[Çözüldü] Disk yakında bozulabilir

Başlatan L34DRi, 20 Ağustos 2013 - 05:09:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

L34DRi

Merhabalar

Bu güne kadar hep windows kullandım. Son 1-2 aydır linux u virtualbox ile kullandım ardından lubuntu 13.04 dağıtımını bilgisayarıma kurdum.Yani acemi sayılırım.

Olayı baştan anlatayım. Bilgisayarımda windows vardı. Ben normalde format atacaktım hazır atmışken lubuntuyu da yükleyeyim dedim. Yükledim sorunsuz...

Ancak birden bişeyler oldu. Mayın tarlası oynarken pc dondu. yeniden başlattığımda windows bozulmuştu ve lubuntu ya girdiğimde grub ekranı çıktı. Her neyse windows ile format atıp tekrar lubuntu kurdum.

Ancak (önceki kurduğum lubuntuda da olmuştu) disklere girdiğimde 40GB Samsung hard diskimin değerlendirme bölümünde DİSK YAKINDA BOZULABİLİR (29 C / 84 F) yazıyor. (büyük harflerle yazdığı için böyle yazdım).

Sorun nedir ? Tekrar aynı sorunları yaşar mıyım ? Diskimi bozulmaktan yani tekrar formatlanmaktan nasıl kurtarabilirim ?

Herkese teşekkürler.

EKLEME

Sorun çözülmedi hala yazıyor ama bilgisayarda bir sıkıntı yok.

daligo5

Anladığım kadarıyla diskiniz ömrünü tamamlamak üzere. Bu çok doğal bir durum. Bence Bir an önce diskiniz üzerindeki bilgilerinizin yedeğini alın.
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

ercnynr

Alıntı yapılan: daligo5 - 20 Ağustos 2013 - 11:47:30
Anladığım kadarıyla diskiniz ömrünü tamamlamak üzere. Bu çok doğal bir durum. Bence Bir an önce diskiniz üzerindeki bilgilerinizin yedeğini alın.

Peki ne kadar ömrü kaldığına nereden bakabiliriz? Ben bilgisayarıma çok format attım ve bazen açılışta bad sector diye sayarak açılıyor. Hangi programla bakabiliriz?

matrax_41

@Efsane52, sabit diskin ne kadar ömrü kaldığı ölçülebilecek bir şey değil. Ama ne kadar bozuk(bad) sektör var görebilirsin. Onada gnome-disk-utility paketiyle gelen diskler uygulamasıyla bakabilirsin.

arpia

Kabaca tabir etmek gerekirse,

Okuyucu kafa ile diskin arasında ki mesafeyi bir saç telinin 1/100 olarak var sayarsak, okuma yada yazma sırasında, kısaca disk çalışırken aldığı darbe yada sallantı sonucu okuyucu kafa diske vurur ve o alanda "Bad Sector" oluşur Minik bir parça kopar diye düşünebilirsiniz. Tabii başka bir çok etkende sebep olabilir.

"Bad Sector" alanları bir yada daha fazla olabildiği gibi her hangi bir yazılımlada düzeltilemez ama o alanların kullanılmaması sağlanabilir.

Kuyruğun koptuğu nokta ise, yani diskim "ne zaman bozulacak" noktası, o minik parça okuyucu kafa ile diskin arasına girdiği zaman, disk geri dönülmez biçimde yaşamına son verir :)

Kabaca mantığını anlatmak istedim. Buradan çıkan sonuç, veri kaybı yaşamamak için diskinizi değiştirmenizdir.

ercnynr

Disk uygulaması ile baktım. Disk sağlıklıdır yazıyor. O kadar format attım ama demek ki pek bir sorun benim diskimde :)

arpia

Alıntı yapılan: Efsane52 - 20 Ağustos 2013 - 13:41:28
Disk uygulaması ile baktım. Disk sağlıklıdır yazıyor. O kadar format attım ama demek ki pek bir sorun benim diskimde :)
Sabit diskinizi ext4 yada NTFS formatına çevirmeniz her hangi bir zarar vermez.

ozz10

benim harici harddisk bir kaç kere düştü gidici gibiydi sesinden belli ediyordu geçen bilgisayarda takılı unutmuşum bi baktım açılmıyor boot ekranında bile gözükmüyor. o kadar emek dersler konular yalan oldu dikkatli olmak lazım :-[

ercnynr

Alıntı yapılan: arpia - 20 Ağustos 2013 - 13:59:45
Sabit diskinizi ext4 yada NTFS formatına çevirmeniz her hangi bir zarar vermez.

Birisi çok format atmak HDD'ye zarar verir diyordu. Bu yüzden bende ömrünün kısaldığını sanmıştım. Gerçi okullardaki bilgisayarlarada o kadar format atılıyor ama pek bir şey yok gibi.

L34DRi

Lubuntu yine bozuldu. :(
Şu hatayı alıyorum

Resimdekinin aynısı fakat does not exist den önceki yer farklı.

Windows sorunsuz açılıyor ama lubuntuyu her açıp kapattığımda çöküyor.

Hard diskim 5-10 yıllık olabilir :( :D

Samsung ve oldukça eski ?

matrax_41

Lubuntu'nun kurulu olduğu bölümdeki sektörler sorunlu sanırım.

L34DRi

Alıntı yapılan: matrax_41 - 20 Ağustos 2013 - 16:45:47
Lubuntu'nun kurulu olduğu bölümdeki sektörler sorunlu sanırım.

sektör nedir ?

matrax_41

Sabit disklerdeki en küçük depolama birimleri.

L34DRi

Alıntı yapılan: matrax_41 - 20 Ağustos 2013 - 18:01:47
Sabit disklerdeki en küçük depolama birimleri.

Sorunu nasıl çözebilirim ?

heartsmagic

Şu an yapacağın en makul hareket söylendiği gibi diski değiştirmek olacaktır. Bir diğer seçenek ise bozuk alanları bir yazılım vasıtasıyla işaretleyerek kullanım dışına almak, fakat yine de garantisi yok. Ayrıca bizim tarafta bu işi kolayca yapan bir uygulama var mıydı hatırlayamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furkankalkan

Bilgisayarınızı HirenBoot CD siyle açıp Harddiskinize uygun low level dormat uygulamasıyla diskinizi kurtarmayı deneyin fakat anladığım kadarıyla disk ölmüş.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Felâsife

Bu tip derin format işleri için Parted Magic 'te kullanılabilir.
Açılıştaki Extras menu içerisinde MHDD var, Low Level Format işleri için uygunmuş, gerçi hiç kullanmadım ama ev kullanıcıları içinde ücretsiz anladığım.

Masaüstünde de Disk silme (Erase disk) var, o da yazılımsal oluşan bsd sektörleri temizlemeye yardımcı olabilir, (bunu çok kullanmışımdır) eğer fiziksel bad sektör oluşmuşsa zaten diske bir an önce elveda demek gerekir.
Özetle yazılımsal mı fiziksel mi sorun belli olamayacağı için yapılan işlem kullanıcının sorumluğundadır.

Bu arada Parted Magic 'te yeni bir dönem başladı diyebiliriz, bir yandan Türkçe desteği geldi ama diğer yandan da ücretli bir yapıya bürünmüş, gerçi eski sürümleride hala indirebiliyor, veya UNSTABLE olanda denenebilir.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?