[Çözüldü] Kurulan paketlerin listesi

Başlatan kulturlupenguen, 26 Ağustos 2013 - 20:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kulturlupenguen

VPS yedeğimi almak istiyorum. 12.04 sürümünü kullanıyorum. Kontrol paneli kullanmıyorum ve Python ile çalışıyorum.

Kurduğum paketlerin listesine nereden bakabilirim?

heartsmagic

Tüm paketler mi yoksa kendi kurduğun paketler mi? Ayrıca paketler mi uygulamalar mı? Şöyle bir başlığımız var esasında:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37622.0

Fakat istediğini karşılar mı bilmiyorum. Bu sonradan kurulan paketleri almanın da sağlıklı bir yolu yok gibiydi sanki diye hatırlıyorum. Bir ara bakınmıştım ancak elde ettiğim listelerde kendi kurmadığım paketleri de görmüştüm.

Yedekten kastın kurduğun paketlerin yedeğini almak mı? Eğer öyleyse bunu zaten /var/cache/apt/archives dizinindeki paketleri yedekleyerek yapabilirsin (ki önerdiğim bir yöntem değildir). Tabi bu paketleri temizlememiş olman lazım. Temizlediysen zaten istediğin şeyi yapamazsın. Bu durumda soru yine ne yedeği alacaksına geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kulturlupenguen

Örneğin hosting firması değiştirmek istedim diyelim ki şu anda istiyorum.

Diğer firmaya geçince Django ve Python için paketler yükledim: PostgreSQL 9.1, nginx, python 2.7.3 vs.

Kendi kurduğum paketlerin listesi yok mu onu merak ediyorum ki olmadığını da zannetmiyorum.

Yani diğer sunucuya geçtiğimde "apt-get install" ile kurduğum paketleri görebileyim :)

cagriemer

Kendi kurdugunuz paketlerin degil de tum paketlerin listesini dpkg --get-selections ile alabilirsiniz. Bu komutu hem eski hem de yeni sunucunuzda calistirip ciktilarin diff'ini alin. Eger Ubuntu surumu arasinda cok fark yoksa fark sizin kurdugunuz paketler ve bagimliliklari olacaktir elde ettiginiz liste. O listeden de neyi kurdugunuzu daha saglikli gorebilirsiniz.

kulturlupenguen

Alıntı yapılan: cagriemer - 27 Ağustos 2013 - 02:06:16
Kendi kurdugunuz paketlerin degil de tum paketlerin listesini dpkg --get-selections ile alabilirsiniz. Bu komutu hem eski hem de yeni sunucunuzda calistirip ciktilarin diff'ini alin. Eger Ubuntu surumu arasinda cok fark yoksa fark sizin kurdugunuz paketler ve bagimliliklari olacaktir elde ettiginiz liste. O listeden de neyi kurdugunuzu daha saglikli gorebilirsiniz.

Şöyle yapmayı düşünüyorum Diff yerine. Ne kadar sağlıklı olur?
apt-mark showauto > pkgs_auto.lst
apt-mark showmanual > pkgs_manual.lst

bu şekilde yedeğimi alıp
apt-mark auto $(cat pkgs_auto.lst)
apt-mark manual $(cat pkgs_manual.lst)

böyle de yüklemeyi düşünüyorum. Sağlıklı olur mu acaba?

ironic

Şu komut denenebilir. Bende doğru sonuçlar verdi.

( zcat $( ls -tr /var/log/apt/history.log*.gz ) ; cat /var/log/apt/history.log ) | egrep '^(Start-Date:|Commandline:)' | grep -v aptdaemon | egrep '^Commandline:'

http://askubuntu.com/questions/17823/how-to-list-all-installed-packages/250530#250530

kulturlupenguen

Alıntı yapılan: ironic - 27 Ağustos 2013 - 14:18:16
Şu komut denenebilir. Bende doğru sonuçlar verdi.

( zcat $( ls -tr /var/log/apt/history.log*.gz ) ; cat /var/log/apt/history.log ) | egrep '^(Start-Date:|Commandline:)' | grep -v aptdaemon | egrep '^Commandline:'

http://askubuntu.com/questions/17823/how-to-list-all-installed-packages/250530#250530

Sildiklerimizi de gösteriyor. Gerçekten yararlı bir kod. Bunu kullanayım en iyisi ben. Teşekkürler.

heartsmagic

Evet, farklı bir yöntem olmuş bu. apt-get kayıtlarından çekmek akıllıca olmuş. Tabi tam listeyi almak biraz zahmetli olsa da paketleri kurma/kaldırma safahatını gördüğümüz için kullanılabilir. Bunu bir kenara not düşelim, sağ ol @ironic.

@kulturlupenguen, soruna çözüldü diyebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.