[Çözüldü] Apache server dizinine kopyalama yapmak

Başlatan eemreakinci, 23 Ağustos 2013 - 21:53:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eemreakinci

Apache web server dizinimde herhangi bir doysa olusturamiyorum ve baska yerden dosya aktaramiyorum. Windowstaki serverimin dosyalarini oraya aktaracagim fakat Ubuntuda yeniyim, yapamiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim, tesekkurler :)

if

@eemreakinci, normal kullanıcının yetkisi olmadığı durumlarda komutların başında sudo kullanılır. sudo -H nautilus ile dosya tarayıcıyı açabilirsiniz.

eemreakinci

Peki toplu sekilde kopyalamayi nasil yapacagim? Aslinda local dizini windowstaki local dizinim olarak gosterebilme imkanim var mi? Bu daha cok isimi gorur.

if

@eemreakinci, Windows'taki dizini gösterebilirsiniz fakat NTFS dosyalama sistemi kullanıldığı için dosya ve dizin izinlerinde sorun çıkacaktır.

Toplu kopyalama elbette yapabilirisiniz. Misâl: for file in /taşınacak/dosyaların/bulunduğu/dizin/* ; do cp $file /nereye/taşıyacaksınız/ ; done tek satırlı bir komuttur.
Başka bir örnek: rsync -a /taşınacak/dosyaların/bulunduğu/dizin/ /nereye/taşıyacaksınız/ İkincisi daha hızlıdır.

tefoski

- Bahsettiğiniz dizine yazma-erişim hakkı verdiğinizde,

- sorun çözülür, ( NTFS dosya sistemi sorunu olursa forumda çözümü var )
- bu durum dizin güvenliğinde tehlike yaratabilir,
- bence önemsiz olur .

- Dizine yazma-erişim hakkı vermek için şunları yapın,
- Uçbirimi açın ( terminal )
- şu komutu girin ; " sudo nautilus "
- sistem,sizden şifre isteyecektir,
- şifrenizi girin,
- nautilus yetkili kullanıcı için açılacaktır,
- dosya sisteminden bahse konu dizine gidin,
- dizin özelliklerinden dosyayı root kullanıcısından alıp sahiplenin,
- özelliklerini okuma yazma olarak ayarlayın,kapatın,
- bu işlemler sonucu problem ÇÖZÜMLENEBİLİR

- konu ile ilişkili buradaki youtube izlencesi,
- yapacağınız işlemde bir fikir verebilir ...
BirDost

eemreakinci

Tesekkur ederim @tefoski , hallettim, kesin cozumu bu idi herhalde. Ilgilendiginiz icin size de tesekkur ederim @if , iyi forumlar

if

heartsmagic

Alıntı yapılan: eemreakinci - 24 Ağustos 2013 - 15:28:04
Tesekkur ederim @tefoski , hallettim, kesin cozumu bu idi herhalde. Ilgilendiginiz icin size de tesekkur ederim @if , iyi forumlar

Esasında sudo nautilus kullandıysan çözümü @if vermiş sana daha önce.

Görsel arayüzlü uygulamalarda sudo kullanılacaksa @if'in yöntemi uygulanmalı, zira sonra farklı sorunlar yaşanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.