekleri var)

özgürlük için

hadon

Alıntı yapılan: alorak - 27 Ağustos 2013 - 00:01:23
Sanıyorum siz gnome3 tabanlı cinnamon'dan bahsediyorsunuz. mate eski gnome(2)'un devamı niteliğinde. ..
Haklısınız ben bildiğim halde karıştırdım. Ama o seçenek Klasik Gnome adıyla zaten var. Hattâ ekran kartı sürücüsünü ayarlayana kadar, zorunlu olarak o seçenekle açılıyor masaüstü. Söylediğiniz gibi dizin ve uygulamaların açılış hızı biraz daha iyi. Ancak insan, birkaç milisaniye için görsel güzelliklerden vaz geçmek istemiyor.

Teşekkür ederim.

alorak

Alıntı yapılan: hadon - 27 Ağustos 2013 - 08:52:29
Alıntı yapılan: alorak - 27 Ağustos 2013 - 00:01:23
Sanıyorum siz gnome3 tabanlı cinnamon'dan bahsediyorsunuz. mate eski gnome(2)'un devamı niteliğinde. ..
Haklısınız ben bildiğim halde karıştırdım. Ama o seçenek Klasik Gnome adıyla zaten var. Hattâ ekran kartı sürücüsünü ayarlayana kadar, zorunlu olarak o seçenekle açılıyor masaüstü. Söylediğiniz gibi dizin ve uygulamaların açılış hızı biraz daha iyi. Ancak insan, birkaç milisaniye için görsel güzelliklerden vaz geçmek istemiyor.

Teşekkür ederim.

Gnome classic ile mate arasında fark var :) gnome classic de aslında gnome3 temeline dayanıyor. son gördüğüm kadarıyla gnome-panel bileşeni mate(yani gnome2) kadar özelleştirilebilir değildi, dosya yöntecisi olarak caja gibi hafif bir program yerine nautilus'u kullanıyor. yani olaya yalnızca görsel olarak bakmamak gerekiyor hafiflik isteniyorsa mate, hatta daha hafifleri de incelenebilinir eski bilgisayarlar için.
özgürlük için