Eski Masaüstüme Linux Dağıtımı Kurmak İçin BIOS Ayarları Problemi

Başlatan duymus, 20 Ağustos 2013 - 20:08:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

duymus

Eski masaüstü bilgisayarıma ubuntu kurmak istiyorum. Boot edilebilir USB Flashım dan Windows7 ve 8'i yükleyebilirken. Diğer linux dağıtımlarını açmıyor görmüyor.. Bios ayarlarında ACHI-RAID-IDE seçeneklerinden kaynaklı bi problem olduğunu düşünüyorum. Neden bir türlü kuramadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Anakartım P5VD2-MX

http://www.asus.com/Motherboards/P5VD2MX/#overview

Bios'um Phoenix Award BIOS

siberoloji

Bilgisayarınızda Cd okuyucu varsa kurulum USb yerine Kurulum CD/DVD oluşturup açılış (boot) esnasında F12 tuşuna basıp veya setup içerisinden boot sıralamasını (boot order veya Primary boot device-secondary boot device olarak geçen) değiştirip önce CD cihazını seçerek sanırım sorun çözülür.....

Ayrıca Kurulum USB nizi bilgisayara takıp başlatma esnasında bios ayarlarına (bios setup) girdiğinizde boor order listesinde USB cihazınız görünüyorsa onu birinci sıraya da alabilirsiniz. Böyle yapabilirseniz önceki cümlede anlatmaya çalıştığım DVD yöntemine gerek kalmayabilir.

duymus

Zaten boot sıralamasında flash diski seçiyorum onda problem yok. Flash disk deki diğer işletim sistemlerini açıyor ama ubuntuyu ve diğer dağıtımları açmıyor

cankural

Bazı Bioslar ne yazıkkı algılamıyor (benımkı gibi) Biosunu güncelleyip yüklersen %90 sorunun çözülür yanlış Bios güncellemek driver güncellemeye benzemez. Eğer olursa bu Biosu güncellerken bir sorun / arıza vs. olursa bu iş seni aşar söylemesi. Bunu geçtim bazı bioslardan XP kurulum bile yaparken eğer USB'den boot ediyorsanız yarıya kadar biçimlendiriyor ama kurmuyor hata veriyor. 16 GB 'lık USB' mi 1,5 yıldır kurtaramadım öyle yatıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2013 - 23:06:04

CD'Den yükeleyemezsin zaten boyutu sığmıyor diye biliyorum DVD okuyunca varsa ondan bi dene.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Windows'a Hayır Deyin Boştan Yere Para Ödemeyin !

heartsmagic

Alıntı yapılan: duymus - 20 Ağustos 2013 - 22:38:57
Zaten boot sıralamasında flash diski seçiyorum onda problem yok. Flash disk deki diğer işletim sistemlerini açıyor ama ubuntuyu ve diğer dağıtımları açmıyor

Makul değil. "Boot" kısmı ayrıcalık yapmaz, eğer USB'yi görüyorsa içindekine bakar. Hazırladığın dağıtımlarda sorun olmasın USB bellek için?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

duymus

Hepinize teşekkür ederim. Sorun HDD kaynaklıymış hallettim. Şu an sistemde Windows XP yüklü. Normal açılıyor. Bilgisayarı USB Flash tan başlatıyorum. Flashı görüyor baktım. Başlatıyorum "DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER" hatası geliyor.

ISO dosyasını devamlı kullandığım şekilde yazdırdım. Hatta Windows altında çalışabilir şekilde(virtulboxla) ayarladım. Başka PC de denedim, sıkıntı yok. Bios ayarlarını default olarak sıfırladım.

Şimdi soruyorum. Sorunsuz şekilde yazdırdığım bu kalıbı pc açılırken başlatmama rağmen neden bu hata geliyor, ne yapmam lazım? (Windows 7 kalıbını açılıyor)

if

duymus

JMicron RAID Configuration diye bir bölüntüden ACHI yi seçiyorum "if you want to install linux default partition raid driver please dont use oprom creation operation" yazıyor. Normalde default olarak IDE seçili. RAID,IDE,DISABLED yapınca direk Windows XP açılıyor.

siberoloji

Alıntı YapISO dosyasını devamlı kullandığım şekilde yazdırdım.
Kalıbı diske yazdır şeklinde OLMAZ.
http://unetbootin.sourceforge.net/
bu adresten Ubuntu ISO dosyasını cd veya USb ye yazdırma programını indirip onunla USB oluşturmalısınız. Yoksa belirttiğiniz hatayı verir çünkü USB bootable değil....
Alıntı YapDISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

duymus

hayır bootable (live cd) oluşturuyorum. windowslarda problem yok. linux dağıtımlarını görmüyor

if

duymus